kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ж?йке ж?йесі та?ырыбында ашы? саба?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Биология п?нініен ж?йке ж?йесі та?ырыбында ашы? саба?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ж?йке ж?йесі та?ырыбында ашы? саба?»

18.Қысқа мерзімді сабақ жоспары №18 сабақ. 8 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі Иса Балзия

Өтілетін күні:

14.01.2014ж.

Сабақтың тақырыбы:

For операторы. Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде циклдік операторларды қолданып, бағдарлама құру, алған білімдерін одан туралы әрі дамыту

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде for , while операторын қолданып, есептер шығару , компьютерде орындату

Әдіс тәсілдер:

Жұптық және жеке жұмыс, «Стоп-кадр»


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Үй тапсыр-масын сұрау





І.Үй тапсырмасындағы есепті тексеру:

12 есеп : Берілген n ге дейінгі сандардың квадраттарын экранға шығарыңыз

ІІ.Сұрақтар қойылып, толық ашу үшін «Стоп кадр» әдісін қолдану

Үй тапсырмасындағы есептің бағдарламасының құрылуын тексертемін:

program es12;

var s,n, i:integer;

begin

read (n);i:=1;for i:=1 to n do

begin s:=sqr(i); writeln (i,' kb= ', s); end; end.



Оқулық және дәптермен компьютер жұмыс


Компьютер : ABC Pascal редакторы

Есептер шешу бойынша практикум






















Оқулықтан есептер шығару:

Есеп №13

Есеп №21

Дәптермен жеке жұмыс жасайды.

program es13; var s:real; i:integer;

begin

s:=1;i:=5; while i

begin s:=s*exp (i*ln(2)); writeln (i,' min ', s); i:=i+2;end;end.

program es21;

var n,i:integer; x,y:real;

begin read (n,x); y:=0;

for i:=1 to n do begin

y:=y+cos(exp(i*ln(x))); end; write (y); end.

Оқушылар жұп болып, компьютерде есептерді орындайды






Оқулық, компьютер

АВС Паскал ортасында орындату, тексеру





Бағалау

Жиынтық бағасымен бағалаймын

Кері байланыс

Сабақ барысындағы өздерінің алған білімдеріне «Бағдаршаммен» бағалайды

Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын


Үйге тапсырма.

Оқулықтан: Циклдік алгоритмдер . оқу

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева




Қысқа мерзімді сабақ жоспары №19 сабақ. 8 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі Иса Балзия

Өтілетін күні:

22.01.14ж

Сабақтың тақырыбы:

Есептер шығару . while ... do операторын қолданып есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде циклдік операторларды қолданып, бағдарлама құру, компьютерде нәтижесін алу, талдау

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде for , while операторын қолданып, есептер шығару

Әдіс тәсілдер:

Топтық және жұптық жұмыс


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Есептер шығару


Компьютермен жұмыс

1. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program san; Var i: integer; Begin Wtiteln (‘ 1- den 100- ge dein butin san’); Writeln; For i:=1 to 100 do Write (i:4);End.

2. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program jup; Var i: integer; Begin Writeln (’30-dan 10-ga deingi jup san’); For i:=30 downto 10 do If I mod 2=0 then Writeln (i);End.

3. 1- ден 100 –ге дейінгі тақ сандардың және жұп сандардың қосындыларын табудың программасын құру керек.

Program tak and jup Var I, s, s1: integer; Begin S:=0; S1:= 0; For i:=1 to 100 do Begin If I mod 2 = 0 then s:=s+I else s1:=s1+I; Writeln (‘ s=’, s, ‘ , ‘ , ‘s1= ‘, s1); End;

4 Көбейту кестесін есептеуге бағдарлама құру : var a,b :integer; begin

for a:=2 to 9 do begin

for b:=0 to 9 do writeln (a, '*',b , '=', a*b);

end;end.


Тапсырмалармен жұмыс жасайды:


1.Математикалық берілуіне түсінік

2.Алгоритмін құру ауызша

3.Программасын құру

4.Компьютерде теру, өңдеу

5.Нәтижесін алу, талдау

Дәптер және компьютер

Бағалау

Жиынтық бағасымен бағаланады

Кері байланыс

Сабақ барысындағы алған білімдері туралы ауызша әңгімелеу


Үйге тапсырма.

Қайталану саны белгілі және белгісіз циклдар тақырыбын қайталап оқу

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді: ДОІЖО: Б.Көппаева


Қысқа мерзімді сабақ жоспары №21 сабақ. 8 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі: Иса Балзия

Өтілетін күні:

3.02.14ж

Сабақтың тақырыбы:

Алгоритмдеу және программалау бойынша есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде циклдік операторларды қолданып, бағдарлама құру, компьютерде нәтижесін алу, талдау

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде for , while операторын қолданып, есептер шығару

Әдіс тәсілдер:

Топтық және жұптық жұмыс


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Есептер шығару


Компьютермен жұмыс

1. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program san; Var i: integer; Begin Wtiteln (‘ 1- den 100- ge dein butin san’); Writeln; For i:=1 to 100 do Write (i:4);End.

2. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program jup; Var i: integer; Begin Writeln (’30-dan 10-ga deingi jup san’); For i:=30 downto 10 do If I mod 2=0 then Writeln (i);End.

3. 1- ден 100 –ге дейінгі тақ сандардың және жұп сандардың қосындыларын табудың программасын құру керек.

Program tak and jup Var I, s, s1: integer; Begin S:=0; S1:= 0; For i:=1 to 100 do Begin If I mod 2 = 0 then s:=s+I else s1:=s1+I; Writeln (‘ s=’, s, ‘ , ‘ , ‘s1= ‘, s1); End;

4 Көбейту кестесін есептеуге бағдарлама құру

var a,b :integer; begin for a:=2 to 9 do begin for b:=0 to 9 do writeln (a, '*',b , '=', a*b); end;end.


Тапсырмалармен жұмыс жасайды:


1.Математикалық берілуіне түсінік

2.Алгоритмін құру ауызша

3.Программасын құру

4.Компьютерде теру, өңдеу

5.Нәтижесін алу, талдау

Дәптер және компьютер

Бағалау

Жиынтық бағасымен бағаланады

Кері байланыс

Сабақ барысындағы алған білімдері туралы ауызша әңгімелеу


Үйге тапсырма.

Қайталану саны белгілі және белгісіз циклдар тақырыбын қайталап оқу

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік



Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева




Қысқа мерзімді сабақ жоспары №20 сабақ. 8 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі: Иса Балзия


Өтілетін күні:

27.01.2014ж.

Сабақтың тақырыбы:

Есептер шығару.Кері санау операторларымен есептер шығару

Сабақтың мақсаты:


Диалогті топтық әңгіме әдісін қолдану арқылы оқушылардың Паскаль программалау тілінде есептер шығару, компьютерде орындату бойынша алған білімдерін одан әрі дамыту

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде сызықтық алгоритмдерді программа құру, логикалық ойларын дамыту

Әдіс тәсілдер:

Топтық және жеке жұмыс, «Стоп-кадр», рефлексия


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.

  • Оқушыларды программа бөліктері бойынша топқа бөлемін

1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.

2. Оқушыларды программа бөліктері бойынша топқа бөлінеді.

Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды


Үй тапсыр-масын сұрау






І.Үй тапсырмасына өтілген материалдарды еске түсіруге сұрақ-жауап қолдану:

1.Стандарты функциялар

ІІ.Сұрақтарды толық ашу үшін «Стоп кадр» әдісін қолдану

ІІІ. Шеңбердің ауданын есептеуге программа құрыңыз

І-ІІ.Сұрақтарға жауап алынып, тақтаға жазылады

ІІІ.

Program es2;

Var S,l,pi:real;

Begin

Readln (l); pi:=3.14;

S:=2*pi*r*r

Writeln (‘audani=’,S);end.


Постер, қаламсап









Компьютер : ABC Pascal редакторы

Есептер шығару


1. Блум таксономиясының «Білу», «Түсіну», «Қолдану» деңгейіндегі деңгейлік тапсырмалар беремін.

