Физика | Күні 12.04.2014 жыл | Сабақ 2 |
Сабақтың тақырыбы | Энергия. Денелердің потенциалдық және кинетикалық энергиялары. |
Мақсаты | Оқушылар энергия туралы ұғым, оның түрлері, формулаларымен танысады. |
Жұмыс нәтижесі | Энергия, кинетикалық, потенциалды, толық энергия туралы, оның формуласын білу. СКТ арқылы энергияның анықтамаларын түсіну. Энегия ұғымын жұмыспен байланысын тұрмыста қолдана алу. |
Сілтеме | Башарұлы, Физика және астрономия 7-сынып. Алматы «Атамұра» 2012 жыл. 173-180 беттер. |
Әдіс - тәсілдер | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), АКТ, формативті бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» |
Ресурстар | Постер,оқулық, слайд,мұғалімге арналған нұсқаулық,АКТ, стикерлер, флипчарт, маркерлер |
Сабақтың өтілетін уақыты | 45 минут |
Сабақ жоспары | Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша Рефлексия Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма | ЕК § 65 Логикалық тапсырмалар |
Ойлауды Блум бойынша жіктеу | Мақсат | Тапсырма түрі. Түрткілер. | Нәтиже | Бағалау |
критерийлер | дескриптор | Ұпай | Жиынтық баға |
Білу | Үй тапсырмасы І,ІІ топтарға Джеймс Уатт жайында деректер жинау ІІІ,ІҮ топтарға Қуатты қозғалтқыштар туралы рефераттар жазу. Ү, ҮІ топтарға Сөзжұмбақ құрастыру Қызығушылығын ояту. Сабақтың мақсатын айқындау Энергия тақырыбына постер қорғауға бағыт-бағдар беру | Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін Джеймс Уатт жайында және Қуатты қозғалтқыштар туралы сонымен қатар сөзжұмбақ құрастырып келу арқылы жазғандарын баяндату. «Сандар» арқылы 4 топқа бөлемін | Джеймс Уатт жайында және Қуатты қозғалтқыштар туралы сонымен қатар сөзжұмбақ құрастырып келу арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді. | Білім деңгейін зерделеу | Тапсырмалар толық орындалды | 3 | |
Тапсырмалар жартылай орындалды | 2 |
Тапсырмалар орындалмады | 1 |
Түсіну | Оқушыларды белсене қатыстыру. Стратегияларды жүйелі қолдану арқылы оқушылардың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау және қызу ой талқысын жасай білу қабілеттерін жетілдіру жолдарын беру) -оқушылармен бірлесіп жұмыс жасау, қарым-қатынас шеберлігін ұтымды пайдалана білу. -оқулықтан басқа ақпараттар көзін ашу. | Мағынаны тану Топтық жұмыс Интерактивті тақтадан «Физика» электрондық оқулығынан энергия тақырыбын тыңдату. Әр топқа энергия тақырыбын түсініп оқуын тапсыру. Оқушылар топтарымен «Энергия» шамасын сатылай кешенді талдайды. Энергия 1.Анықтамасы:дененің жұмыс істеу қабілетін нақты сипаттайтын шама 2.Таңбасы: W 3.Түрлері: потенциалдық және кинетикалық 4.Формуласы: W=Ek+En= mv2/2; En=mgh 5.Өлшем бірлігі: 1Дж, 1 Дкж=103кДж, 1МДж=106Дж 1мДж=10-3Дж, 1 мкДж= 10-6Дж 6.Түрленуі: m=2Ek /v2; v=2Ek/m; h=En /mg Оқушылар формулалардың сәйкесін табады. En= F*S Ek= mgh Fa= mv2/2 A= mg Анықтамалар, формулалар бойынша сұрақтар қойып, түсініктерін анықтау | Әр топ энергияны өз беттерінше оқып, мағынасын ашады. Постер «Жұмыс» және «Энергия» тақырыбында құрады. | Эстетикалық талғамға сай болу | Постер толық орындалды | 3 | |
Постер жартылай орындалды | 2 |
Мүлдем орындай алмады | 1 |
Қолдану | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. | Формулаларды пайдалану арқылы есептер шығару 1) m=20 кг h=10 м E=? Е=mgh=20*10*10 = 2000Дж 2)m=20 кг = 10 м/с E=? E= = =1000 Дж
3) m=30 кг h=20 м = 10 м/с W=? Еп= mgh=30*20*10 =6000 Дж Eк= = =6000 Дж W=Eк+Еп = 6000 + 6000 = 12000Дж=12кДж Сергіту Жұмбақтар оқиды. Қозғалысқа келтіріп, Жылдамдығын береді. Өлшемдерін қарасаң, Ньютонға ол келеді.(Күш) Дүние жүзіне көп тараған сұйық. (Су) Отқа салсаң жанбайды, Суға салсаң батпайды. (Мұз) Кең әлемді кернейді, Көзің бірақ көрмейді. (Ауа) | Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады | Іс-тәжірибеде үйлестіре алды | Есептер толық орындады | 3 | |
Есептер жартылай орындады | 2 |
Орындай алмады | 1 |
Талдау | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, ой шешімін табу. | Есептерді талдау, формуламен жұмыс. Кинетикалық энегрия мен потенциалдық энегрия ұқсастықтары мен айырмашылықтары. Потенциалдық энергия Кинетикалық энергия | Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. | Пікірталасқа түсу | қорытынды жасайды | 3 | |
тек диалог құрайды | 2 |
жұмысқа қатыспайды | 1 |
Жинақтау | Жұмыс туралы алған білімдерін жинақтайды | Сонымен, Энергия дегеніміз не, оның түрлері, формулалары (Оқушылардың жауабын күту). Формулаларды жазу Сәйкестендіру кестесі Кинетикалық энергия | W=Eк+Еп | Потенцаилдық энергия | Eк= | Механикалық энегрия | Еп= mgh | Ролдік ойындар ( Энергия, жұмыс, қуаттың пайдасы мен зияны) Мұғалім Экономист | Білімдерін жинақтайды, сараптайды | Жағдаяттан шыға білу құзыреті | Толық шықты | 3 | |
Қиналды | 2 |
Шаға алмады | 1 |
Бағалау | Дүниетанымын кеңейту. Смайликтер арқылы бағалау | ЕК § 65 30(2) | Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. | «Екі жұлдыз бір тілек» | Креативті | 3 | |