kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жылу қозғалтқыштары. ПЖ №11 «Жылулық тепе-теңдікте энергияның сақталу заңын бақылау»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар:

Жылу қозғалтқыштарының түрлерін, іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының негізгі бөліктерін  біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттайды,олардың барлық түрлерінің жұмыс істеу ерекшелігін түсінеді.

Кейбір оқушылар: Іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін бір-бірімен салыстырады, артықшылығын сипаттайды,пайдасы мен зиянын ажыратады және күнделікті өмірде қолданады 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жылу қозғалтқыштары. ПЖ №11 «Жылулық тепе-теңдікте энергияның сақталу заңын бақылау»»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Термодинамика негіздері

Мектеп:№8 мектеп-кешені

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Омарханова Ш

СЫНЫП:8

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жылу қозғалтқыштары. ПЖ №11 «Жылулық тепе-теңдікте энергияның сақталу заңын бақылау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.22-Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау

8.3.2.20 – Іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Жылу қозғалтқыштарының түрлерін, іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының негізгі бөліктерін біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттайды,олардың барлық түрлерінің жұмыс істеу ерекшелігін түсінеді.

Кейбір оқушылар: Іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін бір-бірімен салыстырады, артықшылығын сипаттайды,пайдасы мен зиянын ажыратады және күнделікті өмірде қолданады


Ойлау дағдысы

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

1.Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін пайымдайды.

2.Іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Не істей алады?

Бірлескен оқу барысында жылу қозғалтқыштарының түрлерін атайды, олардың құрылысын түсіндіреді және жұмыс істеу принциптерін сипаттайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Цилиндр,шатун,поршен жүрісі, қозғалтқыш тактісі,ротор, дискі, дизель козғалтқышы,бу турбинасы...т.б

Сыныптағы диалог:

Суретте не бейнеленген?

Біз қоршаған ортаның қандай болғанын қалаймыз?

Бүгінгі таңда не көріп жүрміз?

Бұған кім кінәлі деп ойлайсыздар?

Талқылау үшін сұрақтар:

Неліктен іштен жану қозғалтқыштары деп атайды?

Кез келген жылу қозғалтқыштарының негізгі бөліктерін ата?

Барлық жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципі қандай?

Құндылықтарға баулу

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы бойынша белсенді оқыту әдістерін қолдану арқылы топтық және жұптық жұмыс кездерінде ынтымақтастықпен жұмыс жасауға, өмір бойы білім алуға дайын болу және еңбекке баулу

Пәнаралық байланыс

Биология,химия,тарих

Алдыңғы оқу

Жылу үдерісінің қайтымсыздығы.Термодинамиканың ІІ заңы

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

9 мин




3мин

2мин

1мин

3мин







Settle down everybody-(сетәл даун ебрибоди)-барлығымыз тынышталамыз

Stop talking-(стоп тейлкинг)-әңгімені тоқтатамыз

Good afternoon children (Гуд афтэнун чилдрен)- қайырлы күн

How are you(хоу а ю)- қалдарың қалай

What date is it today (вот дейт ис ит тодей) –бүгін нешесі

Who is on duty today (ху ис он дюти тодей)-кезекші кім?

Who is absent today (ху ис әбсент тодей)-кім жоқ

Lets start our lesson-(летс стат ауәр лессон)-сабақты бастайық
I ll divide you into 3 groups-Мен сендерді 3 топқа бөлемін


«Мозайка»әдісі арқылы сурет қиындыларымен топқа бөлінеді.

Бу қозғалтқышының сурет қиындылары «Тарихшылар» тобы, ІЖҚ- «Констуктор» тобы,Машина-«Медиктер» тобы,Дизель қозғалтқышы-«Инженерлер»


Үй тапсырмасын тексеру.

What was our homework- (ват вас ауәр хәумвок)- үйге қандай тапсырма берілді

Please repeat your homework-(плиз рипит юо хәумвок)-үй жұмысын қайталаңдар

Review (ривю)-өткенге көз жүгірту


Task 1 (таск)-тапсырма 1.

Complete the sentences: (кәмплит зе сентәнс) – сөйлемді аяқтау.

1.Термодинамика-

2.Термодинамиканың 1 заңы-

3. Термодинамиканың 2 заңы-

4.Термодинамикадағы жұмыс-

Well done-(вел дон)-жарайсыңдар


Task 2- (таск)-тапсырма 2.

True/false questions (тру/ фал сквесшәнс)- сұрақты дұрыс/дұрыс емес жауап беру

-Мәңгі қозғалтқыш жасау мүмкін емес -T/F

-Табиғаттағы процестер қайтымды -T/F

-Табиғатта өз бетімен өте алатын процесс кері бағыт деп аталады -T/F

-Термодинамиканың 1 заңы энергияның сақталу заңын сипаттайды-ішкі энергияны өзгертудің 3 тәсілі бар -T/F


Task 3. (таск)-тапсырма 3.

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтайды

Answer the question (ансве зе сквесшәнс) сұраққа жауап беріңдер:.

1. Термодинамиканың 1 заңына сүйеніп мәңгі қозғалтқыш жасау мүмкін еместігін қалай дәлелдеуге болады?

3. Табиғаттағы жылу процестерінің қайтымсыздығын қандай құбылыстар дәлелдейді?

4.Клаузиус постулаты қалай айтылады?

Well done-(вел дон)-жарайсыңдар


Қызығушылықты ояту.

Stop working now and pay attention-(стоп вокинг ноу әнд әтеншән)- жұмысты тоқтатып мында назар аударыңыз

«Сиқырлы сұрақтар» әдісі арқылы жаңа сабаққа көшу

-Бізді қоршаған ортаның қандай болғанын қалайсыз?

-Энергияның жаңа көздері туралы не білесің?

-Өнертапқыштардың түрлі жылу қозғалтқышын ойлап табуының маңызы неде?

Бағалау:Мадақтау








Сурет қиындылары



интерактивті тақта







Карточка











Презентация


Сабақтыңортасы

25 мин



2мин


20мин











4мин








9мин

Бүгінгі сабақ мақсатын білім алушыларға таныстырамын:


«Таныстырылым» Бүгінгі ерекше сабағымызда біреулеріңіз болашақ тарихшы, біреуіңіз инженер, біреуіңіз

эколог, біреуіңіз медик,біреуіңіз констуктор деп елестетіп,

ойлаңыздар деп айтамын.


«Топтық зерттеу тәсілі» бойынша топтық тапсырма.

Take your books-(тейк юо букс)-кітаптарыңды алыңдар

Open your books at page number...-(әупән юоәт пейж нәмбәр...)-...бетті ашыңдар

Be quick-(би квик)-тез

Read lauder – (рид лонде)-дауыстап оқыңдар

І-топ Жылу қозғалтқыштарының ашылу тарихы. Ж.Қ-ның жасау тарихының хронологиясы. «Жылдар сөйлейді» Болашақ тарихшы қорғайды

ІІ-топ Іштен жану қозғалтқышының құрылысы және жұмыс істеу принципі Констуктор

ІІІ топ-Бу турбинасы және дизель қозғалтқышы физик- инженер қорғайды

IV топ-Жылу қозғалтқыштары және оның адам өміріндегі маңызы.Медик жоба жұмысын қорғайды.

Негізгі әрекет. «Менталды карта» әдісі арқылы тақырып бойынша мәлімет жинақтайды, жариялайды, көрші топтардың пікірімен танысады, өз ойларын,пікірлерін,бір-бірінің жұмыстарын толықтырады

Who wants to answer- (ху вантс ту ансә)-Кім жауап береді

You can start

(ю кән старт)

қәне бастаңыз

Keep silence-(кип сайләнс)-тыныштық сақтаңдар












Бағалау.Графикалық кері байланыс беріледі

Бейнематериалдармен жұмыс


Жеке жұмыс «Жалғасын тап» әдісі

Complete the sentences: (кәмплит зе сентәнс) – сөйлемді аяқтау.


1.Жылу қозғалтқыштары деп...

2.Жылу қозғалтқыштары құрылымының негізгі 3 бөліктері...

3.Іштен жанатын қозғалтқыш деп...

4.Іштен жанатын қозғалтқыштың негізгі тактілері...

5.Бу турбиналары деп...

6.Бу турбинасының құрылысы...

Ask your partner-(аск -Жұбыңнан сұра

Who wants to answer- (ху вантс ту ансә)-Кім жауап береді

Are you ready-(а ю реди)-дайынсыңдар ма

Have you all got that-(хәв ю олл гот зәт)-бәрі түсінікті ме?

Have you finished-(хев ю финишид)-Орындап болдыңдар ма

Good job-(гуд жоб)-Жақсы жұмыс


Терминмен жұмыс

Read lauder – (рид лонде)-дауыстап оқыңдар

Let s say it together-(летс сей ит тәгежер)-бірге айтайық

Have you remembered-(хейв ю римембәр)-еске сақтадыңдар ма

It was excellent-(ит вас ексәлләнт )-Өте жақсы

Ағылшынша

Қазақша

1.Work (ворк)

2.Аmount of heat (емоунт оф хит)

3.The first law of thermodynamics (зе фест лоу оф сермоудайнемикс)

4. thermal motors (сермал мәутәр)

5.internal combustion engines (интинәл кәмвошән енжинс)

6.steam (gas) turbines (стим (газ) турбайнс



1.Жұмыс

2.Жылу мөлшері


3.Термодинамикаың 1 заңы


4.жылу қозғалтқыштары

5.іштен жану қозғалтқыштары

6.бу(газ) турбиналары



Let s say it together-(летс сей ит тәгежер)-бірге айтайық

Have you remembered-(хейв ю римембәр)-еске сақтадыңдар ма

It was excellent-(ит вас ексәлләнт )-Өте жақсы


Есептер шығару:

(Write it, please)- Райт ит, плиз


1. Қысымы 2*105 Па, көлемі 8 л баллонда бір атомды идеал газ бар. Газ жұмысы неге тең? №2. ПӘК-і 0,3 –ке тең тепловоз 2,5 сағат жұмыс істеді.Сол кезде оның қуаты 3*103 кВт жетті.Сонда тепловоз қанша дизель отынын жұмсады? №3 Қуаты 1 кВт дизель двигателі 1 сағатта 300 г жанармай жұмсаса,оның ПӘК-і қандай?Жанар майдың жану жылуы 4,6*107 Дж/кг. №4 28,9 МДж жұмысты орындау үшін 2,5 кг дизель отынын жағатын трактордың ПӘК-ін табыңдар. №5 Машинаның қозғалытқышында 0,30 ГДж пайдалы жұмыс өндіру үшін 3 кг бензин жұмсалды. Осы қозғалтқыштың ПӘК-ін табыңдар.

Have you finished-(хев ю финишид)- Орындап болдыңдар ма

Who comes out on the board-(ху камес ауст он

зе бод)-тақтаға кім шығады

Please stand by the board-( плиз станд бай зе бод)

тақтаға шығыңыз

Good job-(гуд жоб)-Жақсы жұмыс


Бағалау критерийі

Дескриптор



1Жылу қозғалтқышының түрлерін біледі.

1.Іштен жанатын қозғалтқышты біледі.

2.Бу турбиналары.

3.Дизель қозғалт

2.Жылу қозғалтқыштарының құрылысын, жұмыс істеу принципін сипаттайды

1. Қыздырғыш

2. Жұмыстық дене

3.Суытқыш











АКТ

Презентация



Постер қорғау





Карточка





Интерактивті тақта

ІЖҚ моделі






сызба








Сабақтыңсоңы

7 мин



4мин


3мин


The tasks off this day-(зе таскс оф зис дей)-бүгінгі тапсырмалар аяқталды


Home task: (хәум таск)-үй тапсырмасы

Answer the question (ансве зе сквесшәнс) сұраққа жауап беріңдер:Семей қаласы бойынша табиғатты қорғаудың қандай жолдарын ұсынасың?


Рефлексия (Reflection): рифлекшән-ойланып қорытынды жасау

«Интервью » әдісі . .

-Қалай ойлайсыңдар,біз өз мақсатымызға жеттік пе? -Көздеген мақсаттан өзге тағы не істедік? -Қандай қиындықтар туындады?

-Топтық жұмыстар ұнады ма?

we worked very well-(ви вокед вери вел)--біз жақсы жұмыс істедік

write your home task-(раит юо хәум таск)-үй жұмысын жазыңдар

you are clever(ю а клевәр)-ақылдысыңдар

lesson is over-лесән ис оуе -сабақ бітті

thank you for the lesson-(сенк ю фо зе лессон)-сабақ үшін рахмет









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Жылу қозғалтқыштары. ПЖ №11 «Жылулық тепе-теңдікте энергияның сақталу заңын бақылау»

Автор: Омарханова Шынаргул Лазетбековна

Дата: 16.05.2019

Номер свидетельства: 510486


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства