Т?ра?ты электр тогы та?ырыбында?ы ашы? саба?
Саба?ты? ма?саты: О?ушылар?а жа?а та?ырыпты ме?герту. Электр тогы туралы т?сінік беру.
Электр тогы дегеніміз зарядтал?ан б?лшектерді? реттелген ?оз?алысы.
Электр тогыны? пайда болу шарттары:
Берілген ортада еркін ток тасымалдаушыларды?, я?ни ортада реттеліп ?оз?ала алатын б?лшектерді? болуы.
Берілген ортада энергиясы электр зарядтарыны? реттелген ?оз?алысына ж?мсалатын сырт?ы электр ?рісіні? болуы.
Электр тогын ?стап т?ру ?шін электр ?рісіні? энергиясын ?здіксіз толы?тырып отыру керек.
б?л екі шартты орындау ?шін электр тізбегін ??рады. Электр тізбегіні? негізгі б?лігіне ток к?зі, жал?а?ыш сымдар, тізбекті ?осып, ажырататын элементтер, ток т?тунышалар жатады.
овылаждап
мс
Просмотр содержимого документа
«Т?ра?ты электр тогы 8-сынып »
Тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Тұрақты электр тогы тарауын қайталай отырып, тарау бойынша алған білімдерін тиянақтау, толықтыру, бекіту. Алған білімдерін практикада қолдана білу және есеп шығарғанда оны пайдалана білуге баулу. Оқушылардың ғылыми көзқарастарын қалыптастыру.Экономикалық, экологиялық тәрбиеге көңіл бөлу.
Сабақтың түрі:
Тарау бойынша алған білімдерін талдап қорыту және жүйеге келтіру сабағы. Дәстүрлі, аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Жеке, жұп, топ, ұжыммен жұмыс Сұрақ-жауап Формула құрастыру Есептер шешу Графикалық тест Практикалық жұмыс
Көрнекілігі:
Есептер жазылған үлестірмелі қағаздар Схемалар Электр құралдары Слайдтар Үлестірмелі дидактикалық материалдар Портреттер Бағалау бетшесі
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың құрылымы:
Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа мақсат қою, журналмен жұмыс Тірек білімдерін актуальдау, сабақты өткізуге дайындық. Топпен жұмыс Топты бағалау Сабақты қортындылау, бекіту Үй жұмысы
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру Топ мүшелері мен жетекшілерін сайлап, таныстыру. А-тобы: “ Ток күші ” Б-тобы: “Кернеу”
Ток күші тобына:
1. Электр тогы дегеніміз не? 2. Ток күші дегеніміз не? 3. Ток күшінің өлшем бірлігі, формуласы 4. Ток күшін өлшейтін құрал 5. Неше ампер ток адам өміріне қауіпті?
Кернеу тобына:
1. Кернеу дегеніміз не? 2. Кернеудің формуласы, өлшем бірлігі. 3. Жарықтандыру желісінде қандай кернеу пайдаланылады? 4. Кернеуді өлшейтін құрал тізбекке қалай жалғанады? 5. Тізбекті параллель қосудың тізбектей қосудан айырмашылығы қандай?
1-есеп.
Электрбұрғы орамының кедергісі 20 Ом Электрбұрғы 19 А ток
күшіне есептелген болса, онда оған қандай кернеу берілуі тиіс?
2-есеп.
Құлсары мұнай мұнарасын қосалқы станциямен қосатын электр
сымында кернеу 380 В болғанда одан 12 А ток күші өтсе,онда
сымдағы кедергінің қандай болатынын есептеңдер.
3-есеп .
Өткізгіш ұштарындағы кернеу 8 В, кедергі 2 Ом болса,
ток күші неге тең?
4- есеп
150 кернеуге есептеліп жасалған вольтметр арқылы өтетін токтың
күші 0,01 А болса, ол вольтметрдің кедергісі қандай?
5-есеп
Электр шамының спиралындағы ток күші 0,7 А, шамның кедергісі
310 Ом. Шамның қандай кернеумен жанатынын анықтаңдар.
6-есеп .
Электр тізбегіндегі ток күші 1,4 А Тізбектің көлденең қимасы
арқылы 10 мин ішінде қандай электр заряды өтеді?
7-есеп. .
Тізбектегі ток күші 0,5 А, двигатель клеммаларындағы кернеу
12 В болса, электр тогы 30 мин ішінде электрқозғалтқышта қандай
жұмыс атқарады?
8-есеп
Ұзындығы 80 см, көлденең қимасының ауданы 0,2 мм2 алюминий
сымнан жасалған өткізгіштің кедергісін тап. (ρа =2,7*10-8 Ом*м)
9-есеп
Ток күші 5 А болғанда кедергісі 20 Ом сым спиральды 30 мин
қыздырғанда қанша жылу бөлініп шығады ?
10-есеп
Ұзындығы 400 см, көлденең қимасының ауданы 0,5 мм2
никелин сымнан жасалған өткізгіштің кедергісін тап.
(ρн =4,2*10-7 Ом*м)
11-есеп
Кедергілері 10 және 15 Ом екі өткізгіш параллель
қосылған және 12 В кернеуге тіркелген. Әрбір өткізгіштегі
ток күшін анықтаңдар.
12-есеп
Қимасының ауданы 3 мм2 никелин сымнан 20 Омдық реостат
жасау керек Сонда сымның ұзындығы қандай болу керек? .
(ρн =4,2*10-7 Ом*м)
1
1
2
2
3
3
4
4
6
5
5
6
1
3
1
2
5
3
2
4
6
5
4
6
Сабақты бекіту:
Қазақстандағы электр энергиясын өндіретін аймақтар туралы не білесіңдер? Электр энегиясын үнемді пайдалану жөнінде не айтасыңдар?
Үйге тапсырма
Оқулықтың 152 бетіндегі №6 эксперименттік тапсырма Тұрақты электр тогына планшет жасап келу