kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"O’quvchilarda uch xonali sonlar, yuzliklar bo’yicha bilim va malakalarini shakllantirish"

Нажмите, чтобы узнать подробности

O’quvchilarda uch xonali sonlar, yuzliklar bo’yicha bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"O’quvchilarda uch xonali sonlar, yuzliklar bo’yicha bilim va malakalarini shakllantirish"»

Mavzu: O’tilganlarini mustahkamlash.

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarda uch xonali sonlar, yuzliklar bo’yicha bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish.

Tarbiyaviy maqsad: Har bir masalani ahillik, hamjihatlik, hozirjavoblik bilan bajarish bajarish fazilatini tarbiyalash. Ona vatanga bo’lgan muhabbatini o’stirish va g’ururlarini oshirish.

Rivojlantiruvchi maqsad: Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o’quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.

Dars turi: Noan’anaviy usuldagi fanlar aro bog’langan musobaqa dars.

Bars jiliozi: Mavzuga oid ko’rgazma va rasmlar, tarqatma lar, futbol maydoni doskasi, kodoskop.

Ishning nomi


Bajariladigan ish nomi

Metodi

Vaqti

1 bosqich

Tashkiliy qism (refleksiya)

Ehtiyojlarni

aniqlash

O’quvchilar davomati aniqlanadi.

Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi.

Ma’naviyat daqiqasi o’tkaziladi.

Dars davomida rioya qilinishi lozim bo’gan qioidalar belgilanadi.

Dars shiori e’lonqilinadi

Suhbat


2 daqiqa

2 daqiqa

2 bosqich

O’tilgan mavzuni mustahkamlash

a)uy vazifasini tekshirish:

b)o’tilgan mavzuni mustahkamlash

Husnixat daqiqasi

Matematik diktant

Savol-javob

(tarqatma materiallar asosida)

O’quvchilarning yozma hisoblash malakasini tekshirish.

3 daqiqa


4 daqiqa


1 daqiqa

2 daqiqa

3 bosqich

Yangi mavzu bayoni

1-misol tenglama yechib tekshirish

Bunda qor parchalari tagida yashiringan noma’lum sonni toppish

2-masala

Berilgan masalaning qisqa sharti tuzilib,doskada yozma tarzda ishlanadi.

Yechimi mustaqil tarzda bajariladi.

Dam olish daqiqasi o’tkaziladi

3-topshiriq berilgan shakllarning umumiy nomlanishi so’raladi.

Tushuntirish



Muammoli izlanish

5 daqiqa


7 daqiqa


5 daqiqa


2 daqiqa


3 daqiqa

4 bosqich

Mustahkamlash

Burchak turlarini go’niya yordamida aniqlash

Muammoli izlanish


5 daqiqa

5 bosqich

Baholash




6 bosqich

Uyga vazifa

1.O’quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib,olgan baholari e’lon qilinadi.

2.Dars yakunlanadi

5-6 misollar uyga vazifa qilib beriladi.

Uyga vazifa O’quvchilarga tushuntiriladi






Tushuntirish



1 daqiqa


1 daqiqa


2 daqiqa


Darsning borishi:

Tashkiliy qism.

O’quvchilar bilan salomlashiladi va fan shiori aytiladi.

Matematika- fanlar ichida shoh,

lining sirlaridan bo’lingiz ogoh!

Sinf uch guruhga ajratiladi.

  1. guruh - “Blrliklar”

  2. guruh - “O’nliklar”

Ill-guruh - “Yuzliklar”

O’qituvclii: Bolajonlar, biz bugungi darsimjzni musobaqa tarzida, ya’ni “Breyn-ring” o’yini orqali olib boramiz.

“Breyn”-inglizcha so’zdan olingan bo'lib - “Miya”, “Ring” - bellashuv degan ma’nolarni anglatadi. Demak, bugungi darsimizni bellashuv asosida o’tamiz.

  1. guruh - 9 ta birlikni, 11- guruh - 9 ta o’nlikni, 111- guruh - 9 ta yuzlikni ingliz tilida sanaydilar.

“Qaynoq karoshka” o’yini orqali kara jadvali ham ingliz tilida so’raladi.

Ma ’naviyat daqiqasi:

Endi bilimingizni og'zaki hisoblashda sinab ko'ring.

  • Har qanday sonni o’zini o’ziga bo’lsak qanday son hosil bo’ladi?

  • Eng katta ikki xonali son?

  • Eng kichik juft son?

  • 80 sonini 10 marta kamaytiring?

  • Bo’linuvchi - 30, bo’luvchi - 5, bo’linma-?

  • 20 va 6 ning yig’indisi?

  • 1 ta yuzlik, 2 ta o’nlik, 8 ta birlik?

  • 7 sonini 3 marta ortiring!

1992, 8,6, 26, 128,21.

  • Hozir qanday fasl?

  • Qish fasliga qaysi oylar kiradi?

  • Qish faslida qanday bayramlarni nishonlaymiz?

  • Mana bu yozilgan sonlar sizga nimani eslatayapti?

Keyingi shartimizni to’g'ri bajargan guruhlar Konstitutsiyamizga oid so’zlar hosil qilishadi.

  1. guruh - sonlarni o’sib borish tartibida

  2. guruh - sonlarni kamayib borish tartibida

  3. guruh - sonlarni sanashda ketma-ketlikka e’tibor bering va joylashtiring.

I-guruh - “huquq” II-guruh -“modda” III-guruh -“burch”

so’zlarni tuzadilar va har bir guruh tuzgan so’zlarga tarif beradi.

Tarqatmalar bilan ishlash.

10=1 ta o’nlik=10 ta birlik

30=3 ta o’nlik=30 ta birlik

63=6 ta o’nlik+3 ta birlik = 63 ta birlik

200= 2 ta yuzlik=20 ta o’nlik=200 ta birlik

580= 5 ta yuzlik=8 ta o’nlik = 580 ta birlik

764= 7 ta yuzlik = 6 ta o’nlik = 764 ta birlik

Daftar bilan ishlash Husnixat daqiqasi

321-soni yozdiriladi va tahlil qilinadi.

Matematik diktant

18*10-180 340/10=34

6*100=600 900/100=9

Tenglama yeching va tekshiring!

Qor parchalari tagida yashiringan noma’lum sonni topish.

*/4=18 */10=28 */100=3

*/7=13 */10=71 */100=7

Har bir guruhdan bir o’quvchi doskaga chiqib, bittadan tenglamani bajarishadi. Qolgan o’quvchilar mustaqil bajaradilar.

Dam olish daqiqasi

  • Bolajonlar, qanday sport turlarini bilasiz?

Voleyboll, futbol, basketbol, kurash, suzish, shaxmat, boks, yengil atletika, gimnastika.

  • Kelinglar, hayolan futbol maydoniga boramiz I va III guruhlar o’z bilimlari orqali darvozaga to’p kiritishlari kcrak. II guruh esa hakamlaik vazifaini bajaradi.




Darslikdan masala ishlash

  • Bolajonlar sog’lom bo’lish uchun faqal sport turi bilan shug’ullanish kifoyami?

  • Sog’lom bo’lish uchun yanada nimalarga e’tibor berih kerak? Tozalikka, gigiyenaga e’tibor qilish.

Kun tartibiga e’tibor qilish.

Ko’proq vitaminlarga boy bo’lgan meva va abzavotlarni iste’mol qilish kerak.

  • Mevalardan Uzumni olsak qanday uzum navlarini bilasiz?

  • Uzum tarkibida qanday vitaminlar mavjud?




Hozirgi masalamiz “Kishmish” va “I lusayni” uzum navlari haqida Husayni - 38 ta ~|? ta Kishmish - ? ta ortiq _

Yechish: 1) 38+7=45 (ta) Kishmish 2) 38+45=83 (ta) hammasi Javob: 83ta

Masalaga qisqa shart tuzilib, yechimi mustaqil tarzda bajariladi.

Mustahkamlash

- Qanday burchak turlarini balasiz?

To’g’ri burchak, o’tkir burchak, o’tmas burchak

Har xil burchak tasviri tushirilgan tarqatmalardan o’quvchilar go’niya yordamida burchak turlarini aniqlashadi. Har bir guruhdan bittadan o’quvchi kodoskopdan ko’rsatilgan burchak turlarini go’niya yordamida aniqlanadi.


- Yana qanday geometrik shakllarni bilasiz?

Kvadrat, uchburchak, to’g’ri burchak










Kelinglar, shu shakllar ishtirokida kichik sahna ko’rinishini tomosha qilsak.

Dars yakunida o’quvchilar to’plagan ballari orqali rag’batlantiriladi.

Uyga vazifa topshiriladi.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
"O’quvchilarda uch xonali sonlar, yuzliklar bo’yicha bilim va malakalarini shakllantirish"

Автор: Sobirova Mehriniso Zokirovna

Дата: 03.04.2020

Номер свидетельства: 545189


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства