Жасы бойынша топ: мектепалды даярлық тобы. Күні:
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: Таным
Бөлімі: Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру
Тақырыбы: «10 көлеміндегі аралас сандарды салыстыру»
Мақсаты: 10 көлеміндегі аралас сандарды салыстыруды, есептер құрастыруды қосу және азайтуды меңгерту, арифметикалық амалдарды шешуді үйрету, жаттықтыру;
Қостілді құрам: бір-одинь, екі-два, жиырма-двадцать.
Негізгі іс-әрекеті
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Дидактикалық көрнекіліктер
Баланың
іс-әрекеті
Мотивация-
лық
ұйымдастыру кезеңі
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу, бір-бірімізге жылы лебіз білдіреміз.
Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз.
Біз талантты жас ұлан,
Үлгі аламыз жақсыдан.
Шеңберге тұрып, өлеңді қайталап көңіл-күйлерін көтереді.
Ұйымдастыру іздену кезеңі.
Әңгімелесу
Топпен жұмыс
Сергіту сәтін орындау
Логикалық есептер
Дәптермен жұмыс
Қосымша тапсырмалар
Өткен сабаққа қайталау жасау.
Балалар қазір күннің қай мезгілі екен?
Күн батқанда қалай аталады?
Бір аптада неше күн бар?
Апта күндерін атаймыз.
10 ға дейін санаймыз.
Балалар мына ағаштың басында неше торғай отыр екен?
- Осы 9 торғайға 1 торғай келіп қосылды неше торғай болды?
- 10 торғай болды.
- 10 саны екі таңбалы сан. 10 саны екі цифр арқылы жазылады. 1және 0 сандарымен. 9 саны бір таңбалы санның ең үлкені.
Балалар торғай демекші дала дағы торғайларға көмектесіп, жылы үйге орналастыру керек екенғой, қалай қарайсыңдар?ендеше қане ұя жасап беремізбе?
3 топқа тапсырма: «пішіндерден бейне құрастыр» пішіндер беріледі
Тамаша балалар қазір біз далаға шыққанда торғайларға ұяны ағашқа іліп береміз.
Қане балалар бойымызды сергіп аламыз.
Балалар қараңдаршы бүгін бізге тосын сый ретінде сандықша пайда болыпты, бізге математика әлемі жіберген сияқты ол бізді алыстан бақылып отырады екен ғой, ендеше ашып көреміз бе?
1. Асанда 4 алма бар. Ол біреуін Әселге берді.Асанда неше алма қалда?
2. Екі сиырдың неше мүйізі бар?
3. Әтеш алдымен 5 жұмыртқа, сосын тағы бір жұмыртқа салады. Барлығы неше жұмыртқа болды?
4. Бес алмұрттың үшеуін досың сұрап алды. Айтшы,сонда өзіңде нешеуі қалды?
5. Жанып тұрған екі майшамның біреуі сөніп қалды.Нешеу қалды?
6. Анамда бар екі білезік,әжем қосты бір білезік. Анамда болды неше білезік?
Балалар сендер тамаша жауап бердіңдер, ендеше есеп шығара- мыз, сандарды салыстырамыз.
Тапсырма беріледі «салыстыру»
Әліппе дәптер
20 ға дейінгі сандар
текшелер
санағыштар, карточкалар
Пішіндер, желім, қағаз
акт
сандықша
карточкалар
Әліппе дәптер
карточкалар
Таңертеңгі уақыт
Кеш
Бір аптада7күн бар.
Апта күндерін атайды.
Санайды
9 торғай
10 торғай
Тыңдайды
Ойларын айтады.
Тапсырмаларды орындауға кіріседі.
Ұя құрастырады
Жаттығуды қайталайды.
Таң қалады
3алма
4 мүйізі бар
(Әтеш жұмыртқа салмайды)
2 алмұрт қалды
1еу қалды
3 білезік
Есеп шығарады
Тапсырманы орындайды.