Пән мұғалімдерімен тақырыпты жоспарлау, күнтізбесін жоспарлау бойынша жеке әңгімелер өткізу
12
Бірінші тоқсанда алынатын диктанттар, бақылау жұмыстары мен зертханалық жұмыстардың кестесін жасау
13
Оқушылар үшін сабақ кестесін көрнекті етіп жасау, ілу
14
Факультативтік сабақтар мен әр түрлі үйірмелер жұмыстарына арналған журналдарды тарату және жүргізілуін қадағалау
15
Сынып журналдарының, күнделіктер мен оқушы дәптерлерін тексеру кестесін жасау
16
5-інші сыныптарда жұмыс істейтін мұғалімдер мен 4-інші сыныптарда оқытқан мұғалімдердің басқосуын өткізу. Бірыңғай талаптар мен жұмыстағы бірізділік мәселесін көтеру
17
Пән бірлестіктері отырысының жұмысын бақылау
18
Әдістемелік кабинет немесе бұрыштың безендірілуі
19
ОШ №1 есебін толтыру үшін әрбір бөлімі бойынша нақты тізімдер жасау
Үлгермеушілермен мен екінші оқу жылына қалдырылған оқушылармен жұмыстың жүргізілуін бақылау
23
Сабақтарға кіру
24
Балалардың оқу техникасын тексеру
25
Бақылау қималарын алу (қайталау)
26
Оқу бағдарламаларының орындалуын қадағалап сабақтарға кіру, сынып журналдарын, күнделіктер мен дәптерлерді тексеру, пән мұғалімдерімен сұхбаттасу арқылы тексеру
27
Мұғалімдердің білімін жетілдіру курстарына қатысуын бақылау
28
Әдістемелік бірлестік жұмысын бақылау
29
Ақпараттық-талдау материалдарын жинақтау
30
Пән мұғалімдері, сынып жетекшілері, пән бірлестіктері жетекшілерімен кеңес өткізу
Мектептің оқу-тәрбие меңгерушісінің басқару іскерлігін ұйымдастыру
Мектептің оқу-тәрбие меңгерушісінің басқару іскерлігін ұйымдастыру
Өмірде кездесетін көптеген терминдерге біз үйреніп алып, кейде олардың мәніне көңіл де аудармаймыз. Осындай жағдай «завуч» деген сөзбен болды. Себебі, мектепте көптен бері оқу бөлімі деген, оның меңгерушісі деген зат жоғын бәріміз де білеміз. Ал сөз бар. Ал шынына келетін болсақ, оқу ісін меңгеруші ұйымдастырушы да, бақылаушы да, үйлестіруші де, педагогикалық ұжымдағы «өрт сөндіруші» де осы адам.
Басқару іскерлігінің технологиялық тізбегі.
ДИАГНОСТИКА (мектеп жұмысын сұрыптау)
МАҚСАТ ҚОЮ (алыс және жақын мақсаттар)
БОЛЖАУ ( сұрақтардың болашақта қажет болуы мүмкіндігін, дамуын, олардан шығатын шешімдерді пайымдау предвидение будущих потребностей, тенденций развития, вероятных проблем, возможных последствий)
ЖОБАЛАУ (даму бағдарламасын, концепциясын құру)
ҚҰРАСТЫРУ (жұмыстың нақты бағыттарын және мазмұнын жасау)
ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТІЛ ТАБЫСУ (әңгімелесу, қарым-қатынас құра білу, қайшылықтарды жою,қиын сұрақтарды шешу, іскерлікті бағалау)
ҰЙЫМДАСТЫРУ (жұмыс істеудегі жинақталу, ролдерді бөлу, жандандыру)
НӘТИЖЕ (болжаған нәтижелермен салыстыра отырып)
ДИАГНОСТИКА + ТҮЗЕТУ, ЖӨНГЕ САЛУ (бақылау, бағалау)
Сонымен қатар, оқу ісін меңгеруші – оқу барысының технологы деп те айтуға болады
Бір жағынан ол осы барыстың жобалаушысы да, іске асырушысы да.
Бастауыш сынып бойынша оқу ісін меңгерушінің уақытын бөлу жобасы:
Өз сабақтарың – 9 сағ.
Пән бойынша сыныптан тыс жұмыс – 1 сағ.
Оқу-тәрбие жұмысын бақылау(Сабақтарға қатысу және сабақтарды сұрыптау)– 5 сағ.
Сыныптан тыс шараларға қатысу және сұрыптау – 1 сағ.
Жиналыс, отырыстар– 4 сағ.
Нормативтік құжаттармен жұмыс –2 сағ.
Мектеп құжаттарын тексеру және сұрыптау – 4 сағ.
Мұғалімдермен тәрбиешілермен әңгімелесу – 4 сағ.
Оқушылармен, олардың ата-аналарымен әңгімелесу – 5 сағ.
Іскерлік кездесулер – 3 сағ.
Шаруашылық іскерлік – 1 сағ.
Белгісіз бір жағдайлармен уақыт жоғалту– 1 сағ.
Барлығы – 40 сағ
Оқу ісінің меңгерушісінің жұмыс күні санитарлық жағдайды тексеруден, жұмысқа бүгін қатыспайтын мұғалімдерді ауыстырып,оны журналға жазудан бастайды.Сабақтың басталуымен оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау, оқушылармен , олардыңата-аналарымен,сабақтарға қатысу,құжаттармен жұмыс, кесте бойынша жүргізілетін жиналыстарға қатысу
Жұмыс кезінде қолданылатын ережелер
Жұмыс күнінің бірінші жартысында ешқандай талқылаулар мен қиын жағдайларды талдаулардың болмайтынын мұғалімдерге ұғындыру.Барлық қиындықтарды сабақтардан кейін талданады.
Білікті қызметкерлердің жоқ болуында оларға байланысты сұрақтарды қарастыруға болмайды, себебі онда шешілетін сұрақтарды кімге жүктелетіні туралы тағы уақыт кетіріп жиналуға тура келеді.
Жұмыс кезінде барынша компьютерді қолдану.
Міндетті түрде оқу –тәрбие жұмысының барысы туралы ақпаратты жазып отыру.
Табысты жұмыс – істі бірыңғай бірігіп істеу.
Оқу ісін меңгеруші үшін басты блып оқу барысы , оның ұйымдастырылуы, бұл бағытты ол басқарады және өзі құрады, оның басқа құрамдармен қарым-қатынасын жасап, ата-аналармен , оқушылармен ,мұғалімдермен жұмыс жүргізеді.
Оқу ісінің меңгерушісінің оқу барысына жетекшілік ету бағыттары.
«Білі туралы» заңның орындалуы бойынша жұмыс жүргізу.Үздіксіз білім беру тұжырымы және нормативтік құжаттардың іске асырылуы.
Педагогикалық кадрлармен жұмыс жүргізу.
Әдістемелік жұмыс.
Қосалқы жұмыс жүргізушілермен қатынас.
Қосымша білім беруді ұйымдастыру.
Ата-аналармен жұмыс.
Сыныптан тыс және тәрбие жұмысы.
Мектепішілік бақылау жүйесі.
Барлық жұмыс бағыттары оқу ісін меңгерушінің жоспарларында көрсетілген.
Әр оқу ісін меңгеруші жұмысының бірінші күнінен бастап біршама іс қағаздарын толтырумен кездеседі.
Оқу-тәрбие барысын мектепішілік бақылау жүйесі және нормативтік құжаттарды іске асыру.
Мемлекеттік бағдарламалардың іске асуын қадағалау.
Білім беру деңгейін бақылау.
Әдістемелік жұмысты бақылау.
Сыныптан тыс жұмысты бақылау.
Оқу ісінің меңгерушісінің жұмысы әр алуан мониторингтер өткізумен табысады.
Есеп беру құжаттарының жүйесі.
Оқу ісін меңгерушінің жұмысы мектептің әдістемелік қызметі арқылы да іске асады.Әдістемелік жұмыс түрлері де әр алуан. Бұл курстар, семинарлар және дәстүрлі емес тренингтер, ролдік ойындар. Үлкен көмекті әдістемелік жиында мен к еңестер көрсетеді. Оқу ісін меңгерушісінің басты жұмысының бірі болып – жас мамандармен жұмыс істеуі саналады. Оның жұмысында әрқашан сабақтастық болу қажет. Технологиялардың жаңа түрлерін қамту, жаңа ойлар банкін құруға да көңілді көп бөлу керек.
Оқу ісін меңгерушінің басты ережесі:
Сабақ барысына араласпау.
Бір жақты сұрыптау жүргізу немес оны келесі күнге ауыстыру.
Сұрыптау мұғалімнің жақсы жұмысына тірек болуы керек.
Оқу оргында басқару жұмысы- қиын да көпқырлы жұмыс.
Қазіргі заман оқу ісін меңгерушісіне әкімшілік басқарудан бас тартқан жөн.Бастысы- оқушы үшін қайырымдылық жағдай жасап, түсінушілікке, қарым-қатынасқа жол салу, мұғалімге мектепке барғысы келетіндей жағдай жасау.
Оқу ісін меңгерушісінің қағидалары:
Өзің бағынғың келетінде басқарушы бол.
Адамдарды басқара отырып, әдепті болып, бұйрықсыз басқара біл.
Адамдар өзіңмен қарым-қатынас жасағысы,әңгімелескісі келетіндей басқар.Өзің басшы екеніңді білдірмей басқар.
Педагогикалық техниканы меңгер(өзіңді өзің ұстай біл, басқаларды меңгере біл)
Адмагершіл бол.Балар мүддесін жоғары қой.Будь гуманистом.
Әр жетістікке қуана біл.
Әрқашан жағдайды нақты түсінетін және жақсылыққа сенетін бол.