kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ша?ын орталы?ты? 2-ші кішкентай топ балаларына арнал?ан "Кішкентай ба?бан "ертегіне саба? жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

б?л ?йымдастырыл?ан о?у-іс ?рекетіні? ма?саты, м?тінді м?н ма?ынасын б?збай ?нгімелеуді уйрету, балаларды сын есім мен зат есімнен ту?ан с?здерді? дыбысталуына ?арай к?нілдерін аудару, тілдік ?орын байыту, дамыту. е?бек с?йгішке т?рбиелеу.

?йымдастырыл?ан о?у  іс -?рекеті шатты? ше?берден басталады.  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ша?ын орталы?ты? 2-ші кішкентай топ балаларына арнал?ан "Кішкентай ба?бан "ертегіне саба? жоспары»

Қатынас

Тіл дамыту

Кішкентай бағбан”

Мақсаты: Мәтіннің мән-мағынасын бұзбай әнгімелеуді үйрету,балаларды сын есім мен зат есімнен туған сөздердің дыбысталуына қарай көңілдерін аудару ,тілдік қорын байыту,дамыту.Еңбек ету дағдыларын дамыту.Еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Хрестоматия,тақырыптық суреттер, доп

Әдіс-тәсілдер: Түсіндіру,әнгімелесу,сұрақ-жауап,ойын,саластыру.

Сабақ барысы:

Шаттық шеңбері:

Балдырған баламыз,

Досты көп табамыз.

Қашан да,қайда да,

Дос болып бәріміз

Сенімді боламыз.

  • Балалар,бір жылда неше жыл мезгілі бар?

  • Төрт жыл мезгілі бар.

  • Қазір жылдың қай мезгілі?

  • Қазір күз мезгілі.

  • Күз айларын атап беріңдерші?

  • Қыркүйек,қазан,қараша

  • Қазір күз мезгілінің қай айы?

  • Қараша айы.

Балалар,бүгін бізде Тіл дамыту оқу іс-әрекеті,бүгінгі тақырыбымыз “Кішкентай бағбан”,-деп аталады. Мен сендерге қазір М.Төрежановтың “Кішкентай бағбан” әнгімесін оқып беремін.Мұқият тыңдаңдар.

Садықтың әкесі – Бағбан.Садық әкесіне үнемі көмектесіп жүреді. Қар кетіп ,жер дегісімен әкесі мен баласы бақта құмырсқаша қыбырлап еңбек етеді.Бір күні Қалел жүгіріп келіп:

  • Кеттік,Садық,ойынға,-дейді.

  • Менің жұмысым көп,-деп жауап береді Садық оған.

  • Жұмыс деген немене тәйірі!Әкең бәрін істейді ғой.Ойын деген қызық емес пе?!

Қалел ойыншықтарын бірінен кейін бірін алып көрсете бастайды.Садық ойнағысы келіп кетсе де,өзін-өзі басып,жұмысын жалғастыра береді.Күз де келді.Бақта жеміс пен жидектің сан алуан түрі өсіп,жетілді. Садықтың өзі де қарық болды,досын да барынша сыйлады.Қалел тойып алып:

  • Бәрін де түк қалдырмай жеп қоямыз,-деді.

  • Қалады,-деп жауап береді Садық.

  • Әкем: “Кім ойынға елікпей еңбек етсе,жер соны қарық қылады”,-деген.

Бағбан деген кім?

Тақырып бойынша сұрақтар.

- Әнгіме қалай аталады?

- Неге ол “Үлкен бағбан” деп аталмаған?

- Қалел Садыққа не деді?

- Садық неге ойнауға бармады?

- Қалел Садыққа не көрсетті?

- Күзде бақта нелер пісті?

- Қалел тойып алып не деді?

- “Кім ойынға елікпей еңбек етсе,жер соны қарық қылады” дегенді қалай түсінесіңдер?

Сергіту сәті

Гүс өсірсең терлеп,

Мұның аты – еңбек.

Кесте тіксең зерлеп,

Оның аты – еңбек.

Қырға шықсаң өрлеп,

Оның аты – еңбек.

Қиындықтың бәрін

Еңбек қана жеңбек.

  • Садық қандай бала?

  • Еңбекқор, жақсы бала.

  • Еңбекқор деген сөзді қалай түсінеміз?

  • Ата-аналарыңның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап,берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбек сүйгіш деп атаймыз.

  • Осындай еңбекқор жақсы балалар жайлы кім тақпақ айта алады?

Асыл : Ата менен ананың,

Айтқан тілін аламын.

Үлкен кісі жұмсаса

Қайда борлсын барамын.

Аяулым : Жақсы бала еңбекшіл,

Ер азамат болады.

Қиындықты жеңіп кіл,

Құшағы гүлге толады.

Еңбекшіл осындай

Болайықшы,досым – ай.

  • Өте жақсы балалар.

  • Ал,балалар,Қалел ше,ол қандай бала?

  • Қалел,жалқау,өзімшіл,тойымсыз бала.

  • Иә,ата-анасының сөзіне құлақ аспай,айтқанын уақытында орындамайтын,көмектеспейтін,жұмыс істегісі келмейтін балаларды жалқау,тіл алмайтын бала деп айтуға болады.

  • Ал, кім айтады Қалелдің орнында сендер болсаңдар не істер едіңдер.?

  • Иә,балалар,Еңбек – адамның атақ-даңқын шығарады.Еңбек еткен адам елдің алғысына бөленеді.Еңбектенген адам жеңісті,қуанышты болады.Еңбектенген адамды,бәрі жақсы көреді,сыйлайды,құрметтейді.

Мақал-мәтел мағынасын түсіндіру.

Еңбек етсең ерінбей,

Тояды қарның тіленбей .

Тақтадағы суреттер бойынша әнгіме құрастыру.

Ойын: “Мен еңбекқор баламын”.

Балалар дөңгелене тұрып,ойын бастаушы допты бір балаға лақтырады. Допты қағып алған бала үйде не істейтіні туралы айтып,допты басқа балаға лақтырады.

Қорытындылау.

  • Балалар,біз бүгінгі оқу іс-әрекетінде тілалғыш,ұқыпты,еңбексүйгіш бала болуды үйрендік.Садық сияқты еңбекқор жақсы баладан үлгі алуға талпындық.Еңбек етудің қуаныш екенін,еңбектің бізді бірлікке,достыққы,жақсылыққа жетелейтінін білдік!



Тәрбиеші Бакасова Асем


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Бакасова Асем

Дата: 27.03.2016

Номер свидетельства: 310709


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства