kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашы? саба? "Си?ырлы пішіндер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру саласы: Таным

О?у іс-?рекет т?рі: ?М??

Та?ырыбы: «Си?ырлы пішіндер» (Шаршы, ?шб?рыш, д??гелек).       

«Бірж?не к?п. ?лкен-кіші»

Ма?саты: Балаларды ?рт?рлі геометриялы? пішіндермен таныстыру.

Біліктілігі: Геометриялы? пішіндер туралы білім де?гейін аны?тау., заттарды ?су ж?не кему ретіне ?арай салыстыру?а, б?лшектерден б?тін зат ??растыру?а, бір ж?не к?п деген ??ымдарды ажырату?а  баулу.

Дамытушылы?: Дидактикалы? ойындар ар?ылы ойлау ?абілеттерін дамыту.

Т?рбиелік:  ?жыммен ж?мыс жасау?а т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Си?ырлы пішіндер"»



Қазақстан Республикасы Павлодар қаласы әкімдігі

Павлодар қаласы білім беру бөлімінің

«Павлодар қаласы №5 сәбилер бақшасы»

Мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорны









Ашық сабақ

Тақырыбы:

«Сиқырлы пішіндер»









Тәрбиеші: Мусралина Қ.Қ















Павлодар 2016 жы



Білім беру саласы: Таным

Оқу іс-әрекет түрі: ҚМҰҚ

Тақырыбы: «Сиқырлы пішіндер» (Шаршы, үшбұрыш, дөңгелек).

«Біржәне көп. Үлкен-кіші»

Мақсаты: Балаларды әртүрлі геометриялық пішіндермен таныстыру.

Біліктілігі: Геометриялық пішіндер туралы білім деңгейін анықтау., заттарды өсу және кему ретіне қарай салыстыруға, бөлшектерден бүтін зат құрастыруға, бір және көп деген ұғымдарды ажыратуға баулу.

Дамытушылық: Дидактикалық ойындар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Ұжыммен жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: Үйрету, сұрақ-жауап, меңгерту, дидактикалық ойындар, түсіндіру, тапсырмаларды орындау, қорытындылау.

Көрнекіліктері: Геометриялық пішіндер, үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, түсті суреттер, тарату құралдары, желім, жұлдызшалар, түрлі-түсті қарандаштар, қылқалам, үйдің суреті.

Шаттық шеңбері: Балаларды музыка ырғағымен топқа алып кіру.

  • Балалар, бүгін бізге қонаққа апайлар келіп отыр, кәне балалар апайлармен амандасайық.

  • Балалар: Сәлеметсіздер ме?

  • Қонақтар: Сәлеметсіңдер ме?

  • Балалар апайлармен амандасады.

  • Бәрі бірге шаттық шеңберіне тұрып, өлең жолдарын қайталайды:

Біздің топта балалар,

Тату-тәтті ойнайды.

Дос көңілі әрқашан,

Тек жақсылық ойлайды.

Ұйымдастыру кезеңі:

Тәрбиеші: «Сиқырлы сандық»:

- Балалар, менің қолымда не бар?

- Сандық

- Дұрыс айтасыңдар.

- Балалар бұл жай сандық емес, бұл сиқырлы сандық.

- Балалар бұл сандықты ашу үшін, мен сендерге жұмбақ жасырамын, сол жұмбақты шешсеңдер ғана, сандық ашылады.

Жұмбақ:

Бұл не?

- Үйшік.

-Дұрыс. Балалар сендер жұмбақтың шешуін таптыңдар.

- Енді сандық ашылады.

- Сандықтың ішінде не бар екен? Байқап көрелік. Сандықты ашады.

- Сандықтың ішінде үйдің суреті шығады.

- Балалар бұл ненің суреті?

Үйшіктің.

- Дұрыс.

- Ал енді балалар, мен сендерге сол үйшік туралы бір ертегі айтып берейін.

Бұл ерекше ертегі.

Тақтада үйшіктің көрінісі. Үшбұрыш пайда болады:

Тәрбиеші: «Күзде далада аласа да, биік те емес ерекше бір үйшік тұр. Сол үйшікке қарай бір ұшбұрыш жақындап келеді. Оның үйшікке кіргісі келеді. Бірақ есікте құлып тұр.

- Ей, құлып, жылдам ашыл. Менің үйшікке кіргім келеді, -дейді үшбұрыш».

- Егер үшбұрыш сөйлей алған болса, өзі жайлы не айтар еді? (Түсі, үш бұрышы, үш қабырғасы) бар екенін.

- Үшбұрыштың үйшікке кіргісі келіп еді, сиқырлы дауыс оған: «Балалармен ойын ойнасаң, кіргіземін», - деді.

«Біреу және көп» дидактикалық ойыны:

Мақсаты: «Біреу және көп» ұғымын ажырата алуға үйрету.

Ойын барысы:

Тәрбиеші балалардан заттардың арасынан бір және көп заттарды табуды өтінеді.

Мысалы:

Сағат біреу – ойыншық көп; Тақта біреу-парта көп; бір аквариум – гүл көп;

Үшбұрыш: үйшікке кіріп, жарық жағып, сонда тұра бастады. Бір уақытта біреу есік қағады.

Үшбұрыш: «Бұл кім?» деп сұрайды.





Шаршы көрінеді. Балалар оны атайды.Бәрі бірге оның бұрыштарын санайды, барлық қабырғалары бірдей екендігін атап өтеді.

Шаршы да үйшікке кіруге рұқсат сұрайды, сонда үшбұрыш: «Балалармен ойын ойнасаң, жіберемін», - дейді.

«Шаршы құрастыр» дидактикалық ойыны:

Мақсаты: Балаларды бөлшектерден бүтін зат құрастыруға үйрету.

Ойын барысы: Балалар, ақ шаршының үстіне бөліктерге бөлінген түрлі түсті шаршыны құрастырып қояды. Бөлшектерден бүтін бір зат жасайды. Шаршының қанша бөліктерінен тұратынын санайды, құрастырылған шаршының түсін айтады.









Ұшбұрыштың шарты орындалғаннан кейін шаршыны үйіне кіргізіп алады.

Үшбұрыш пен шаршы бірге тұрып жатты. Сонда үйшіктің маңына тағы жаңа қонақ пайда болды.

  • Балалар бұл кім? (Бұл дөңгелек)

  • Балалар, дөңгелек қандай болады, ол не істейді?

Шаршы мен үшбұрыш жаңа қонақты көруге шықты.

  • Олардың дөңгелектен айырмашылығы қандай?

Дөңгелекте, үйшікке кіруге рұқсат сұрайды, сонда үшбұрыш пен шаршы : «Балалармен ойын,сонда есікті ашамыз», - дейді.

Тапсырма:

«Үйге кір, үшеумізге бірге тұру көңілдірек болады.

Қорытынды:

- Үйшіктің ішінде қандай пішіндер тұрады?

- Пішіндер бізбен қандай ойындар ойнады?

Бағалау:

- Балалар сендерге сабақ ұнады ма?

- Кім сабаққа жақсы қатысып отырды?

- Өздеріңді қалай бағалайсыңдар?

Балаларды жақсы қатысқандары үшін мадақтау, жұлдызша беру.
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашы? саба? "Си?ырлы пішіндер"

Автор: Мусралина Карак?з ?онысбай?ызы

Дата: 18.05.2016

Номер свидетельства: 328020


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства