Сабақтың мақсаты:
а. Балалардың сөздік қорларының белсенділігін арттырып,
тіл ұстарту мақсатында жұмбақтар жасырып, ойлау, тусіну, есте
сақтау, жаттап алу кабілеттерін жетілдіру;
б. диалог түрінде сөйлеуін дамыту;
в. пәнге деген қызығушылығын арттыру;
г. а дыбысын бекіту;
д. балалардың еңбекке деген сүйіспеншілігін білдіру.
Әдіс-тәсілдер: көрсету түсінік беру, жұмбақтар жасыру, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: суреттер, себет, муляждар, сызбанұсқа.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
- Сәлеметсізбе!
- Қазір қандай сабақ?
- Қазір қазақ тілі сабағы
- Сабақта не істейміз?
- Казақша үйренеміз
- Таня, хал қалай?
- Жақсы.
Балалар,өздерің туралы әңгіме құрастырыңдар.
II.Сызбанұсқа бойынша жұмыс
Менің атым Саша
Мен алты жастамын
Мен Павлодар қаласында Суворов көшесінде тұрамын
Мен балабақшаға барамын
Балабақша үлкен, жақсы, әдемі
Менде шеше, әке, әже, ата бар
Балалардың назарын тақтаға аударып
III. Сурет бойынша сөйлем құру:
Жылдың төрт мезгілі бейнеленген
- "Дұрыс man", жылдың қай мезгілі?
- Жыл мезгілі күз.
Ребята, какие дары приносит природа осенью?
( күзгі сыйлықтар туралы жұмбақ жасыру)
IV. Жұмбак шешу:
Летом в огороде,
Свежие, зеленые
А зимою в бочке,
Желтые, соленые, (қияр)
Тағы да қандай көкөніс – жеміс білесіңдер, атаңдар.
V. Пиктограмма арқылы тақпақ оқып, жаттау.
Өрік, алма, шие, алша
Жидек, жүзім niседi
Қауын, қарбыз, кияр, сәбіз
Дүкендерге mүседі.
Балалар, мына дүкенде не бар екен? Бір сөзбен қалай аталады?
VI. Д/о "Көкөніс-жеміс" дүкені
- Сәлеметсізбе!
- Маған үлкен алма беріңізші
- Міне, ал алма
- Рахмет.
Дети, давайте дружно накроем стол.
VII. С/Р ойын "Дастарқан жаяйық"
Арман кел, отыр
Пригласи гостей.
Арман: - Ата, кел мында, отыр
- Арман, кел мында, отыр
- Ата, мә алма же. Алма mәтті ме?
- Иә, тәтті.
VIII. "А" дыбысын бекіту.
В словах Алма, алмұрт, ата, Айман, Арман какой одинаковый звук слышите? Правильно звук "А". А теперь посмотрите на доску. Эта какая буква и на что она похожа.
Мынау ағаш
ІХ. Посмотрите какое чудесное дерево здесь растет
Д/о «Ғажайып ағаш»
- Сәбіз ағашта өсе ме?
- Жоқ., сәбіз жерде өceді.
- Анар ағашта өсе ме?
- Иә, анар ағашта өceді деп анарды ағашқа іледі.
- Алма қайда өседі?
Солай балалар бір – біріне сұрақ қойып диалог құрады
Д/о "Не қайда өседі?"
( балалар не қайда өсетінін сызықпен көрсетед.
Мына суреттер бойынша ребус шешейік:
X. Ребус шешу: Анар + гүл = Анаргүл
Алма + гүл = Алмагүл
XI. Сергіту сәті:
Отыр аппак, ақ қоян,
Неткен сап-сақ бұл қоян
Құлақтары делеңдеп
Әр дыбысқа елеңдеп
XII. Жұмбақ шешу: (көкөніс – жемістерді сипаттай отырып жұмбақ жасыру)
I вариант: Өзі сопақ, дәмді жерде өседі
Өзін қоян жақсы көреді (сәбіз)
II вариант: Балалар сипаттайды
XIII. Күз келді. Пришла Осень.(сюрпризный момент)
- Сәлеметсіңдер ме балалар!
Мен жалғыз келген жоқпын, менімен бірге сыйлықтар бар.
Я пришла к вам не одна. Ну-ка жемістер-фрукты выходите:
Алма: Мен алмамын, алмамын
Таңдай жұлар бар дәмім.
Өрік: Мен өpiкniн, өpiкпiн
Бау-бақшаға көрікпін.
Жүзім: Мен жүзіммін, жүзіммін
Моншақ болып тізілдім.
Алмұрт: Мен алмұртпын, алмұртпын
Ауызындамын бар журттың.
Күз: Ребята, вы сегодня хорошо потрудились. Я хочу подарить вам осенние листики. Угадайте, жапырақтардың түсі қандай? Дұрыс, сары. Это цвет Золотой осени. Почему осень называют Золотой, «Алтын күз» деп атайды?
Сарғайды тоғай
Сап-сары маңай.
XIV. Рефлексия.
Какое у вас было настроение на занятии хорошее или плохое? Почему?
XV. Сабақты қорытындау. Балалармен қоштасу.
А теперь давайте встанем. Тұрыңдар!
Подойдите к дереву, дотроньтесь до него и
Попрощайтесь до следующей осени.
"Сау бол, ағаш!"