2. Топтық жұмыс және жеке жұмыс. Кеспе қағаздармен жұмыс

1. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program san;Var i: integer;

Begin Wtiteln (‘ 1- den 100- ge dein butin san’);

Writeln; For i:=1 to 100 do Write (i:4);End.

2. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар. Program jup; Var i: integer;

Begin Writeln (’30-dan 10-ga deingi jup san’);For i:=30 downto 10 do

If I mod 2=0 then Writeln (i);End.


1. Оқушылар берілген тапсырмалармен жұмыс жасайды.

2. Топқа берілген сұрақты ортаға салып талқылайды. ЖАДА іске асады

3.Ынтымақтастыққа қолайлы орта құрылады

Оқулық, компьютер , кеспе қағаз

74 бет 1-10 есептер





Сабақты қорытындылау



Мен сабақты қорытындылау үшін әр топтар бір-біріне сұрақтар қойып кері байланыс жасатамын.

Бірінші топ екінші топқа сұрақ қояды, екінші топ бірінші топқа сұрақ қояды. Топтар жауап береді.


Бағалау

Формативті –суммативті бағалау

Жиынтық бағасымен бағаланады.


Үйге тапсырма.

Оқулықтан:Паскаль тіліндегі айнымалылар

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева








Қысқа мерзімді сабақ жоспары №24 сабақ. 8 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі: Иса Балзия


Күні:

26.02.2014 ж.

Сабақтың тақырыбы:

Электрондық кесте ұғымы. MS Excel редакторы

Сабақтың мақсаты:

Электронды кесте туралы түсінік қалыптастыру;

MS Excel редакторы терезесімен таныстыру;

Күтілетін нәтиже:

- электронды кесте туралы түсінік алу;

- басқа бағдарламалардан ажырата білу;

- MS Excel редакторы терезесінің қызметін меңгеру;

- MS Excel редакторы терезесін білу және оларды қолдану.

Қолданылатын модульдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, ОүБ, оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Стратегиялық іс-әрекеттер:

«Жұптық әңгіме», «Топтық жұмыс», «Диалог», «Миға шабуыл», «Мозайка», «Өзін-өзі бағалау»


Уақыт өлшемі

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс - әрекеті

Оқушы іс - әрекеті

Ресурстар

2 мин

Ынтымақтастық атмосферасын құру

«Мозайка» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу

Оқушыларға қағаз қиындылырын таратамын

Оқушылар қағаз қиындыларын бір-біреуден алып құрастыру арқылы екі топқа бөлінеді

Қағаз қиындылары

5 мин

Үй тапсырмасын сұрау

Екі топқа сұрақтар қою

Әр топ кезек-кезек сұрақтарға жауап береді

Интербелсенді тақта

13 мин

Үй тапсырмасын пысықтау

Екі топқа компьютерде тапсырма беру

Топтар тапсырмаларын компьютерде орындайды. Жұмыстарын қорғайды.

Компьютер, интербелсенді тақта

2 мин

Сыни тұрғыдан ойлануға сұрақтар қою




13 мин

Жаңа сабақты

Екі топқа жаңа сабақ жазылған ресурстарды беру, тұжырымдама жасауға тапсырма беру

Жаңа сабақ ресурстары бойынша топпен дайындалып, сол ресурстарды бір-біріне түсіндіреді. Топтар терезесінің құрылысына тұжырымдама жасайды және қорғайды.

Ресурстар, Плакат, сызғыш, маркер, стикер.

2 мин

Оқушыларға толықтырулар

Интербелсенді тақтадан «электронды оқулық» материалдарын көрсетемін

«Электронды оқулыққа» назар аударады, тыңдайды

Интербелсенді тақтада «Электронды оқулық»

3 мин

Жаңа сабақты бекіту

Топтар 5 сұрақтан дайындайды

Дайындаған сұрақтарын екі топ бір-біріне қояды


2 мин

Үй тапсырмасын беру

MS Excel редакторы

Күнделікке жазып алады.


3мин

Рефлексия, өзін-өзі бағалау

Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Қандай сезімде болдың?

Бағалау кестесіне суммативті бағасын шығару

Смайликтер арқылы топ мүшелерін бағалайды.

Оқушылар стикерге өз ойларын жазып жапсырады.

Стикерлер, смайликтер, бағалау парағы



Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева





























































17.Қысқа мерзімді сабақ жоспары №17 сабақ. 9 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі Иса Балзия

Өтілетін күні:

11.01.2014ж.

Сабақтың тақырыбы:

Символдық жолдар символдар бойынша жолдарды өңдеу

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде символдық шама және операторлары туралы түсінік беру, алған білімдерін одан туралы әрі дамыту

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде символдық шамаларды қолданып, есептер шығару , компьютерде орындату

Әдіс тәсілдер:

Жұптық және жеке жұмыс, «Стоп-кадр»


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Үй тапсыр-масын сұрау





І.Үй тапсырмасындағы есепті -

-Графикалык экранды жүктеу

-Графикалық режим түрлері

-Графикалық операторларды атаңыз:

ІІ.Сұрақтар қойылып, толық ашу үшін «Стоп кадр» әдісін қолдану

Үй тапсырмасындағы сұрақтарға жауаптар алынады.





Оқулық және дәптермен компьютер жұмыс


Компьютер : ABC Pascal редакторы

Негізгі бөлім




















Паскаль тілінде символдар тізбегінен тұратын тіркестік айнымалылар қолданылады.Олардың типін көрсету үшін алдымен айнымалы атауы,одан кейін тік жақша ішінде жолдың ең ұзыны көрсетілген string түйінді сөз қолданылады. VARайнымалы аты: string [ жолдың ең үлкен ұзындығы ]Тіркестік өрнектер.Тіркестік өрнек деп амал белгілері,тіркестік айнымалылар және функция атауларынан құралған,ұзындығы 256 символды тізбекті айтамыз.Біріктіру немесе конкатенанция амалы,ол қарапайым + белгісімен белгіленеді.Бұл амал бірнеше символдардан немесе сөз тіркесінен жаңа мәтін жолын құру үшін пайдаланылады.Программа мәтіндегі сөз тіркесінен тұратын тұрақтылар бір жолда жазылу тиіс.Егер оның бөлігін келесі жолға тасымалдап жазсақ қате болады.

Салыстыру амалдары олар: =, ,, = белгілерімен белгіленеді.Егер тіркестің алғашқы символдары бірдей болса,онда қай жолдың символдары көп болатын болса,сол үлкен деп есептеледі.Егер өрнекте біріктіру мен салыстыру амалдары болса,ең алдымен біріктіру амалы,содан соң салыстыру амалы орындалады.Мәтін ұзындығын анықтау операциясы.Бұл операция алгоритмдік тілде ұзын түйінді сөзі қолданылады.Мәтін ұзындығы оны құрайтын символдар санымен анықталады.


Мұғалім түсіндіргенінен тірек сөздерді дәптерге түртіп жазады.

Дәптермен жеке жұмыс жасайды.

Мысалдар:

1.«Оқушы+ 2014+жыл» сөз тіркесінде біріктіру және мәтін ұзындығы нешеге тең?

2.Оқулықтағы «А» әріптер санын анықтауға бола ма?

Алгоритмін жазыңыз

3. Оқушы өзінің тегі мен есімінің ұзындығын анықтауға бағдарлама құрады



















*Өздерінің шығарған есептерін жұптағы досына тексереді

*Оқушылар жұп болып, компьютерде есептерді орындайды






Оқулық, компьютер





АВС Паскал ортасында орындату, тексеру





Бағалау

Жиынтық бағасымен бағалаймын

Кері байланыс

Сабақ барысындағы өздерінің алған білімдеріне «Бағдаршаммен» бағалайды

Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын


Үйге тапсырма.

Оқулықтан: Символдық шамалармен жұмыс

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева



































18.Қысқа мерзімді сабақ жоспары №18 сабақ. 9 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі Иса Балзия

Өтілетін күні:

14.01.2014ж.

Сабақтың тақырыбы:

Символдық жолдар мен жұмыс жасайтын функциялар

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде символдық шамаларға қолданылатын функциялар туралы түсінік беру, алған білімдерін одан туралы әрі дамыту

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде символдық шамаларды қолданып, есептер шығару , компьютерде орындату

Әдіс тәсілдер:

Жұптық және жеке жұмыс, «Стоп-кадр»


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Үй тапсыр-масын сұрау





І.Үй тапсырмасындағы есепті -

-Символдық шама

-Символдық шамалармен орындалатын әрекеттерді атаңыз

ІІ.Сұрақтар қойылып, толық ашу үшін «Стоп кадр» әдісін қолдану

Үй тапсырмасындағы сұрақтарға жауаптар алынады.


-Біріктіру

-Ұзындығын анықтау

-Салыстыру амалдарын атайды



Оқулық және дәптермен компьютер жұмыс



Негізгі бөлім




















Паскаль тілінде символдар тізбегінен тұратын тіркестік айнымалыларға қолданылатын функциялар : CHR(I)-I санына сәйкес символы береді.

ORD(S)-S символының бүтін сан түріндегі кодын береді

COPY( ST,POZ,N ):String; ST сөз тіркесінің POZ нөмірлік символынан

бастап қатар тұрған N- символ көшіріліп алынады.

UPCASE( C:CHAR ): CHAR; латын алфавитінің кіші әріптерін бас

әріптерге ауыстырады.

DELETE( Var S:String; N, M:Integer); S-мәтіннің,N-таңбасынан бастап,М- таңбасын өшіреді.

INSERT( S1,S2,Poz ); S сөз тіркесі символдарының Poz нөмірінен бастап N символды өшіреді де, нәтижені S мәні ретінде жазады.

Мұғалім түсіндіргенінен тірек сөздерді дәптерге түртіп жазады.

Дәптермен жеке жұмыс жасайды.

Есеп:Кіші латын әріпімен енгізілген жолды, үлкен латын әріптеріне ауыстыру программасын құрыңыз.

Program austir:

Var s:string:

k:byte: begin

readln(s):

for k:=l to length (s) do

s[K]: =Upcase (s[k]);writeln(s):

end.

*Өздерінің шығарған есептерін жұптағы досына тексереді

*Оқушылар жұп болып, компьютерде есептерді орындайды






Оқулық, компьютер





АВС Паскал ортасында орындату, тексеру





Бағалау

Жиынтық бағасымен бағалаймын

Кері байланыс

Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын


Үйге тапсырма.

Оқулықтан: Символдық шамалармен жұмыс .Операторларды жаттау

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева




19.Қысқа мерзімді сабақ жоспары №19 сабақ. 9 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі Иса Балзия

Өтілетін күні:

21.01.2014ж.

Сабақтың тақырыбы:

Символдық шамаларды өңдеу

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде символдық шамаларға қолданылатын операторлармен есептер шығару, алған білімдерін одан туралы әрі дамыту

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде символдық шамаларға операторлар қолданып, есептер шығару , компьютерде орындату

Әдіс тәсілдер:

Жұптық және жеке жұмыс, «Стоп-кадр»


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Үй тапсыр-масын сұрау





І.Үй тапсырмасындағы есепті -

-Символдық шама ұзындығы анықтау операторы

- DELETE( Var S:String; N, M:Integer);-қызметі не?

- сөз тіркесінің POZ нөмірлік символынан бастап қатар тұрған N- символ көшіру операторын атаңыз

ІІ.Сұрақтар қойылып, толық ашу үшін «Стоп кадр» әдісін қолдану

Үй тапсырмасындағы сұрақтарға жауаптар алынады.





Оқулық және дәптермен компьютер жұмыс



Негізгі бөлім




















Есеп1:Cөз тіркесі берілген. Берілген сөз тіркесінен 3 позициясынан бастап 5 элементті қиып алуды орындайтын бағдарлама құрыңыз

program esep1; uses crt;

var a,b:string; begin clrscr;

a:='informatika'; b:=copy(a,3,5);

writeln(a); writeln(b); end.

Есеп 2.Төмендегі әрекеттер нәтижесі қандай болмақ?13 дейін

1:d:=’Шіркін,’ ; n:=’life’

а) length(d)

ә) t:=d+n

2:

a:=’Қазақшаңыз’ b:=’қалай?’

a) d:=a+b

ә) copy(a,2,1)+copy(a,8,3)


Дәптермен жекежәне жұптық жұмыс жасайды.

Есеп1:

program esep1; uses crt;

var a,b:string; begin clrscr;

a:='informatika'; b:=copy(a,3,5);

writeln(a); writeln(b); end

Есеп 2:

1: А) ұзындығы 11 тең

Ә) «Шіркін, life» сөз тіркесі экранда пайда болады

2:А) Қазақшаңызқалай?

Ә) «аңыз»

*Өздерінің шығарған есептерін жұптағы досына тексереді

*Оқушылар жұп болып, компьютерде есептерді орындайды






Оқулық, компьютер





АВС Паскал ортасында орындату, тексеру





Бағалау

Жиынтық бағасымен бағалаймын

Кері байланыс

Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын


Үйге тапсырма.

Оқулықтан: Символдық шамалармен жұмыс .Операторларды жаттау

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева

20 .Қысқа мерзімді сабақ жоспары №20 сабақ. 9 сыныптар үшін

Информатика пәні мұғалімі Иса Балзия

Өтілетін күні:

21.01.2014ж.

Сабақтың тақырыбы:

Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Паскаль программалау тілінде символдық шамаларға қолданылатын операторлармен есептер шығару, алған білімдерін одан туралы әрі дамыту

Міндеттері :

  • Оқушының сын тұрғысынан ойлауға, берілген мәселені шешуге дағдыландыру

  • Паскаль программалау тілінде символдық шамаларға операторлар қолданып, есептер шығару , компьютерде орындату

Әдіс тәсілдер:

Жұптық және жеке жұмыс, «Стоп-кадр»


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданатын құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі


  • Оқушылармен сәлемдесемін және оларды түгелдеймін.


1. Оқушылар сәлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыны кезекші оқушы айтады.


Оқу құралдарын түгелдеп қолдануға дайындайды

Үй тапсыр-масын сұрау





І.Символдық шамалармен жұмыс тақырыбындағы сұрақтар қойылып, толық ашу үшін «Стоп кадр» әдісін қолдану

Үй тапсырмасындағы сұрақтарға жауаптар алынады.





Оқулық және дәптермен компьютер жұмыс



Негізгі бөлім




















Берілген тапсырмадағы есептердің алгоритмін түсініп, математикалық қойылымын анықтап, бағдарламасын жазып, компьютерде орындату

Есеп1: Мәтіннен «а» әріпін анықтау

Есеп2: Берілген сөз тіркесіндегі бос орынды үтірмен алмастыруды анықтау

Есеп3: Берілген сөз тіркесінен бос орындар арқылы неше сөзден тұратынын анықтау


Бағдарламасы:

program es1;

var a:string[25]; i,j:integer;

begin writeln ('a engizy');

readln(a); j:=0;

for i:=1 to length(a) do

begin

if copy(a,i,1)= 'a' then j:=j+1;

end; writeln (j); end

*Өздерінің шығарған есептерін жұптағы досына тексереді

*Оқушылар жұп болып, компьютерде есептерді орындайды






Оқулық, компьютер





АВС Паскал ортасында орындату, тексеру





Бағалау

Жиынтық бағасымен бағалаймын

Кері байланыс

Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын


Үйге тапсырма.

Оқулықтан: Символдық шамалармен жұмыс .

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Күнделік


Тексерілді:

ДОІЖО: Б.Көппаева
























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ж?йке ж?йесі та?ырыбында ашы? саба?

Автор: Садуакасова Мейргуль Сериковна

Дата: 17.09.2016

Номер свидетельства: 344205


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства