Сабақтың мақсаты Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары құбылыстарын түсіндіру. Табиғатта кездесетін сұйық түрлеріне түсініктеме бере отырып үйрету.
Міндеттері:
Сөйлеу тілдерін жетілдіру, ой-өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту, еркін жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
Топта ұйымшылдыққа, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу.
Өз ойын еркін айта алатын, сыни тұрғыдан ойлай білетін тұлға қалыптастыру.
Қолданылатын модульдер: Оқытудағы басқару және көшбасшылық; талантты және дарынды балаларды оқыту; Сыни тұрғыдан ойлау; АКТ пайдалану; Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;
Стратегиялық іс әрекет: Сұрақ-жауап. Миға шабуыл әдісі. Топтық жұмыс.Түртіп алу. Ойлан-жұптас-бөліс.
Уақыт өлшемі
Мұғалімнің іс әрекеті
Оқушылардың іс әрекеті
ресурстар
3 мин
І. Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
Орындарынан тұрып сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
«Жақсы ниет» білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.
Оқулық , плакат
3 мин
Оқушыларды табиғат түрлері (жер, су, ауа) арқылы 3-топқа бөлу.
Сынып оқушыларын шағын 3-топқа бөлінеді.
1-топ
2-топ
3-топ
8 мин
Үй тапсырмасы
Тұсаукесер.
Миға шабуыл
Оқушыларға ауызша сұрақтар қойып, оқушылардың білім деңгейін тексеріп,жаңа сабаққа көпір салып аламыз.
Миға шабуыл
Оқушыларға ауызша сұрақтар қойып, оқушылардың білім деңгейін тексеріп,жаңа сабаққа көпір салып аламыз.
1-топ
1)«Физика»сөзінің қазақша аудармасы (табиғат) 2) Заттың үш агрегаттық күйін ата. (Қатты, Сұйық, Газ ) 3. Жылу берілудің қандай түрлері бар?( жылу өткізгіштік, конвекция, сәуле шығару) 4. Дененің жұмыс істеу қабілеттілігін сипаттайтын физикалық шама... (энергия)
2- топ
1 ) Заттың қатты күйіне сипаттама бер.(Қатты дене өзінің көлемінде пішінінде өзгертпей сақтайды) 2) Сұйық тарапынан әсер ететін кері итеруші күшті ашқан кім? (Архимед) 3) Заттың газ күйіне сипаттама бер.(Газдар өзінің көлемінде пішінінде сақтамайды) 4).Заттың үш агрегаттық күйінде молекулаларының орналасуы қандай.(қаттыда –тығыз, сұйықта- орташа, газда-сирек орналасқан) 3-топ
1. Заттың сұйық күйіне сипаттама бер.(Көлемін сақтау пішінін сақтамау сұйыққа тән қасиет) 2. Күн күркірегенде ең алдымен найзағайды көреміз бе, әлде күркіреген дауысты естиміз бе? (найзағайды) 3. массасының өлшем бірлігіне не алынған? (кг) 4. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал. (Барометр)
•
Оқулық
Оқулық
плакаттар
14мин
Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Жаңа тақырып
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіріп, оларға физикалық тілде сөйлеуге және біз қандай аспаптарды білеміз және бұлармен не өлшейміз.
Түртіп алу әдісі
Физикалық тілде сөйлейік Қай тілде, сөз мағынасын ашу
• Метр ( грек сөзі « өлшеймін» ) • Диффузия ( латын сөзі «жайылу, таралу») • Гелиос (грек сөзі « күн деген мағынаны білдіреді») • Конвекция (латын сөзі « тасымалдау») Корпускулалық (латын сөзі « кішкене дене») Вакуум (латын сөзі « бостық , сирек »тығыз емес)
1. Қандай жолмен ешуақытта адам жүрмейді? ( Құс жолы) 2. Елеуішпен су әкелуге бола ма? ( болады егер қар немесе мұз болса) 3. Егер стакандағы судың бәрін ішіп қойса не қалады? ( ауа) 4. неліктен су отты сөндіреді? ( су ауа жібермейді, от ауасыз жанбайды) 2топ
1. Ньютонның заңын ашуына себеп болған не? ( алма) 2. Ыстық суда қандай стакан көбірек жарылып сынады? Қалыңы ма әлде жұқасы ма? ( қалыны, ішкі қабаты бірдей уақытта жылынбайды) 3. Кім барлық тілде сөйлейді? ( жаңғырық) 4. ашық ыдыстағы су неге азаяды? ( буланады)
3-топ
1.Көзіңмен көресің бірақ қолмен ұстай алмайсың. Ол не? ( көлеңке) 2. жерден көтеру оңай бірақ лақтыру қиын. Ол не? ( мамық) 3. Теңізде қандай тастар болмайды? ( құрғақ) 4. Македонский заманындағы уақыт көрсеткіші немесе өлшеуіші болған не? ( тауық)