kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңартылған білім мазмұнымен құрылған сабақ жоспары, биология пәнінің мұғалімдеріне арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары (ҚМЖ)


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:4.05.2018


Мұғалімнің аты-жөні: Янтурсина Лаззат Нурбергеновна

Сынып:7а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.3.3-Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдерін ажырату;

7.2.3.2-Жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Жануарлардағы онтогенездің типтерін сипаттап бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Жәндіктердің көбею және даму ерекшеліктерінің сызбасын жасайды, дамуына байланысты жәндіктерді жіктейді

Кейбір оқушылар:

Жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру


Жетістік критерийлері

Онтогенез типтерін ажырата алады.

Сәйкестендіру тесті арқылы бунақденелілерді дамуы бойынша жіктейді

Даму сызбасын дұрыс сызады, даму кезеңін суреттер арқылы дәлелдейді

Тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыра алады.

Тілдік мақсат

Барлық пәндер үшін

  • Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

  • Пәнге тән лексика мен терминология

Турадаму,түрленіп даму,метаморфоз,дернәсіл,қуыршақ,жұмыртқа

  • Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Онтогенез дегеніміз \бұл үдерісі кезеңдері

Жәндіктер арасындағы бәсекелестік болама

Қоршаға орта дернәсі , имаго

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық.

«Ширату» кезінде ,топпен жұмыс кезінде ынтымақтастыққа,достыққа, бір-бірінің сөзін тыңдауға тәрбиелеу.

Еңбек пен шығармашылық.

Жұптасып еңбек етуге,жапсыру кезінде мұқияттылыққа,бояу кезінде әдемілікке тәрбиелеу.

Өмір бойы білім алу.

Өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу. Мәңгілік ел туған елдін жануарларымен жәңдіктердің көбиюіне үлес қосу

Пәнаралық байланыстар

Математика, логикалық есептер шығару

Музыка

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында бейне ролик қарау.

Сергіту кезінде ырғақты қимылды музыка әуенін интерактивті тақтаға қарап билейді

Бастапқы білім

Ағзалардағы жеке даму,өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың барысы



Сабақ басында

Сәттілік «Гүл сыйлау»

Топқа бөлу

Түстер арқылы топқа бөлу.

Топтың атаулары жаңа сабақта кездесетін тер

мин сөздер орысша,қазақша жазылған.

І топ «Жұмыртқа»

ІІ топ«Дернәсіл»

ІІІ топ «Қуыршақ»


Үй тапсырмасын тексеру

«Құмырсқа үйлеуі»

Онтогенез дегеніміз не?\жеке даму процесі\

Өсімдіктерде онтогенез неден басталады? \Ұрықтану кезенінен\

Ұрықтың даму кедені қандай кезен деп аталады?\Эмбриондық\

Ұрықтан кейінгі кезен қалай аталады? \Постэмбриондық\

Бластула дегеніміз? \бір қабатты ұрық

Гаструра дегеніміз? \қос қабатты ұрық\

Эктодерма дегеніміз\сыртқы қабат

Энтодерма дегеніміз \Ішкі қабат\

Мұғалімнің «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!»

ҚБ. «Смайлик»

Смайликті сұрақтар бойынша өзіне толық әрі түсінікті етіп айтып шыққан оқушыға береді

Ширату жаттығуы бейне ролик қарау


Яғни бүгінгі сабақ тақырыбы: Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.

Оқу мақсаты: 7.2.3.3-Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдерін ажырату;

7.2.3.2-Жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру.

Сабақ мақсаты


Жіп, жүрек

Сабақтың ортасы/сабақтың негізгі бөлімі

«Голерия саяхат» Топтық жұмыс

І топ Тура даму дегеніміз не?мысал келтіру,

даму сызбасын құрастыру

ІІ топ Толық түрленіп даму дегеніміз не?мысал келтіру,даму сызбасын құрастыру

ІІІ топ Шала түрленіп даму? мысал келтіру,даму сызбасын құрастыру

Дескриптор:

Даму типтеріне сипаттама береді

Даму типтеріне мысал келтіре алады

Даму типтерінің сызбасын сызып сипаттайды

Мұғалімнің: Өте құнды мәлімет Жарайсыңдар!

