Саба?ты? та?ырыбыЮ ю дыбысы мен ?рпі
Саба?ты? ма?саты:
О?ушыларды Ю дыбысымен таныстыру.И ?рпінен со? у жазылмайдынды?ын т?сіндіру. О?ушылар?а буынды?, дыбысты? талдау жасау. Ю дыбысын с?з ішінен б?ліп алып жеке дыбыстату, дауысты дыбыс екені? а??ару.
С?здік ж?мыс ж?ргізу, с?йлем ??рату, ??гіме ??ру ар?ылы тіл байлы?ын дамыту.
М?тінді талдау?а жа?дай жасау.
3.??ыптылы??а, тазалы??а, е?бекс?йгіштікке т?рбиелеу.
Т?рі :жа?а саба?ты ме?геру.
?діс і:т?сіндіру, с?ра?-жауап, ой ?оз?ау, ойын ар?ылы.
К?рнекілігі :Ю ?ріпіні? баспа ж?не жазба т?рі, буынды с?здер, ?лестірмелер, кеспе
?ріптер, суреттер.
Саба?ты? барысы.
?йымдастыру кезе?і:
О?ушылармен амандасу.
О?у ??ралдарын т?гендеу.
О?ушыларды? к??ілдерін саба??а аудару.
Психологиялы? дайынды?.
Шатты? ше?бері
Дос болайы?,б?ріміз,
Жарасып т?р ?німіз.
Тынышты?ты са?таймыз,
Атсын к?ліп та?ымыз.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбыЮ ю дыбысы мен ?рпі»
Сабақтың тақырыбыЮ ю дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды Ю дыбысымен таныстыру.И әрпінен соң у жазылмайдындығын түсіндіру. Оқушыларға буындық, дыбыстық талдау жасау. Ю дыбысын сөз ішінен бөліп алып жеке дыбыстату, дауысты дыбыс екенің аңғару.
Сөздік жұмыс жүргізу, сөйлем құрату, әңгіме құру арқылы тіл байлығын дамыту.
Мәтінді талдауға жағдай жасау.
3.Ұқыптылыққа, тазалыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Түрі :жаңа сабақты меңгеру.
Әдіс і:түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, ойын арқылы.
Көрнекілігі :Ю әріпінің баспа және жазба түрі, буынды сөздер, үлестірмелер, кеспе
әріптер, суреттер.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу.
Оқу құралдарын төгендеу.
Оқушылардың көңілдерін сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық.
Шаттық шеңбері
Дос болайық ,бәріміз,
Жарасып тұр әніміз.
Тыныштықты сақтаймыз,
Атсын күліп таңымыз.
Үй тапсырмасын тексеру.
Балалар, өткен сабағымызда қандай дыбыспен таныстық? (Я)
Я дыбысы қандай дыбыс? (дауысты дыбыс)
Я дыбысына байланысты қандай сөздерді білесіндер? (ұя, қияр, таяқ)
Я дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездеседі? (аяз, сия) .
а) Бағандағы сөздерді оқытып, мағынасын сұрау.
Ұя, аяқ, қияр, бояу, сия, мая, баян, таяқ, пияз, қоян, қия, жая.
ә) өленің жатка сұрау.
- Біз оқыған өлендегі қоянның түсі қандай?
- Қоянның түсі өзгереме?. (Жауаптарды толықтыру)
- Қоян туралы тағы не білесіңдер?
Музыка әуенімен қоянның қимылын келтіру.
3. Жұмбақ шешу .
1) Алты ай бойы ұйықтайтын,
Білесің бе батырды?
Бұл қандай аң? (аю)
2) Аю туралы толық түсінік.
4.Жаңа сабақ .
Балалар Ю дыбысы барсөздерді айтыңдаршы. Сөйлем құрастырту.
Аю біздің жақта барма?Түстері қандай болады?Оюды қайдан кездестіруге болады?
(мемлекеттік рәміздерде ,сандықта)
Тақтаға аю мен ою суреті ілінеді. Аю мен ою сөзіне дыбыстық талдау жасау.
Балалар, аю сөзін бірге айтайықшы . Аю сөзінен екі әріп, екі буыні үш дыбыс естіледі а – жуан дыбысты дыбыс, ю – дауысты дыбыс.
Ю – дыбысы орыс тілінді сөздердің басында кездеседі, ал қазақ тілінде Ю дыбысынын басталатын сөз жоқ , көбіне сөздердің соңында кездеседі.
“Ю” дыбысын талдау.
Ю- дауысты дыбыс
Орыс тілінен енген дыбыс
Екі дыбыстан құрылған дыбыс
И әрпінен соң У әрпі жазылмайды
Неще элементтен тұрады?
2.Бағандағы сөздерді оқу.
а-ю, қо-ю, құ-ю, сү-ю, е-се-ю, а-за-ю, о-ю, қи-ю, тү-ю, кү-ю, үл-ке-ю, кө-бе-ю.
Сергіту сәті
Қорбандаған аюдың,
Жүрісін салып көрелік.
Қошқар мүйіз оюдың
Үлгісін салып көрелік
Дәптермен жұмыс.
Партада дүрыс отыру ережесін естеріне салып кету
Ю ю әрпінің жазба түрімен таныстыру
Ю ю әрпінің баспа, жазба түрлерін салыстырк
Ю ю әрпін ауада жазып көріп , дәптерге жазу
Суреттер бойынша дыбыстық талдау жасау.
Сабақты қорыту
«Кім жылдам?» ойыны арқылы қорытындылау . Ойын шарты бойынша тақтаға екі бала шығады . Оларға бір-бір сөзден беріледі. Кеспе әріптердің ішінен тиісті әріптерді тауып, өзіне берілген сөзді құрастыруы керек .
Сүю- А н ан ы сүю керек.
Ою Апам ою ойды.
қию -Қағазды қиюға болады.
Бағалау . Оқушылардың білімін мадақтап бағалау