kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері,). Белгілері мен алдын алу шаралары.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок по биологии

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері,). Белгілері мен алдын алу шаралары.»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөліп шығару

Мектеп: Облыстық дарынды балаларға арналған мамандандырылған №2 мектеп-интернаты

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Калданбекова Айгуль Дуйсенбековна

Сынып:8

Қатысқандар: 16 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері,). Белгілері мен алдын алу шаралары.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:

8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіреді

Оқушылардың басым бөлігі: тері ауруларының алдын алу шараларын сипаттайды, зерттейді

Кейбір оқушылар:

тері ауруларының алдын алу шараларын зерттейді, жинақтайды, бағалайды

Бағалау критерийлері:

  • Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіреді

  • Тері ауруларының алдын алу шараларын анықтайды


Тілдік мақсат:

Негізгі терминдер мен сөз тіркестер

Бактериялық,паразит саңырауқұлақ тудыратын аурулар,паразит жануарлар,теміреткі,қышыма,қотыр,безеу бөртпесі,А дәрумені,дерматолог

Құндылықтарды баулу:

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысу

Пәнаралық байланыс:

Биология, география

Акт қолдану дағдылары:


Интербелсенді тақта, карточкалар, флипчарт, маркерлер

Бастапқы білім:

Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі.


Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңі:

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


3- 5 мин

















5 мин







Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру. оқушылармен амандасу, түгендеу.

«Шаттық шеңбері» тренингі арқылы жағымды ахуал туғызу.

Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызу. Қане, бәріміз бір - біріміздің қолымыздан ұстап шеңбер құрайық. Осы дөңгелек шеңберді неге шаттық, жылулық шеңбері деп атаймыз? Қалай ойлайсыздар. Шеңберге тұрудың үлкен бір қасиеті бар. Шеңберіміз көктегі жылу беретін күн сияқты дөңгелек. Шеңберге тұрып, бір - бірімізді жақсы көре аламыз, жақсылық пен жылулығымызды сыйлай білуге үйренеміз. Міне, сондықтан бұл шеңберді жылулық, шаттық шеңбері деп атаймыз. Енді бәріміз жақсылық тілеп, шаттана қуанып, күлкімізді сыйлайық. 

Топқа бөлу. Түстер арқылы түстерге қарай топтастыру Топ ережесін құру

Үй тапсырмасын сұрау.

Сиқырлы сандық” әдісімен үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы жүргізу.

-Терінің маңызы қандай?

- Құрылысы мен қызметі?

- Тер бөлінудің реттелуін атаңдар?














карточкалар









Сабақтың ортасы




15 мин






































3 мин






7 мин





























































































Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру арқылы тақырыбын «Автор орындығы» арқылы берем.

Оқушылар төрт топқа бөлінеді.

1- бөлімді оқиды,1,2 топ оқырман 3-4 топ автор

2- бөлімді оқиды,1- топ автор, 2,3,4 топ оқырман

3- бөлімді оқиды,1- топ оқырман,2,3,4 топ автор,

Мәтінді бәрі оқиды,өзіңізге ұнаған оқушыны ортаға шығарып,оқырмандардан 3-сұрақ,автордан 1-сұрақ қойылады.




Сергіту сәті

«Көңілді КҮН»


Жоғары деңгей дағдылары

Тапсырма

1. Ауруларға сипаттама беріңіз. Қышыма ауруы_______________________________________________________________ _____________________________________________________________________________

Теміреткі ауруы_______________________________________________________________ _____________________________________________________________________________

Безеу ауруы __________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________

(а) Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазыңыз. ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________

(в) Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіріңіз. ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________


Дескриптор Білім алушы - қышыма ауруын сипаттайды; - безеу ауруын сипаттайды; - теміреткі ауруын сипаттайды; - теміреткі ауруының белгілерін жазады; - тері ауруларының (теміреткі,безеу және қышыма) алдын алу шараларын сипаттайды.













С блогының тапсырмасы




Бағалау критерийлер

Дескриптор

Ұпай

1

Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіріп салыстырады, Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру себебін түсіндіреді.

Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру ерекшелігін сипаттай алады

1

Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру ерекшелігін сипаттай алады

1

Тері ауруларын салыстырып, өзгерістің заңдылықтарын түсіндіре алады.

1




Мәтін [133]

§30

























Видео








































https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/teri-zhane-zhylu-retteushilik/lesson/teri-aurulary






Сабақтың соңы

7 мин




























1-2 мин

















1 мин

Сабақты қорытындылау

«Галлерияны шарлау» әдісі «Қанайналым» сөзіне өлең жазу(топен жұмыс)

Синквейн француздың «бес» деген сөзінен шыққан, яғни бес жолды өлең жазу әдісі.


1 - тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім)
2 - тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім)
3 - тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу.

(етістік)
4 - 4 сөзден тұратын бір сөйлем.
5 - тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз.

«Қанайналым»

1. Қанайналым

2. Ашық, тұйық

3. Тасымалдайды, ағады, тасиды

4. Омыртқасыз, омыртқалы жануарлардың қанайналымы.

5. Қоректену.

«Қолпаштау» әдісі арқылы










Кері байланыс

«Бағалау ағашы»

Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:


Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.


Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.



Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керк.



Үй жұмысы.

Эссе жазу.

«Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесінің эволюциясы» деген тақырыпқа шағын эссе жазыңдар.


Интербелсенді тақта.

Әр түрлі стикерлер














Жалпы бағалау




Қосымша мәліметтер

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қан тамырлар жүйесінің құрылысын және қан тамырлар топтарын атап шықты.

Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесін сипаттады.

Кейбір оқушылар:

Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесін салыстырып, өзгерістің заңдылықтарын түсіндірді.


  • Қалыптастырушы бағалау

  • Венн диаграммасы

  • «Бағалау ағашы»

  • Өзара бағалау




Психологиялық ахуал

Сергіту сәті. АКТ қолдануда

топ ережесін сақтау

Рефлексия

1-2 мин

Білім ағашына түрлі түсті жапырақтарды іледі.




Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.


Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.



Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керк.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.

2.



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Калданбекова Айгуль Дуйсенбековна

Дата: 18.10.2018

Номер свидетельства: 481060


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства