Пәні: биология | Сынып 8 «Ә» | Күні: 20.11.2014ж | Сабденбаева Л |
Тақырыбы | Тірек –қимыл жүйесі.Қаңқа бөлімдері |
Мақсаты | Тірек-қимыл жүйесінің маңызын, қаңқа бөлімдерінің құрылысы мен қызметін білу |
Оқып үйренудің нәтижесінде | - Тірек-қимыл жүйесінің құрылыс ерекшеліктерін ажыратады. - Тірек-қимыл жүйесі қызметінің маңыздылығын түсінеді |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Тест түрлері, фронтальды әдіс, (жеке, жұптық жұмыс) |
Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау | Табыс критерий арқылы оқушыны үнемі бағалау 1.Тақырыптың мазмұнды баяндауына қарай бағалау 2.Зерттеудегі өзіндік үлесін бағалау 3.Тақырыптың нәтижесінің нақтылығына қарай бағалау |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру. 1-3мин | - Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру: - Сергіту сәті: дене жаттығуларын жасату | Оқушылар сергіту жаттығуын орындайды. | Бейнеролик, жаттығу түрлері |
Қызығушылықты ояту 5-7 мин | - Тірек - білімдерін қолдану, тақырып бойынша білімдерін жаңғырту(фронталды сұрау) | Үй тапсырмасы бойынша ашық, жабық тест сұрақтарымен жұмыс. | Слайд тест тапсырмалары № 1,2 қосымша |
Мағынаны тану 10 мин | - Тірек-қимыл жүйесінің маңызы -Қаңқа бөлімдері -бас қаңқасы -тұлға қаңқасы -кеуде қуысы -иық белдеуі -қолдың еркін қозғалатын -аяқтың еркін қозғалатын қаңқасы | Оқушылар тірек-қимыл жүйесі құрылысы,қызметімен танысады, біледі.Көрсетілімді көріп,тыңдайды. Остеология,синдесмология,миология, лордоз,кифоз,сколиоз.сөздерінің мағынасымен танысады. Тірек-қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметі туралы ой қорытады. | АКТ, интерактивті тақта, көрсетілім. Слайд «Тірек-қимыл жүйесі», Адам қаңқасы №3 қосымша |
Ой толғау. 20-25 мин | -Адам қаңқасынан қаңқа бөлімдерін ата -семантикалық карта - толықтыру тесті -жабық тест сұрақтары | 1.Қаңқа бөлімдерін айтып шығады. 2.Берілген сүйек аттарын қаңқа бөлімдеріне сәйкестендіріп тауып,жазу 4.Сөйлемдерді қалып қойған сөздерімен толықтыру 5.Жабық тест сұрақтарына жауап жазу | Адам қаңқасы. Жұмыс дәптері, интерактивті тақта, семантикалық карта толықтыру тесті жабық тест сұрақтары №4,5,6 қосымша |
Бағалау 2 мин | Табыс критерий кестесі Балды бағаға ауыстыру | Өзін-өзі бағалайды, өзара бағалайды. | №7,8 қосымша |
Үйге тапсырма: 1 мин | Қаңқа бөлімдері тақырыбын оқу.Тақырып бойынша ғылыми – ақпараттану, термин сөздермен жұмыс. Кесте толтыру. «Дене шынықтырудың тірек-қимыл жүйесін дамытудағы орны» реферат жазу Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау. |
Шығу парағы (оқушыларға) | Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Тақырып аясында қиындық тудырған кездер кездесті ме? Нені үйренгіміз келеді? |
Рефлексия (мұғалімге) | Сабақты өзіңіздің бағалауыңыз (бұл жерге сабақ барысындағы енгізілген өзгерістер мен өз комментариилеріңізді жазасыз. Сәтті және сәтсіз тұстарын жазыңыз) Не жақсы болды? Неліктен? Не ұнамады? Неліктен? Нені өзгертуге болады? |