kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Такырыбы: Аскабак жане орамжапырак тукымдастары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ма?саты:                                                          

 О?ушылар?а жабы? т?ымды ?сімдіктерді? ?осжарна?тылар класыны? ?кілдері, ас?аба? ж?не орамжапыра? т?ымдастарды? та?амды?, д?рілік ма?ызын айтып, т?рлері, ?рылысы туралы ойлау, талдау,салыстыру, ?орытындылау, кестелермен ж?мыс істеу  ?абілеттерін дамытады. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Такырыбы: Аскабак жане орамжапырак тукымдастары »

САБАҚ ЖОСПАРЫ

«Бекітемін»

Сабақ № Оқу ісінің меңгерушісі Күні

«___________» ________2012 ж ___________________ _______



Пәні

Биология

Сынып

7 «а»

Тақырыбы:

Асқабақ және орамжапырақ тұқымдастары

Мақсаты

Оқушыларға жабық тұқымды өсімдіктердің қосжарнақтылар класының өкілдері, асқабақ және орамжапырақ тұқымдастардың тағамдық, дәрілік маңызын айтып, түрлері, құрылысы туралы ойлау, талдау,салыстыру, қорытындылау , кестелермен жұмыс істеу қабілеттерін дамытады.

Міндеті

Пікір білдіру арқылы, сөйлеу мәнерін, мәдениетін, тіл ұстарту шеберлігін жетілдіріп, ойын элементтері, кестелер, ауызша диктанттармен ой-өрісін арттырып, қызығушылығын дамыту;


Күтілетін нәтиже

  • Асқабақ және орамжапырақ тұқымдастарының түрлерін туралы топпен оқып меңгереді;

  • Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа, сыни ойлауға үйренеді.

  • Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айтып, оқушының өзіндік «Мені» қалыптасады.


Пәнаралық байланыс

География, тарих, химия, медицина



Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті (жұмыс түрлері, орындалуы, уақыты)

Тапсырма мазмұны

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру



Амандасу

-Оқушыларды түгелдеу

Әдісі: топқа бөлу тренингі

«Сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім келеді»

Орындалуы : топқа бөлемін .

Уақыты: 3мин





«тапқырлық»

«білімділік»

«сенімділік»

«шығырмашылдық»

Амандасады



Слайдта көрсетілген қасиеттерді кезекпен атай отырып топқа бөлінеді, топтың аты да осы қасиеттермен аталады.






Интерактивтік тақта, слайд

Үй тапсырма сын тексеру


1-тапсырма


Түрі: жеке, жұптық

Орындалуы: «Сейкестендіру тесті»

тапсырмасы беріледі.

Уақыты:3 мин


Сәйкестендіру тесті

1.К4А4 Ж0 аталық гүлінің формуласы

2.Қазақстанда өсімдіктердің 17 түрі бар

3.Витаминдерге бай:А1В1В2 С және РР

4. Жемісі – қауашақ, тұқымдары ұсақ, түсі қара. Қазақстанның Қызыл кітабына тіркелген

5. Улы, медицинада сүйелді кетіруге пайдаланады.

6. Шала бұталы, арамшөп, табиғатта 1500 – ге жуық түрі бар

7. Бұта немесе кішкене ағаш түрлері алабота тұқымдас өсімдіктің бір туысы

8.  Құрамында 23 % – ға дейін қант болады, етті жуан тамыры бар, жылу сүйеді.

а) Шпинат

ә) Қызылша

б) Бақша шпинаты

в) Сексеуіл

г) Көкнәр

ғ) Сүйелшөп

д) Алабота

з)Бұйырғын туысты

Дұрыс жауап

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.




Оқушылар дәптерлеріне тапсырманы орындайды;


Интерактивті тақтада шыққан дұрыс жауаптары бойынша бір- бірімен алмасып, тексереді



- Алмасып, жауап парағы бойынша бір-бірін тексереді;



Бағалау парағыда критерийлер корсетілген

Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы


2-тапсырма

Түрі: жеке, жұптық

Орындалуы:

тапсырмасы беріледі.

Уақыты: 2мин


Алабота тұқымдастарға жататын өсімдіктерді берліген тізімнен тауып, оларға сәйкес сандарды торкөзге жаз

Алабота тұқымастары







1. Алабота 5. қызылша 9. шпинат 2. Мыңжапырақ 6. сексеуіл 10. қырмызыгүл 3 меңдуана 7 .бұйырғын 11. лапыз 4. Сәлбен 8. сүйелшөп 12. құртқашаш

Оқушылар дәптерлеріне тапсырманы орындайды;

Интерактивті тақтада шыққан дұрыс жауаптары бойынша бір- бірімен алмасып, тексереді


- Алмасып, жауап парағы бойынша бір-бірін тексереді;



Бағалау парағыда критерийлер корсетілген


Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы


3-тапсырма

Түрі: жеке, жұптық, топтық

Орындалуы: Суретпен жұмыс

тапсырмасы беріледі.

Уақыты: 5мин


Суретке назар аудар . Суретпен жұмыс

Жіңішке көкнәрға тән белгілерді тап

Суретке назар аудар . Суретпен жұмыс

Жіңішке көкнәрға тән белгілерді тап

жапырақтары қарама-қарсы орналасқан;

гүлі желдің көмегімен тозаңданады;

жапырақтары күрделі;

жапырақтары сағақты;

жапрықтары кезектесіп орналасады;

жемісі-бұршаққын;

жемісі –қауашақ;

гүлдерінің шырыны болады;

сүтті шырын бөліп шығаратын өзегі жақсы дамыған;

тұқымдары ұсақ, қоңыр түсті;

біржылдық өсімдік;

көпжылдық өсімдік;

сәндік өсімдік;

гүлінің формуласы Т4 К4 А Ж

гүлінің формуласы Т2 К2+2 А Ж

гүлі желдің және бунақденелілердің көмегімен тозаңданады;

тұқымдары ұсақ, қара түсті болады

Оқушылар дәптерлеріне тапсырманы орындайды;


Интерактивті тақтада шыққан дұрыс жауаптары бойынша бір- бірімен алмасып, тексереді



- Алмасып, жауап парағы бойынша бір-бірін тексереді;



Бағалау парағыда критерийлер корсетілген

Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы


Мағынаны тану

Жаңа сабақ

Оқушыларға сұрақ қою арқылы, жаңа сабақтың тақырыбын ашады, өткен сабақпен байланыстырады)

Уақыты: 2 мин

Бақша деген не? Онда қай өсімдіктер өсіріледі?

(Жаңа сабақтың тақырыбын ашады)



- Асқабақ, қияр, қауын т.б.жауап беріп, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.





Түрі: топтық жұмыс

Орындалуы: Асқабақ және орамжапырақ тұқымдастар тақырыбы бойынша

4 топқа

тапсырмасы беріледі.

Тақырыптың маңыздылығын ұғындыру, ойларын ұтымды жеткізуге үйрету мақсатында өткізіледі.

Уақыты: 20 мин

1-топ Бақша өсімдіктері

2-топ Асқабақ тұқымдастары

3-топ Асқабақ ,қияр, қауын

4-топ Орамжапырақгүлділер


Әр топ өзіне берілген тақырыпты ашып, флипчарт құрады, қорғайды.

Топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.


Критерийлер:

-Берілген сұрақты аша білуі

-Нақтылық

-Қорғау шеберлігі

Слайд,

интерактивтік тақта, флипчарт, маркер

Ой толғаныс сатысы



- Жаңа сабақ бойынша интерактивті тақтада тапсырмалар орындатады.

- Дұрыс жауаптарын шығарып, оқушылардың бір-бірімен алмасып, тексеруін, бағалау парағына түсіруін қадағалайды

Түрі: жеке, жұптық ,топтық жұмыс

Орындалуы: «Тіректі білімді өзектеу» тапсырмасы Өтілген тақырыптар бойынша берілген зерттеу нысанын белгілерін жазу

Уақыты: 3 мин

 Тіректік білімді өзектеу

Асқабақ тұқымдастарға тән белгілерді жазыңдар.

Зерттеу нысаны

Белгілері

Өкілдері


Сабығы


Жапырақтары


Гүлдері


Гүлінің формуласы


Жемісі


Тұқымдарының саны



Интерактивті тақтада және дәптерлеріне тапсырманы орындайды;

Бағалау парағыда критерийлер корсетілген

Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы



Түрі: жеке, жұптық ,топтық жұмыс

Орындалуы: «Ти » кестесі тапсырмасы

Өтілген тақырыптар бойынша берілген зерттеу нысанын белгілерін жазу

Уақыты: 3 мин

« Ти » кестесі

Тұқымдас аттары

Формуласы

Маңызы

Асқабақ



Орамжапырақ



Қияр




Интерактивті тақтада және дәптерлеріне тапсырманы орындайды

Бағалау парағыда критерийлер корсетілген

Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы



Түрі: жеке, жұптық ,топтық жұмыс

Орындалуы: «Биологиялық диктант» тапсырмасы Өтілген тақырыптар бойынша берілген сөйлемді жалғастыру.

Уақыты: 2 мин


Биологиялық диктант

1.Асқабақ пен орамжапырақ тұқымдастар … класына жатады.

2.Бақша өсімдіктерінің негізгі ерекшеліктері- …

3. …-түрін өзгерткен өркен.

4. Қазақстанда бақша өсімдіктерінің … түрі бар.

5.Асқабақ жемісі-…

6.Орамжапырақгүлділердің жапырақтары … орналасқан.

Интерактивті тақтада және дәптерлеріне тапсырманы орындайды

Бағалау парағыда критерийлер корсетілген

Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы



Түрі: жеке, жұптық ,топтық жұмыс

Орындалуы: «Венн диаграммасы» тапсырмасы Өтілген тақырыптар бойынша Асқабақ пен орамжапырақтың ұқсастығымен айырмашылығын жазу

Уақыты: 2 мин



Венн диаграммасын құру

Асқабақ пен орамжапырақтың ерекшеліктері мен ұқсастықтары

Асқабақ Орамжапырақ

Интерактивті тақтада және дәптерлеріне тапсырманы орындайды

Бағалау парағыда критерийлер корсетілген

Критерий:

-Жауаптың нақтылығы

-Дұрыстығы


Бағалау

Арнайы бағалаушы оқушының критерийлер арқылы қойған бағаларына сүйенемін

Уақыты: 3 мин



Әр топтың бағалаушы оқушы критерийлер бойынша түсінік бере отырып, оқушыларды бағалайды.

Бағалау парағы

Қорытынды


- Оқушыларға рефлексия жаздырады, үйге тапсыма береді, қорытынды бағаны айтады;

- Оқушылардың бағаларын күнделікке қояды, журналға түсіреді;

- Қорытындылайды, қоштасады.

Уақыты: 2 мин

Үйге тапсырма:

&25. Оқу «Бақша өсімдіктері» тақырыбына эссе жазу

Оқушылар сабақ бойынша рефлексияларын жазады.

-Дәптерлеріне үй тапсырмасын жазады, қорытынды бағаларын шығарады;

- бағаларын күнделікке қойғызады


Стикер




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Такырыбы: Аскабак жане орамжапырак тукымдастары

Автор: Бисенгалиева Асель Сатыбалдиевна

Дата: 12.06.2014

Номер свидетельства: 103500


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства