kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект НОД по рисованию в старшей группе "Путешествие в сказочную страну"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Задачи:

  • Продолжать формировать навыки рисования, используя нетрадиционные техники (рисование ладошками, ногами, тычок жесткой полусухой кистью, оттиски печатками, пальчиковое рисование).
  • Развивать эстетическое восприятие, фантазию, умение самостоятельно подбирать цвета.
  • Воспитывать умение работать в коллективе и рядом, чувство взаимопомощи, чувство эмпатии.

Предварительная работа: Чтение и драматизация русской народной сказки "Теремок"; рассматривание орнаментов; знакомство с разнообразными техниками нетрадиционного рисования; изготовление ковра-самолета.

Материалы и оборудование: звуковое письмо; ковер-самолет; гуашевые краски разных цветов; листы бумаги разного размера; листы-загадки с изображениями заячьих ушей, лисьего хвоста, медвежьих лап; трафареты с изображениями зайца, лисы, медведя; жесткие кисти по количеству детей; декорация "Теремок"; печатки из губки в форме различных цветов и листьев; губка для рисования радуги; сундучок; фартуки и нарукавники на каждого ребенка; шапочки-маски героев сказки "Теремок"; угощение; музыкальное сопровождение.

Организационный момент

Салам лийже, йоча-влак! Ончалза, таче мемнан деке уна-влак толыныт. Айста нунын дене саламлалтына: салам лийже!

А ынде айста киднам  ваш кучена, кругыш шогалына

Ваш-ваш ончалына,

кидднам чотрак кучена,

Пурлаш, шолаш ончалына

Да вашла шыргыжалына

Сюрпризный момент – звуковой письма

Йоча-влак, мемнан деке письма толын. Айста колыштына

         Салам лийже, йоча-влак. Мый  йомакысе изи Коляиге улам. Мый ойгыш логалынам: мемнан йомак туня гоч  осал юзо волшебник чонештен эртен, кидше дене рузалтен, да тиде жапыште  чыла йомак туня пычкемышыш порволен каен. Кугу тутан мардеж нолталалтын, да мыйым ала-кушко нангаен. Ынде мый ом пале могай йомак гыч улам. Полшыза мылам шке йомакышкем монгеш портылаш.

Коля шортеш

 - йоча-влак, Коляиге дене мо лийын каен?

 - тудо йомын.

 - а ме иктаж-кузе тудлан полшен кертына мо?

 - кертына.

 -кузе?

 - ме могай  йомак гыч тиде Коляиге  кычалаш туналына.

- чын, Коляигелан полшыман. Но кузе ме йомак туняшке  логалына? Ала те паледа кузе  тушко вашкерак миен шуаш лиеш?

 - палена.

 - тугеже гын, айста ончалына йырваш. Ала иктаж-мом муына.

Йоча-влак ковер-самолетым ужыт

 Айста, ковер-самолетыш шогалына. Но тиде ковер- юзо ковер, тудлан ю мут кулеш, уке гын тудо огеш чонеште.

Мый ик ю мутым палем, айста пырля каласена. 

Ковер-самолетыш шинчына,

Йомак туняшке вашкена

Музыко йук шокта

 - ме кызыт кугу пич чодыра умбач чонештена, келге теныз гоч эртена, кугу курык  умбач эртена. Самолетна писештеш. Шекланыза, ида пурен кай. Эркын ковер-самолетна эркышна, улык вола.

Вот и толын шуынна. Айста волена.

Йырым-йыр ончалза чара вер гына, нимо ок кой. Теве изиш гына корно палдырна. Но ко пала, кушко тиде корно мемнан нангаен кертеш. Йоча-влак, а те луддымо улыда, ода луд тиде корно дене каяш?

 Ик йоча лектеш. Прокладывание  дороги – ставит  носочек к пяточке – рисование ногами.

 - ынде меат  корно дене каен кертына.

Вес поляныш миен шуынна.кушто гын Коляиге?

Коляиге лектеш.

Салам лийже, йоча-влак,

Мый улам изи Коля,

Те мылам полшаш толында?

 - да.

 - Коляиге тый чыным ойленат. Тендан  йомак туняште  чынжымак шулыкан, каважат сур тусан.  Йоча-влак, а мо ок сите каваште?

 - кече.

 - шым мотор тусан  пугыжын лумжым ко шарна?

 - шонанпыл

Айста, йоча-влак, йомак туням пыртак волгыжтарена кече да шонанпыл дене. Йоча-влак суретлат. Кечым кидкопа полшымо дене, а шонанпылым губко полшымо дене.

 - йоча-влак, ончалза йомак туня кузе волгалт каен. Айста умбакрак каена. Ончыза, ала-могай пылыш-влак койыт. Айста пален налына, могай янлык-влак тышан шылыныт.

 - меранын пылышыже.

 - чын, тугеже могай янлык шылын мемнан деч?

 - меран

 - а могай йомакыште те меран дене палыме лийында?

 - теремок, Колобок, Василиса Прекрасная,….

 - А тыште могай янлык шылын?

 - рывыж.

 - а могай йомакыште рывыж ила?

 - Лисичка- сестричка и Серый волк,Жихарка, Привередница….

 - а тыште могай янлык шке кышажым коден?

 - маска

 - А маскаже могай йомакыште вашлиялтеш?

 - Маша и Медведь, Три медведя,…

- нине янлыкым векат, осал юзо волшебникет шылтен улмаш. Айста чыла янлык-влаклан шке ужгаштым суретлен пуена.

Рисование животных по трафарету в технике «тычок  жесткой полусухой кистью»

 - могай мотор янлык –влакым суретленда.

Коляиге: мый тиде янлык-влакым ала-кушто  ужынам, но кушто ом шарне.

- ала нине янлык-влак, тый денет ик  йомакыште илат.

Коляиге: а кушто ме иленаже?

 - ончалза, теве ала-мо коеш. Тидыже мо?

 - изи порт.

 - Коляиге, тиде портышто илмет шуеш?

Коляиге : уке.

 - молан?

Коляиге: Мотор огыл

 - йоча-влак, айста  Коляигелан портым сорастараш полшена.

Разукрашивание домика  с помощью печаток различной  формы – цветы, листья,…

 - трук, чыла калык орын каен,

Портшо теремокыш савырнен

Шога олыкышто теремок,

Кугуат огыл, изиат огыл

 - Коляиге, тидыже теремок, тиде тыйын йомакет огыл?

Коляиге: Мыйын

 - а янлык-влак, кудым ме суретденна, нуно тоже тиде йомак гыч улыт?

 - да

 - а эше могай янлык ок сите?

 - ужава да шына

Общая пляска зверей и детей

 - йоча-влак, могай веселан ме жапнам эртарен колтышна. Но кеч-мыняр  уна лияш сай гынат, шке садикышкына толаш жап толын шуын.

Айста, ковер-самолетыш шинчына да монго велыш чонештена

1,2,3,4,5,

Садыкышке вашкена

Толын шуынна.

 - йоча-влак, таче йомак туняште тыланда мо келшен?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«конспект НОД по рисованию в старшей группе "Путешествие в сказочную страну" »

Конспект занятия – обобщения в старшей группе "Путешествие в сказочную страну"

Задачи:

  • Продолжать формировать навыки рисования, используя нетрадиционные техники (рисование ладошками, ногами, тычок жесткой полусухой кистью, оттиски печатками, пальчиковое рисование).

  • Развивать эстетическое восприятие, фантазию, умение самостоятельно подбирать цвета.

  • Воспитывать умение работать в коллективе и рядом, чувство взаимопомощи, чувство эмпатии.

Предварительная работа: Чтение и драматизация русской народной сказки "Теремок"; рассматривание орнаментов; знакомство с разнообразными техниками нетрадиционного рисования; изготовление ковра-самолета.

Материалы и оборудование: звуковое письмо; ковер-самолет; гуашевые краски разных цветов; листы бумаги разного размера; листы-загадки с изображениями заячьих ушей, лисьего хвоста, медвежьих лап; трафареты с изображениями зайца, лисы, медведя; жесткие кисти по количеству детей; декорация "Теремок"; печатки из губки в форме различных цветов и листьев; губка для рисования радуги; сундучок; фартуки и нарукавники на каждого ребенка; шапочки-маски героев сказки "Теремок"; угощение; музыкальное сопровождение.























Организационный момент

Салам лийже, йоча-влак! Ончалза, таче мемнан деке уна-влак толыныт. Айста нунын дене саламлалтына: салам лийже!

А ынде айста киднам ваш кучена, кругыш шогалына

Ваш-ваш ончалына,

кидднам чотрак кучена,

Пурлаш, шолаш ончалына

Да вашла шыргыжалына

Сюрпризный момент – звуковой письма

Йоча-влак, мемнан деке письма толын. Айста колыштына

Салам лийже, йоча-влак. Мый йомакысе изи Коляиге улам. Мый ойгыш логалынам: мемнан йомак туня гоч осал юзо волшебник чонештен эртен, кидше дене рузалтен, да тиде жапыште чыла йомак туня пычкемышыш порволен каен. Кугу тутан мардеж нолталалтын, да мыйым ала-кушко нангаен. Ынде мый ом пале могай йомак гыч улам. Полшыза мылам шке йомакышкем монгеш портылаш.

Коля шортеш



- йоча-влак, Коляиге дене мо лийын каен?

- тудо йомын.

- а ме иктаж-кузе тудлан полшен кертына мо?

- кертына.

-кузе?

- ме могай йомак гыч тиде Коляиге кычалаш туналына.

- чын, Коляигелан полшыман. Но кузе ме йомак туняшке логалына? Ала те паледа кузе тушко вашкерак миен шуаш лиеш?

- палена.

- тугеже гын, айста ончалына йырваш. Ала иктаж-мом муына.

Йоча-влак ковер-самолетым ужыт

Айста, ковер-самолетыш шогалына. Но тиде ковер- юзо ковер, тудлан ю мут кулеш, уке гын тудо огеш чонеште.

Мый ик ю мутым палем, айста пырля каласена.

Ковер-самолетыш шинчына,

Йомак туняшке вашкена

Музыко йук шокта

- ме кызыт кугу пич чодыра умбач чонештена, келге теныз гоч эртена, кугу курык умбач эртена. Самолетна писештеш. Шекланыза, ида пурен кай. Эркын ковер-самолетна эркышна, улык вола.

Вот и толын шуынна. Айста волена.

Йырым-йыр ончалза чара вер гына, нимо ок кой. Теве изиш гына корно палдырна. Но ко пала, кушко тиде корно мемнан нангаен кертеш. Йоча-влак, а те луддымо улыда, ода луд тиде корно дене каяш?

Ик йоча лектеш. Прокладывание дороги – ставит носочек к пяточке – рисование ногами.

- ынде меат корно дене каен кертына.

Вес поляныш миен шуынна.кушто гын Коляиге?

Коляиге лектеш.

Салам лийже, йоча-влак,

Мый улам изи Коля,

Те мылам полшаш толында?

- да.

- Коляиге тый чыным ойленат. Тендан йомак туняште чынжымак шулыкан, каважат сур тусан. Йоча-влак, а мо ок сите каваште?

- кече.

- шым мотор тусан пугыжын лумжым ко шарна?

- шонанпыл

Айста, йоча-влак, йомак туням пыртак волгыжтарена кече да шонанпыл дене. Йоча-влак суретлат. Кечым кидкопа полшымо дене, а шонанпылым губко полшымо дене.

- йоча-влак, ончалза йомак туня кузе волгалт каен. Айста умбакрак каена. Ончыза, ала-могай пылыш-влак койыт. Айста пален налына, могай янлык-влак тышан шылыныт.

- меранын пылышыже.

- чын, тугеже могай янлык шылын мемнан деч?

- меран

- а могай йомакыште те меран дене палыме лийында?

- теремок, Колобок, Василиса Прекрасная,…..

- А тыште могай янлык шылын?

- рывыж.

- а могай йомакыште рывыж ила?

- Лисичка- сестричка и Серый волк,Жихарка, Привередница….

- а тыште могай янлык шке кышажым коден?

- маска

- А маскаже могай йомакыште вашлиялтеш?

- Маша и Медведь, Три медведя,…

- нине янлыкым векат, осал юзо волшебникет шылтен улмаш. Айста чыла янлык-влаклан шке ужгаштым суретлен пуена.

Рисование животных по трафарету в технике «тычок жесткой полусухой кистью»

- могай мотор янлык –влакым суретленда.

Коляиге: мый тиде янлык-влакым ала-кушто ужынам, но кушто ом шарне.

- ала нине янлык-влак, тый денет ик йомакыште илат.

Коляиге: а кушто ме иленаже?

- ончалза, теве ала-мо коеш. Тидыже мо?

- изи порт.

- Коляиге, тиде портышто илмет шуеш?

Коляиге : уке.

- молан?

Коляиге: Мотор огыл

- йоча-влак, айста Коляигелан портым сорастараш полшена.

Разукрашивание домика с помощью печаток различной формы – цветы, листья,…

- трук, чыла калык орын каен,

Портшо теремокыш савырнен

Шога олыкышто теремок,

Кугуат огыл, изиат огыл

- Коляиге, тидыже теремок, тиде тыйын йомакет огыл?

Коляиге: Мыйын

- а янлык-влак, кудым ме суретденна, нуно тоже тиде йомак гыч улыт?

- да

- а эше могай янлык ок сите?

- ужава да шына

Общая пляска зверей и детей

- йоча-влак, могай веселан ме жапнам эртарен колтышна. Но кеч-мыняр уна лияш сай гынат, шке садикышкына толаш жап толын шуын.

Айста, ковер-самолетыш шинчына да монго велыш чонештена

1,2,3,4,5,

Садыкышке вашкена

Толын шуынна.

- йоча-влак, таче йомак туняште тыланда мо келшен?


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
конспект НОД по рисованию в старшей группе "Путешествие в сказочную страну"

Автор: Кугуёлова Ольга Михайловна

Дата: 15.04.2015

Номер свидетельства: 201854


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства