Просмотр содержимого документа
«Балуандарға арналған оқу қызметі»
Балуандарға арналған сабақ.
Мақсаты: Жүрісі әр түрлі түрлерінің дағдыларын бекіту: аяқтың ұшымен, тізелерін биік көтеріп жүру; жүгіру; жыланша, баяу және орта екпінмен, қырындап жүгіру.
Міндеті: Дұрыс дем дағдысын бекіту, жалғастыру; қолдардың бұлшық еттерің бекіту. Құрал жабдықтарды орындарына қою және жинау, ептілікті дамыту, іскерлік дамыту. Қимылдатқыш белсенділіктеріне назар аудару, көңіл бөлуді тәрбиелеу.
Құрал жабдықтар: Әр бір балаға екі гантелден, балаланың санына қарай ленталар, дабыл.
Сабақ барысы
Балалар, залға кіреді, сапқа тұрады сәлемдеседі.
Балалар бүгін бізде сендермен балуандарға арналған сабақ. Осы сабақта сендер шыдамды, мықты, батыр, шапшаң болып шығасындар. Балалар сендер қандай батырларды білесіңдер. Балалар - (Қажұмқан, Сағынтай, Ағынтай, Абылайхан)т.б. Балалар сендер біздің батырлардай шыдамды, батыр, шапшаң, болғыларың келеме?
Балалар – иә!
Ендеше, біз сикырлы желден, ежелгі Қазақстанға жеткізуін сұрайық. Музыка ойнағанда, балалар орындарында айналады. Музыка тоқтағанда балалар тоқтайды.
Жай жүру. (Біз сендермен жолмен келе жатырмыз).
Аяқтың ұшымен жүру. (Қалың шөптің арасымен келе жатырмыз).
Төрт тағандап жүру . (Құмырсқа сияқты еңбектеу).
Жай жүру.
Тіземізді көтеріп жүру. (Ат сияқты жүргілерің келеме? аттың тағасы жоқ екен). (Балалар атқа таға істеймізбе?).
Бір қолды жоғары көтеру және екінші қолды жоғары көтергенде жұдырықты бірін – біріне соғу. (Тағаны істеп арықарай енді шабамыз).
Қырымен жүгіру.
Жай жүру.
Екі аяқпен алға жылжумен секіру. (шұңқырлардан секіру).
Женіл жүгіру. (Балалар елестетіңдерші – орман, орманға қарай жүгірейік).
Жай жүреміз.
Демалу жаттығуын жасайық. (Бір мұрынның тесігін жауып дем алу, мұрынды ашып ауаны жылдам шығару).
Балалар екі гантелден алып, үш қатарға бөлінейіқ.
1. А.қ.: тік тұру, қолда гантел, қолымыз төменде. 1. Басты оңға. 2. Солға. 3. Алға. 4. Артқа ию. 8 рет.
2. А.қ.: тік тұру, қолдағы гантел кеуде тұсында. 1. Оң қолды, оң жаққа ашу. 2. А.қ. оралу. 3. Сол қолды, сол жаққа ашу. 4. А.қ. оралу. 8 рет.
3. А.қ.: тік тұру, қолда гантел, қол төменде. 1. Оң қолды иыққа әкелу. 2. А.қ.: оралу. 3. Сол қолды иыққа әкелу. 4. А.қ.: оралу. Әр жаққа 4 рет.
4. А.қ.: тік тұру, қолда гантел, қол иық тұсында. 1. Оңға бұрылып қолды ашамыз. 2. А.қ. оралу. 3. Солға бұрылып қолды ашамыз. 4. А.қ. оралу. Әр жаққа 4 рет.
5. А.қ.: тік тұру, қолда гантел, қол иық тұсында. 1. Отырып тұру, отырғанда гантелді алға созу. 2. А.қ. оралу. 8 рет.
6. А.қ.: тік тұру, қолдағы гантел кеуде тұсында. 1. Оң аяқпен бір қадам алға аттап, қолды жанжаққа ашу. 2. А.қ. оралу. 3. Сол аяқпен бір қадам алға аттап, қолды жанжаққа ашу. 4. А.қ. оралу. 7 рет.
7. А.қ.: тізеде тұрып, қол жоғарыда. 1. Аяққа отырғанда қолды иыққа әкелу. 2. А.қ. оралу. 8 рет.
8. А.қ.: еденге отырып, аяқ иық денгейінде, қолды алға созып кеудеге әкелу.1.Алға еңкейіп, қолды алға созу. 2. А.қ. оралу. 8 рет.
9. А.қ.: шалқасынан жатып, қолды жоғарыда созу. 1. Оң аяқпен оң қолды жоғарыға бірге көтеріп бір – біріне тигізу. 2. А.қ. оралу. 3. Сол аяқпен сол қолды бірге жоғарыға көтеріп бір – біріне тигізу. Әр аяққа 4 рет.
10. А.қ.: тік тұру, қол белде, гантел еденде.
«Секіру» жұлдызша. 10 рет.
Гантелді айналып аяқтын, аяққа секіру. 10 рет.
Бір орында қос аяқпен секіру. 10 рет.
Демалу жаттығуы «Отын жару».
Бір тізбекке оралу.
Біз балуандай болу үшін балуанның жаттығуларын жасадық. Ал енді әрі қарай ойын да ойнайық.
Ойын: «Аюдын лентасы»
Мақсаты: Әр бала шқырына лентаны қыстырады, бір баланы аю қылып сайлау. Аю ортаға тұрады, қалған балалар сызық бойымен тұрады. (музықа ырғағы ойнағанда) сызықтың аржағында тұрған балалар алға қарай жүгіреді, ал аю олардың ленталарын жыинап алуы тиіс. (музықа тоқтайды). Қай баланың лентасын аю алып қойды сол бала ойыннан шығады. Ойын әр қарай жалғасады.
Демалу гимнастикасы«Отын жару» .
Балалар сендер қалай ойлайсыңдар, біздің жаттығуымыз орындалдыма? Жаттығу сендерге ұнады ма? Бүгін сендер өздеріңді мықты, шыдамды, ептіліктеріңді көрсеттіңдерме?
Жаттығуымыз ұқыпты, тиянақты, тез орындадыңдар, кәдімгі балуан сияқты болыңдар.