kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кішкентай палапан

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім саласы: Шығармашылық

Бөлімі: Мүсіндеу

Тақырыбы: Балапан 11-03

Мақсаты: Балапанды конструкциялық тәсілмен мүсіндеуді үйрету.

Міндеттері:

  1. Бөлшектерді тығыз жалғастыра білуді және біріккен жерлерді сылай алуды үйрету;
  2. Әртүрлі мөлшердегі шарларды илей білуді дамыту;
  3. Ермексазбен жұмыс істеуге ынталы болуға, шығармашылық танығу тәрбиелеу.

Билингвалдық компонент: балапан - chicken

Көрнекі құралдар: Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, балапан үлгісі, су.

Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

I Сюрприздік

II Негізгі бөлім

Топқа қонққа жұмсақ ойыншық – сары балапан келеді.

  • Ол сондай жұмсақ, үлпілдек. Балапанның денесі мен басы бар.Денесінің қос қапталында екі әдемі қанатшасы бар. Басында көздері мен тұмсығы бар. Оның көзі мейрімді, әдемі – олар қара моншаққа ұқсайды. Ал тұмсығы кіп – кішкентай және үп – үшкір.
  • Тұмсығының түсі қандай?

Тұмсығымен балапан дән теріп жейді, титімдей құртарды іздейді және шөпті тістелейді. Мұнымен қоса балапанның аяқтары бар.

(Тәрбиеші дайындаған үлгісін көрсетеді)

  • Жұмыс істеу үшін бізге сары, қызыл және қара түсті ермексаз керек болады.

- Сары түсті ермексазды мұқият жұмсартқызу;

 

-Екіге үлкен және кішкене бөліктерге бөлгізу, үлкен бөлігінен денені, ал кішісінен – басты мүсіндету;

- Үлкен кесекті домалақтап, үлкен шар – денені мүсіндету;

- Ермексаздың кішкентай кесегінен домалақтап, кішкене шар – басты жасату;

- Дене мен басты біріктіргізу жалғанған жерін сұқ саусақпен мұқият тегістету;

- Екі кішкентай қара ермексазды шар пішініне сай домалатқыздыру, көздерді істеткізу;

- Қызыл тұсті ермексаздан кішкентай жіңішке тұмсығын жасату;

-Тұмсықтың басқа жалғасты бір шетін  үшкірлеп мүсіндету;

«Шөжелер»

Дайын, мүсіндеп бітірген балапандарды ортаға қойып, бағалайды, ең әдемі балапандарды көрмеге шығарады.

-Балалар, оны қолдарымен ұстап, қарап, көреді.

-Қызыл түсті

- Балалар балапанды бейнелейді.

-Балалар сары түсті ермексазды мұқият жұмсартады;

-Екіге үлкен және кішкене бөліктерге бөледі, үлкен бөлігінен денені, ал кішісінен – басты мүсіндейді;

-Үлкен кесекті домалақтап, үлкен шар – денені жасайды;

-Ермексаздың кішкентай кесегінен домалақтап, кішкене шар – басты жасайды;

- Дене мен басты біріктіреді. Жалғанған жерін сұқ саусақпен мұқият тегістейді.

  • Екі кішкене қара ермексазды домалақтайды. Көз істейді;

 

  • Қызыл тұсті ермексаздан кішкентай жіңішке тұмсығын жасайды;

Күтілетін нәтеже:  Балалар балапанды конструкция тәсілімен мүсіндеуді үйренеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кішкентай палапан»

САБАҚ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Сарыарқаның географиялық орнының ерекшелігін түсінеді, жалпы сипаттама береді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: жалпы сипаттама береді.

Сарыарқаның географиялық орнын анықтайды, картадан көрсетеді жалпы сипаттама бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Сарыарқаның г.о. ерекшеліктерін анықтай алады, жалпы сипаттама береді.

Кейбір оқушылар: Сарыарқаның тектоникалық, геологиялық, физикалық құрылымдарының өзара байланысын анықтап, тұжырымдайды ойларын білдіреді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Естілім және тыңдалым: «Сарыарқа» тақырыбындағы бейне роликті көреді, тыңдайды, ойын айтады, мазмұнын ашады.

Айтылым: Қазақтың ұсақ шоқысы, Сарыарқа, физикалық – географиялық аудан, геологиялық жасы, тектоникалық құрылымы, пайдалы қазбалар, климаты, табиғат зонасы, ішкі сулар негізгі сөздер мен тіркестерді пайдаланып, пікірталасқа түседі, сипаттап жазады, ойын айтады, дәлелдейді:

Жазылым: Геологиялық құрылымы, жер бедері, ішкі сулары, климаты, табиғат зоналары, өсімдік, жануарларының г.о. сәйкес ерекшеліктерін сипаттап кесте түрінде жазады

Алдыңғы оқу

Аласа таулар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы




Білу. 3 мин

Мақсаты: Сарыарқа жайлы алдыңғы білімдерін тексеру.
















Түсіну

20 мин көп емес пе?

Мақсаты: Сарыарқанын табиғат ерекшелігін анықтайды.

Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу. (тәттілер арқылы) қалай? нақты жазыңыз.

Жаңа тақырыпқа шығу «Құпия сөз» күй ойнайды, тақтаға сурет ілінеді. Тапсырма: - Әуен мен суреттің арасында қандай байланыс бар?.

Жауабы «Сарыарқа»

Бүгінгі біздің тақырыбымыз «Сарыарқа». «Сарыарқа» жайлы не білетіндері «Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы анықталады

  1. Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан? (орталық)

  2. Сарыарқа қандай тауларға жатады? (аласа) Неге? Ойыңды дәлелде.

  3. Сарыарқаның құрамына қандай таулар енетінін білесің бе? (Көкшетау, Баянауыл)

  4. Қандай пайдалы қазбаларға бай және неліктен?


Сарыарқа тақырыбына арналған бейне жазба көрсетіледі. Бейне жазба қандай тақырыпта?

Оқушылар тыңдайды, дәптерлеріне түртіп алады. Нені жазып алады? Оқулық мәтінін оқиды. «Мозайка» әдісі қолданылады. Қалай қолданасыз ашып жазыңыз, оқушылар қандай әрекетке түседі?

Тапсырма:

1-топ «Геология құлысы, жер бедері»

2-топ «Климаты мен ішкі сулары»

3-топ «Табиғат зоналары. Өсімдіктері мен жануарлары»

1.Оқулық мәтінін оқиды. Қалай?









Оқулық.

Қазақстанның физикалық картасы, атласы.




BilimLand платформасы

Бейнеролик

Қолдану Уақыт?

Мақсаты: Алған білімдерін қолдана отырып суреттер арқылы географиялық объектілерді ажырату, сипаттау.



2.Топта талдап, нені талдайды, тапсырма қандай? дәптерге қысқа сызба құрады. Нақты тапсырма беріңіз.



Сарыарқа



Табиғат зоналары , өсімдік , жануарлары


Геологиялық құрылымы, жер бедері


Климаты, ішкі сулары





3. топ мүшелері 1,2,3 саналу арқылы топтағы оқушылар бөліп, дыбыссыз қадам арқылы, әр топтардан мәлімет әкеледі

4. үй тобында кластерлерін толықтырады.

Бағалау «Карусель» арқылы.







Талдау

Мақсаты: Картамен жұмыс жасау арқылы қорытынды шығару.















1.Суреттер сөйлейді. Сәйкестендіру

2.Оқушыларға сурет қималары беріледі: Баянауыл Көкшетау, Ұлытау географиялық обьектіні анықтап сипаттама беру.

Бағалау критериі:

  • Сарыарқаның тауларын ажыратады;

  • атайды.

Дескриптор :

Объектіні атайды, табады.

Сипаттама береді.

Үш топқа бір тапсырма. Түйінді идеяны анықтау

Тектоникалық картаны пайдаланып,қандай пайдалы қазбаларға бай екенің ,оның геологиялық құрылымына байланысын анықтаңдар. Қортынды жасаңдар, бір топ өзінің ойларын ортаға салады қалған екі топ толықтырады.


«Мозайка» әдісін қолдансаңыз онда түсіну, қолдану, талдаумен аяқталуы керек қой. Талдау соңында Сарыарқаның табиғат, климат және географиялық, геологиялық , тектоникалық ерекшелігін анықтап, кластер түрінде көрсету қажет. Сосын ол «Карусель» арқылы бағаланады. Қалайша, критериилер мен дескрипторлар қайда?

Оқулық 8 сынып. Қазақстаның тектоникалық картасы.















Жинақтау

Мақсаты: Кескін картамен жұмыс жасайды.


Адасқан географиялық объектілер :

ГО

Жер бедері


Геологиялық құрылымы


Ішкі сулары

Табиғат зоналары

Өсімдіктері мен жануарлары













Терминдер: Сырдария, Ертіс, Есіл, Құлынды, Маңғыстау, Көкшетау, Сарыарқа, Ұлытау, Боз, бетеге, тоғай, дуадақ, Қызыларай, Шыңғыстау, Жезқазған, Тарбағатай, Қарқаралы, дала зонасы, шөл, шөлейт, қорғалжын қорығы, Жұмбақ тас, Ертіс Есіл жазығы

Кескін картаға пайдалы қазбалары мен ірі географиялық обьектілерді түсіреді.


Критерийлер:

  • географиялық объектілерді ажыратады , картадан көрсете алады, топтастырды.

Дескриптор:

  • объектілерді табады; жинақтау болса, обьектіні таба ма?

  • топтайды;

  • кескін картаға ұқыпты салады

Аяқталуы

Рефлексия

Кері байланыс: Чемодан, ет тартқыш, қоқыс жәшігі Не істейді, тапсырма қайда?

Қосымша ақпарат

Сралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау:









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Кішкентай палапан

Автор: Салықбаева Гүлнұр Қозыкөрпешқызы

Дата: 03.11.2017

Номер свидетельства: 436532


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства