Просмотр содержимого документа
«Жабайы а?дарды? тіршілігі»
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
оқу іс-әрекеті
Білім беру аясы: Әлеуметтік орта
Білім көздері: Қоршаған дүниемен таныстыру.
Тақырыбы: Жабайы аңдардың тіршілігі.
Мақсаты:
Білімділігі.Жабайы аңдардың атын дұрыс айтуға үйрету. Балаларға сұраққа толық сөйлем құрап, жауап беруге үйрету.
Дамытушылық. Сөздік қорын байыту, тіл мәдениетін жетілдіру. Жабайы аңдардың кейбір ерекшеліктерін салыстыру, қоректенуі туралы түсінік беру.
Көрнекілігі. Слайд жабайы аңдардың суреттері, құрастырма суреттер, орман корінісі, жұмсақ ойыншықтар.
Қолданылған әдіс –тәсілдер.
1-Қызығушылығын ояту .Миға шабуыл.
2-Сын тұрғысынан ойлау. Топпен жұмыс қарым-қатынас дағдысы қалыптасады. Оқушы жасай алады.Әңгімелеуде өз болжамын, шығармашылығын жеткізеді.
Кері-байланыс Сабақты қортындылау.
Іс-әрекет бөлімдері
Педагогтің іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Ынталандыру.
Сезімді ояту
Шаттық шеңбері: Қайырлы таң аңға да, құсқа да, Қайырлы таң жайдарлы жанға да. Қайырлы таң досым саған да, Кешке дейін жалғассын
Орындарында тұрып жасайды.
Ізденістер.
Ұйымдастыру
Видео ролик көрсету Жабайы аңдар туралы..-Бұл үзнідіде не көрдіңдер?
-Бұлар қайда мекендейді?
-Бұлар қандай жануарлар?Үй жануарларынан жабайы аңдардың айырмашылығы неде?
Олай болса, бүгінгі сабағымыздеп аталады?Жабайы аңдар орманда таулы жерде мекендейді.Олар өз азықтарын өздері тауып жейді. Жабайы аңдар жыртқыш және пайдалы болып бөлінеді. Аңдардың бізге пайдасы мол, олардың терісінен тон, жаға киімдер, бас киімдер тігеді. Қасқыр мен Жолбарыс өздерінен кіші аңдарға шабады. Түлкі ұсақ аңдар мен, тышқандармен көректенеді. Қоян шөптермен көректенеді ең сүйікті тағамы-сәбіз.Аю жазда жеміс-жидектермен ал қыста ұйықтайды.
-Бүгінгі сабағымызда орманға саяхат жасаймыз.Табиғаттың-құстардың дауысын видео-ролик арқылы көрсету.
-Балалар, орманға келдік, мына алдымыздан шыққан аңның аты не?
-Дұрыс, енді балалар сол қоянның бізге тапсырмасы бар екен, оны орындамасаңдар орманға кіргізбеймін дейді, қоян. Орындаймыз ба?
Қоянның тапсырмасы.-Мына суреттегі аңдардың атын атап бер (Слайд)
-Сұраққа жауап беру және сол аңдар туралы тақпақ айту.
-Қоян қандай?
-Түлкі қандай?
-Қасқыр қандай?
Ақ қоян ау,ақ қоян,
Үркек қоян, сақ қоян.
Қаша берсең қалыңға,
Қорқағым деп ат қоям.
Мен айлакер түлкімін,
Алдау менің өнерім.
Таба алмаймын бір тыным,
Күнде, түнде желемін.
Тәтті көрсе бас салар,
Айнымайды баладан.
Үүлкен боп жасқанар,
Кіп-Кішкентай арадан.
-ойынын шапшандылыққа баулу үшін ойнаймыз.Үстінде аңдардың суреттері жатыр. Соларды үй жануарлары және жабайы аңдар деп екіге бөліңдер. Соларды тез жинау.
Сергіту сәті.
Түлкінің Қамажай биі
Түлкінің тапсырмасы.
Не жейді?Жануарлардың не жейтінін айту керек(Суретпен жұмыс)
Балалар тәрбиешімен бірге аңдар сияқты қозғалады..
-Аңдардың қиылған суреттерін құрастыру керек.Мен сендерге қиылған қима суреттер беремін ал сендер соны тез ақ қағазға жабыстырып беріңдер кім тез болады қолдарыңды көтеріңдер.Жарайсыңдар балалар тапсырмаларды өте жақсы орындадыңдар енді орман ашылды біз қоян екеуміз сендерге сыйлық әкелдік.сабақтың аяғында сендерге мұғалімдерін таратып береді. Жұмбақ шешу.
Қалқиған құлағы бар,
Елеңдеп қорқып тұрады. (Қоян)
Қыс бойы ұйықтайды,
Көктемде оянады.(Аю)
Өзі айлакер, өзі қу,
Жүрген жері айқай шу.(Түлкі)
Балалар көріп сұраққа жауап береді
Тәрбиешінің айтқан әңгімесін мұқият тыңдайды.
Қоян.
.
.
Слайд көру.
Қорқақ.
Түлкі айлакер.
Қасқыр жыртқыш
Балалар тақпақтарын
Айтады.
Балалар орындарынан тұрып
Сергіту сәтін жасайды.
Қорытындылау
Өзін-өзі бағалау.
Балалар, біз бүгін жабайы аңдармен таныстық.
-Олар қайда мекендейді екен?
-Қандай жыртқыш аңдарды білесіңдер?
Аңдардың күшіктерінің аттарын атаңдаршы?
Балалар бүгінгі сабақты қалай меңгергенін смйлйк арқылы көрсетеді.