«Ойна да, ойлан»
Білім саласы: «Таным»
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекеті: Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
Тақырыбы: «7» саны және цифры
Мақсаты: Балалардың ой өрісін дамыту, 7 саны бойынша заттарды санап шығу, снды танып,атай білуге, қанша? қандай? нешінші? деген сұрақтарға жауап беруін талап ету. Сол ұғымдарын кеңейту сөзбен айта білуге үйрету. Уақытты бағдарлау жөніндегі білімдерін (таңертең,күндіз,кеш, түн) тереңдете түсіндіру. Апта күндерін атап білу. Логикалық ойлау қабілетін, танымын дамыту. Зейінін ақыл – ой белсенділігін арттыру, тез ойлауға, жылдам есептеуге, қызығушылығын ояту. Алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: әртүрлі белгілеріне қарай заттарды салыстыру, геометриялық фигураларды ажыратқызу, логикалық ойлау қабілеттерін, танымдық қабілетін дамытуға арналған тапсырмалар орындатқызу.
Тәрбиелілік: Ұқыптылыққа, саналылыққа, тапқырлыққа, шапшаңдыққа баулу.
Әдіс - тәсілі: Ой қозғау, сұрақ - жауап, ойын - тапсырмалар, жұмбақ, логикалық, дидактикалық ойындар, санамақ.
Түрі: жаңа ұғым беру
Типі: аралас сабақ
Көрнекілігі: 1-7-ге дейінгі сандар, 7 саны мен цифрының жазылу үлгісі, суреттер, таратпа карточкалар, математикадан арнайы дәптер, сан құрамының таблицасы.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері: Балалар қараңдаршы бізге бүгін көп қонақтар келіпті ендеше біз осы кісілермен амандасып алайық. Балалар шеңберге тұрады. «Сәлем сөздің патшасы» өлең шумағын айтады.
Алдымыздан кезіккен,
Көп танысты көреміз.
Бәріне де ізетпен,
Біздер сәлем береміз.
Сәлеметсіз бе? ағай - деп
Сәлеметсіз бе? апай - деп
Есенсіз бе? әжей - деп
Амансыз ба?атай- деп
Ұл-қыз сәлем береміз,
Өнегелі өренбіз.
Білер қазақ баласы
Сәлем сөздің анасы!
Балалар енді орымызға отырайық.
Сұрақ-жауап:
- Балалар бір жылда неше мезгіл болады?
- Бір жылда төрт жыл мезгілі болады: жаз,күз,қыс,көктем.
- Ал бір жылда неше ай болады?
- Бір жылда он екі ай болады: Қаңтар,ақпан,наурыз,сәуір, мамыр.
- Балалар ал қазір жылдың қай мезгілі?
- Қазір жылдың қыс мезгілі.
- Балалар, қыс айларын кім атап береді?
- Желтоқсан,қаңтар,ақпан.
- Ал қазір қыс мезгілінің қай айы?
- Қазір қыс мезгілінің қаңтар айы.
- Балалар, қыста қандай өзгерістер болады?
- Қыста қар жауады,боран соғады, аяз болады, адамдар жылы киіне бастайды
Ал ендеше балалар мен сендерге жұмбақ жасырып көрейін.
Бойымызға шақ қана,
Көзі көмір қап-қара.
Мұрны сәбіз сап-сары,
Тұрғыздық біз. (Аққала)
Қызықтыру кезеңі:Балалар биздиң бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс-әрекетіміз ерекше болғалы тұр. Себебі, біз бүгін аққала құрастырамыз. Бірақ, аққаланың әр бөлшегінің артында тапсырмалар бар, соны орындасақ қана аққаланы мына тұрған қыс пейзажына қоюымызға болады. Егер сендер тапсырмаларынды дұрыс орындасандар, менің сендерге тосын сыйым бар. Сонымен қоса серуенге шыққанда балабақшамыздың ауласында аққала жасаймыз.
(Тақтада қыс пейзажы салынған плакатқа әр тапсырмаларды орындай отырып аққалақұрастырып шығару керек)
Ал ендеше балалар
- Бір аптада неше күн бар?
- Бір аптада 7 күн бар. Дүйсенбі,сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі,жұма,сенбі,жексенбі
- Бүгін аптаның қай күні?
- Бүгін аптаның төртінші күні бейсенбі
- тапсырма:Жақсы балалар аптада 7 күн бар екен бүгінгі өткелі отырған санымыз да 7 саны.Бүгінгі оқу іс-әрекетіміздің тақырыбы да 7 саны мен цифры. (7 саны және цифрымен таныстырып, жазылу ретін көрсету,ауаға жазу) сонымен қоса балаларға үш тілде 1-7-ге дейін, кері санату.
- тапсырма:Үзік сызық арқылы 7 санын жазып, оны бояйды
- тапсырма:7 санының құрамын атап көрсету
- тапсырма:Сергіту сәті.
Бір саусағым тіпті де
Ұстай алмай жіпті де.
Екі саусақ бірікті,
Ине қолға ілікті.
Үш саусағым орамды,
Жүгіртеді қаламды.
Бәріненде он саусақ,
Қала салсақ, жол салсақ
5-тапсырма:
Баламен жеке жұмыс жүргізу:Әр балаға жеке-жеке есеп карточкалары таратылады
3+3
5+5
5+4
10-3
4+8
9-2
8-4
5-3
10-0
6+3
- Ойын «Шатасқан сандар»
Ойын шарты:Балаларға 1-7- ге дейін сандар таратылады. Музыка әуенін естігенде олар жүгіріп билейді, тоқтағанда 1-7-ге дейін орналасу ретімен тұра қалуы (1 - 2 рет ойнайды)
7-тапсырма:Жақсы, балалар, орындарыңа отыра қойыңдар.Мұнда логикалық есептер Айдоста бар 5 іні,
Жандоста бар 2 іні.
Қоссақ 5 пен 2-ні,
Қанша болды шешуі? (7)
Бес алманың екеуін,
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады
Үш қоянда қанша құлақ болады? (6)
8-тапсырма:Жол қауіпсіздік ережесін білесін бе?
9-тапсырма:Уақутты бағдарлауға арналған жұмбақтар.
Балалар бір-біріне жұмбақ жасырады.
1)Ұйқымыздан тұрамыз беті-қолды жуамыз
Әжемізге ереміз, бақшамызға келеміз
Бұл қай кеде болады? (Таңертең)
2)Біз тәртіпті боламыз, сабақты да оқимыз.
Серуенге шығамыз қыдырамыз,
Бұл қай кезде болады? (Күндіз)
3)Күн батады қызарып,
Мамамызды күтеміз.
Бұл қай кезде болады? (Кеш)
Үйлерде шам жанады,
Дем алады бар әлем, деп әлдилеп ақ әжем.
Бұл қай кезде болады? (Түн)
Қорытындылау
Балалар міне біз аққаланы датапсырмаларды орындай отырып құрап шығардық. Енді мына сұрақтарға жауап беріндеші.
- Аққала негізгі үш бөлігі қандай пішінді?Олардың көлемі қандай?
- Дөңгелек пішінді.Төменгісі- үлкен,ортаңғысы-орташа, жоғарғысы-кішкентай.
- Аққаланың басындағы шелегінің пішіні қандай?
- Троппеция
- Ал, мұрынының пішіні мен түсі ше?
- Үшбұрыш, қызғылт сары.
- Көздерінің түсі мен пішіні қандай?
- Көздері төртбұрыш, қара түсті.
- Балалар сібірткі аққаланың оң қолындатұр ма? Сол қолында ма?
- Ал балалар аққаланың жан-жағындағы қарлардың саны ше?
- Қарлардың саны 7-еу
- Ал сендер сандарға байланысты қандай ертегілер білесіңдер?
- Үш аю,Жеті лақ
-Балалар сендер қаншама тапсырмаларды орындап аққаланы қалай жасау керектігін үйреніп алдындар енді серуенге шыққанда балабақша ауласына осы аққаланы ұжымдасып барлығымыз жасаймыз.
Тосын сый: Қарлар артында кәмпит жабыстырылған.