Просмотр содержимого документа
«Мысы? мар?ауларымен»
«Әулиекөл ауданының әкімдігінің Аманқарағай «Бөбек» балабақшасы»МКҚК
Ашық сабақ
(Кіріктірілген оқу іс-әрекеті)
Тақырыбы: «Мысық марғауларымен»
Тәрбиеші: Шаймагамбетова Б.М.
2016 оқу жылы
Тақырыбы: «Мысық марғауларымен»
Мақсаты: Балаларға жұмбақ шешкізу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, сөйлем кұрату аркылы сөздік қорларын молайту. Мысық туралы түсініктерін кеңейту, ол туралы балалардың өздеріне әңгімелету, үй жануарларына қамқорлықпен қарауға тәрбиелеуБалалардың геометриялық пішіндерді: шеңбер, шаршы, үшбұрышты тіктөртбұрышты тану және оларды атау біліктілігін бекіту.«Бір» және «көп» деген ұғымын қалыртастыру.
Балалар мен сендерге жұмбақ жасырамын ал сендер жауабын табындар.
Қашан және қай кезде не істейміз?
Триз : «Миға шолу»
Балалар, сендермен ойын ойнағым келіп тұр. Менің білім келеді, сендер тәулік бөліктерін білетіндерінді. Мұқият тыңдандар, мен бастаймын ал сендер аяқтайсындар. Балалар, я хочу с вами поиграть. Хочу узнать, знаете ли вы части суток. Слушайте внимательно, я начну, а вы продолжайте:
1. түнде ұйықтаймыз, ал жаттығу жасаймыз. (таңертен)
2 .таңертен ас ішеміз, түскі асты қашан ішеміз (күндіз)
3.күндіз тамақ ішеміз, кешке асты қашан ішеміз (кешке)
4.кешке ас ішеміз, ал ұйықтаймыз (түнде)
Жұмбақ:
Үйде жүріп мияулайды,
Тышқандарды аулайды. (мысық)
Суретпен жұмыс жасау «Мысық марғауларымен»
Мысық болыпты, ол өте әдемі ,сүйімді болыпты.(тәрбиеші балаларға суретті көрсетеді). Күз де мысықта марғаулар туыпты.
Ребята вам интересно как мысық назвала своих маленьких котят марғау.
Сұр марғау –Лапа
Сары марғау –Тяпа
Ақ пен қара-Бим және Тим
-Ал ен кішкентайы Пим.
(тәрбиеші балаларға марғаулардың суретін көрсетеді).марғаулар өте кішкентай болыпты, олар біріңғай ұйықтай береді, ал анасы оларға өлең айтып , тамақ береді.
Сұрақтар: Мен не туралы әңгіме айтым? Балалар «мысық» орысша қалай болады?
Ал «марғаулар» орысша қалай болады?(Балалардың жауаптары).
- Бәріміз бірге қайталайықшы: «Марғаулар» ал енді (Жанайым, Антон,)қайталашы.
Марғауларға бір-бір доптан беру.Аттарын қайталау
Марғаулар өсіп себеттен шыға бастады.Олар біздерге келіпті. Ал енді марғауларға біз бір- бір доптан берейікші.Кімнің есінде «доп» орысша қалай айтылады? (балалардың жауаптары)
-дұрыс, мяч.
-Қайталашы, Виолетта (Илья,Никита)
Үлестірмелі құралдармен жұмыс.
Тапсырманы тыңдандар. Жоғары бөлікте неше марғаулар бар сонша доптарды қойындар. Не істеу керек, Антон( Сабина).
Балалар жеке жұмыс:
Балалардан сұрау: марғаулар нешеу(доптар)? (көп).Марғаулар мен доптар барлығы қаншадан болды? (тең) Дұрыс, тең-поровну. Бәріміз бірге айтайықшы : «Марғаулармен доптар тең». Балалар марғаулармен доптарға басқаша қалай айтуға болады .(барлығы бірдей) Қайталашы:______________________
Ал енді сергіту сәтін жасаймыз.
Сергіту сәті:
Тікірейіп кұлағы
Менен бұрын тұрады.
Бойын жазып керіліп
Беті-қолын жуады.
Қасымнан бір қалмайды,
Көзін қысып алдайды.
Ойнатсам да күнімен,
Ойыны бір қанбайды.
Презентация
-Марғаулар мамаларын тыңдамапты, сосында ол жылапты.Балалар тыңдаймыз мысық қалай жылап жатқаның.
Мысықтың жылаған дауысы.
-Қандай тыңдаусыз марғаулар! Марғаулардың аттары қалай? Ал ендеше барлығымыз бірге қайталайықшы
Сұр марғау –Лапа
Сары марғау –Тяпа
Ақ пен қара-Бим және Тим
-Ал ең кішкентайы Пим.
Презентация
Балалардың көңілдерін теледидарға аудару.
Қараңдаршы балалар марғаулар қайда?
Где находяться котята?
Олар қай жерде орналасқан ?
Дети находят котят. Балалар қай жерде орналасқандарын табады.
(балалардың жауабы)дұрыс, есікті ашу керек. Надо открытьзамки.
Немен ашуға болады? А чем можно открыть замок? (балалардың жауабы)
Дұрыс кілтпен. Ключами.
Дидактикалық ойын: «Қандай пішін екен тап»
Міне бізде қандай кілттер. Вот какие ключи у нас.( геометриялық пішіндерді көрсету)
Балалар олар неге ұқсайды? На что они похожи?
Геометриялық пішіндерге ұқсайды.
Қандай геометриялық пішіндерді көріп тұрсындар?
Какие геометрические фигуры вы видите? (балалардың жауабы)
Балалар үстел басында карточкалар жатыр «Құлыптың» суретімен .
Сендер әр қайсысын құлыпты алып оған кілт табу керексіндер.
Балалар өз бетімен жұмыс жасайды.
Ал енді кілтті құлыптан алындар, ыдысқа салындар.
А теперь выньте ключи из замочка, положите их на тарелочку.
Құлыпты аштық енді карточкаларды аударындар.
Ол не? (балалардың жауабы)
Дұрыс, марғаулар.
Тосын сәт.
«Марғаулардың мысыққа оралуы».
Балалар көздерін жұмады.
Тәрбиеші марғауларды себетке салады. Балалар көздерін ашады.
Балалар, қараңдаршы марғаулар анасы Мысыққа оралды.
Марғаулардың аттарын қайталау.
Сұр марғау –Лапа
Сары марғау –Тяпа
Ақ пен қара-Бим және Тим
-Ал ең кішкентайы Пим.
Қорытыңды:
Балалар қанша марғаулар болды мысықта ?
Балалар бүгін не істедік?
Біз кімге көмектестік?
Әулиекөл ауданының әкімдігінің
Аманқарағай «Бөбек» балабақшасы 09 ақпан 2016 жыл
«Мысық марғауларымен» тақырыбы бойынша Б.М.Шаймагамбетова 2-кіші «Көгершін» тобының тәрбиешісінің өзіндік талдауы.
Мақсаты: Балаларға жұмбақ шешкізу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, сөйлем кұрату аркылы сөздік қорларын молайту. Мысық туралы түсініктерін кеңейту, ол туралы балалардың өздеріне әңгімелету, үй жануарларына қамқорлықпен қарауға тәрбиелеуБалалардың геометриялық пішіндерді: шеңбер, шаршы, үшбұрышты тіктөртбұрышты тану және оларды атау біліктілігін бекіту.«Бір» және «көп» деген ұғымын қалыртастыру.
Оқу іс- әркетін ұйымдастыру барысында балалардың жас және дербес ерекшеліктері есепке алынды. Балалармен алдын ала жұмыс өткізілді, олар келген қонақтармен амандасты. Балалар шаттық шеңберіне тұрды. Миға шолу жаттығу жасады. Мысық туралы жұмбақ жасырылды. Алдын ала дайындалған суреттен мысық жайлы әңгіме айтылды. Балаларға берілген тапсырмалар орындалды.Марғаулармен доптарды салыстырды. Балалармен сергіту сәтін жасадық. Теледидардан мысықтың көмек сұраған жайлы тыңдалды. Балаларға марғаулар ойнаған бөлменің есігі құлыпқа жабылып қалған жайлы оны қалай ашу керек екені түсіндірілді. Балаларға есікті қалайашу керектігі түсіндірілді. Балалар өз беттерінше жұмысқа кірісіті. Марғаулардың мысыққа оралған жайлы айтылды тосын сәт.
Сұрақ -жауап арқылы балалар өз ойларын толығымен жеткізді. Сабақ барысында мультимедиялық, оқытудың техникалық құралдары пайдаланды.
Балаларға оқу іс- әркетін ұйымдастыру барысында ойын түрлері және сюрпризді сәт қолданылды, бұл балаладың ұйымдастыру іс- әркетіне деген қызығушылығын оятты.
Барлық міндеттер толығымен орындалды, сабақ барысында уақыт толғымен пайдаланды.