Тақырып: Оқымысты бала. Мақсаты: 1.Буынға бөліп оқыту мен буынға бөліп көшіріп жаздыру сияқты жаттығулар орындау арқылы буын жөнінде алған білімдерін тереңдету: й,ң,у дыбыстарының буынға бөлінуі жайында айту; 2.Оқушылардың дұрыс буынға бөлу дағдыларын дамытып, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; 3.Өзімшілдік, өзін басқалардан жоғары ұстау, мақтаншақтық, жалқаулық сияқты жат қылықтардан баланың бойын аулақ ұстауға үйретіп, еңбекшіл әрі білімді болуға тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың формасы: жаппай, жұппен, жеке Әдіс-амалдар: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, іздендіру, жүйелеу. Көрнекі құралдар: кесте, суреттер, буындар.
Сабақ барысы: І.Мотивациялық кезең 1.Үй тапсырмасын тексеру (1,2,3 буынды сөздер жазып келу)
2.Ой қозғау Әріп жұмбақтар шешу (Бұл қандай әріптер?) БУЫН
1.Табада бар, Танада жоқ. Сабада бар, Санада жоқ. (Б)
2.Дабылда жоқ, Дауылда бар. Далада жоқ, Ауылда бар. (У)
3.Қылда бар, Жүнде жоқ. Жылда бар, Күнде жоқ. (Ы)
4.Нарда бар, Қарда жоқ. Нанда бар, Майда жоқ. (Н)
3.Сұрақ-жауап: - Сөзде неше буын бар екенін қалай ажыратамыз?Мысал келтіру.
Ереже: Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады. Мысалы: Ат,а-ға, ша-на.
4.Буынның түрлерін атап, ережесін еске түсіру (кесте арқылы) □, ∆ □ □ ∆ ∆ □ ∆ Буын ↓ ↓ ↓ Ашық буын Тұйық буын Бітеу буын
5.Есте сақта! Бір буынды сөзді буынға бөлуге болмайды! Мысалы :ай, ән, от, өт, оң, ін, үн, кеш, бор, тас, жүз, қыс, шөп, тас.
1.Жаңа ұғым й,ң,у дыбыстары екі дауыстының ортасында келсе, онда олар екінші буынның басында айтылады. Мысалы: қа-йық, жа-ңа, та-уық.
2.Дәптермен жұмыс Каллиграфиялық жазу 3.Жаттығу-65 (Жеке, жұппен жұмыс) 1.Кестедегі сөздерді буынға бөліп оқу; 2.Қарамен жазылған сөздерді буынға бөліп жазу.
4.Дыбыстық талдау (математикалық тәсіл бойынша) Қайық, теңіз, ауа Үлгі: Берілгені:Қайық =□ + ∆=? Шешуі:5 о = 2(а,ы)□ + 3∆(2 қ,,й)=? а б Қа-йық
5.Сергіту сәті 6.Мәтінмен жұмыс
1)Сұрақ-жауап -М.Дулатов кім?Оның қандай шығармасын білесіңдер? -Қандай адамды оқымысты дейді№ 2)Мәтінді оқу (тізбектей) 3)Сөздік жұмысы
Тырма – шөпті жинау үшін қолданылатын еңбек құралы
4)Сұрақ-жауап -Бала аулына қашан келді? -Қаланың ауылдан айырмашылығы қандай? -Әкесі баласына қандай жұмыс тапсырды? -Баласы не деп жауап берді? -Сол кезде баламен қандай оқиға болды? - «Оқымысты» баланың бұл қылығын қалай түсінесіңдер? (жалқаулық, еріншектік, мақтаншақтық)
7. Жалқаулық, еріншектік, мақтаншақтық және оқу , еңбек туралы мақал-мәтелдер айту
Жалқаулық, еріншектік, мақтаншақтық
Оқу , еңбек
Жалқаудың ертеңі бітпес
Екпей егін бітпес,
Үйренбей білім бітпес.
8.Сергіту сәті ән «Болайықшы осындай» 9.Т кестесін толтыру
1 буынды сөздер
2 буынды сөздер
Ай,күн,қыс, түс, ұл, қыз
Қа-йың, а-уыл, жа-ңа, қа-ла
10.Шығармашылық тапсырма«Адасқан буындар» Берілген буындардан мағынасына қарай сөздер құрау (ба, қа, та, ша, йық, тыр, шу, ән, үй, кеш, теп, би, те, рек, пан, ша, ңіз т.б.)
ІІІ.Рефлексия -Бүгін сабақта не үйрендіңдер? - Қандай жаңа ақпарат алдыңдар? - Не түсінбедіңдер? - Буынның түрлерін ата - й,ң,у дыбыстары кездесетін сөздерді қалай буынға бөледі?
ІV.Бағалау V.Үй тапсырмасы «Оқымысты бала» әңгімесін оқу, мойын, жеңіл сөздеріне дыбыстық талдау жасау
Сабақтың тақырыбы: Өнер адамы
Сабақ мақсаты: 1/Өнер адамдары жөнінде түсініктер беру;Өлеңді мәнерлеп оқуға машықтандыру; 2/Оқу мен жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. 3/Оқушыларды сауатты жазуға,өнерді түсінуге,өз елін,Отанын сүюге тәрбиелеу;
Сабақ әдісі:ой қозғау,топтастыру,сұрақ-жауап,әңгімелеу. Көрнекілігі:портреттер,мақал-мәтелдер,үнтаспа,топшамалар. Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі. Зейіндерін тұрақтандыру. -Балалар мен бүгін өте көңілдімін.Сендер ше? -Балалар бүгін бір-бірімізге жақсы тілектерімізді айтып,гүл сыйлайықшы. -Ақылды бол! -Инабатты бол! -Бақытты бол! -Білімді бол! -Мейірімді бол!- деген тілектерін айтты.
ІІ.Үй жұмысын тексеру. 1.Ж.Жабаев "Балаларға" Өлеңді мәнерлеп оқу.Жамбыл ата туралы білетіндерін әңгімелету. -Жамбыл ата кім болған? -Өлеңде балаларға арнап қандай өлеңдер айтқан? 3.Қазақ тілі бойынша білімдерін тексеру. -Сөйлем неден құралады -Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылады? -Заттың атын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қойылады? -Заттың санын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қойылады? ІІІ.Жаңа сабақ. "Ән сабағы" Авторға тоқталу.Өлеңді мәнерлеп оқу. К.Байсейітова -қазақтың бұлбұл әншісі.24 жасында Совет Одағының халық артисі деген атақ алған.Өмірден жастай кеткен.Киноға түскен,театрда ойнаған. Үнтаспадан "Гәкку" әнін тыңдату. Қазақтың әнші ,бишілерімен таныстыру. Сергіту сәті. Мақал -мәтелдерді оқып,мағынасын түсіндіру. Өнерлінің қолы алтын, Өлеңшінің сөзі алтын. Дәптермен жұмыс. 155-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сұрақты қойып,көшіру. -Көйлекті неден тігеді? -Нені сүттен ұйытады? -Алманың дәмі қандай? -Ненің түсі қызыл? Ойын "Ойлан тап" Сөздерден сөйлем құрап жазу. Ауызша.156-жаттығу.Жаңылтпашты мәнерлеп оқып,тиісті тыныс белгісін қою. ІV.Қорытындылау. Сабақты бекіту. "Өнер" сөзіне топтастыру жасау. V.Үйге тапсырма. "Ән сабағы " жаттап келу.Бір өнер адамы туралы қысқаша әңгіме жазу. VІ.Бағалау.
Қазақстан Республикасының ғылым және білім министрлігі
Шығыс Қазақстан гуманитарлық колледжі
Тақырыбы: “Сауысқан мен көкек”
Мамандығы: 0105000 «Бастауыш білім беру»
Кәсіптіліг і:«Бастауыш білім берудің
шетел тілі мұғалімі»
Курс: III
Практика жетекшісі: Мұхаметкалиева.Ж.Б
Оқу формасы: күндізгі.
Орындаған: Қабылпейсова А.С
Өскемен қаласы 2013жыл
Күні: 28.02.2013
Сыныбы: 1а
Сабақтың тақырыбы: Сауысқан мен көкек
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Зат есім туралы толық мағлұмат беру, Кім? Не? деген сұрақтарды ажырата білуді түсіндіру.
Дамытушылық: дұрыс оқып үйрету, сөздік қорын, тілін дамыту.