Та?ырыбы: Тіршілік ?шін к?рес
Ма?саты: Тіршілік ?шін к?рес т?рлеріні? ерекшеліктерін т?сіне отырып, ?орша?ан орта мен организм арасында?ы к?рделі ?атынас?а сипаттама беру.
Просмотр содержимого документа
«Тіршілік ?шін к?рес »
Биология пәні мұғалімі: Аксеитова Данагул Толеубаевна
Күні: 09.12.14.
11 «Б» сынып
биология
Сабақтың тақырыбы:
Тіршілік үшін күрес.
Сабақтың мақсаты:
Тіршілік үшін күрес түрлерінің ерекшеліктерін түсіне отырып, қоршаған орта мен организм арасындағы күрделі қатынасқа сипаттама беру.
Міндеттері:
Тақырыпты ашу үшін оқушыларға негізгі сипаттауға ықпал ету.
Тапсырмалар және қосымша мәліметтермен жұмыс жасата отырып, биология пәніне деген қызығушылығын арттыру.
Оқушыларды өз ойын нақты мысалдармен жекізу, алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар тіршілік үшін күрестің түрлерін, организмдердің жыртқыштық жағдайдағы бәсекелестігін, түрішілік, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен қалай күресетіндігін біледі.
Дарвинизм заңдылықтарына сипаттама жасай алады.
Түйінді идеялар:
Даралар арасындағы қорек, орын, жарық, ылғал үшін күрестің идеясын ашады.
Ұйымдастыру. (1мин)
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Журналды толтыру.
Сабақтың этаптары:
Сабақтың барысы
Күтілетін нәтиже
Топтастыру (1 мин)
Эволюция негізін қалаушылар
(Ч. Дарвин, К. Линней, Ж.Б. Ламарк)
Берілген кеспе әріптерден сөз құрау.
Топтарға тез арада бірігу.
Жылдам ойлану, тапқырлықты тану.
Үй тапсырмасын тексеру.
Жеке жұмыс
Сауалғы сұрақтар.....
(6 мин)
«Ойға түрткі»
(2 мин)
1.Топ мүшелері үйде дайындап келген сұрақтарын допты бір-біріне беру арқылы қояды.
2.Үй тапсырмасын пысықтау барысында, берілген сұрақтарды түсініп оқып, сұрыптаудың қай түріне жататынын әрқайсысының тұсына жазып көрсетеді. (№1 қосымша)
3.Топ атауларына мәліметтер беріледі.
Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Сұрақтар арқылы жауап қайтарылып, өткен тақырыпты меңгергенін көрсетеді.
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты ашады.
Топтық жұмыс
«Ортақ пікір, ортақ шешім» (8 мин)+(3мин)
Жұптық жұмыс (кеспе
қағаздары арқылы)
(2мин)+(1мин)
I топ – Паразиттік жағдайдағы бәсекелестік.
II топ – Жыртқыштық жағдайдағы бәсекелестік.
III топ – Түрішілік күрес.
Биологиялық ұғымның дұрыс, дұрыс еместігін жазып көрсетеді.
(№2 қосымша)
Өз ойларын тиянақты етіп, мысал келтіре отырып, пікірлерін ортаға салады.
Шапшаңдықты көрсетеді.
Cергіту сәті:
(2 мин)
«Қаңқалар биі»
Дене қимылдарын жасау.
Топтық жұмыс
«Ойланудың қалпағы»
(6мин)+(5мин)
Сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес.
Берілген тақырып бойынша идеяның түрлі элементтерін басатын карта жасау.(№3 қосымша)
Ақпарат
Эмоция
Сыни аналитик
Логика
Идея
Бағдарламаны
көрсетеді.
Сабақты қорытындылау
(3мин)+(1мин)
Тестік тапсырма.
Тест тапсырмасын тексере отырып, жаңа тақырыпты қорытындылайды.
Үйге тапсырма(1мин)
§13-14 қосымша мәліметтер жинақтау.
Тапсырманы түртіп алу
Бағалау(3мин)
Топ басшысының бағалауы.
Кері байланыс
№1қосымша
1. Сұрыптау кезінде организмдегі белгілердің төзімділігін арттырады.
2. Жаңадан пайда болған белгілер организм үшін зиянды.
3.Нәтижесінде жаңа түрлер түзіледі.
4. Нәтижесінде қолтұқымдар мен іріктемелер алынады.
5. Қажет деп табылған белгіні өзгерту үшін жоспар құрады.
6. Тіршілік пайда болғаннан бері үздіксіз, үзіліссіз жүріп отырады.
7. Пайда болған белгілер организмге пайдалы.
№2 қосымша
Дұрыс, дұрыс емес стратегиясы
Биологиялық ұғым
Дұрыс
Дұрыс емес
Табиғи сұрыптау тіршілік пайда болғаннан бері жүреді
Тіршілік үшін күрес мүлдем болмайды
Дарвин жер қойнауын зерттеді
Жаңа түрлер пайда болады
Көктем мезгілінде бәсекелестік күшейеді.
Саңырауқұлақтар селбесіп тіршілік етеді.
Жазық далалы жерде өсімдіктер өспейді
№3 қосымша
Сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес.
Фактілер , орташа, обьективті ақпаратты келтіру. (Ақ түсті қалпақ)
Эмоциялар мен болжамдар,алдын-алу сезу. (Қызыл түсті қалпақ)
Сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес.
Сыни аналитик, логикалық негатив. (Қара түсті қалпақ)
Шуақты оптимизм, логикалық позитив. (Сары түсті қалпақ)
Сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес.
Шығармашылық өсу, мүмкіндіктер, идеялар. (Көгілдір түсті қалпақ)
Бағдарлама, үдеріс, ұйымдастырушы, шолу,шешім. (Жасыл түсті қалпақ)
Топ ережесі
Жолдастарыңа мейірімді бол, өйткені сендер бір жұмыс жасайсыңдар.
Басқаларын тыңдай біл.
Сыныптас жолдасыңның ой-пікіріне келіспесең, айқайлама, сөзін бөлме. Сыпайы түрде рұқсат сұрап, пікіріңді ортаға сал.
Егер сенікі дұрыс болмаса, өз қатеңе кешірім сұра.
Біреудің қатесіне күлме. Есіңде болсын, сенде оның орнында болуың мүмкін.
№14 мектеп-гимназиясы
Ашық сабақ
Тақырыбы: Тіршілік үшін күрес
Мақсаты:Тіршілік үшін күрес түрлерінің ерекшеліктерін түсіне отырып, қоршаған орта мен организм арасындағы күрделі қатынасқа сипаттама беру.