ҚБ«Бағдаршам»

Бағалау критерийі

Өте жақсы тапсырма нақты жүйелі түсіндірілсе Жасыл

Жақсы тапсырма жүйелі бірақ толықтыру қажет етеді Сары

Орташа әліде жұмыстануды қажет етеді Қызыл


«Кейс»Тапсырма: Жеке жұмыс

Сәйкестендіру тесті

Бағалау

Бунақденелілер түрлері

Шала түрленіп даму

Толық түрленіп даму

1.Қоңыз

2.Инелік

3.Үй шыбыны

4.Түкті ара

5.Шегіртке

6.Маса

7.Көбелек

8.Құмырсқа





Дескриптор:

Бунақденелілердің түрлерін сипаттап ажыратады.


Суреттегі жәндіктердің даму типін анықтап,ұқсастығы мен айырмашылығын сипатта.



Эссе :Жануарлар мен жәңдіктердің көбейюіне қаңдай үлес қосар едің

Дескриптор:

Даму типін анықтайды

Дамудың екі түріндегі ұқсастықты анықтайды

Дамудың екі түріндегі айырмашылықты анықтайды

Мұғалімнің: Жарайсың! Өте жақсы!

ҚБ «Сәнді жұлдыз»

Жақсы жарадын ақылдым

Сергіту сәті «Бақа биі»

ІІІ тапсырма Жұптық жұмыс «Математикалық тергеуші»

1.Оқушы бала көбелектің 10, дәуіттің 15, масаның 10, және айырқұйрықтың 20 жұмыртқасының жатқан жерлерін тапты.

Сұрақ:.Бұл жұмыртқалардан неше дернәсіл, неше қуыршақ, неше ересек бунақдене пайда болуы мүмкін?

2. Көк шыбын дернәсілімен зақымданған жас етті қандай биологиялық тәсілмен тазартып алуға болады?

Жауап-5

1.35 дернәсіл, 20 жұмыртқа, 55 ересек бунақдене.

2.Ет кепкеннен соң дернәсіл қуыршаққа айналып түсіп қалады.


1.Қазақстанның Қызыл кітабына тіркелген ақтеңбіл дәуіт 82 күнде 246 бөлме шыбынын, 41 жеміс шыбынын қорек еткен.

Сұрақ: Осындай 300 бөлме шыбынын,50 жеміс шыбынын неше күнде жеп тауысады?

2.Құмырсқалар қоғамдасып тіршілік етеді. Бір илеудегі құмырсқалар «жауынгер құмырсқа », «жұмысшы құмырсқа», және аналық құмырсқа яғни « патша-ханымдар» болып 3-ке бөлінеді. Әдетте бір илеудегі құмырсқалардың ішіне басқа илеуден бір құмырсқа келіп кірмек болса, илеу жауынгерлері бірден оның бөтен екенін сезіп, илеуге жолатпайды.

Сұрақ; Илеудің байырғы тұрғындары құмырсқаны илеулеріне қандай жағдайда қабылдайды?

Жауабы:

1.100 күнде.

2.Қуыршақ күйінде.

Мұғалімнің: Өте тамаша!Керемет!

ҚБ. «Сиқырлы қарындаштар» әдісі арқылы дұрыс жауап берген оқушыны бағалау


Жарайсың Күшті Керемет

Дайын үлгі жауап арқылы жұптын өзара кретириалды бағалауы жүзеге асады.

Сергіту сәті «Бақа биі»


Эссе :

Жәңдіктердің дамуындағы бәсекелестікке қоршаған ортаның зияны барма.........



Оқулықпен

жұмыс

Қағаздар,маркерлер, кеспе қағаздар, суреттер,

Сабақтың соңы



Үйге тапсырма: Кесіртке , балық, бақа,осы жануарлардың сыртқы орта дан қорғану ерекшеліктер Эссе.





стикер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дебес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлемде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау ұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойлыныңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Автор: Янтурсина Лаззат Нурбергеновна

Дата: 14.06.2018

Номер свидетельства: 473295


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства