kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Архимед к?ші 7 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жалпы ма?саты: Архимед к?шіні? формуласын ?орытып шы?ару, есеп шы?аруда ?олдана білуді ?йрету, о?ушылар?а де?гейлік тапсырмалар беру ар?ылы білімін ба?алау, сыни т?р?ысынан ойлау?а ?йрету. 

К?тілетін н?тиже: С?йы?тар мен газдарда архимед за?ыны? физикалы? ма?ынасын аша алады, ?олдана біледі. Архимед к?шіні? формуласын ?олданып есептер шы?ара алады. Табыс критерийі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Архимед к?ші 7 сынып »


Физика 7 сынып

ҚМЖ-1 Шаймерденов Ғани Амангелдіұлы Смирнов 3 орта мектеп



Сабақтың тақырыбы

§44 Архимед күші



Жалпы мақсаты

Архимед күшінің формуласын қорытып шығару, есеп шығаруда қолдана білуді үйрету, оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы білімін бағалау, сыни тұрғысынан ойлауға үйрету



Күтілетін нәтиже

Сұйықтар мен газдарда архимед заңының физикалық мағынасын аша алады, қолдана біледі. Архимед күшінің формуласын қолданып есептер шығара алады. Табыс критерийі



Сілтеме

Оқулық: 7 сынып. Физика және астрономия. Оқулық авторлары: Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Атамұра 2012ж



Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Топтық және жеке жұмыс;

Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету:

АКТ құралдары



Ресурстар

Интернеттен алынған видео «Эврика» Архимедттің ашқан жаңалығы, суреттер, есептер жинағы Ю.С.Куперштейн, Е.А.Марон, 1996ж



Сабақтың реті

  1. Ұйымдастыру: 3 топқа бөлу (Түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлу), 2 минут

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша, 36 минут

  3. Үйге тапсырма, 2 минут

  4. Рефлексия, 5 минут






Ойлау деңгей-лері Пара-метр



Мақсаты Мұғалімнің әрекеті



Нәтиже

Оқушының іс-әрекеті

Оқу жетістігі

Түрткі

(ашық сұрақтар, деңгейлік тапсырма, жағдаят)



Бағалау

Қалып-тастырушы бағалау

Талап

Критерийлер

Дескриптор

Ұпай

Білу

Күштің түрлерін және бағытын анықтай алу

Паскаль заңын тұжырымдай алу

Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын есептей білу

Күштерді ажырата біледі.

Паскаль заңын тұжырымдай алады.

Әр түрлі тереңдіктегі қысымды анықтай алады.

Топқа сұрақтар беріледі. 5 минут

1. Күштің қандай түрлері бар және олар қалай бағытталады?

2. Паскаль заңы қалай тұжырымдалады?

3. Судың 0,6 м тереңдіктегі қысымын табыңдар.

Топтық бағалау

Күштерді және олардың бағыттарын білу

Паскаль заңының тұжырымдамасын білу

Қысымның формуласы бойынша есептерді шығара білу

Күштің түрін біліп, бағытын анықтайды


Паскаль заңын біледі



Қысымды есептеп нақты шешімін табады

Нақты шешімін таба алмайды

1



1



1



0

Түсіну

Динамометрге ілінген жүктердің салмақтарын салыстыруды үйрету

Ауада ілінген және суға салған жүктердің салмағын салыстыра алады.

Жаңа тақырыпты меңгерту. 2 минут

*Динамометрге алдарыңыздағы жүкті іліп ауада және суға салсаңыздар не байқайсыздар? Тәжірибе жасау


Топтардағы өзара бағалау

Жүкті ауада ілулі тұрғанда және суға салғандағы салмақты салыстыру


Ауада және судағы салмақтарын салыстыра алады

Тәжірибе жасау арқылы салмақты анықтай алады

Салмақты ажырата алмайды

2



1



0


Қолдану

Архимед күшінің бар екенін тәжірибе жүзінде дәлелдеу.

FA= Рс тең екенін дәлелдеп, қолдана білу.


ҒА-нің тәуелді, тәуелсіз шамаларын ажырата білу

*Тәжірибе жасауда Архимед күшінің бар екенін дәлелдей алады


ҒА ығыстырып шығарған дененің салмағына тең екенін дәлелдей алады.

ҒА-нің тәуелді шамаларын анықтай алады.


Жаңа тақырыпты түсіну. 15 минут

Тақырыпты оқуға 10 минут уақыт бөлінеді. Содан кейін топтың оқушылары ауысып оқыған тақырыптарын әр топқа барып түсіндіруіне 1 минуттан барлығы 5 минут уақыт бөлінеді.

1. Сұйыққа батырылған денеге ҒА –нің осы дененің салмағына тең екенін тәжірибе жасау арқылы дәлелдеңіз?

2. Архимед күші қандай физикалық шамаларға тәуелді?

3. Қандай шамаларға тәуелсіз?

Тәуелді шама

Тәуелсіз шама

ρсұйық

Vдене

ρдене

һ

дене пішіні


Топтарда өзара бағалау

Сұйыққа батырылған денеге әсер ететін ҒА-і дененің салмағына тең екенін анықтау


ҒА-не тәуелді физикалық шамаларды анықтау


ҒА-не тәуелсіз физикалық шамаларды анықтау




Тәжірибе жасау арқылы Архимед күшінің шамасын анықтай алады



ҒА басқа шамаларға тәуелділігін табуы

Жартылай табуы?

Шамаларды таба алмауы?

ҒА тәуелсіз шамаларды табуы

Жартылай табуы?

Шамаларды таба алмауы?


1






2


1

0


2


1

0

Талдау

Көлемдері бірдей, әр түрлі заттардың ҒА-ін салыстыра білу

Есептер шығару кезінде архимед заңын қолдана білу


*Көлемдері бірдей, заттар әр түрлі болғанда Архимед күштерін салыстыра алады.

*Есептер шығару кезінде архимед күшінің формуласын қолдана алады

Есептер шығару 10 минут

1. Суға көлемі 1 м3 ағаш пен шойын жүктерді салғандағы Архимед күштерін қалай салыстыруға болады?

2. 23 жаттығу 1-6 есептерін шығару

Өзін-өзі бағалау

Көлемдері бірдей әр түрлі денелердің Архимед күштерін салыстыру.


Формуланы қолдана біледі.

Формула арқылы белгісіз шаманы таба алады.

Есептің нақты жауабын шығара алады.

1


2



3

Жинақ-тау

Әр түрлі сұйықтар үшін ҒА –нің мәні әр түрлі болатынын түсіндіру

ҒА сұйықтың тығыздығы мен дененiң сұйыққа батқан бөлiгiне тәуелдi болатынын анықтауға арналған есептердi шығара бiледі

Тапсырманы шешуге 10 минут

3 түрлі кубтар берілген осылардың қайсысына көбірек ығыстырушы күш әсер етеді?


Егер майға батырсақ ығыстырушы күштің шамасы өзгере ме?

Өзін-өзі бағалау

Әр түрлі сұйыққа батырылған бірдей емес денелердің ҒА –нің шамасын әр түрлілігін дәлелдей алу

Архимед күшінің формуласын қолданып есептерді шығара білу


Әсер ететін күшті салыстыра алса

Тапсырманы жартылай орындаса

Тапсырманы орындай алмаса


2


1



0

Бағалау

ҒА-інің күнделікті өмірмен байланыстыру, техникада, тұрмыста қолдану маңызын білу.


ҒА ұғымын қалыптастыруда өз бетімен ізденуіне, тұрмыста және техникада қолданылу маңызын біледі

Суреттегі суға шомылып жүрген бала мен кемелердің бүгінгі сабаққа қатысы қандай?


Өзін-өзі бағалау

Суреттің тақырыпқа байланысты аша алуы

Сурет толық ашылса


Жартылай ашылса


Суретті аша алмаса

2


1


0

Үйге тапсырма

§44 , №7-8 есептер









Рефлексия: (5 минут) Оқу жетістігі (табыс критерийлері) мұғалімнің бүгінгі сабақтың талаптарын меңгеру үшін дайындаған табыс критерийлері тақтада ілулі тұрады.

Табыс критерийлері

Меңгердім

Меңгере алмадым

Меңгеру үшін не істеу керек?

Тәжірибе жасау арқылы ығыстырушы күштің салмағын салыстыра алу керек




Архимед күшінің бар екенін тәжірибе жүзінде дәлелдеп,

FA= Рс тең екенін анықтап қолдана білуі тиіс.





Архимед күшiнiң сұйықтың тығыздығы мен дененiң сұйыққа батқан бөлiгiне тәуелдi болатынын анықтауға арналған қарапайым есептердi шығара бiлуi тиіс




ҒА-ін күнделікті өмірмен байланыстырып, техникада, тұрмыста қолданудың маңызын білу қажет








Кері байланыс орнату үшін оқушыларға смайликтер беремін. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсету керек.

Барлығын меңгердім Аздап қиналдым Қиналдым Меңгере аламын

Жиынтық баға: 17-15 ұпай жинаса, жоғары

14-12 ұпай жинаса, орташа

8 ұпай жинаса, төмен

Әр сабақ өткеннен кейін рефлексивті есеп жазу керек























ҚМЖ-2 Шаймерденов Ғани Амангелдіұлы Смирнов 3 орта мектеп




Сабақтың тақырыбы

5 зертханалық жұмыс. Архимед заңын тексеру.



Мақсаты

Эксперимент тәжірибе бойынша қондырғы жинай бiлуi, өлшеулердiң қатесiн ескере отырып, өлшеу нәтижелерiн жаза бiлу. Қауіпсіздік техникасының ережесімен таныстыру



Жұмыс нәтижесі

Тәжірибе жасау арқылы сұйықтарда Архимед күшін анықтап, өлшеу нәтижелерін жаза алады.



Сілтеме

Оқулық: 7 сынып. Физика және астрономия. Оқулық авторлары: Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Атамұра 2012ж



Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Топтық, жұптық және жеке жұмыс;

Диалогты оқыту: зерттеушілік

Сыни ойлау, виртуалды зертханалық жұмыс



Ресурстар

http://goroo.ukg.kz/virt_lab/Lr5_kz.swf



Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, 2 мин, үй жұмысын тексеру 3 мин

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша, 35 мин

М: Балалар бүгін бізде ерекше сабақ өйткені ол қиын, әрі қызықты. Қиын, себебі жұмыс жасағанда өте мұқият және өздеріңе қатаң талап қоюларыңыз шарт. Ал, қызықты, болу себебі Архимед заңын тәжірибе жасап тексересіздер.

Мен сіздерге берілген тапсырмаларды мұқият зерттеп, белсенділік танытатындарыңызға сенемін. Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы: №5 зертханалық жұмыс «Архимед заңын тексеру» Алдымен үй тапсырмасын тексеру үшін сұрақтарға жауап беріп, кеменің желкенін тұрғызайық.

Рефлексия, 5 мин. Бастапқыда таңдаған түсті стикерлерді кеменің әр түрлі желкендеріне жапсырып,өз пікірлерін білдірді.






Параметр

Ойлау деңгей-лері

Мақсаты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Нәтиже

(Оқушы іс-әрекеті)

Индикатор

Түрткі

(ашық сұрақтар, деңгейлік тапсырма, жағдаят)

Бағалау

Қалып-тасты-рушы

Критерийлер

Дескриптор

Ұпай

Білу

Архимед күшінің формуласын жаза білу

Архимед күшінің формуласын жаза біледі

Архимед күшінің формуласын жазып, түсіндіріп беріңдер?

Топтық бағалау

Архимед күшінің формуласын жаза білу

Формуланы біледі

Формуланы білмейді

1

0

Түсіну

Архимед күшінің бағытын, басқа күштермен салыстыра отырып ажырату

Күштің бағытын ажырата білу қажет

Архимед күшінің бағыты қалай бағытталады

Топтық бағалау

Архимед күшінің бағытын анықтай білу

Анықтай алады

Анықтай алмады

1

0

Қолдану

Әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшінің шамаларын салыстыру

Әр түрлі денелерге Архимед күші де әр түрлі әрекет ететінін меңгереді

Мыстан жасалған жүк ауада З Н, ал суда 2,7 Н болса, ығыстырушы күш нешеге тең?

Топтық бағалау

Архимед күшін анықтап таба білу

Архимед күшін анықтай алады

Анықтай алмады

1


0

Талдау

Архимед күшінің әрекетін тығыздығы мен көлеміне байланысты анықтау


Есептер шығарғанда Архимед күшін қолданып, нақты жауабын анықтау










Архимед күшінің әрекетін біледі

Себебін анықтай алады



Есептр шығаруда Архимед күшін пайдаланып, шығара алады

«Алгоритм» әдісі бойынша

Қай денеге Архимед күші көп әрекет етеді? Неліктен?

1 сурет 2 сурет

Жауабы:

Біріншісі, дене судың бетінде жүзіп жүр

2 сурет жауабы: біріншісі, себебі тығыздығы үлкен.

Қай денеге Архимед күші аз әрекет етеді?

3 сурет

Жауабы: 3 денеге, себебі ол дененің көлемі кіші.

а) Керосинге көлемі 80 см3 дене батырылған. Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар? Керосиннің тығыздығы 800 кг/м3. Жауабы: 0,64Н

б)Ыдыстың ішіндегі сұйық ыдыстың түбіне 60 Н күш түсіреді. Ішіндегі сұйықтың тығыздығы қандай? Ыдыстың ішінде қандай сұйық зат бар? Жауабы: су, тығыздығы 1000 кг/м3

топтық бағалау

Архимед күшінің әрекетін анықтай алу




Есептің шартын жаза білу


Есептің жауабын толық шығару


Архимед күшінің әрекетін анықтай алады

Анықтай алмаса



Есептің шартын жаза біледі

Жаза алмады

Жауабы толық

Жауабы толық емес

1



0


1


0



1


0

1

0

Жинақтау

Жұмыстың мақсатын анықтап үйрету.

Әр түрлі сұйықтың ішіндегі денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтауды үйрету

Жұмыстың мақсатын анықтай алады.

Ығыстырушы күшті анықтай алады

1 тапсырма: Әр түрлі сұйықтарға әрекет ететін ығыстырушы күшті қалай анықтайды

2 тапсырма: Әр түрлі сұйықтарға батырылған денелерге сұйық тығыздығы мен көлеміне қалай байланысты екенін дәлелдеңдер

Өзін-өзі бағалау

Жұмыс мақсатын анықтай алу

Мәліметтер кестесін дұрыс құру


Мақсатын анықтай алады

Анықтай алмады

Кесте құрып мәліметтерін толық жазады

Жартылай толықтырып жазады

Жаза алмады

1


0

2



1


0

Бағалау

Архимед күшін үлкен денелермен салыстырып үйрету

Үлкен денелерге әрекет ететін Архимед күшін салыстыра алады

Кірпіш тасты суда және керосинде ұстап тұру үшін күш бірдей болу керек пе? Ж: жоқ, өйткені тығыздықтары әр түрлі.Ж: Мүмкін себебі кірпіштердің көлемдері әр түрлі болса.

Өзін-өзі бағалау

Әр түрлі денелерді әр түрлі сұйықтарға салғанда архимед күшінің әр түрлі әрекет жасайтынын анықтау

Жауаптары толық

Жауаптары толық емес

Жауап бере алмады

2

1


0

Үйге тапсырма

Мәтіндік есептер №3-8 есептер















Зертханалық жұмысты бағалау критерийлері. Бұрынғы виртуалды зертх жұмыста мен топтық жұмыс етіп беретінмін.

Бағалау

Критерийлер

Дескриптор

Ұпай

Архимед күшінің формуласын жаза білу

Формуланы біледі

Формуланы білмейді

1

0

Архимед күшінің бағытын анықтай білу

Анықтай алады

Анықтай алмады

1

0

Архимед күшін анықтап таба білу

Архимед күшін анықтай алады

Анықтай алмады

1


0

Архимед күшінің әрекетін анықтай алу


Есептің шартын жаза білу

Есептің жауабын толық шығару


Архимед күшінің әрекетін анықтай алады

Анықтай алмаса

Есептің шартын жаза біледі

Шартын жаза алмады

Жауабы толық

Жауабы толық емес

1

0

1

0

1

0

Жұмыс мақсатын анықтай алу

Мәліметтер кестесін дұрыс құру


Мақсатын анықтай алады

Анықтай алмады

Кесте құрып мәліметтерін толық жазады

Жартылай толықтырып жазады

Жаза алмады

1

0

8

5

0

Әр түрлі денелерді әр түрлі сұйықтарға салғанда архимед күшінің әр түрлі әрекет жасайтынын анықтау

Жауаптары толық

Жауаптары толық емес

Жауап бере алмады

2

1

0

Барлық ұпайлар

17-16 ұпай, өте жақсы көрсеткіш

15-11 ұпай, жақсы көрсеткіш

10-7 ұпай орташа көрсеткіш

6 ұпай төмен көрсеткіш






7 сынып

ҚМЖ-3 Шаймерденов Ғани Амангелдіұлы Смирнов 3 орта мектеп




Сабақтың тақырыбы

Денелердің жүзу шарттары. Ареометрлер. §45,46,47



Мақсаты

Денелердің жүзу шартын тәжірибе жасау арқылы анықтау, олардың табиғатта және техникада қолданылуын үйрету



Жұмыс нәтижесі

Бірнеше денелерді тәжірибе жасау арқылы жүзу шарттарын анықтап, табиғатта қолдана алады.



Сілтеме

Оқулық: 7 сынып. Физика және астрономия. Оқулық авторлары: Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Атамұра 2012ж



Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Топтық және жеке жұмыс;

Диалогты оқыту: зерттеушілік

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету:пікірлерін ортаға салу



Ресурстар

Бейнежазба, тәжірибе жасайтын құралдар



Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу (түрлі түсті кәмпиттер арқылы), мақсат қою 2 мин

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша 37 мин, Физикалық диктант, тәжіибе жасау арқылы меңгеру

  3. Рефлексия 5 мин, «Екі жұлдыз бір тілек», ВАК. (визуалды, аудитория, кинестеткалық)

  4. Үйге тапсырма, 1 мин






ПараметрОйлау деңгей-лері

Мақсаты Мұғалімнің іс-әрекеті



Нәтиже

(оқушының іс-әрекеті)

Индикатор

Түрткі

(ашық сұрақтар, деңгейлік тапсырма, жағдаят)

Бағалау

қалыптастырушы

Критерийлер

Дескриптор

Ұпай

Білу

Архимед күшінің формуласын есептер шығаруда қолдану, заңды тұжырымдау




Архимед күшінің формуласын есептер шығаруда қолдана біледі

Бағытын және тәуелді шамаларды ажырата біледі


Физикалық диктант, 2 мин

1. Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын күшті қалай атаймыз? (Архимед күші)

2. Архимед күшінің формуласын тұжырымдаңдар?

(F = ρc g Vд)

3. Архимед күші қандай шамаларға тәуелді? (ρc – сұй-ң т-ғы және Vд –де-ң көлеміне)

5. Архимед күшінің бағыты қалай бағытталады? (жоғары)

Жұптарда өзара бағалау

Оқыған материалды есте сақтау, пысықтау, қайталау, ой салу

Архимед күші ұғымын біледі

Формуласын түсінеді

Тәуелділік шамаларды анықтай алады

Күштің бағытын анықтайды




1


1


1


1



Түсіну

Әр түрлі денелердің жүзу шартын (батып кету, жүзіп жүру, бетінде қалқып жүруін) салыстыру

Әр топ дененің батып кететінін, судың бетінде қалқып жүретінін және жүзіп жүруін қорытынды жасай алады.

Картоп неліктен суға батып кетті? Неліктен жүзіп жүр?


Өзін-өзі бағалау

Көрсетілген тапсырманы өз ойларымен түсіндіру

Әр түрлі денелерді пайдалану арқылы теңдеулерін жазу

Анықтамаға сүйеніп, фактіні түсіндіреді

Жүзу шарттарын анықтай алады

Жүзу шартының теңдеулерін жаза алады



1


1


1

Қолдану

Көлемдері әр түрлі денелердің жүзу шарттарын салыстырып сипаттау

Көлемдері әр түрлі денелердің жүзу шартын сипаттай алады

Көлемдері әр түрлі заттардың жүзу шартын қалай анықтауға болады? Неліктен жүзеді, қалқып шығады, батып кетеді?

Топтардағы өзара бағалау

Денелердің жүзу шартын анықтап, сипаттап айта білу

Тәжірибе жасай алады

Құралдарды қолдана алады


1


1

Талдау

Сұйық тығыздығын анықтайтын құралдармен таныстыру

Әр түрлі сұйықтың тығыздығын анықтау

Әр түрлі сұйықтың тығыздығын анықтай алады

Ал егер судың орнында басқа бір белгісіз сұйық болатын болса, онда сұйықтың тығыздығын қалай анықтайды?


Топтардағы өзара бағалау

Өткен тақырыппен байланыс жасап, салыстырып талдау жасай алады

Тығыздықтарын таба біледі

Олардың айырмашылығын салыстыра алады


1


1

Жинақтау

Құралдармен жұмыс істеп үйрету

Ареометрлерді қолдана алады

Тұз ерітіндісінің, таза судың тығыздығын анықтаңыздар


Топта бағалау

Ареометрлерді пайдалана алады

Құралдарды пайдаланып жұмыс жасай алса

Пайдалана алмаса

1



0

Бағалау

Денелердің жүзу шарттарын табиғатта пайдалану

Денелердің жүзу шартын табиғатпен байланыстыра алады

Суда жүзіп жүрген үйректер денелердің жүзу шартының қайсысына сәйкес келеді? Неліктен?

Өзін-өзі бағалау

Бүгінгі алған білімінің табиғатпен тығыз байланысын айқындату

Жағдаятты толық анықтай алады

Толық емес

Анықтай алмады

3


2

0


Үйге тапсырма

§45-47, 24 жаттығу, №7-8 есептер


Суға қант, мұз және тығындарды салу арқылы денелердің жүзу шартын қалай анықтайды?









Табыс критерийлері

Меңгердім

Меңгере алмадым

Меңгеру үшін не істеу керек?

Денелердің жүзу шартын ажырата білу және теңдіктерін жаза білуі керек




Тәжірибе жүзінде денелердің жүзу шарттарын анықтап, салыстыра білу қажет






Сұйықтың тығыздығын анықтайтын құралдарды пайдалана алу және қолдана білуі керек




Денелердің жүзу шартын табиғатпен байланыстырып ой-өрісін кеңейте алу қажет






Бағалау


Критерийлер

Дескриптор

Ұпай


Оқыған материалды есте сақтау, пысықтау, қайталау, ой салу

Архимед күші ұғымын біледі

Формуласын түсінеді

Тәуелділік шамаларды анықтай алады

Күштің бағытын анықтайды

1

1

1

1


Көрсетілген тапсырманы өз ойларымен түсіндіру

Әр түрлі денелерді пайдалану арқылы теңдеулерін жазу

Анықтамаға сүйеніп, фактіні түсіндіреді

Жүзу шарттарын анықтай алады

Жүзу шартының теңдеулерін жаза алады



1

1

1


Денелердің жүзу шартын анықтап, сипаттап айта білу

Тәжірибе жасай алады

Құралдарды қолдана алады


1

1


Өткен тақырыппен байланыс жасап, салыстырып талдау жасай алады

Тығыздықтарын таба біледі

Олардың айырмашылығын салыстыра алады


1

1


Ареометрлерді пайдалана алады

Құралдарды пайдаланып жұмыс жасай алса

Пайдалана алмаса

1

0


Бүгінгі алған білімінің табиғатпен тығыз байланысын айқындату

Жағдаятты толық анықтай алады

Толық емес

Анықтай алмады

3

2

0




























15-13 ұпай өте жақсы , 12-9 ұпай, жақсы, 8-6 ұпай орташа, 5 төмен






Сұйыққа (газға) батырылған денелерге кері ығыстырушы күш әсер етеді.


Бұл күш жоғары бағытталған, оны ығыстырушы күш немесе Архимед күші деп атайды.


Архимед күші дененің ауадағы және сұйықтағы салмақтарының айырмасына тең.


Архимед заңы мына түрде жазылады: ҒА= ρс g Vд

Архимед күші дененің көлемі мен сұйықтың тығыздығына тәуелді


























Физика 7 сынып

ҚМЖ-1 Шаймерденов Ғани Амангелдіұлы Смирнов 3 орта мектеп



Сабақтың тақырыбы

§44 Архимед күші



Жалпы мақсаты

Архимед күшінің формуласын қорытып шығару, есеп шығаруда қолдана білуді үйрету, оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы білімін бағалау, сын тұрғысынан ойлауға үйрету



Күтілетін нәтиже

Сұйықтар мен газдарда архимед заңының физикалық мағынасын аша алады, қолдана біледі. Архимед күшінің формуласын қолданып есептер шығара алады. Табыс критерийі



Сілтеме

Оқулық: 7 сынып. Физика және астрономия. Оқулық авторлары: Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Атамұра 2012ж



Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Топтық және жеке жұмыс;

Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО

АКТ құралдары, бағдаршам түстері



Ресурстар

Интернеттен алынған видео «Эврика» Архимедттің ашқан жаңалығы, суреттер, есептер жинағы Ю.С.Куперштейн, Е.А.Марон, 1996ж



Сабақтың реті

  1. Ұйымдастыру: 4 топқа бөлу (Алматыдан сыйлық. 4 түрлі өшіргіш үйлестіру арқылы топқа бөлу), 2 минут

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша, 36 минут

  3. Үйге тапсырма, 2 минут

  4. Рефлексия, 5 минут






Ойлау деңгей-лері Пара-метр



Мақсаты Мұғалімнің әрекеті



Нәтиже

Оқушының іс-әрекеті

Оқу жетістігі

Түрткі

(ашық сұрақтар, деңгейлік тапсырма, жағдаят)

Индикатор


Бағалау

Қалып-тастырушы бағалау

Талап

Критерийлер

Дескриптор

Ұпай

Білу

Күштің түрлерін және бағытын анықтай алу

Паскаль заңын тұжырымдай алу

Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын есептей білу

Күштерді ажырата біледі.

Паскаль заңын тұжырымдай алады.

Әр түрлі тереңдіктегі қысымды анықтай алады.

Топқа сұрақтар беріледі. 5 минут

1. Күштің қандай түрлері бар және олар қалай бағытталады?

2. Паскаль заңы қалай тұжырымдалады?

3. Судың 0,6 м тереңдіктегі қысымын табыңдар.

Топтық бағалау

Күштерді және олардың бағыттарын білу

Паскаль заңының тұжырымдамасын білу

Қысымның формуласы бойынша есептерді шығара білу

Күштің түрін біліп, бағытын анықтайды


Паскаль заңын біледі



Қысымды есептеп нақты шешімін табады

Нақты шешімін таба алмайды

1



1



1



0

Түсіну

Динамометрге ілінген жүктердің салмақтарын салыстыруды үйрету

Ауада ілінген және суға салған жүктердің салмағын салыстыра алады.

Жаңа тақырыпты меңгерту. 2 минут

*Динамометрге алдарыңыздағы жүкті іліп салмағын анықтаңыздар?

*Аауада және суға салсаңыздар не байқайсыздар? Тәжірибе жасау


Топтардағы өзара бағалау

Жүкті ауада ілулі тұрғанда және суға салғандағы салмақты салыстыру


Ауада және судағы салмақтарын салыстыра алады

Тәжірибе жасау арқылы салмақты анықтай алады

Салмақты ажырата алмайды

2



1



0


Қолдану

Архимед күшінің бар екенін тәжірибе жүзінде дәлелдеу.

FA= Рс тең екенін дәлелдеп, қолдана білу.


ҒА-нің тәуелді, тәуелсіз шамаларын ажырата білу

*Тәжірибе жасауда Архимед күшінің бар екенін дәлелдей алады


ҒА ығыстырып шығарған дененің салмағына тең екенін дәлелдей алады.

ҒА-нің тәуелді шамаларын анықтай алады.


Жаңа тақырыпты түсіну. 15 минут

Жигсо әдісі бойынша тақырыпты оқуға 10 минут уақыт бөлінеді. Содан кейін топтың оқушылары ауысып оқыған тақырыптарын әр топқа барып түсіндіруіне 1 минуттан барлығы 5 минут уақыт бөлінеді.

1. Сұйыққа батырылған денеге ҒА –нің осы дененің салмағына тең екенін тәжірибе жасау арқылы дәлелдеңіз?

2. Архимед күші қандай физикалық шамаларға тәуелді?

3. Қандай шамаларға тәуелсіз?

Тәуелді шама

Тәуелсіз шама

ρсұйық

Vдене

ρдене

һ

дене пішіні


Топтарда өзара бағалау

Сұйыққа батырылған денеге әсер ететін ҒА-і дененің салмағына тең екенін анықтау


ҒА-не тәуелді физикалық шамаларды анықтау


ҒА-не тәуелсіз физикалық шамаларды анықтау




Тәжірибе жасау арқылы Архимед күшінің шамасын анықтай алады



ҒА басқа шамаларға тәуелділігін табуы

Жартылай табуы?

Шамаларды таба алмауы?

ҒА тәуелсіз шамаларды табуы

Жартылай табуы?

Шамаларды таба алмауы?


1






2


1

0


2


1

0

Талдау

Көлемдері бірдей, әр түрлі заттардың ҒА-ін салыстыра білу

Есептер шығару кезінде архимед заңын қолдана білу


*Көлемдері бірдей, заттар әр түрлі болғанда архимед күштерін салыстыра алады.

*Есептер шығару кезінде архимед күшінің формуласын қолдана алады

Есептер шығару 10 минут

1. Суға көлемі 1 м3 ағаш пен шойын жүктерді салғандағы Архимед күштерін қалай салыстыруға болады?

2. 23 жаттығу 1-6 есептерін шығару

Өзін-өзі бағалау

Көлемдері бірдей әр түрлі денелердің Архимед күштерін салыстыру.

Формуланы қолдана біледі.

Формула арқылы белгісіз шаманы таба алады.

Есептің нақты жауабын шығара алады.

1


2



3

Жинақ-тау

Әр түрлі сұйықтар үшін ҒА –нің мәні әр түрлі болатынын түсіндіру

ҒА сұйықтың тығыздығы мен дененiң сұйыққа батқан бөлiгiне тәуелдi болатынын анықтауға арналған есептердi шығара бiледі

Тапсырманы шешуге 10 минут

*№7/3 есеп Марон

*3 түрлі кубтар берілген осылардың қайсысына көбірек ығыстырушы күш әсер етеді?


*Егер майға батырсақ ығыстырушы күштің шамасы өзгере ме?

Өзін-өзі бағалау

Әр түрлі сұйыққа батырылған бірдей емес денелердің ҒА –нің шамасын әр түрлілігін дәлелдей алу

Архимед күшінің формуласын қолданып есептерді шығара білу


Әсер ететін күшті салыстыра алса

Тапсырманы жартылай орындаса

Тапсырманы орындай алмаса


2


1



0

Бағалау

ҒА-інің күнделікті өмірмен байланыстыру, техникада, тұрмыста қолдану маңызын білу.


ҒА ұғымын қалыптастыруда өз бетімен ізденуіне, тұрмыста және техникада қолданылу маңызын біледі

Суреттегі суға шомылып жүрген бала мен кемелердің бүгінгі сабаққа қатысы қандай?


Өзін-өзі бағалау

Суреттің тақырыпқа байланысты аша алуы

Сурет толық ашылса


Жартылай ашылса


Суретті аша алмаса

2


1


0

Үйге тапсырма

§44 , №7-8 есептер









Рефлексия: (5 минут) Оқу жетістігі (табыс критерийлері) мұғалімнің бүгінгі сабақтың талаптарын меңгеру үшін дайындаған табыс критерийлері тақтада ілулі тұрады.

Табыс критерийлері

Меңгердім

Меңгере алмадым

Меңгеру үшін не істеу керек?

Тәжірибе жасау арқылы ығыстырушы күштің салмағын салыстыра алу керек




Архимед күшінің бар екенін тәжірибе жүзінде дәлелдеп,

FA= Рс тең екенін анықтап қолдана білуі тиіс.





Архимед күшiнiң сұйықтың тығыздығы мен дененiң сұйыққа батқан бөлiгiне тәуелдi болатынын анықтауға арналған қарапайым есептердi шығара бiлуi тиіс




ҒА-ін күнделікті өмірмен байланыстырып, техникада, тұрмыста қолданудың маңызын білу қажет








Кері байланыс орнату үшін оқушыларға смайликтер беремін. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсету керек.

Барлығын меңгердім Аздап қиналдым Қиналдым Меңгере аламын

Жиынтық баға: 17-15 ұпай жинаса, жоғары

14-12 ұпай жинаса, орташа

8 ұпай жинаса, төмен

Әр сабақ өткеннен кейін рефлексивті есеп жазу керек



















ҚМЖ-4 Шаймерденов Ғани Амангелдіұлы Смирнов 3 орта мектеп




Сабақтың тақырыбы

Практикалық жұмыс№8

Сапалық және мәтінді есептер шығару.



Мақсаты

Архимед күші мен денелердің жүзу шартына байланысты сандық және мәтіндік есептерді шығарып талдау жасату



Жұмыс нәтижесі

Архимед архимед күшiнiң сұйықтың тығыздығы мен дененiң сұйыққа батқан бөлiгiне тәуелдi болатынын анықтауға арналған қарапайым және күрделі есептердi шығара бiледі



Сілтеме

Оқулық: 7 сынып. Физика және астрономия. Оқулық авторлары: Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Атамұра 2012ж



Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Топтық және жеке жұмыс;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: «Алгоритм» әдісі



Ресурстар

Марон мен Куперштейн есептер жинағы



Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу (есептерді шығарып, бірдей жауаптарымен топқа бөліну), 3 минут

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

Мұғалім: Біздер өмірде Архимед күшін көп жерде падаланымз. Қайықтардың жүзуі, балықтардың су түбінде жүзуі, өзіміз суға шомыламыз, ауада қалықтаған ауа шарларын бақылаймыз. Бүгінгі сабақта Архимед күші мен денелердің жүзу шартына есептер шығарамыз .

  1. Рефлексия «Баспалдақ» оқушының көңіл күйін анықтау

  2. Үйге тапсырма






Ойлау деңгей-лері

Мақсаты

Нәтиже

(іс-әрекеті)

Түрткі

(ашық сұрақтар, деңгейлік тапсырма, жағдаят)

Бағалау

Қалып-тасты-рушы бағалау

Критерийлер

Дескриптор

Ұпай

Білу

Архимед заңының физикалық мағынасын түсіндіру

Жүзу шарттарын тұжырымдай алу

Кемелердің жүзу құбылысын түсіндіру

Архимед күшінің физикалық мағынасын аша алады.

Жүзу шарттарының тедіктерін тұжырымдай алады.

Кемелердің жүзу құбылысын түсіндіре алады

Архимед күшін пайдалана отырып дененің тығыздығын қалай анықтауға болады?

Дененің жүзу шартын тұжырымдаңдар.

Кемелердің жүзуі қандай құбылысқа негізделген?


Топтық бағалау

Денелердің жүзу шартының теңдіктерін анықтай алу

Денелердің жүзу шарттарын толықтай біледі

Жартылай біледі

Білмейді

2



1

0

Түсіну

Физикалық шамалардың жазылу мен өлшем бірліктерін ажырата білу

Физикалық шамаларды біледі, өлшем бірлігін анықтайды

Көрсетілген физикалық шамаларды жазып, өлшем бірлігін анықтаңыздар

Топтық бағалау

Физикалық шамаларды олардың өлшем бірлігімен жаза білу

Шамалар мен өлшем бірліктерді біледі

Білмейді

1


0

Қолдану

Кестені пайдалану арқылы денелердің жүзу шарттарын анықтау

Кестені пайдалана отырып, денелердің жүзу шартын анықтай алады.

Тығыздық кестесін пайдалана отырып, сынапта жүзе алатын және оған батып кететін металдарды көрсетіңдер

Топтық бағалау

Металдардың тығыздығын сынап тығыздығынан ажырата біледі.

Анықтай алады

Анықтай алмады

1

0

Талдау

Оқушыларға деңгейлік есептерді шығартып үйрету

Деңгейлік есептерді шығарып, түсіндіре алады.

Деңгейлік есептер шығару:


Өзін өзі бағ

Деңгейлік есептерді шығара алады

Есептің шартын толық жазып, нақты жауабын көрсете алады

Есептің шарты мен формуласы дұрыс жаза алады

Толық емес

Дұрыс емес

3




2



1

0

Жинақтау

Тығыздықтарын салыстыра отырып орналасу реттілігін анықтау

Кесте бойынша тығыздықтарын салыстыра отырып, орналасу ретін анықтайды

Ыдысқа құйылған керосин, сынап, су сұйықтарын белгілі бір ретпен қалай орналастыруға болады? Неліктен?

Өзін-өзі бағ

Сұйықтардың орналасу ретін анықтай алады

Толықтырып ажыратады

Жартылай ажыратады

Ажарыта алмады

2


1


0

Бағалау

Бірнеше суреттерді пайдаланып, өмірмен табиғатпен байланыстыра алу


Тақтада бірнеше суреттер көрсетілген. Сол суреттер бойынша тақырыпты байланыстырып әңгіме құрастырыңдар.

Өзін өзі бағ













Үйге тапсырма

7-8 есептер



Бағалау



Критерийлер

Дескриптор

Ұпай



Денелердің жүзу шартының теңдіктерін анықтай алу

Денелердің жүзу шарттарын толықтай біледі

Жартылай біледі

Білмейді

2



1

0



Физикалық шамаларды олардың өлшем бірлігімен жаза білу

Шамалар мен өлшем бірліктерді біледі

Білмейді

1


0



Металдардың тығыздығын сынап тығыздығынан ажырата біледі.

Анықтай алады

Анықтай алмады

1

0



Деңгейлік есептерді шығара алады

Есептің шартын толық жазып, нақты жауабын көрсете алады

Есептің шарты мен формуласы дұрыс жаза алады

Толық емес

Дұрыс емес

3


2

1

0



Сұйықтардың орналасу ретін анықтай алады

Толықтырып ажыратады

Жартылай ажыратады

Ажарыта алмады

2

1

0



Деңгейлік есептер

Барлық есепті шығара алады

4 есепті шығара алады

3 есепті шығара алады

2 есепті шығара алады

1 есепті шығара алады

15

10

6

3

1




17-15 ұпай, өте жақсы

14-12 ұпай, жақсы

11-9 ұпай, орташа

8 ұпай төмен





























Орта мерзімді жоспар

7 сынып физика

Тақырыбы және мақсаты

(Блум таксономиясы бойынша)

Жұмыстың қандай белсенді формаларын қолданасыз?

