kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өсімдікте пигменттің болуын зерттеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

5.4.2.6.өсімдікте пигменттің болуын зерттеу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өсімдікте пигменттің болуын зерттеу»

Сабақ: 4.2. Тірі табиғаттағы үдерістер

Тақырып: Фотосинтез


Сабақ түрі:

Зертханалық-зерттеу

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Саржанова Гуля Сериковна

Сыныбы: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты

-өсімдікте пигменттердің болуын зерттеу

Сабақтың мақсаты:

  • Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атай алады

  • Өсімдіктердегі пигменттерді зерттей алады

  • Пигменттердің маңызын айта алады

Бағалау критерийлері

Барлығы :Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атайды

Көпшілігі: Өсімдіктердегі пигменттердің болуын зерттейді

Кейбіреуі : Пигменттердің маңызын айтады.

Тілдік мақсаттар:

  • Видеоролик пен дидактикалық материалды пайдалана отырып, пигменттерді атап, жұптарда сипаттай алады(айтылым және оқылым дағдылары)

  • өсімдіктердегі әртүрлі пигменттердің болуын зерттеп, өз қорытындыларын жазып, топқа бөлісе алады(оқылым және тыңдалым дағдылары)

Сөздік:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Фотосинтез

Фотосинтез

Photosynthesis

Хлоропласт

Хлоропласт

Сhloroplast

Хлорофилл

Хлорофилл

Chlorophyll

көмірқышқыл газы

углекислый газ

carbon dioxide

пигменттер

пигменты

Pigment

Пәнге қатысты лексика мен терминологияфотосинтез, энергия түзу, күн энергиясы, глюкоза, көмірқышқыл газы, оттегі, хлорофилл, пигменттер, каротинодтар, түстер

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Фотосинтез процесіне ..............пигменттер қатысады.Хлорофилдер - ................. каротиноидтарды .......................... деп атайды.

Құндылықтарды дарыту

1. Басқалардың пікірін сыйлауды, құрдастарымен және үлкендермен дұрыс қарым-қатынас құру қабілетін дамыту (жұптық, топтық жұмыстар кезінде)

2. АКТ-ны дұрыс пайдаланып ақпараттарды іздей білу , оқушылардың денсаулығын қалай сақтауын үйретеді.

Пәнаралық дамыту

Хлорофилдер- көк және қызыл түсті сәулелерді жұтып, жасылды шағылыстыруы – физика пәнімен байланысты болуы мүмкін.

Жапырақтың түсуі (пигменттердің қатысуымен) жыл мезгілі – география пәнімен байланысты болуы мүмкін.

АКТ-ны қолдану дағдылары

Сабақ тақырыбын ашу үшін видео, қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау үшін интернет желісін пайдаланады.

Алдыңғы білім

4.2. Тірі табиғаттағы үдерістер бөлімі (фотосинтез үдерісін түсіндіру) тақырыбында қысқаша айтылған.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

0-1 минут

2- 3 минут








4-5 минут


3 минут











5-7минут





3-5 минут




Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылармен амандасып, көңіл – күйлерін қалыптастыру.

А)«Кір жайғыш жіп» әдісі арқылы алдыңғы сабақты пысықтау

(күн сәулесі, жапырақ, ауа,өсімдік, жануар, тау, ай) – фотосинтез

Б) Фотосинтез үдерісіне қажетті заттар:сөздер

(су, көмірқышқыл газы, хлорофилл, күн сәулесі, азот, бұлт,қабықша)

КБ. Презентация арқылы.


Мұғалімнің түсіндірмесі:Пластидтер -3, құрамындағы пигменттер

Тапсырма:(А) Адасқан ұғымдарды сәйкестендір


Ұғымдар


Сипаттамалары

пигмент


Өсімдікке жасыл түс береді

хлорофилл


Түскен сәулені өзіне сіңіретін бояғыш зат

хромопласт


Өсімдіктерде кездесетін жасыл пигмент

лейкопласт


Гүл күлтелеріне,күзгі жапыраққа,піскен жеміске,қызыл,сары түс беретін ұсақ дененшік

хлоропласт


Өсімдіктұқымында,тамырында,түй

негінде кездесетін түссіз ұсақ денешік


Бағалау критерийі

Дескриптор

Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атайды

Пигменттерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді

Жауап кілті( слаид)


Тапсырма: (В)

Жұппен жұмыс. Тәжірибе арқылы бөлме өсімдіктерінде пигменттердің болуын анықтау.

Қажетті құрал жабдықтар:

Бөлме өсімдігінің жапырағы

Спирт

Сынауық

Сүзгіш

Фильтр қағазы

Фарфор тостағанша


Бағалау критерийі

Дескриптор

Өсімдіктердегі пигменттердің болуын зерттейді

Өсімдіктердегі пигменттердің болуын зерттеу

КБ.Тәжірибені ауызша қорытындылау.

