Бөлім | Координация және реттелу |
Педагогтің аты–жөні: | Ахметова Гулзира Елубаевна |
Күні: | 12.02.2022 |
Сыныбы: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жүйке жүйесі және оның құрылымдық құрамбөліктерінің атқаратын қызметі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.7.2 - жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау; 7.1.7.3 - жүйке жасушасының компоненттерін анықтау 7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
Сабақтың мақсаты: білу | Барлық оқушылар: -Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау; Көпшілік оқушылар: ЖЖ құрылымын сипаттау, қызметтерін атау; Жүйке жасушасының бөліктерін (денесі, аксон, дендриттер және қабықша) атайды. Кейбір оқушылар: |
Құндылықтарға баулу: | Құрмет: топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу. ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау; жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту. ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарам-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану; |
| Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс–әрекеті | Оқушының іс–әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. | Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді. | Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. | Презентация, қол смайликтері Таратпа материал |
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин | (Ұ). Үй тапсырмасын сұрау LearningApps бағдарламасында жануарлардың жүйке жүйесінің типтері мен өкілдерін сәйкестендіру: Жүйке жүйесінің типтері | Өкілдері | 1.Түтікті жүйкелі | Буылтық құрттар буынаяқтылар, тікен терілілер, моллюскілер | 2.Түйінді жүйкелі | Омыртқалы жануарлар | 3.Сатылы жүйкелі | Ішек қуыстылар (гидра) | 4.Торлы жүйкелі | Жалпақ құрттар (ақ планария) | «Жұмбақ жасыру»: Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын айқындау. Ол үшін оқушыларға тақтадағы суреттер ұсынылады. | Оқушылар LearningApps бағдарламасымен сәйкестендіру орындайды. Осы арқылы өткен сабақты еске түсіруге тырысады. Оқушылар сәйкестендіріп болған соң тақтадағы дұрыс жауаппен бірін –бірі тексереді. Жаңа сабақ тақырыбын суреттерге қарап, анықтауға тырысады. | Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату. Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану. Жалпы - 1 балл | SMART тақта https://learningapps.org/watch?v=pu1rfb2pc22 Суреттер |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин | Презентациямен жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компоненттерін қысқаша қорытындылау. Twig сайтынан бейнефильм көрсету арқылы адамның жүйке жүйесінің құрылысын көру. «Стоп кадр» әдісі арқылы «Бейнежазба» көрсету. «Бейнежазбадан не байқадыңдар? | Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады. | Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу. | Презентация SMART тақта https://twig-bilim.kz/ru |
Ұжымдық жұмыс 5 мин | Тапсырма 1. Биологиялық диктант. Нейрон денелері мен қысқа өсінділердің топтасуы (ми мен жұлынның сұр затын) құрайды. Ақ май қабығымен қапталған ұзын өсінділер – аксондар (ақ затты) түзеді. Нейронның ұзын өсінділерінің тармақталуы жүйке ұштарын – (рецепторлар) құрайды. Нейрондар: (сезімтал, қозғалтқыш, аралық ) бөлінеді. Жүйке жасушалыры: (денесінен, өсінділерден, жүйке ұштарынан) тұрады. | Таратпа қағаздарға орындап, жұмыстарын тапсырады. Берілген мәлімет бойынша өздері сұрақ қойып, жауабын сыныпта талқылайды. | Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. Жалпы– 2 балл Дескрипторы: -жүйке жүйесінің құрылымдық бірлігін анықтайды; - жүйке жүйесінің қызметін атайды; | Таратпа материалдар |
Жеке жұмыс 4 мин | Нейрондар қызметі | Нейрон түрлері | 1.Тітіркенуді жүйке импульстеріне түрлендіреді. | а)сезімтал ә)аралық б)қозғалтқыш | 2.Миға ішкі мүшелер мен сезім мүшелерінен жүйке импульстерін беруді жүзеге асырады. | 3.Мида бір нейроннан екіншісіне импульстерін беруді жүзеге асырады. | 4.Жүйке импулстерін бұлшық етке, бездерге және басқа атқарушы үшелерге береді. | Тапсырма 2. Кестені орындау: Сергіту сәті (Brain exercises) | Таратпа материалға сәйкестендіру кестесін орындайды да, презентациядағы жауабымен тексереді. Миға арналған жаттығулар жасайды. | Дескриптор: - нейронның құрылымдық компоненттерін анықтайды; Жалпы– 2 балл | Тақта, оқулық, таратпа материал |
10 мин | Викторина: “Plickers” сайты көмегімен тест-ойынын жүргізу: Жүйке жасушасының ғылыми атауы қандай? - нейрон Жүйке жасушаларын не құрайды? - Ұзын және қысқа өсінділерден Нейронның қысқа өсіндісі: дендрит Орталық жүйке жүйесі: ми және жұлын Екі жүйке жасушасының арасындағы саңылау қалай аталады? - синапс | Арнайы QR коды көрсетілген қағаздар көмегімен тест сұрақтарына жауап береді. Берілген жауаптары сканерленіп, SMART тақтадан тамашалайды. | Бағалау: сайтта автоматты түрде шығатын әр ұпай сандарын интербелсенді тақтада көрсету. Жалпы – 5 балл | https://www.plickers.com/library SMART тақта |
Сабақтың соңы Ой толғаныс Рефлексия 3-4 мин. | Оқушылардан кері байланыс алып, үй жұмысын береді. Рефлексия. «Бағдаршам» Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.» Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» Сабақ соңыныда мұғалімге бағалау парағын тапсырады, мұғалім осыны ескере отырып жиынтық баға қояды. Үй тапсырмасы: ξ40-41 оқу . 165 беттегі № 3 тапсырмаларды орындау. Анықтама жазу: 1. Жүйке жасушалары- 2.____________-жүйке импульсі өтетін жол. 3. Жүйке орталығы - 4. Рефлекс - 5. Бұлшық ет синапсы- 6. Дендрит - 7. Рецептор - | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды. Тақтадағы бағдаршамның әр қалташасына өз аттарын салады. Сабақтың басында оқушыларға кесте таратылып беріледі, өздері орындаған тапсырманы белгілеп отырады. | Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар пікірін анықтайды. Білімді меңгеру деңгейін біледі. Саралау: Сабаққа қорытынды жасалады. | плакат, презентация, карточкалар |
Қосымша ақпараттар |
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Сабақта бағалаудың формативті түрі, ауызша түрі қолданылады. Өзін- өзі бағалау Plickers.com сайтымен бағалау | Сабақ барысындаPower Point презентациясы қолданады. Қауіпсіздік ережелерін сақтану. Сынып бөлмесінің тазалығы. Сергіту сәтінде жаттығулар орындалады. |
Жалпы бағалау: Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі әрекет сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? 1: 2: |