kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Денені? салма?ы. Салма?сызды?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

-О?ушылар?а денені? салма?ы, салма?сызды? туралы о?ытып ?йрету;

-.Дене салма?ын к?нделікті ?мірде, есеп шы?аруда  ?олдана білуге ?йрету

Топта     ба?алау?а  баулу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Денені? салма?ы. Салма?сызды?"»

Күні: Пәні: физика Сыныбы: 7 «а,ә,б» Пән мұғалімі: Самедова Ұлжалғас

Сабақтың тақырыбы

§31Дененің салмағы. Салмақсыздық

Мақсаты

-Оқушыларға дененің салмағы, салмақсыздық туралы оқытып үйрету;

-.Дене салмағын күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету

Топта бағалауға баулу

Жұмыс нәтижесі

- дененің салмағы туралы түсінік қалыптасады

-дененің салмағының белгіленуін, өлшем бірлігін меңгереді; дененің салмағына байланысты есептер шығара алады

Топта бағалай алатын болады

Сілтеме

Оқулық:физика жәнеастрономия Р.Башарұлы,У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева

Негізгі идеясы

Масса дененің негізгі сипаттамасы және дененің қай орында болатынына тәуелсіз болғандықтан, әр түрлі аспан денелері үшін тұрақты g-ның мәні де түрліше болады

Жердегі - , Меркурийде - , Шолпандағы - , Марстағы -

Юпитерде - , Сатурнда - , Уранда - , Нептунда -

Плутонда - , Айда -

  • Дененің тірекке немесе аспаға әрекет ететін күші дененің салмағы деп аталды.

  • Ауырлық күші қарастыратын денеге, ал салмақ дене орналасқан тірекке түсіріледі.

  • Егер дене горизонталь орналасқан, әрі жерге қатысты қозғалмайтын тірек үстінде жатса, онда дене салмағы әрекет ететін ауырлық күшіне дәлме-дәл келеді. P=FA= mg

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО

Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;

уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

§39-40



Ойлау

деңгейлері

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Бағалау

Критерий

лер

Дескриптор

Ұпай

Жиын-тық баға

Білу

Үй тапсырмасы «Тартылыс құбылысы» Ауырлық күші»тақырыбын еске түсіру



1.Қандай күшті тең әрекетті күш деп атайды?

2.Бір түзудің бойымен бір жаққа қарай бағытталған екі күштің тең әрекетті күші неге тең?

3.Тартылыс құбылысы дегенді қалай түсінесіңдер?

Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.

Білім көлемін зерделеу


толық жауап берді

3


жартылай жауап берді

2

нашар жауап берді

1

Түсіну

Оқулық мәтінін игерту


Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо

1.Бүкіл әлемдік тартылыс дегеніміз не?

2.Қандай күш ауырлық күші деп аталады?

3.Денеге әрекет ететін ауырлық күші мен оның массасының арасындағы қатынасы қандай?

Тақырыптың басты идеясын табу

Тақырыптың басты идеясын табу

Тапсырманы толық орындады

3


Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолдану

Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.

А) ауызша есептеулер жүргізу (әр қатар бойынша)
1 Жерде массасы 6 кг жәшік жатыр. Жәшіктің салмағы қандай? 60Н
2 Массасы 50 кг адамның Жерге түсіретін салмағы қандай? 500Н
3 Массасы 40 кг бала 5кг сөмкені өзімен көтеріп ұстап тұр. Баланың салмағы қандай? 450Н

Алған білімін тәжірибеде қолдана

алады.

Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру

Қалыптасқан

3


Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,

ой шешімін табу.

Дене салмағының туындау себебін түсіндір

Дене салмағын білу біздің өміріміз үшін маңызы неде?

Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.

Пікірталасқа түсу

диалог құрып,қорытынды жасайды

3


тек диалог құрайды

2

жұмысқа қатыспайды

1

Жинақтау

Бірлік болмай тірлік болмас.

1.Массасы 1,5т автомобиль жол үстінде тұр. Оның салмағы қандай?Автомобиль қандай күшпен әер етеді?

2. 50 кг бензин құйылған сауытты Жерортатеңізінен Солтүстік полюске апарады .Сонда бензиннің салмағы өзгереді ма? Бензиннің массасы мен тығыздығы өзгереді ма?

3.Шам төбеде ілулі тұр.Оның массасы 4 кг .Шам төбеге қандай күшпен әсер етеді ?Ол күшті қалай атайды?

Қажеттілігін салыстыра нақтылайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3


Қиналды

2

Шаға алмады

1

Бағалау

Дүниетанымын кеңейту.

Формуларға класстэр құрастыру

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Логикалық ойы

Креативті

3


Ойы жүйелі, тың ойы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1



Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:

Рефлексия


- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?




- Бүгін оқушылар не білді?



- Сыныптағы ахуал қандай болды?



- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?



- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?



- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Денені? салма?ы. Салма?сызды?"

Автор: Самедова ?лжал?ас Рахымбай?ызы

Дата: 18.05.2016

Номер свидетельства: 328058


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства