Просмотр содержимого документа
«Вода – чудова рідинаі потрібна всім вона»
.Конспект комплекного заняття на тему:
«Вода – чудова рідинаі потрібна всім вона »
(старша група )
Мета: розширити, поглибити, узагальнити знання дітей про воду, її значення в житті людини та всього живого на Землі . Під час дослідницької роботи ознайомити з властивостями води, з´ясувати, якою вона буває, де знаходиться в довкіллі, в якому стані перебуває (рідкому, твердому, газоподібному). Продовжувати вчити самостійно робити висновки. Розвивати логічне мислення, формувати необхідність берегти і економити воду. Виховувати дбайливе ставлення до води як основи життя.
Матеріал: баночки з водою, дзеркальця на кожну дитину, фарби, пензлики, банка 1 л, 4 склянки, 3 пляшки різної форми, стекло 5×15, в баночках сіль, цукор, олія, гречана крупа, пляшка води «Зіньківське джерело», картини «Вода в довкіллі», «Знаки заборони в природі»,крапелька води (картонна), загадка, прислів´я, вірш про воду,макет земної кулі з умовним поділом на водний простір і сушу.
Хід заняття:
Діти, погляньте, який сьогодні чудовий весняний ранок! Все навколо радіє теплу, сонечку. Природа пробуджується від зимового сну. (Чути стук у двері, з´являється « Краплинка», вітається з дітьми). - Ти хто така, наша гостя? -Я – Краплинка невеличка В мене є малі сестрички І по світу ми гуляємо Всіх водою напуваємо. Тож тихесенько сідайте І загадку відгадайте. (Діти сідають на килимок ) Краплинка: То тверда, то м´яка, То здебільшого рідка. То нечутна, то шумить, Або, навіть, закипить, Як нема її, біда, Люди звуть її…. ( вода ). - Так, це звичайна вода. - Діти, погляньте, що це? (показую глобус ) - Що ви знаєте про глобус ? (Це модель планети Земля ). - Я кого кольору найбільше на ньому ? ( Голубого ). - Що означає голубий колір ? ( Колір води ).
Вихователь : Вода займає дуже великі території на нашій планеті. Якщо її умовно поділити на 4 частини, то 3 з них - вода. - Діти, як ви думаєте, а може її не треба так багато ?
( Діти висловлюють свої припущення ). - Помиляється той, хто думає, що не потрібно багато води. Її на планеті стільки, скільки потрібно, щоб наша планета не замерзла. Влітку сонечко нагріває воду, а взимку вона віддає своє тепло Землі. Без цього на планеті настали б холоди і сильні морози, тоді все живе загинуло б. - Що ви можете сказати про значення води для живих істот ? - Так, без води не можуть жити ні люди, ні тварини, ні рослини. Все живе на Землі потребує води. Кожна її крапля є дорогоцінним даром природи.
- Діти, скажіть, для яких потреб людина використовує воду? ( Для пиття, умивання, купання, приготування їжі, для миття різних речей, прання, для вирощування овочів та фруктів, зернових культур, для поливу рослин, дерев, кущів…). - Де ще використовують воду ? ( На заводах, фабриках, електростанціях, різних підприємствах, фермах, для зрошування земель ). - Діти,пригадайте, для чого ще потрібна вода ? ( Щоб жити і не хворіти ) - Отже , вода лікує. Якщо вона розчиняє корисні речовини, то називається мінеральною. В Україні є багато джерел з мінеральною водою, яка є лікувальною і корисною. - Яку воду ви знаєте ? ( Миргородська, Моршинська, Куяльницька, Гоголівська, Березівська, Сорочинська, Нафтуся ). - Погляньте, що це ? ( Пляшка води ). - Прочитайте назву, що ви можете сказати про цю воду ? ( Вода «Зіньківське джерело» добувається з великої глибини в нашому місті Зінькові, має хороші смакові якості). - Краплинко, ти всюди мандруєш, а чи будуть у тебе повідомлення про воду рідного краю ? Краплинка : У селі Власівка, поблизу Зінькова, розташований санаторій « Сосновий бір», там також є лікувальна вода, яка лікує шлунок і кишковий тракт. - Діти, а чи замислювались ви, що таке вода? - Так, це безліч маленьких краплинок води, зібраних докупи. Їх так багато, що неможливо й перелічити. - Де є вода в довкіллі ? ( В річках, ставках, озерах, морях, океанах, струмках,калюжах, в повітрі та землі ). - Чи скрізь однакова вода на смак ? - Так, морська вода солона, а вся інша не має смаку. Вода, яку ми п´ємо, називається прісна. - А зараз ми пограємо в гру « Яка буває вода?» ( Вихователь показує картинки : дощ, лід, сніг, град, роса, туман, пара). Діти називають, в якому стані перебуває вода (твердому, рідкому, газоподібному). - Діти, звідки ми беремо воду для своїх потреб? (з водопроводу) - Подумайте, а чи можна пити воду з-під крана? Чому ні? (туди можуть потрапити мікроби, бруд і це може викликати різні хвороби). - Отже, воду потрібно пити лише кип´ячену. - А яка вода в природі вважається найчистіша? (Джерельна) - Так, цю воду можна пити з джерела, бо вона чиста, а іноді буває ще й цілющою. Тому наші предки завжди цінували її, оберігали джерела, освячували їх.
Фізкультхвилинка «Лісове джерельце»
- Діти, сьогодні ми будемо дослідниками.
- Що стоїть у вас на столах? (вода)
- Отже, досліджувати будемо воду.
Дослід №1 Вияснити, чи має вода запах. Хід: візьміть склянки з водою і понюхайте водичку. Є запах, чи немає? Висновок: вода не має запаху.
Дослід №2 Вияснити, чи буде видно предмети у воді, коли їх туди помістити. Хід: кидаємо іграшки у воду. Висновок:вода прозора.
Дослід №3 Вияснити, чи залежить колір води від барвника. Хід: пропоную дітям взяти одну будь яку фарбу на пензлик і занурити його у воду, розмішати. Висновок: колір води залежить від барвника.
Дослід №4 Вияснити, що розчиняється у воді. Хід: Беремо 4 склянки з теплою водою та баночки з цукром, сіллю, гречаною крупою та олією. Наповнюємо всі склянки водою, потім у кожну з них насипаємо по ложці однієї з речовин. Помішуючи воду в кожній ємкості, спостерігаємо. Виясняємо, що цукор і сіль розчинилися, гречана крупа опустилася на дно, а олія плаває на поверхні води. Висновок:усі речовини по-різному взаємодіють з водою, розчиняється цукор і сіль.
Дослід №5 Вияснити, чи має вода форму. Хід: звертаю увагу дітей на різну форму трьох пляшок, показую склянку-мірку. В кожну пляшку наливаємо однакову кількість води. Звертаємо увагу, що вода має форму тієї пляшки, в якій знаходиться. Висновок: вода не має форми.
Дослід №6 Вияснити, чи є вода в людині. Хід: пропоную дітям взяти дзеркальце і піднести його до рота, подихати на нього. Що утворилося на його поверхні? Висновок: дзеркальце покрилося парою, отже, в нашому організмі є вода.
Вихователь: Якщо тіло людини умовно поділити на рівні частини, дві з них це вода. Надходить вода до організму з їжею та питвом. Без достатньої кількості води їжа не перетравлюється, мозок не може чітко працювати, у людей починається запаморочення, вони втрачають свідомість і можуть померти. - Діти, поміркуйте, скільки склянок води потрібно випити людині за день, щоб бути здоровою? (5-6 склянок) Вихователь. Крім води потрібно вживати сік, молоко, компоти.
Дослід №7 Вияснити, що відбувається з водою, коли вона нагрівається до температури кипіння. Хід: нагріваємо воду до кипіння, помічаємо, що з носика чайника виходить пара. - Куди вона піднімається? (вгору) Вихователь підносить стекло до носика чайника, на ньому з´являється крапельки води – це пара. Висновок: коли вода закипає, вона починає випаровуватись, стає водяною парою. А пара – це газоподібна вода. Вихователь. Ось бачите, наша вода справжня чарівниця. З киплячою водою і парою треба поводитись обережно, вам брати таку воду небезпечно. Чому? - Діти погляньте на ці картини, яка тут вода? (брудна, бов річку зливають нечистоти) - Чому ви та думаєте? ( вона мертва) - А яку воду називають живою? ( чисту, джерельну, мінеральну, освячену, росяну) - А що ви знаєте про живу воду? (дитина читає вірш «Жива вода»)
Жива вода дає життя
Всьому живому в світі.
Якщо живе жива вода
Тоді земля у квітах. - Як мають поводитися люди, щоб вода у наших водоймах була живою? ( не забруднювати і не засмічувати її, розчищати водойми, насаджувати дерева і кущі)
Дидактична гра «Якою буває вода»
- Діти, давайте пригадаємо прислів´я про воду (діти стоять в колі, передають один одному картонну крапельку води і називають прислів´я) - Діти, як потрібно берегти воду? ( не відкривати кранів без потреби, не розливати води, економно використовувати її.) - Подумайте, чи всім на земній кулі вистачає води? - Так, в азійських і африканських країнах люди відчувають нестачу води. А які незручності відчуваємо ми, коли в нас виходить із ладу водопровід.
- На Землі чистої води стає все менше і менше, внаслідок забруднення і надмірного використання. Потрібно берегти воду, бо вона робить нас чистими, здоровими, міцними.
Вірш «Хай буде багато води» (читають діти)
Хай в річці чистій Купаються діти І будуть від цього Вони завжди радіти
Хай риба гуляє в ставку І пташка літає в парку Вода завжди буде звірку.
Хай дощик іде рясний, Зростить він лісок запашний. Шумить нехай море завжди, Хай буде багато води!
- Діти, ви сьогодні багато розповідали та дізнались про воду. Отже, щоб усіх порятувати треба воду зберігати.