Тіл дамыьу сабағы " Адамның дене мүшелері"
Просмотр содержимого документа
«Тіл дамыу сабағы " Адамның дене мүшелері"»
Бекітемін_____________ Күні_________
Тіл дамыту
Сабақтың тақырыбы: «Адамның дене мүшелері»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Балаларға адамның дене мүшелері туралы түсінік қалыптастыру.
2. Коррекциялығы: Балалардың сөйлеу қабілетін, пассивті сөздік қорын дамыту. Артикуляциялық моторикасының белсенділігін ынталандыру.
3. Тәрбиелігі: Балаларды бір-бірінің ойын тыңдай білуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру, көрсету, ойын, сұрақ-жауап,
Көрнекілік: суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
Біз балдырған тең басқан,
Дос құшағын кең ашқан.
Тілегіміз әділдік,
Ашық болсын көк аспан!
«Саусақтардың амандасуы»
Бес бармақ өзінін басқа саусақтардың атын атап амандасады.
- Сәлеметсің бе, Балаң үйрек!
- Сәлем, Ортан терек!
- Амансың ба, Шылдыр шүмек!
Қалың қалай, Кішкене бөбек!
II. Өткен сабақты пысықтау
Тыныс алу арқылы тілді дамыту жаттығуы.
Мұрын арқылы дем алу және шығару:
Ауыз арқылы дем алу және шығару;
Мұрын арқылы дем алу, жартылай жабылған ерін арқылы дем шығару:
Артикуляциялық жаттығулар арқылы тілді дамыту:
III. Жаңа сабақ:
Балалар, қалай ойлайсыңдар қандай адам бақытты?
Иә, дұрыс, ең бақытты адам – денсаулығы мықты адам. Себебі денсаулығы мықты адамның көзі көреді, құлағы естиді, аяғы жүреді, қолы жұмыс істейді.
Сондықтан бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Дене мүшелері»
Дене мүшелеріне не жатады?
Дене мүшелері: бас, шаш, маңдай, көз, мұрын,
ауыз,бет,құлақ, қол, аяқ
Сөздерді буынға бөліп ,дұрыс айтылуына назар аудару
І жақ тәуелдік жалғауды қолданып өз дене мүшелерін көрсету
Мынау менің бас+ым
менің көз+ім
менің құлағ+ым
Сөздік жұмыс:
Де-не мү-ше-міз, көз, бас, құ-лақ, е-рін, а-уыз, тіс, қол, аяқ.
Сергіту сәті:
Шаршасаңдар, балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Саусақтармен ойнаңдар,
Қолдарыңды сермеңдер.
Денелерiң шынықсын,
Саналарың тынықсын.
V. Бекіту кезеңі: Дидактикалық ойын: «Кел, бірге үйренеміз!» ойыны
Мақсаты: Балалардың дене мүшелері туралы білімдерін кеңейту.
Шарты: Доп лақтыру арқылы сұрақтарға жауап беруге үйрету.
VI. Бағалау: Сабаққа қатысқан балаларды жеке-жеке мадақтау.
VII. Қорытынды: