kopilkaurokov.ru - сайт для учителей
Файл удален или неудачно загружен. Попробуйте загрузить файл повторно

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөйлеуді дамыту "Құстың ұясы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру саласы: «Қатынас»
Бөлімі: «Сөйлеуді дамыту»
Тақырыбы: «Құстың ұясы»
Мақсаты: Сурет салудың дәстүрден тыс әдістері арқылы балалардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылықрарын арттыру.Эстетикалық тәрбиеге баулу.
Міндеттері:

1. Жалпы құстар туралы, олардың тіршілігі мен пайдасы туралы мағлұмат беру.

2. Балалардың белсенділігін, қызығушылығын, сөздік қорын, ой - өрісін дамыту.

3. Құстарды қорғауға, қамқоршы болуға, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Түсіндіру, көрсету, ойын, сергіту, сұрақ –жауап, қызықты сәт,мадақтау, қайталау.
Көрнекіліктер: Құстар суреті, мнемо кесте,таратпа карточкалар.

 Сабақ барысы:
Т:Балалар бүгін бізде ерекше күн! Бүгін біздің топқа қонақтар келіпті, қане амандасайық.

-Ал қанекей шеңбер жасап тұрағаламыз!

Арайлы таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды даламыз,
Жарқырайды қаламыз
Қайырлы күн қонақтар!
Қайырлы күн достарым!
Жарайсыңдар Балалар! Тамаша!
Т: Қазір жылдың қай мезгілі?

Б:- Қүз мезгілі  

Т:Ия қазір,күздің соңғы айы қараша!

Т:-Балалар,айтыңдаршы сендер құстар туралы не білесіңдер?

Б:-Құстар үй және дала құстары болып екіге бөлінеді.

Т:-Ал үй құстарының бізге тигізер пайдасы қандай?

Б:-Олардың етін жеиміз,олар бізге жұмыртқа береді!

Т:-Ал,балалар,сендер құстарға қандай қамқорлық  жасар едіңдер?

Б:-Оларға жем береміз,үйшік саламыз!

Т:-Ал егер қанаты сынған торғайды тауып алсаңдар сендер не істер едіңдер?

(Көгершіннің дауысы)

Т:-Балалар

Т:-Бүгін біз Спандияр Көбеевтің (балаларға автордың портретін көрсету)«Құстың ұясы» деген әңгімемесімен танысамыз!

( аудио жазба тыңдайды)

Құстың ұясы

Спандияр Көбеев

Балалар  ойнап  жүріп,  ағаштың  үстінен бip  құстың  ұясын  көрді.  Бұл

ұяның iшiндe балапандар отыр екен. Балалар балапанды алып үйіне әкелді.

Әкесі  баласына  айтты:  «Бұл  балапанды  ұядан  неге  алдың,- деп. - Шешесіз

балапандар тұра алмайды: балаларынсыз шешeci қайғырады, далада құр өліп

қалады ғой»,- деді.

Балалар балапанды аяп, ұясына апарып қойды.

Сергіту сәті: «Ұшты-ұшты ойыны»

Т:-Балалар әңгімедегі балалар ең алдымен нені көрді?

Б:-Ағашты көрді!

Т:-Ендешеағаштардың қасына барып тапсырмасырмаларды орындайық!

Тапсырма: «Артығын тап» Ортаңғы топ

Мақсаты:Карточканың ішіндегі артық құстарды тауып оны қоршау.

2 кіші топ

«Қандай құс,құрастыр»

Шарты:құс бөліктерін бір-біріне қосып,құсты құрастырып шығу.

Т:-Жақсы балалар тапсырмадан сүрінбей өттіңдер тамаша!-Ал жаңағы балалар ағаштың үстінен нені көреді?

Б:-Ұяны көреді!

Т:-Балалар құстардың дыбысы шығып жатқан жаққа барайықшы!

(Ұяның артындағы тапсырманы орындайды)

Ойын: «Үй және дала құстары»

Шарты: Әуен ойнап тұрғанда барлық құстар шашылып жүреді,әуен тоқтағанда үй құстары тауық қораға,дала құстары орманға қашады.

Т:-Жақсы,ал содан кейінқайда барады?

Б:Үйге барады!

Тапсырма: Тіл ұстарту жаттығуларын біргше қайталау

«Ғай-ғай мынау отырған торғай», «Қарға қарға қарғалар,қар үстінде жорғалар»

-Жарайсыңдар балалар,үйде олар кімге келді?

Б:-Әкесіне келді!

-Әкесі оларға не деді?

-Балалар мұнда балалардың әкесі бір белгілерді қалдырып кетіпті,қараңдаршы бұл белгілер нені білдіреді?

Б:-Ағашты сындыруға болмайды!

-Құстың ұясын бұзуға болмайды!

Т:Сонымен,балалар құстың ұясымен не істеді?

Ағашка апарып қойды!

(Тәрбиеші балалармен бірге ұяны апарып қояды)

Т:-Ал, балалар сонымен біз бүгін қандай автордың әңгімесімен таныстық?

-Әңгіменің аты қалай?

-Сендерге бұл әңгімеде не ұнады?

-Соныымен құстарға бізден қандай қамқорлық керек екен?

-Жарайсыңдар,балалар,қоштасатын сәт келді. Келген қонақтарға рахметімізді айтып қоштасайық.
Қол ұстасып тұрайық
Шеңбер жасап құрайық
Көріскенше күн жақсы
Сау –саламат болайық!

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөйлеуді дамыту "Құстың ұясы"»






МҚКК мемлекеттік тілде оқытатын №12 сәбилер бақшасы














Тақырыбы: « Құстың ұясы »

Тәрбиеші: М.С.Ергазина



















Павлодар қаласы

2016-2017ж.ж.






Білім беру саласы: «Қатынас»
Бөлімі: «Сөйлеуді дамыту»
Тақырыбы: «Құстың ұясы»
Мақсаты: Сурет салудың дәстүрден тыс әдістері арқылы балалардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылықрарын арттыру.Эстетикалық тәрбиеге баулу.
Міндеттері:

1. Жалпы құстар туралы, олардың тіршілігі мен пайдасы туралы мағлұмат беру.

2. Балалардың белсенділігін, қызығушылығын, сөздік қорын, ой - өрісін дамыту.

3. Құстарды қорғауға, қамқоршы болуға, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Түсіндіру, көрсету, ойын, сергіту, сұрақ –жауап, қызықты сәт,мадақтау, қайталау.
Көрнекіліктер: Құстар суреті, мнемо кесте,таратпа карточкалар.

Сабақ барысы:
Т:Балалар бүгін бізде ерекше күн! Бүгін біздің топқа қонақтар келіпті, қане амандасайық.

-Ал қанекей шеңбер жасап тұрағаламыз!

Арайлы таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды даламыз,
Жарқырайды қаламыз
Қайырлы күн қонақтар!
Қайырлы күн достарым!
Жарайсыңдар Балалар! Тамаша!
Т: Қазір жылдың қай мезгілі?

Б:- Қүз мезгілі

Т:Ия қазір,күздің соңғы айы қараша!

Т:-Балалар,айтыңдаршы сендер құстар туралы не білесіңдер?

Б:-Құстар үй және дала құстары болып екіге бөлінеді.

Т:-Ал үй құстарының бізге тигізер пайдасы қандай?

Б:-Олардың етін жеиміз,олар бізге жұмыртқа береді!

Т:-Ал,балалар,сендер құстарға қандай қамқорлық жасар едіңдер?

Б:-Оларға жем береміз,үйшік саламыз!

Т:-Ал егер қанаты сынған торғайды тауып алсаңдар сендер не істер едіңдер?

(Көгершіннің дауысы)

Т:-Балалар

Т:-Бүгін біз Спандияр Көбеевтің (балаларға автордың портретін көрсету)«Құстың ұясы» деген әңгімемесімен танысамыз!

( аудио жазба тыңдайды)

Құстың ұясы

Спандияр Көбеев

Балалар ойнап жүріп, ағаштың үстінен бip құстың ұясын көрді. Бұл

ұяның iшiндe балапандар отыр екен. Балалар балапанды алып үйіне әкелді.

Әкесі баласына айтты: «Бұл балапанды ұядан неге алдың,- деп. - Шешесіз

балапандар тұра алмайды: балаларынсыз шешeci қайғырады, далада құр өліп

қалады ғой»,- деді.

Балалар балапанды аяп, ұясына апарып қойды.




Сергіту сәті: «Ұшты-ұшты ойыны»

Т:-Балалар әңгімедегі балалар ең алдымен нені көрді?

Б:-Ағашты көрді!

Т:-Ендешеағаштардың қасына барып тапсырмасырмаларды орындайық!

Тапсырма: «Артығын тап» Ортаңғы топ

Мақсаты:Карточканың ішіндегі артық құстарды тауып оны қоршау.

2 кіші топ

«Қандай құс,құрастыр»

Шарты:құс бөліктерін бір-біріне қосып,құсты құрастырып шығу.

Т:-Жақсы балалар тапсырмадан сүрінбей өттіңдер тамаша!-Ал жаңағы балалар ағаштың үстінен нені көреді?

Б:-Ұяны көреді!

Т:-Балалар құстардың дыбысы шығып жатқан жаққа барайықшы!

(Ұяның артындағы тапсырманы орындайды)

Ойын: «Үй және дала құстары»

Шарты: Әуен ойнап тұрғанда барлық құстар шашылып жүреді,әуен тоқтағанда үй құстары тауық қораға,дала құстары орманға қашады.

Т:-Жақсы,ал содан кейінқайда барады?

Б:Үйге барады!

Тапсырма: Тіл ұстарту жаттығуларын біргше қайталау

«Ғай-ғай мынау отырған торғай», «Қарға қарға қарғалар,қар үстінде жорғалар»

-Жарайсыңдар балалар,үйде олар кімге келді?

Б:-Әкесіне келді!

-Әкесі оларға не деді?

-Балалар мұнда балалардың әкесі бір белгілерді қалдырып кетіпті,қараңдаршы бұл белгілер нені білдіреді?


Б:-Ағашты сындыруға болмайды!

-Құстың ұясын бұзуға болмайды!


Т:Сонымен ,балалар құстың ұясымен не істеді?

Ағашка апарып қойды!

(Тәрбиеші балалармен бірге ұяны апарып қояды)

Т:-Ал, балалар сонымен біз бүгін қандай автордың әңгімесімен таныстық?

-Әңгіменің аты қалай?

-Сендерге бұл әңгімеде не ұнады?

-Соныымен құстарға бізден қандай қамқорлық керек екен?


-Жарайсыңдар,балалар,қоштасатын сәт келді. Келген қонақтарға рахметімізді айтып қоштасайық.
Қол ұстасып тұрайық
Шеңбер жасап құрайық
Көріскенше күн жақсы
Сау –саламат болайық!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Сөйлеуді дамыту "Құстың ұясы"

Автор: Ергазина Маржан Сергазиновна

Дата: 19.01.2017

Номер свидетельства: 381226
