Просмотр содержимого документа
«Правопис. Складні випадки правопису м'якого знака, апострофа.»
Темауроку:
Правопис. Складні випадки правопису м'якого знака, апострофа.
Мета заняття:
Дидактична
повторити та систематизувати знання учнів про вживання апострофа та м'якого знака, удосконалювати їх правописні вміння та навички
Виховна -
розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння працювати з таблицями, виділяти головне; виховувати пошану до художнього слова.
Розвиваюча -
Навчити практично використовувати вивчені правила
Вид заняття:
Практичне заняття
Форма проведення заняття:
Виконання вправ
Методичне забезпечення:
картки, опорні конспекти
Література:
Обов’язкова:
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.
Пазяк О.М., Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.
Додаткова:
Збірник диктантів.-Д.,1999.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.
Орфографічний словник української мови. - К., 1999.
Технічні засоби навчання
комп’ютер
м’який знак апостроф написання
Епіграф: "Мова наша, мова -
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова."
Ю. Рибчинський
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів. Перекличка.
1.2 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття
3. Мотивація навчання (пригадуємо вивчене на попередньому занятті, з’ясовуємо необхідність вивченої теми)
1) Що є предметом вивчення орфоепії?
2) Які орфоепічні норми вам відомі?
3) Яке значення мають орфоепічні норми?
4) 3 яких причин вони можуть порушуватись?
5) Які норми характерні для вимови голосних звуків?
6) Якими нормами визначається вимова приголосних?
4. Актуалізація опорних знань – виконання вправ
НАВЧАЛЬНИЙ ДИКТАНТ
Виділити слова з ненаголошеними голосними.
Відомо, що мова кожного народу - явище давнє, її коріння сягають у доісторичні часи. Вона є найгеніальнішим наслідком матеріальної і духовної діяльності багатьох поколінь, а кожне створене слово - це символ сформованої ідеї, витвореної у великих зусиллях людини проникнути в світ природи, у саму себе.
Національна мова - це здобуток культури, духовної діяльності певного народу, а одночасно здобуток культури всього людства, бо кожна мова доповнює іншу, а разом - вони витвір світового колективного людського розуму.
5. Коментар відповідей та робіт студентів
6. Викладення та вивчення нового матеріалу (зміст позначених питань подається у вправах, які студенти мають виконувати)
Правопис. Складні випадки правопису м'якого знака, апострофа.
М’який знак пишемо:
1. Після зубних звуків - д, т, з, с, ц, л, н, дз - якщо вони звучать м’яко: суть, тінь.
2. Після м’яких приголосних перед О: льон, трьох.
3. У суфіксах - еньк, ськ-, есеньк- та ін. - український, голівонька.
4. Після -л- перед м’яким приголосним: учительський.
5. У дієслівних формах наказового способу: стань, сядь.
6. Р.в. іменників: пісень.
7. У дієслівних формах 3 особи однини-множини дійсного способу: стоїть, біжить.
М’який знак не пишемо:
1. Після губних і шиплячих: кров, дощ.
2. Після -р- у кінці складу: кобзар (виняток - Горький)
3. Між приголосними: радість.
4. Після -н- перед -ж,ч,ш-: : тонший, менший.
Апостроф пишемо:
1. Після -б, п, в, м, ф- перед -я, ю, є, ї-: м’яч.
2. Після префіксів на приголосний перед -я, ю, є, ї-, якщо звучить -й-: подвір’я.
3. Після -р- перед -я, ю, є, ї-, якщо звучить -й-: подвір’я.
Апостроф не пишемо:
Коли -я, ю, є, ї- лише пом’якшують приголосний -й-нема: свято.
В іншомовних словах: бюро, бюст - вимова плавна.
7. Закріплення знань студентів: виконання вправ
Вправа 1
Перепишіть речення, підкресліть слова, у яких є м'які (або пом'якшені) приголосні. Усно поясніть, яким способом їх м'якість передана на письмі. Вимовте ці слова вголос.
1. Поезіє, журо і віро, допоки слово буде жить, твоєї істинності міра: людино, що тобі болить? (Б. Бунчук). 2. До самозречення молюсь роботі і віру дня сповідую нову (С. Майданська). 3. Були атланти, і були гіганти. Були боги. І в тому була рація. Тепер нема. Тепер одні мутанти. А винен хто? Звичайно, радіація (Г. Тарасюк). 4. Я йду у світ, де хтось за щастя вмер. Звичайне щастя - тішитись і жити (Т. Севернюк). 5. Не бійсь нового дня, який зі шкіри ночі вилущується в світ, об правду дре боки (С. Галябарда). 6. Батьківщина - завше однина, в Батьківщини множини немає! (Б. Мельничук).
Козацькі пісні - це героїчні українські народні пісні, пов’язані з історією козацтва, з його мужньою боротьбою проти закріпачення, феодального гніту та іноземних загарбників. Серед козацьких пісень є такі, в яких йдеться про дійсні події та їх учасників: Байду, Івана Сірка, Богдана Хмельницького, Максима Кривоноса, Івана Богуна та інших. Але більшість пісень не пов’язана з конкретними подіями. У них відбилися в узагальненій формі важливі події з життя народу.
Вправа 9
Подані слова записати у дві колонки: слова з апострофом та без нього.
Переписати слова фонетичною транскрипцією, де треба поставити м’який знак..
Слиз..кістьміц..ність
велетен..с..кийкуз..ня
камін..чикпромін..чик
жмен..цітітон..ці
хвилин..цісиротин..ці
міл..йонкомпан..йон
сер..йознийХар..ків
мен..шетон..ше
віз..мут..сядізнаєт..ся
дивиш..сяграєш..ся
Вправа 15
Пояснювальний диктант
Зроду бравий запорожець ні сльозинки не пролив. Гей, мій коню, коню милий! Ось і Гетьманщина: тут нам води по поводи, сіна по коліна! За буджацькими степами ідуть наші з бунчуками. Багато бур зазнала Україна, та не схилитись їй! Чи в нас нема коней на степах широких, чи вуголь у люльці погас? Курінь у козака був заможний, з високим ганком і різьбленими бильцями.