So'z turkumlari haqidagi bilimlarni mustahkamlash bo'yicha dars
So'z turkumlari haqidagi bilimlarni mustahkamlash bo'yicha dars
O'quvchilarni so'z turkumlari to'g'risidagi bilimlaridagi bo'shliqni to'ldirish va ularni ushbu mavzuni mustahkam o'zlashtirishlarini osonlashtirish bo'yicha dars
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«So'z turkumlari haqidagi bilimlarni mustahkamlash bo'yicha dars»
Dars namunaviy texnologik xaritasi
Mavzu: Umumlashtiruvchi dars
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: So’z, gap, matn bo’laklari, so’z turkumlari, fikr Mavzuga ajratilgan vaqt: 45 daqiqa
Mavzuning qisqacha ta’rifi: O’quvchilarga dars yakunida so’z turkumlari mavzusidagi bilim va ko’nikmalarni mustahkamlash, takrorlash va nutqda to’gri qo’llay olish malakasini oshirish
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni shakllantirish; o’tilganlarni takrorlash, noan’anaviy
Nazorat: O’quvchilarning xulq-atvori va darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi. Baholash: O’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars yakunida e’lon qilinadi.
Darsning maqsad va vazifalari:
Maqsadlar:
Ta’limiy: So’z turkumlari yuzasidan olgan bilimlarini kengaytirish, bilim va ko’nikmalarini boyitish Tarbiyaviy: fanga bo’lgan qiziqishini o’stirish, dunyoqarashini kengaytirish, o’z ona tiliga hurmat ruhida tarbiyalsh; nutqimizdagi mavjud so’zlardan unumli va to’gri foydalanishga o’rgatish orqali, ona tilimni qadrlash ruhini singdirish; Rivojlantiruvchi: o’quvchilarda og’zaki va yozma savodxonlikni o’stirish, imloviy va chiroyli yozuv malakalarini rivojlantirish
Kutilayotgan natija:
Dars yakunida o’quvchilar ona tili fani haqidagi bilimlarga ega bo’ladilar.
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish nomi
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish
Dars qoidalarini eslatib o’tish diqqatni jamlash mashqi
1-topshiriq “Baxtli tasodif” topshirig’idan foydalanib, sehrli koptokcha ichidagi savollarga birin-ketin javob berishadi. Kimga “Omadli 5” so’zi yozilgan chipta tushsa, omadli o’quvchi rag’batlantiriladi.
So’z turkumlarini ayting.
So’z nima?
Gap bo’laklari haqida ma’lumot.
III. Yangi mavzu bayoni:
2-topshiriq Daftarga husnixat mashqi bajariladi.
3-topshiriq Lug’at diktant yozdiriladi va tekshirilib tahlil qilinadi.
4
DARAK GAP
SO’ROQ GAP
UNDOV GAP
-topshiriq “O’z o’rningni top” ta’limiy o’yini
Unda chegarasi qo’yilmagan turli gaplar yozilgan kartochkalarni gapning maqsadiga ko’ra turini aniqlab, o’z o’rniga joylaydilar.
5-topshiriq “To’rtinchisi ortiqcha” topshirig’i bajariladi. Buning uchun o’quvchilarga turli so’z turkumlariga oid so’zlar qatori yozilgan kartochka tarqatiladi. Ular ortiqcha so’zni topishadi.
Maktab, kitob, kundalik, keldi. (ot)
Chiroyli, moviy, qizil, ikkita (Sifat)
O’quvchi to’rtta, beshinchi, yuzta (son)
Bordi, o’tirdi, uxladi, novvoy (fe’l)
6-topshiriq “Mozaika usuli”
Maqollardagi so’zlar o’rni almashtirib qo’yilgan. Ushbu so’zlarni joy-joyiga qo’yib maqol hosil qilish va yozish.
sajdagoh
Vatan
kabi
muqaddasdir
7-topshiriq “Sinkveyn” metodi asosida ijodiy ish o’tkazish
Monitorda ushbu jadval berilgan. Jadval asosida “Vatan” so’zini ta’riflab gap tuzish.