Тапсырма:(С) Алдын-ала берілген тапсырма бойынша пигменттің маңызын айту

Бағалау критерийі

Дескриптор

Пигменттердің маңызын айтады.

Пигменттердің маңызын атайды


Кері байланыс. «Бас бармақ»әдіс

Жаңа сабақты бекіту: «Серпілген сауал» әдісі

-өсімдіктерге түс беретін бояғыш зат

Өсімдіктерде кездесетін жасыл пигмент

Түссіз пластидті ата

Жапырақ түсетін кезде жойылатын пигмент

Гүл күлтелеріне түс беретін ұсақ денешік

Тамырда кездесетін түссіз денешік

Кб.

ІХ. Рефлексия. Түрлі-түсті стикерлерге зертханалық сабақтан алған әсерін жазу

Үйге тапсырма. Сұрақ: пигменттер жайлы қызықты ақпараттар қарастырып келу.






Слайд

Суреттер






Слайд








Кесте























Қауіпсіздік ережесі

















Слайд


доп





стикер

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту –

Көбірек қолдау көрсету

үшін не істейсіз? Қабілеті

жоғары оқушыларға

қандай міндеттер қоюды

жоспарлайсыз?

Бағалау –

Оқушылардың

берілген материалды

меңгеру деңгейін қалай

тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және

қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен

байланыс

(тәрбиелік элемент)

Барлығы дерлік:Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атай алады

Көпшілігі: Өсімдіктердегі әртүрлі пигменттердің болуын зерттей алады

Аз бөлігі: Дұрыс қорытынды айта алады.

  • Бейнероликті көру арқылы


  • Жұмыс барысымен танысып, дидактикалық материалды оқу арқылы

  • Зертханалық жұмыс жасау арқылы


Ботаника пәнінен алған білімдерін естеріне түсірді.

АКТ-ны топта жұмыс жасау барысында, видеоролик қарау кезінде қолданды.

Бір-біріне өтілген тақырыпты еске түсіруге көмектесті.



Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана






Қысқаша бағалау



Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:


2:


Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:


2:


Мен сабақтан топ пен жекелегенадамдартуралы не білдім, келесісабақта не айтамын?









Ұғымдар


Сипаттамалары

пигмент


Өсімдікке жасыл түс береді

хлорофилл


Түскен сәулені өзіне сіңіретін бояғыш зат

хромопласт


Өсімдіктерде кездесетін жасыл пигмент

лейкопласт


Гүл күлтелеріне,күзгі жапыраққа,піскен жеміске,қызыл,сары түс беретін ұсақ дененшік

хлоропласт


Өсімдіктұқымында,тамырында,түй

негінде кездесетін түссіз ұсақ денешік

Бағалау критерийі

Дескриптор

Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атайды

Пигменттерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді







Ұғымдар


Сипаттамалары

пигмент


Өсімдікке жасыл түс береді

хлорофилл


Түскен сәулені өзіне сіңіретін бояғыш зат

хромопласт


Өсімдіктерде кездесетін жасыл пигмент

лейкопласт


Гүл күлтелеріне,күзгі жапыраққа,піскен жеміске,қызыл,сары түс беретін ұсақ дененшік

хлоропласт


Өсімдіктұқымында,тамырында,түй

негінде кездесетін түссіз ұсақ денешік



Бағалау критерийі

Дескриптор

Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атайды

Пигменттерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді





Ұғымдар


Сипаттамалары

пигмент


Өсімдікке жасыл түс береді

хлорофилл


Түскен сәулені өзіне сіңіретін бояғыш зат

хромопласт


Өсімдіктерде кездесетін жасыл пигмент

лейкопласт


Гүл күлтелеріне,күзгі жапыраққа,піскен жеміске,қызыл,сары түс беретін ұсақ дененшік

хлоропласт


Өсімдіктұқымында,тамырында,түй

негінде кездесетін түссіз ұсақ денешік



Бағалау критерийі

Дескриптор

Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атайды

Пигменттерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді





Бағалау критерийі

Дескриптор

Өсімдіктерде кездесетін пигменттерді атайды

Пигменттерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді

Ұғымдар


Сипаттамалары

пигмент


Өсімдікке жасыл түс береді

хлорофилл


Түскен сәулені өзіне сіңіретін бояғыш зат

хромопласт


Өсімдіктерде кездесетін жасыл пигмент

лейкопласт


Гүл күлтелеріне,күзгі жапыраққа,піскен жеміске,қызыл,сары түс беретін ұсақ дененшік

хлоропласт


Өсімдіктұқымында,тамырында,түй

негінде кездесетін түссіз ұсақ денешік




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Естествознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Өсімдікте пигменттің болуын зерттеу

Автор: Саржанова Гуля Сериковна

Дата: 09.05.2020

Номер свидетельства: 549108


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства