Просмотр содержимого документа
«Архимед к?ші. слайд презентация »
Жайық негізгі орта білім беретін мектебі
Ашық сабақ
Архимед күші”
Физика пәнінің мұғалімі: Умирзакова Г.Е
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:оқушылардың білімге құштарлығын арттыру, алған теориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп, практикалық біліктілік пен дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылығы:
жаңа физикалық заңдылықтың мағынасын ашып, оны тәжірибеде қолдану. ізденуге бағыттау, білімге деген құштарлығын арттыру;
Тәрбиелігі:Өмірдің барлық ағымы физикалық заңдылыққа қатысты екендігін көрсету, балаларды еңбектене, іздене білуге баулу; тәжірибе нәтижелерін қорыта білуге, есептер шығаруға дағдыландыру.
Жаңа сабақты меңгерту сабағы
Сабақтың түрі
Сабақтың әдісі:
Сұрақ-жауап, СТО технологиясы, топтастыру, кім білгір, суреттер галереясы,семантикалық карта,ойды қозғау, термин сөздермен жұмыс.
Интерактивті тақта,тірек - сызба, бағалау парағы.
Көрнекілігі :
Тарих, математика, әдебиет,сурет.
Пәнаралық байланыс:
САБАҚ БАРЫСЫ
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
АМАНДАСУ
ОҚУШЫЛАРДЫ
ҚҰРАЛ-
САБАҚҚА
ТҮГЕНДЕУ
ЖАБДЫҚТАРЫН
НАЗАРЫН
ТҮГЕЛДЕУ
АУДАРУ
Сабақтың
Формасы
Түрі
Әдіс – тәсілдері
Әңгімелесу
Жаңа сабақты
Сыныптық және
жекелей оқыту
меңгерту.
Тірек – сызба
Сто
Ассосациялау
Қызықшылығын ояту.
Үй тапсырмасына шолу.
күш
100Н
80Н
№
1
Күштің түрлері
Ауырлық күші
2
Анықтамасы
Серпімділік күші
3
Формула
Денелердің жерге тартылу күшін айтамыз.
4
Үйкеліс күші
Дененің пішіні мен көлемі өзгерген кезде пайда болатын күшті айтады.
F = mg
сы
F = k I
Тең әрекет ті күш
5
Денелер тікелей жанасқанда пайда болатын күшті айтады.
F =μN
Денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әркетіндей әрекет жасайтын күшті айтамыз.
F= F1+F2
F=F2-F1
Сабақтың тақырыбы:
§44.Архимед күші.
Еңбек түбі береке!
Архимед күші
АРХИМЕД кім ?...
Архимед (б.з.б. 287-212) Ежелгі Грекияның ұлы ғалымы, математигі,
механигі. Ол Сицилия аралындағы Сиракуз қаласында туып, сонда өмір
сүрген. Архимед астроном Фидийдің баласы деген жорамал бар. Архимед
сол замандағы ірі мәдениет орталығы -Мысырдыаралап,
александриялық ғалымдардан, солардың ішінде Конон мен Эратосфеннен
білім алған. Оның математикалық еңбектері өз заманынан озық болған.
Архимедтің көптеген математикалық еңбектерінің ішінен қисық
сызықтардың ұзындықтарын, әр түрлі фигуралар мен денелердің көлемін
және беттердің ауданын есептеу ерекше орын алды. Архимед рычаг заңын,
суда өлшеу арқылы қорытпаның құрамын анықтау тәсілін тапқан, өз
атымен аталған гидростатика заңын ашқан, жер суаратын механизмдерді,
жүк көтеретін рычаг жүйелері мен блоктарды, тас ататын, қамал бұзатын
соғыс қондырғыларын, т.б. ойлап шығарған. Рычагтың математикалық
заңын тапқанда, Архимед “Тіреу нүктесін берсеңдер, Жерді де төңкеріп
тастаймын” деп айтқан екен. 9-11 ғасырларда Архимедтің еңбектері араб
тіліне, ал 13 ғасырда олар араб тілінен латын тіліне аударылып, Батыс
Еуропа елдеріне тараған.
АРХИМЕД ЖАЙЛЫ АҢЫЗ ...
Аңыз бойынша, бұл заңның ашылуына себепкер болған сиракуз патшасы Гиерон болған екен.
Ол Архимедке өзінің тәжінің таза алтыннан жасалғанын біліп беруді тапсырады.
Тірек-сызбалар:
F=pS=ρghS;
FЫ=F2-F1=ρgh2S-ρgh1S =ρgS (h2-h1) =ρghS=ρgV;
FЫ= ρСgVДнемесе
FА= ρСgVД
Архимед күші:FА= ρСgVД
Архимед заңы
Сұйыққа батырылған денеге әсер
ететін кері итеруші күш, осы дене
ығыстырып шығарған
сұйықтың салмағына тең болады.
Еңбек түбі береке!
·Сұйыққа (газға) батырылған денелергеАРХИМЕД КҮШІәсер етеді.
·Архимед күшіЖОҒАРЫбағытталған.
·Архимед күші дененің ауадағы және сұйықтағыСАЛМАҚТАРЫНЫҢайырмасына
тең.
·Архимед күші дененің ығыстырып шығарғанСҰЙЫҚТЫҢсалмағына тең.
·Архимед заңы мына түрде жазылады:FА= ρc*g*Vд
·Архимед заңы арқылы суда кемелерЖҮЗЕДІ.
Үйге тапсырма
Күнделікті енді ашайықҮй тапсырмасын жазайық.Архимед күшінен алған білімді,Ұмытпай есте сақтайық.