Жеті модуль идеясының көрініс табуы

Сыныптағы барлық оқушыларды қалай тартасыз? (талантты, дарынды, АВС) (әдіс)


Бағалауды қалай жүргізесіз? Қалыптастырушы

Жоспарларыңызбен күткеніңізге оқушылардың барлығының үйренгенін қалай анықтайсыз?

Кері байланыс

Қандай ресурстар қолданасыз?


Оқытудың тарау бойынша жалпы мақсаты

Архимед заңын түсiнуi, есептер шығаруда формуланы дұрыс қолдануы, денелердiң жүзу шартын көрсете алуы, оған мысалдар келтiре бiлуi, эксперимент нәтижелерi бойынша қорытынды дайындай бiлуi.


1

Архимед күші §44. Күштерді ажырата білу, есептер шығаруда заңды қолдана білу, Сұйықтардың деңгейіне қарай ҒА –нің әр түрлі болуын түсіндіре білу.

Топпен және жұптық жұмыс

Тәжірибе жасайды. Деңгейлік есептер шығару

Суреттерге талдау жасау

Топпен, жұппен жұмыс, (сыни ойлауы - Блум таксономиясы бойынша құрылған ойлау деңгейлеріне берілген түрткілер: олар ашық сұрақтар, )

Диалогтік оқыту-зерттеушілік,

АКТ құралдарын қолдану,

Оқыту үшін және оқуды бағалау

Талантты және дарынды балалар

Түрткілерді беру арқылы сұрақтар беру,

бірдей көлемде және әр түрлі көлемде денелер беріп ҒА-н салыстыру үшін тәжірибе жасауға құралдар беру


Суреттерге сипаттама беру


ЖИГСО әдісі,

Сұрақ-жауап


Жұптық бағалау,


Топтардағы өзара бағалау


Критериалды бағалау

Табыс критерийлері арқылы анықтаймыз. Ол оқу бағдарламасындағы талап деңгейлеріне қарай толтырылады.




Ол үшін алдын ала берілген бағалау парағында Өздеріне жеке мақсат қоюына қарай

Табыс критерийлері

Оқушы пікірі

Смайликтер беру арқылы

Интернеттен алынған видео «Эврика» Архимедттің ашқан жаңалығы,

суреттер

2

5 зерт-лық жұмыс. Архимед заңын тексеру. Тәжірибе бойынша қондырғы жинай бiлуi, өлшеулердiң қатесiн ескере отырып, өлшеу нәтижелерiн жаза бiлу.

Топтық және жұптық жұмыс

Виртуалды зертханалық жұмыс жасау

Тапсырмалар орындау

Топпен, жұппен жұмыс, (сыни ойлауы - Блум таксономиясы бойынша құрылған ойлау деңгейлеріне берілген түрткілер: олар ашық сұрақтар, )

Диалогтік оқыту-зерттеушілік,

АКТ құралдарын қолдану,

Оқыту үшін және оқуды бағалау

Талантты және дарынды балалар

Түрткілерді беру арқылы ашық сұрақтар беру

Зертханалық жұмыстар жасау

Алгоритм оқыта үйрету тәсілі

Жұптық бағалау,


Топтардағы өзара бағалау


Критериалды бағалау

Бағалау критерийлерін ұсыну


Стикерлерге пікірін

жазады.

Стикерлерге пікірлерін жазу

Смайликтер беру

7 сыныпқа арналған виртуалды зертхана жасау. http://goroo.ukg.kz/virt_lab

3

Денелердің жүзу шарттары. Ареометрлер. §45,46 Денелердiң жүзу шартын көрсете алуы, оған мысалдар келтiре бiлуi,

Топпен және жұптық жұмыс

Тәжірибе жасайды. Деңгейлік есептер шығару

Топпен, жұппен жұмыс, (сыни ойлауы - Блум таксономиясы бойынша құрылған ойлау деңгейлеріне ашық сұрақтар, )

Диалогтік оқыту-зерттеушілік,

АКТ құралдарын қолдану,

Оқыту үшін және оқуды бағалау

Талантты және дарынды балалар

Түрткілерді беру арқылы сұрақтар беру.

Неліктен картоп суға батып кетеді? Неліктен жүзіп жүр?

Белгісіз сұйықтың тығыздығын қалай анықтайды?


Жұптық бағалау,


Топтардағы өзара бағалау


Критериалды бағалау

Табыс критерийлері арқылы анықтаймыз.


Бағалау парағы

2 жұлдыз 1 тілек

Интернеттен фотосуреттер алынды

Суда жүзіп жүрген үйрек Бейнежазба


4

Практикалық жұмыс№8

Сапалық және мәтінді есептер шығару.

Архимед күші мен денелердің жүзу шартына байланысты сандық және мәтіндік есептерді шығарып талдау жасату


Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, суретке әңгіме құрастыру, деңгейлік есептер

Топпен, жұппен жұмыс, (сыни ойлауы - Блум таксономиясы бойынша құрылған ойлау деңгейлеріне ашық сұрақтар )

АКТ құралдарын қолдану,

Оқыту үшін және оқуды бағалау

Талантты және дарынды балалар

Алгоритм оқыта үйрету тәсілі

Жұптық бағалау,


Топтардағы өзара бағалау


Критериалды бағалау

Табыс критерийлері арқылы анықтаймыз.


Бағалау парағы

«Баспалдақ»

Марон және Куперштейін есептер жинағы


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Архимед к?ші 7 сынып

Автор: Шаймерденов ?ани Амангелді?лы

Дата: 12.03.2015

Номер свидетельства: 185336


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства