kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

7 сынып "Затты? ты?ызды?ы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:
Білімділік: Денені? массасы оны? ?лшеміне ж?не ?андай заттан жасал?анына байланысты болатынын т?сіндіру. «Ты?ызды?» ??ымыны? физикалы? ма?ынасын ашу.
Дамытушылы?: Танымды? ж?не, логикалы? ойлау ?абілетін дамыту.Теориялы? білімін практикада ?олдана білуге уйрету.
Т?рбиелілік: Ізденімпазды??а т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: Аралас саба?.
?тілу ?дісі: С?ра?-жауап, баяндау.
Саба?ты? к?рнекілігі: Буклет, «Ты?ызды?тар кестесі», 3 стакан су, с?т, к?нба?ыс майы, таразы, кірлер, а?аш білеушілер, сыз?ыш, т.б.

Саба?ты? барысы:
I.?йымдастыру кезе?і
Сынып о?ушыларын т?гендеп, оларды? назарын саба??а аудару.
II.?й тапсырмасын с?рау
1.    Логикалы?- структуралы? схемамен ж?мыс.
2.    Массаны? ?лшем бірліктеріне с?йкестендіру тапсырмасы.
 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«7 сынып "Затты? ты?ызды?ы" »

Заттың тығыздығы

7-сынып

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Дененің массасы оның өлшеміне және қандай заттан жасалғанына байланысты болатынын түсіндіру. «Тығыздық» ұғымының физикалық мағынасын ашу.

Дамытушылық: Танымдық және, логикалық ойлау қабілетін дамыту.Теориялық білімін практикада қолдана білуге уйрету.

Тәрбиелілік: Ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Өтілу әдісі: Сұрақ-жауап, баяндау.

Сабақтың көрнекілігі: Буклет, «Тығыздықтар кестесі», 3 стакан су, сүт, күнбағыс майы, таразы, кірлер, ағаш білеушілер, сызғыш, т.б.


Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушыларын түгендеп, олардың назарын сабаққа аудару.

II.Үй тапсырмасын сұрау

  1. Логикалық- структуралық схемамен жұмыс.

  2. Массаның өлшем бірліктеріне сәйкестендіру тапсырмасы.

1000г=1*103г

1г

0,001 кг =1*10-3кг

1000000мг=1*106мг

1кг

1000кг =1*103кг

1 т

0,01ц =1*10-2 ц

  1. Дененің массасы деп нені атайды?

  2. Массаның ХБЖ-дегі негізгі бірлігі?

  3. Тағы қандай еселік бірліктерін білесіңдер?

  4. 1т=?кг

  5. Массаны қандай құралмен өлшейді?

  6. Өлшеу алдында таразы табақшалары қандай күйде болуы керек?


III. Жаңак сабақты түсіндіру

Дененің массасы мен қатар, физикада заттың тығыздығы деген ұғым да енгізіледі.

  1. «Тығыздық» дегенді сендер қалай түсінесіңдер?

ә)Табиғаттағы барлық заттар неше күйге бөленеді?

б)Олардың бір-бірінен айырмашылығы неде?

в) қатты, сұйық және газды алатын болсақ, олардағы молекулалардың орналасуы әр түрлі. Олай болса, бірлік көлемге келетін заттың массасы әр түрлі. Олай болса, бірлік көлемге келетін заттың массасы әр түрлі, яғни тығыздығы әр түрлі.

Сонымен, заттың тығыздығы дегеніміз – сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама, ол p(po)әріпімен белгіленеді.


p=(1) m=p v (2) v=(3)

ХБЖ-дегі өлшем бірлігі: (r) 1=


1= =103


1= =10-3


1= =103

Олай болса, 1= =1

Қосымшадағы 6-7-8 кестелерде кейбір заттардың тығыздықтары берілген. Қатты денелердің ішіндегі тығыздығы ең көбі қайсысы екен? ( Платина)

Ал, сұйықтардың ішіндегі ең тығыздығы көбі ше?(сынып)


IV. Енді осы кестелерді пайдаланып, есеп шығарып көрейік:

  1. Шойын шардың көлемі 125 см3, ал массасы 800 г болса, ол тұтас жасалған ба, әлде іші қуыс па? ( Шойынның тығыздығы 7000 

Берілгені: Талдау Шешуі


V=125 cм3 r= r= 6,4=

r

шойын

m=800г олай болса, шардың іші қуыс.

pшойын=7000 

r-?










  1. Өлшемдері 1 м*0,8м*0,1м мәрмәр тасының массасын анықтаңдар.

Берілгені: Талдау Шешуі


V=0,08м3 m=r*v m= 2700 *0.08 м3=216кг

m=800г

r= 2700 

m-?


  1. Ішіне 50т мұнай сиятын болуы үшін цистернаның көлемі қандай болуы керек?

Берілгені: Талдау Шешуі


m=50т=50000кг  m= =62.5 м3

p= 800 

v-?


V.Эксперименттік тапсырма

1. Әр қатарға көлемдері бірдей 200см3 стаканға толтыра құйылған

1-қатарға су,

2-қатарға сүт,

3- қатарға күнбағыс майы беріледі.

Өздеріңе берілген заттың массасын анықтаңдар.

2. Әр түрлі заттардан жасалған денелердің массалары бірдей. Осы денелердің көлемі жайлы не айта аласыңдар?





Сендердің ойларыңша, бірінші цилиндрдің көлемі неге екіншісінен үлкен?

Болжамды анықтау: Әр түрлі заттардан жасалған массалары бірдей, денелердің көлемдері әр түрлі!




3.Дене әр түрлі заттардан жасалған. Осы денелердің көлемі жайлы не айтасыңдар?Таразының көмегімен анықтайық.




Темір алюмини мыс

Неге алюминийдің массасы темір мен мыс кубтардікінен жеңіл?

Болжамды анықтау: Әр түрлі заттардан жасалған денелердің көлемдері бірдей болғанмен, массалары әр түрлі.


VII. Сабақты қорытындылау

«Сөзжұмбақ» шешу




1

2

3

4

5

6


7

8

1. Ұзындықтың өлшем бірлігі?

2. v=l/t

3. Бізді қоршаған орта?

4. Марстың қазақша аты?

5. Табиғат туралы ғылым?

6. Пішіні мен көлемі бар нәрсе?

7. Табиғатты зерттеу әдісі?

8. Физикалық шама-t?


Оқушылардың жұмыстарын тексеріп, бағалау. Жіберген қателіктерін түсіндіру.


VIII. Уйге тапсырма

§32 Заттың тығыздығы.

№12-жаттығу.

Эксперименттік тапсырма: «Өз бөлмеңдегі ауаның массасын есепте».


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
7 сынып "Затты? ты?ызды?ы"

Автор: Борибекова Аяк?з Асылхановна

Дата: 02.02.2015

Номер свидетельства: 165903


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства