kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ж?рек-?ан тамыр аурулары ж?не оларды алдын алу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: Та?ырыпты? ?зектілігін аша отырып, ж?рек ?ан – тамыр ж?йесі ауруларыны? жалпы сипаттамасын, ауру?а акеп со?тыратын себептерін, даму механизмдерін, морфологиялы? ?згерістерін т?сіндіру.

Т?рбиелік: О?ушыларды? ?з ойларын аны?, д?рыс, д?л жеткізуге ?йрету.Та?ырыптан керекті, ма?ыздысын  реттеп ала білуге уйретіу.Болаша? маманды?тарына деген с?йіспеншіліктерін арттыру.

Дамытушылы?: Логикалы? ойлау ?абілеттерін, ізденіспен ж?мыс істеуге ж?мылдырп, шы?армашылы? белсенділіктерін арттыру,п?нге деген ?ызы?ушылы?ын арттыру.

Саба? т?рі:сыныптан тыс.

Саба? ?дісі: Сыни т?р?ысынан ойлау  ар?ылы білім беру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ж?рек-?ан тамыр аурулары ж?не оларды алдын алу. »


Сабақтың тақырыбы: «Дәрігерлік аттестация»

Жүрек-қан тамыр аурулары және оларды алдын алу.

Сабақтың мақсаты: Тақырыптың өзектілігін аша отырып, жүрек қан – тамыр жүйесі ауруларының жалпы сипаттамасын, ауруға акеп соқтыратын себептерін, даму механизмдерін, морфологиялық өзгерістерін түсіндіру.

Тәрбиелік: Оқушылардық өз ойларын анық, дұрыс, дәл жеткізуге үйрету.Тақырыптан керекті, маңыздысын реттеп ала білуге уйретіу.Болашақ мамандықтарына деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін, ізденіспен жұмыс істеуге жұмылдырп, шығармашылық белсенділіктерін арттыру,пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақ түрі:сыныптан тыс.

Сабақ әдісі: Сыни тұрғысынан ойлау арқылы білім беру.

Пәнаралық байланыс: физика, дене шынықтыру, экология, валеология.

Сабақтың көрнекіліктері: тонометр, интер белсенді тақта, слайдтар, видеоматериалдар.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.«Ұтқыр ой» сұрақтар.

IIІ.«Ой-қозғау» топтық тапсырма.

IV.«Дәрігер диагнозы» топтық тапсырма.

V.«Жарнама» постер құрастыру.

VI.«Жүректерден жүректерге» Сергіту сәті.

VII.Рефлексия.

VIII.Қорытынды.

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа қатысуын, көніл күйлерін, дайындықтарын тексеру. Сыныпты 3 топқа бөлу.

II. « Ұтқыр ой» сұрақтар. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай.

Кардиологтар

1.Адам бойындағы қан мөлшері? 4-5л

2.Гемолгобин дегеніміз? Эритроциттегі ерекше нәруыз

3.Қанайналым мүшелері? Жүрек және қантамырлар

4.Жүректің салмағы? 250-300гр

5.Жүрек қанша қабаттан тұрады? 3 қабаттан

6.Қанды мүшелерге тасымалдайтын тамыр? Артерия

7.Қанның сұйық бөлігі? Плазма

8.Ұлпа сұйықтығынан түзіледі және ақшыл сарғыш сұйықтық? Лимфа

9.Фагоцитозды ашқан ғалым? И.И.Мечников

10.Қанның ұюына қатысады? Тромбоцит

Терапевттер

1.Эритроциттердің тіршілік ұзақтығы?

2.Тромбоцит неге қатысады?

3.Организмді бөгде заттардан,бактериялардан қорғайды?

4.Адам қанының қанша тобы бар?

5.Иммунитеттің негізі түрлері?

6.Резус-фактор дегеніміз?

7.Жүректің сырқы қабаты?

8.Мүшелер мен ұлпалардан қан жүрекке бағытталып ағатын едәуір ірі тамыр?

9.Жүрек қанша бөліктен тұрады.

10.Қан ұйымайтын ауру?

Гематологтар

1.Жүректің ішкі қабаты? Эндокард

2.Ядросы бар,белсенді қозғалатын қанның ақ жасушалары? Лейкоцит

3.Лимфалардық тамыр арқылы қозғалуы? Лимфа айналым

4.Қанды қабылдайтын адам? Реципиент

5.Адамда капилярлардың жалпы саны?2млрд

6.Тромбоциттердің тіршілік ұзақтығы? Шамамен 7 кун

7.Қанға қызыл түс беретін эритроциттегі ерекше нәруыз? Гемоглобин

8.Тромбоциттердің негізі қызметі? Қанның ұюы,қан кетуді тоқтату

9.Резус-факторды ашқан ғалым? К.Ландштейнер.

10.Жүректің ортаңғы қабаты? миокард


V. «Ой қозғау» топтық тапсырма. Әр топқа жеке-жеке тапсырма беріледі.Тапсырма: берілген ауруға толық сипаттама беру(аурудың пайда болу себептеі,алғашқы белгілері,алдын алу шаралары.) 5 ұпай

«Терапевт» тобына «қан қысымы» ауруы. Аурудын паталогиясын түсіндіру.

«Гемотолог» тобына «қан аздық» анемия.

«Кардиологтар» тобына жүрек ақауы. Жүрек ақауы.


VI. «Дәрігердің диагнозы». Әр топқа практикалық тапсырма беріледі.

10ұпай.

«Кардиологтар» тобына жүректің соғуын тексеру.Ақау бар жоғын тексеру.

«Гемотолог» тобына қан кетудің түрлерін көрсетіп алғашқы көмек көрсету

«Терапевт» тобына қан қысымын өлшеу.Ақау бар жоғын тексе

VII. «Жарнама т ақтасы» постер құрастыру.Әр топтарға суреттер беріледі.Ол суреттердің маңызың түсіндіру. Оқушыларды салауатты өмірге шақыру. Зиянды әрекеттерден бас тарту, пайдалы кеңестерді оқушылар ұсынады. 5ұпай.


VIII. «Жүректерден жүректерге» Сергіту сәті.

Жүрек формалы карточкаларға оқушылар ізгі тілектерін жазып,бір біріне тапсырады.


ІХ. Рефлексия.


Х. Қорытынды.Жеңімпазды марапаттау.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Ж?рек-?ан тамыр аурулары ж?не оларды алдын алу.

Автор: Ибрагимова Галия Нурхожаевна

Дата: 17.02.2015

Номер свидетельства: 174923


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства