Күні: 21.11.2014 | Сыныбы: 8-сынып | Пәні: биология |
Тақырыбы | Сүйектер, бұлшықеттер, сіңірлер – тірек-қимыл жүйесінің құрамдас бөліктері |
Сілтеме | Жоспар |
Мақсаты | Тірек-қимыл жүйесінің құрамдас бөліктерін анықтап, оның ағзадағы маңызын қарастыру; Жұппен жұмыс жасауға дағдыландыру және білімдерін өмірмен байланыстыру; Оқушылардың танымдық қабілетін арттыра отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту, өзіндік жұмысқа баулу. |
Оқу нәтижесі: | Берілген білімді өмірде қолдана алады,өз денсаулығына жанашырлықпен қарауға үйренеді. Салыстыра біледі, анализдейді, ой қорыта біледі |
Түйінді идеялар: | 1) Жұптық жұмыс оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына, ойын ашық айтуға, өзін және сыныптасын бағалауға жетелейді, белсенділігін арттырады. 2) Сабақ үстінде баланы ынталандырып отыру оның сыныптасына және ұстазға деген көзқарасын өзгертеді. 3) Сынып оқушыларын үнемі алмастырып отыру арқылы қарым-қатынасы жақсарып, бір-біріне деген сенімі артады. 4) Әр сабаққа жаңалық енгізу жұмыс тиімділігін арттырады. |
Жаттығулар: | Сергіту сәті | 2. Жұппен жұмыс істеу | 3. Жұптық жұмысты бақылау және бағалау |
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: | Екі қолды жұмысқа жұмылдыру арқылы миының жұмысын жақсартады. | Оқушылар берілген жұмбақ шешімі арқылы жұптарға бірігеді. Тірексызба, кесте толтырады. Суреттер салады. | Бір-бірін бақылайды, бағалайды. Сауалнама толтыру арқылы сабақта алған әсерін жазады. |
Дереккөздер: | | Оқулық, интербелсенді тақта, таратпа материалдар, стикерлер | Сауалнама, қалыптастырушы бағалау кестесі |
Оқуға арналған тапсырма: | | | Таратпа материалдар, оқулық. |
Уақыты | Стратегиялар | Ресурсы | Сабақтың мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
3 м | Диалог | | Ұйымдастыру «Сыйлық тарту». Қимыл арқылы бір-біріне сыйлық тарту ету тапсырылады. Сыныпта көтеріңкі көңіл-күй қалыптастырамын. | Кезекші сынып жайында ақпар береді. Шаттық шеңбері. Әр оқушы көршісіне қимыл арқылы сыйлық тарту етеді. |
2м | Диалог | Постер | Оқушыларды жұмбақ жасыру арқылы жұптарға біріктіремін. Жұп атын құрғызып, ереже шығартамын. | Жұмбақ жауабы арқылы жұптарға бірігеді. Өз жұбына ат қойып, ереже ойластырады. Қорғайды. |
7м | Сыни ойлау Диалог | Зерттеу-ге арнал-ған заттар | Оқушыларға түрлі заттарды көздерін байлау арқылы зерттеуге тапсырамын. 1 топқа:алма, лимон, мандарин 2 топқа: жаңғақ, доп, сызғыш 3 топқа: түрлі дыбыстар. Машина, су ағысы, сағат тықылы, есік | Жұптар берілген заттарды сезім мүшелерін қатыстыра отырып, жан-жақты зерттейді. |
3м | Диалог Сұрақ-жауап | | Жұптарға тақырыпқа сай бір-біріне сұрақ-жауап алмасуға шақырамын. «Сен-маған, мен-саған» ойыны. | Жұптар сұрақ-жауап алмасады. Әр жұп бір сұрақтан дайындап, бір-бірін бағалайды. |
15м | Сыни ойлау Диалог АКТ | Оқулық, интербелсенді тақта ноутбук кесте суреттер | Әр жұпқа түрлі тақырыптағы бейнеүзінділер көруді тапсырамын. Өзара талдап, ой қорытады. Өз тұжырымын келесі жұптарға ұсынады. ЖАДА әдісімен қажет болса көмектесемін. Ашық сұрақтар беріп, оқулықпен жұмыс жасау арқылы білімдерін толықтыртамын. Оқушыларға сұрақтармен қатар коллаж жасау үшін қосымша суреттер беремін. | Әр жұп бастапқы берілген тапсырманы мұқият орындап, бір-бірін бағалайды. 1 жұпқа: Тірек-қимыл жүйесінің бөлімдері. 2 жұпқа: Сүйектердің қозғалысы. 3 жұпқа:Тірек-қимыл жүйесінің құрамдас бөлімдері Ашық сұрақтар беріп, оқулықтағы тақырыпты оқу арқылы білімдерін толықтырады. 1 топқа: 1.Тірек-қимыл жүйесінің маңызы қандай? |
| | | Өз тапсырмаларын оқулықты, берілген таратпа материалдарын қолдана отырып, жұп ішінде орындап, қорғайды. | 2.Бас қаңқасының құрылысын атаңдар. 3.Омыртқа жотасы неше омыртқадан тұрады? 4.Қол сүйектерін атаңдар. 5.Аяқ сүйектерін атаңдар. Суретке қарап қандай сүйек түрін көргеніңді баянда 2 топқа: | Сүйектердің қандай байланысын білесіңдер? | Адам ағзасының қай жерінде кездеседі? | | | 3 топқа: Сұрақ – жауап: Ерекшелігі | Сүйектер | Бұлшықеттер | Буындар | Маңызы | | | | Саны | | | | Түрлері | | | | Байланысы | | | | Қандай ұлпадан тұрады? | | | | Омыртқа жотасы қанша жерден иіледі, нәрестелерде иілімдер бола ма? Иілімдердің қандай маңызы бар? Жұптар өз жұмысын постерға түсіріп, ортаға шығып қорғайды. |
5м | Сергіту сәті | А4 форматы қағазы, қалам | «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» ойыны. Қолдарына екі қалам ұстатып, кезекпен төмендегі тапсырмаларды орындауды тапсырамын. 1.Оң қолмен 3 үшбұрыш, сол қолмен 3 төртбұрыш. 2.Оң қолмен 3 шеңбер, сол қолмен 3 үшбұрыш салу 3.Оң қолмен атыңды, сол қолмен фамилияңды жаз | Оқушылар қағаз, екі қолына екі қалам алып, берілген тапсырмаларды кезекпен орындайды. Бұл миға арналған жаттығу. |
5 м | Сыни ойлау | Оқулық Көрсеті-лім | Оқушылар назарына дене қимылдары бар бейнеүзінді тамашалатамын. Семантикалық карта толтыртамын. Анаграмма арқылы жаңа ұғымдарды анықтайды. | Қозғалыстың қалай жасалатынын көріп, өз ойларын ұсынады. Семантикалық карта, анаграмма арқылы алған білімдерін жинақтайды. |
2м | Сауалнама | Кесте Сабақта алған әсері | Сабақ соңында сауалнама жүргіземін. Сол арқылы сабақ нәтижесін, алдағы уақытқа жоспар жасаймын. | Оқушылар берілген сауалнамаға жауап беру арқылы сабақтан алған әсерін жазады. |
2м | Рефлек-сия | Бағалау | Оқушыларға критерийлер беріледі. Сол арқылы өзін және өз жұбын бағалайды. Соңынан мен жинақтаушы баға қоямын. | Берілген критерийлерді пайдаланып өзіне, жолдасына баға қояды. |
1м | | | Үйге тапсырма П. 22 оқу. Кез келген ағза бөлігіне 5 жол өлең жазу | Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады. |