kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Музыкалық сюжеттік ойын-сабақ «Шалқан»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру саласы: Шығармашылық 

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Ән –күй(еркін тақырып)

Тақырыбы: Музыкалық сюжеттік ойын-сабақ «Шалқан»

 Мақсаты: Музыкаға қызығушылық сүйіспеншіліктерін арттыру.Балалардың ән орындауын,музыка тыңдауын,сезінуін дамыту.Достыққа адамгершілікке баулу.

Ұйымдастыру кезеңі

Ән-күй жетекшісінің іс-әрекеті мен әдіс тәсілдері

Балалардың іс –әрекеті

 1.Мотивациялық –қозғаушы

2.Ұйымдастыру- іздестіру

Ән тыңдау

Ән  айту

3.Рефлексивті-түзетуші

Қоштасу

 1)Марш  ырғағы ойналады.Балалар шеңбер бойымен жүреді.

2) «Қамажай» х.ә жүру.

3)Көбелек болып ұшу.

(С-moll)әуені бойынша амандасады.

Балалар бүгін біз сендермен таныс ертегіні еске түсіреміз.Кәне барлығымыз орындыққа отырып тыңдап жіберейікші.Баяғыда шал мен кемпір өмір сүріпті.Олармен немересі,мысығы,күшігі және тышқаны болыпты.

Балалар бұл қандай ертегіден үзінді,қалай ойлайсыңдар?

Дұрыс айтасыңдар бұл «Шалқан»ертегісінен үзінді.

Бір күні атай мен әже және немересі бақшаға барып шалқан еккісі келеді.Балалар кәнекей осы ертегідегідегі кейіпкерлерге айналып барлығымыз көңілді шалқан егіп келейік.

Орнымыздан тұрып бақшаға барайық.

Шеңбер бойымен марш ырғағымен жүреді.

Бізбен бірге тышқанда жүгіреді. (аяқтың ұшымен жүреміз)

Барлығы бау-бақшаға келіп шалқан егіп көңілді би билей бастайды

Ата,әже,немересі,күшігі,мысығы,тышқаны шаршап демалып музыка тыңдағылары келеді.

Э.Гриктің «Утро» шығармасын тыңдайды.

Балалар атай мен әже әдемі музыканы тыңдады,ал сендер тыңдадыңдар ма?Сендерге ұнады ма?

Ертегіні жалғастырайық.

Ата мен әжесі немересі демалып жатқанда шалқан үлкен болып өседі.

(шалқан мен атаның макетін қояды.)

Атай шалқанды былый-былай тартып жұлып көреді.Одан атай кімді шақырады?Дұрыс әжені шақырады,ал әжей келмейді.Балалар атаға әжені шақыруға көмектесейікші,тек қалай?

Мен сендерге әженің бір сырын айтайын.Біздің әже ән тыңдағанды жақсы көреді.Мүмкін біздің әнімізді естіп келіп қалар.Ендеше барлығымыз ән айтып берейік.

«Сағындым әже» әні.

Әже әнді естіп жүгіріп келеді.

(Әжейдің макеті қойылады.)

Ата мен әже шалқанды олай тартады,былай тартады.Жұлып ала алмайды.Содан қалай ойлайсыңдар кімді шақырады?

Дұрыс немересін шақырады.Ата мен әже немересі шалқанды тартады,тартады жұлып ала алмайды.Немересі күшігін шақырады.Күшігі жүгіріп келіп көмектеседі.Барлығы шалқанды тартып жұлып ала алмайды.Күшік мысықты шақырады.Бірақ мысық жалқау,ол ұйықтап қалыпты.Оны енді қалай оятсақ екен?

Мысыққа мүмкін ән айтып береміз.

«Мысық»әні.

Мысық әнімізді естіп тышқанды да алып келіпті.

Барлығы шалқанды тартады,тартады жұлып алынбайды.

Енді не істейміз жұлынбайды?

Мен түсіндім шалқанды жұлып алу үшін тек күш қана емес,жақсы көңіл күйде керек екен.

Ендеше барлығымыз «Достық» әнін айтып көңіл-күйін көтерейік.Жақсы жарайсыңдар енді марш ырғағымен орнымызға отырайық.

Балалар біз бүгін сабақта қандай ертегіні еске түсірдік?

Ертегінің кейіпкерлерін атап шығайықшы?

(барлық кейіпкерлерге тоқталып кетеді)

Оларға арнап қандай ән айттық?

Жақсы жарайсыңдар сабағымыз осымен аяқталды.

Музыка әуенімен балалар қоштасады.

(С-moll)

Залдан балалар марш ырғағымен шығып кетеді.

Балалардың  амандасуы.

Марш ырғағымен  щеңбер бойында жүріп қимылдар жасайды.(камажай,көбелек ) Орындарына барып отырады.

Ертегіні  тыңдайды

«Шалқан»ертегісі.

Орындарынан тұрып бақшаға аттанады.

Тышқанның жүрісін көрсетеді

Шығарманы мұқият тыңдайды.

Балалардың жауабы

Балалардың жауабы

Әнді айтады

Жетекшімен қоштасып,марш ырғағымен шығып кетеді.

Қорытынды:

Білуі қажет:   Әуенді мұқият тыңдап қимыл жасай білуі қажет. 

Игеруі қажет: Әннің әуенін игеру қажет.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Музыкалық сюжеттік ойын-сабақ «Шалқан»»

Білім беру саласы: Шығармашылық

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Ән –күй(еркін тақырып)

Тақырыбы: Музыкалық сюжеттік ойын-сабақ «Шалқан»

Мақсаты: Музыкаға қызығушылық сүйіспеншіліктерін арттыру.Балалардың ән орындауын,музыка тыңдауын,сезінуін дамыту.Достыққа адамгершілікке баулу.

Ұйымдастыру кезеңі

Ән-күй жетекшісінің іс-әрекеті мен әдіс тәсілдері

Балалардың іс –әрекеті

1.Мотивациялық –қозғаушы













2.Ұйымдастыру- іздестіру















Ән тыңдау

























Ән айту





























3.Рефлексивті-түзетуші











Қоштасу

1)Марш ырғағы ойналады.Балалар шеңбер бойымен жүреді.

2) «Қамажай» х.ә жүру.

3)Көбелек болып ұшу.

(С-moll)әуені бойынша амандасады.

Балалар бүгін біз сендермен таныс ертегіні еске түсіреміз.Кәне барлығымыз орындыққа отырып тыңдап жіберейікші.Баяғыда шал мен кемпір өмір сүріпті.Олармен немересі,мысығы,күшігі және тышқаны болыпты.

Балалар бұл қандай ертегіден үзінді,қалай ойлайсыңдар?

Дұрыс айтасыңдар бұл «Шалқан»ертегісінен үзінді.

Бір күні атай мен әже және немересі бақшаға барып шалқан еккісі келеді.Балалар кәнекей осы ертегідегідегі кейіпкерлерге айналып барлығымыз көңілді шалқан егіп келейік.

Орнымыздан тұрып бақшаға барайық.

Шеңбер бойымен марш ырғағымен жүреді.

Бізбен бірге тышқанда жүгіреді. (аяқтың ұшымен жүреміз)

Барлығы бау-бақшаға келіп шалқан егіп көңілді би билей бастайды

Ата,әже,немересі,күшігі,мысығы,тышқаны шаршап демалып музыка тыңдағылары келеді.

Э.Гриктің «Утро» шығармасын тыңдайды.

Балалар атай мен әже әдемі музыканы тыңдады,ал сендер тыңдадыңдар ма?Сендерге ұнады ма?

Ертегіні жалғастырайық.

Ата мен әжесі немересі демалып жатқанда шалқан үлкен болып өседі.

(шалқан мен атаның макетін қояды.)

Атай шалқанды былый-былай тартып жұлып көреді.Одан атай кімді шақырады?Дұрыс әжені шақырады,ал әжей келмейді.Балалар атаға әжені шақыруға көмектесейікші,тек қалай?

Мен сендерге әженің бір сырын айтайын.Біздің әже ән тыңдағанды жақсы көреді.Мүмкін біздің әнімізді естіп келіп қалар.Ендеше барлығымыз ән айтып берейік.

«Сағындым әже» әні.

Әже әнді естіп жүгіріп келеді.

(Әжейдің макеті қойылады.)

Ата мен әже шалқанды олай тартады,былай тартады.Жұлып ала алмайды.Содан қалай ойлайсыңдар кімді шақырады?

Дұрыс немересін шақырады.Ата мен әже немересі шалқанды тартады,тартады жұлып ала алмайды.Немересі күшігін шақырады.Күшігі жүгіріп келіп көмектеседі.Барлығы шалқанды тартып жұлып ала алмайды.Күшік мысықты шақырады.Бірақ мысық жалқау,ол ұйықтап қалыпты.Оны енді қалай оятсақ екен?

Мысыққа мүмкін ән айтып береміз.

«Мысық»әні.

Мысық әнімізді естіп тышқанды да алып келіпті.

Барлығы шалқанды тартады,тартады жұлып алынбайды.

Енді не істейміз жұлынбайды?

Мен түсіндім шалқанды жұлып алу үшін тек күш қана емес,жақсы көңіл күйде керек екен.

Ендеше барлығымыз «Достық» әнін айтып көңіл-күйін көтерейік.Жақсы жарайсыңдар енді марш ырғағымен орнымызға отырайық.

Балалар біз бүгін сабақта қандай ертегіні еске түсірдік?

Ертегінің кейіпкерлерін атап шығайықшы?

(барлық кейіпкерлерге тоқталып кетеді)

Оларға арнап қандай ән айттық?

Жақсы жарайсыңдар сабағымыз осымен аяқталды.







Музыка әуенімен балалар қоштасады.

(С-moll)

Залдан балалар марш ырғағымен шығып кетеді.


Балалардың амандасуы.

Марш ырғағымен щеңбер бойында жүріп қимылдар жасайды.(камажай,көбелек ) Орындарына барып отырады.





Ертегіні тыңдайды



«Шалқан»ертегісі.







Орындарынан тұрып бақшаға аттанады.



Тышқанның жүрісін көрсетеді







Шығарманы мұқият тыңдайды.



Балалардың жауабы























Балалардың жауабы

















Әнді айтады



















Жетекшімен қоштасып,марш ырғағымен шығып кетеді.












Қорытынды:

Білуі қажет: Әуенді мұқият тыңдап қимыл жасай білуі қажет.

Игеруі қажет: Әннің әуенін игеру қажет.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Музыкалық сюжеттік ойын-сабақ «Шалқан»

Автор: Смагулова Жазира Каиржановна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415430


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства