Денформация туралы жлпы малимет. Деформациянын турлери, мысалдадарымен
Просмотр содержимого документа
«Деформация және онын түрлері»
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
III. Денелердің өзара әрекеттесуі
Күні:
Сынып: 7Ә
Мектеп: «Пенжім орта мектебі» КММ
Мұғалімнің ата-жөні: Сеиткасимова А.Ж
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы.
§14. Деформация
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру
Сабақтың мақсаттары
Сабақ мақсатына жетемін, егер
Барлық оқушылар: деформация жайлы толық мағлұмат алады
Басым бөлігі: деформация неше түрі бар екенін түсінеді және мысалдар келтіру
Кейбір оқушылар: пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру
Бағалау критерийі
Ойлау деңгейі | Білу, түсіну, қолдану |
Бағалау критерийі | деформация неше түрі бар екенін түсінеді және мысалдар келтіреді; пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіреді; |
Тілдік мақсаттар
Пластикалық, серпімді, дефморация, серпімділік күші, қатандық коэффициенті, ұзаруға тәуелділік графигі
Пәнаралық байланыс
математика
Алдыңғы оқу
Күш
Сабақ барысы
Ресурстар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу тапсырмалары
Сабақтың
басы
Амандасу, түгендеу
«Шаттық шеңбер құру» атты психологиялық тренинг.
Барлық оқушылар ортаға шығып бір – біріне жақсы тілектер айтып, жақсы көңіл –күй сыйлайды
Топтарын анықтайды. Топқа ат қояды.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру.
Күш ұғымын қалай түсінесіңдер?
Күшті қандай әріппен белгілейміз?
Күштің өлшем бірлігі?
Динамометр қандай құрал?
Бағалау критерий | Дискриптор | Қалыптастырушы бағалау |
Деформация ұымы жайлы толық түсіндіру | Деформацияның түрлеріне мысалдар келтіру | Фишкалар арқылы |
Сабақтың
ортасы
Сыныппен жұмыс. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды:
Үй салу неден басталады? – іргетастан, сосын қабырғаларды және шатырды тұрғызады.
Үйдің іргетасы және қабырғалары қандай деформацияға ұшырайды? – сығылу.
Үй салу үшін кірпіш тасыған трактор мен арбаны байланыстыратын арқан қандай деформацияға ұшырайды? – созылу.
Оқушылар бір-бірімен талқылап жауапты орынан тұрып айтады, мұғалім жауапты толтырып, оқушыларға кері байланыс береді.
Жеке жұмыс. Келесі тапсырмаларды оқушылар жеке жасайды.
А) Мысалдарға деформация түрлерін сәйкестендір
Мысал | Деформация түрі |
| |
А. орындық аяғы | 1. Созылу |
Б. орындықтың бет жағы | 2. Сығылу |
В. Ет тартқыштың винті | 3. Ысырылу |
Г. Гитараның бұралған ішектері | 4. Иіліс |
Д. Бұрғы | 5. Бұрау |
Оқулық
Оқулық
Аяқталуы
Екі жақты рефлексия. Сабақтың мақсаттарына оралу. Оқушылардың пікірлерін тындау Әдіс-тәсілдер |
«Ыстық орындық» әдісі | Сыныппен жұмыс. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды | Жеке жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі |
Кесте
Қосымша ақпарат
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсеткеніңіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін өалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?