kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Статеве та нестатеве розмноження рослин.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку:

Продовжити формувати знання учнів про розмноження рослин;ознайомити з вегетативним розмноженням та його видами;особливу увагу звернути на досягненні людства у використанні вегетативного розмноження;визначити загальне значення розмноження у природі та житті людини.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Статеве та нестатеве розмноження рослин.»

План-конспект уроку біології у 6 класі.

Вчитель біології Новопразької ЗШ І-ІІ ступенів Олександрійського району Кіровоградської області Бондаренко С.М.


Тема попереднього уроку: «Різноманітність та видозміни вегетативних органів».


Урок № 37.Тема уроку.Статеве та нестатеве розмноження рослин.


Мета:

Освітня. Продовжити формувати знання учнів про розмноження рослин; ознайомити з вегетативним розмноженням та його видами; особливу увагу звернути на досягнення людства у використанні вегетативного розмноження; визначити загальне значення розмноження рослин у природі та житті людини.


Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати життєві процеси між собою на прикладі статевого та нестатевого розмноження; робити відповідні висновки та узагальнення; уміння спостерігати, аналізувати; уміння логічно мислити; розвивати теоретичні уміння розмножувати рослини вегетативно.


Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та любов до рідного краю, його флори та фауни; виховувати світоглядні думки про те, що рослини з’являються від собі подібних; сприяти трудовому вихованню. 


Тип уроку. Засвоєння нових знань.


Форма уроку. Синтетична. 


Місце уроку в навчальній темі. Поточний. 


Методи і методичні прийоми:


1.Інформаційно-рецептивний:

а) словесний:  розповідь, пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.

 Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та  мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.

2.Репродуктивний. 

 Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3.Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

 Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4.Інтерактивні: броунівський рух, займи позицію

5.Когнітивні: метод прогнозування, метод дослідження.

6.Креативні: метод придумування, метод гіперболізації

7.Візуальний: складання схеми способів вегетативного розмноження

8.Сугестивний: застосування музики та відео.

9.Релаксопедичний: фізкультхвилинка.


Міжпредметні зв язки: квітникарство, природознавство.


Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка.

Основні поняття та терміни: розмноження, розвиток, нестатеве розмноження, статеве розмноження, вегетативне розмноження, живцювання


ХІД УРОКУ:

І. Організаційний етап.

1.Привітання вчителя.

2.Перевірка готовності до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Фронтальна бесіда за запитаннями:

1.Якою була тема минулого уроку?

2.Що таке орган?

3.Які органи називають вегетативними?

4.Які бувають види коренів?

5.Які існують типи кореневих систем?

6.Як людина може впливати на формування кореневої ситеми?

7.Які типи видозмін пагонів та коренів ви знаєте?

8.Які функції виконує кореневище?

9.Яке значення видозмін пагонів та коренів у житті рослин і господарстві людини?







Тестові завдання:

Познач одну правильну відповідь.Кожна правильна відповідь 0,5 бали.Загальна сума балів:3 б.

1.Позначте рослину,у якої стрижнева коренева система:

А)пшениця; Б)кульбаба; В)кукурудза; Г)цибуля.

2.Позначте видозміну кореня в моркви,буряка,редьки:

А)Бульбокорені; Б)коренеплоди; В)опорні корені; Г)дихальні корені

3.Позначте видозміну кореня в тропічних орхідей:

А)опорні корені; Б)повітряні корені; В)коренеплоди; Г)бульбокорені.

4.Укажіть видозміни надземних пагонів:

А)бульба картопілі; Б)коренеплід моркви; В)бульба кольрабі.

5.Зазначте де в цибулині відкладаються запасні поживні речовини:

А)у додаткових коренях; Б)у головному корені; В)у соковитих лусках; Г)у сухих лусках.

6.Видозміна пагона,яка своїм зовнішнім виглядом нагадує корінь,але відрізняється від нього наявністю вузлів,міжвузлів,пазушних бруньок,видозмінених листків-лусок:

А)цибулина; Б)бульба картоплі; В)кореневище; Г)вуса



ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів



Сьогодні епіграфом до нашого уроку можуть бути слова:"Це процес, за допо-могою якого життя примудряється обвести  навколо пальця час».  Про який процес йдемова? Це властивість живих організмів – розмноження.

А що називають розмноженням організмів?

З якими способами розмноження одноклітинних ми з вами уже ознайомилися?

Размноження - це відтворення собі подібних, завдяки цій властивості, життя на нашій планеті існує і триває. Це єдиний шлях до безсмертя, саме в розмноженні полягає сенс життя будь-якого організму. У основі розмноження лежить здатність клітин до ділення(записують тему уроку в зошит).

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь вчителя.

Що таке розмноження?

Розмноження — це здатність живих організмів утворювати особини (організми) того ж виду. У процесі розмноження передаються основні ознаки материнського організму новому поколінню На розмноження витрачається багато речовин та енергії, тому йому передує ріст і розвиток живих організмів, збільшення їх маси та розгалуження органів. Кожний живий організм набуває можливості розмноження тільки тоді, коли будуть сформовані належним чином відповідні органи (багатоклітинні організми) чи клітина (одноклітинних організмів). Наприклад, у період розмноження рослинам необхідна велика площа листків для фотосинтезу і коренів для поглинання води і мінеральних речовин; тварини не можуть розмножуватися відразу після народження, їх статева система не готова, вона ще недостатньо розвинена.Організм,який народжується,називають дочірним,або нащадком,а той що дає початок новій особині,-батьківським,або материнським.Під час розмноження нащадки отримують від батьків спадкову інформацію.Розрізняють два основні типи розмноження-статеве та нестатеве.





Нестатеве розмноження

 

У нестатевому розмноженні бере  участь тільки один організм, який віддає на утворення наступного покоління одну клітину (спору).

Нестатеве розмноження у нижчих рослин здійснюється за допомогою спеціалізованих спор із джгутиками (зооспор) і нерухомих спор (апланоспори).

Спори нестатевого розмноження утворюються в одноклітинних спорангіях. Звичайно нестатеве розмноження відбувається тоді в навколишньому середовищі є достатня кількість поживних речовин і сприятливі температурні умови.

У вищих рослин нестатеве розмноження відбувається за допомогою спор без джгутиків, вони переносяться вітром або тваринами. Спори мають статеві органи, тобто є гаметофітами. Якщо спори однакові, гаметофіт, як правило, двостатевий, якщо різні – одностатевий. Спорами розмножуються мохи, плауни, хвощі, папороті. 

 

 



Використовуючи малюнок і таблицю розмноження папоротей, учитель розповідає про розмноження з допомогою спор. На малюнку та в гербарії необхідно знайти пучки дрібних «мішечків» на нижньому боці листка папороті. Ці «мішечки» називаються спорангіями, а їхній уміст — спорами. В одному спорангії папороті може міститися величезна кількість дрібних спор.

Для того щоб підвести учнів до відповіді на запитання, яку роль відіграють спори в житті папороті, учитель розповідає про особливості її розмноження.

Спори висипаються з дозрілих спорангіїв і потрапляють у ґрунт. Потрапивши у вологий ґрунт, спора проростає. Рослина, що виросла зі спори, являє собою маленьку, розміром з десятикопієчну монетку, зелену пластинку, схожу на серце (заросток). Це цілком самостійний організм. Він здатен до фотосинтезу, на нижньому його боці розміщуються вирости, що складаються з ланцюжків клітин — з їх допомогою він одержує з ґрунту воду й мінеральні речовини.

Якщо не знати, що цьому організму дала життя спора папороті, неможливо повірити, що перед вами його нащадок.

Слід особливо звернути увагу учнів на зовнішні відмінності між папороттю й рослиною, що з’явилася на світ у результаті розмноження спорами. Чи є відмінності в їх внутрішній будові? Щоб відповісти на це питання, з’ясуємо, що являє собою спора, з якої виросла «зелена пластинка».

Як і будь-яка інша клітина папороті, спора утворилася в результаті поділу клітини її твірної тканини. Однак процес поділу такої клітини відрізняється від звичайного. Під час утворення спор материнська клітина ділиться не на дві, а на чотири частини. Отже, з однієї материнської клітини утворюється чотири спори.

Спора — особлива клітина організму папороті. Вона відрізняється тим, що в її ядрі міститься лише половина тієї кількості хромосом, що перебуває в ядрах кожної з інших клітин організму. Інакше кажучи, у будь-якій клітині цього рослинного організму міститься удвічі більше хромосом, ніж у клітині-спорі. Біологи говорять так: спори — це клітина з одинарним набором хромосом, а решта клітин містить подвійний набір хромосом.

Клітини з одинарним набором хромосом називають гаплоїдними, а клітини з подвійним набором — диплоїдними.

Спори — це єдині гаплоїдні клітини в організмі папороті. Потрапивши у вологий і теплий ґрунт, спора ділиться так само, як і всі інші клітини папороті. З однієї гаплоїдної клітини-спори утворюється безліч клітин нового організму — «зеленої пластинки». Усі його клітини є гаплоїдними. Цим і відрізняється організм-нащадок від організму-предка папороті, в якого всі клітини диплоїдні.

Розглянувши будову заростка, необхідно підвести учнів до розуміння біологічної ролі нестатевого розмноження. Для цього розглядають будову органів статевого розмноження, утворення сперматозоїдів і яйцеклітин (гамет), умов, необхідних для запліднення, — злиття гамет. Зигота відразу ж після запліднення починає ділитися, утворюючи зародок нової рослини.

Утворення гамет, їх злиття в зиготу й утворення зародка нового організму називають статевим розмноженням. Рослині, на якій утворюються статеві клітини, біологи дали особливу назву — гаметофіт, що означає «той, що вирощує гамети». Функція гаметофіта — участь у статевому розмноженні.

Рослину, на якій утворюються спори, називають спорофітом — «той, що вирощує спори». Спорофітом є рослина, яку ми зазвичай називаємо папороттю. Розмноження з допомогою спор називають нестатевим розмноженням.

Нестатеве розмноження спорами, за якого утворюються окремі особини — рослини-гаметофіти, властиво не тільки папоротям, але й багатьом іншим видам (групам) рослин. Серед них водорості, мохи, плауни, хвощі — групи рослин, з якими ви познайомитеся пізніше.

Запитання.Згадайте ,яким з вивчених вами організмів властиве статеве та нестатеве розмноження розмноження?



Нестатеве розмноження хламідомонади Статеве розмноження хламіномонади























2.Робота з підручником ст.121-122.Складання схеми: форми розмноження.



Статеве розмноження 

Для статевого розмноження необхідно два організми, які утворюють спеціальні статеві клітини – гамети. Дві гамети зливаються, утворюючи нову клітину – зиготу. Із зиготи розвивається дорослий організм наступного покоління, який несе в собі ознаки двох батьківських організмів.

На відміну від нестатевого, у разі статевого розмноження з'являється велика різноманітність ознак у особин, що дозволяє їм краще пристосовуватися до мінливих умов життя.

Головною відмінністю статевого розмноження від нестатевого є утворення гамет. Гамети – це клітини, які несуть свою частину інформації від батьківського та материнського організмів, які їх утворюють. На відміну від звичайних клітин, гамети містять половинний набір хромосом. Потім, після злиття гамет, набір хромосом стає повним. Жіночі гамети називають яйцеклітиною, а чоловічі гамети у рослин називають сперміями.

Живі організми можуть розмножуватися як статевим, так і нестатевим шляхом. Проте у деяких груп організмів переважає один з них: у дроб’янок  - нестатеве розмноження, у тварин – статеве. А ось рослини поєднують у своєму розвитку і статеве, і нестатеве розмноження.



3.Доповіді учнів:

1.Біологічне значення вегетативного та статевого розмноження.

Унаслідок вегетативного розмноження з батьківського організму утворюються нові,зазвичай численні дочірні особини.При цьому уожна дочірня особина подібна до батьківської за спадковими ознаками.Вегетативне розмноження сприяє швидкому зростанню чисельності виду та його розселенню.Це важливо для видів з коротким періодом життя.Крім того воно дає змогу рослинам розмножуватися,коли статеве розмноження неможливе(наприклад,якщо певні особини зростають відокремлено від інших рослин свого виду).

Вегетативне розмноження широко використовують у рослинництві для вирощування різних видів культурних і кімнатних рослин.Його застосовують у садівництві парковому та та лісовому господарствах.

Біологічне значення статевого розмноження полягає в тому, що у нащадків значно оновлюється спадковий матеріал, у них з’являється велика можливість пристосуватися до середовища проживання, ніж у організмів, що виникли при безстатевому розмноженні, коли нащадки практично не відрізняються від батьків за своїми спадковим ознаками.



2.Як способи вегетативного розмноження людина застосовує в рослинництві?

Людина розмножує культурні рослини тими самими способами,які спостерігають у природі.Так,картопю чи топінамбур розмножують стебловими бульбами,суниці-вусами,цибулю городню,часник,тюльпани-цибулинами,вишню,сливу,малину-кореневими проростками.Часто рослини розмножують живцюванням.Живці-це частина вегетативного органа(кореня чи пагона)з розташованими на ньому бруньками.Зокрема,стеблові живці-це частина пагона з вузлами,міжвузлями та бруньками.Один із способів вегетативного розмноження це щеплення.Це приживлення частини вегетативного органа однієї рослини до іншої.Рослину до якої прищеплюють частину іншої,називають підщепою,а рослину,яку прищеплюють,-прищепою.

V.Руханка.

VІ. Демонстрація практичного дослідження

Дослідження процесу росту вегетативних органів.Вегетативне розмноження рослин


Мета: навчитися розмножувати рослини живцями.

Обладнання й матеріали: стеблові й листові живці різних рослин, горщики або коробки, заповнені землею та піском, кілочки, склянки з водою, зошит, підручник.

Хід роботи

1.       Підготуйте живці з рослин, які ви бажаєте розмножити (можна використовувати живці бегонії, традесканції, сентполії, пеларгонії тощо).

2.       Листові живці пеларгоній надріжте з нижнього боку листків у місцях, де сходяться жилки.

3.       Надрізані листові живці покладіть надрізами вниз на пісок у заздалегідь підготовлені горщики або коробки, а стеблові живці заглибте у ґрунт на глибину двох вузлів під кутом 45º. Руками добре утрамбуйте ґрунт і присипте зверху піском.

4.       Висаджені живці добре полийте, накрийте склом або плівкою й поставте в тепле місце, захищене від прямих сонячних променів.

5.       Листки сентполії і стеблові живці таких кімнатних рослин, як пеларгонія або фікус поставте у склянку з водою.

6.       Проведіть спостереження, заносячи результати до таблиці. Для спостереження рекомендується вибрати три-п’ять видів рослин.





Рослина

 

Дата

 

Процеси, що відбуваються

 

 

 

 













VІІ.Узагальнення знань учнів.

1.Тестові завдання

Продовжіть речення.

Кожна правильна відповідь 0,5 бали.Загальна кількість балів 3.

1.Чоловічі статеві клітини у рослин називають__________або______________

2.Жіночі статеві клітини називають____________________________________

3.Після злиття статевих клітин утворюється запліднена яйцеклітина-_______________________________________________________________

4.Процес злиття спермія з яйцеклітиною називають _____________________

5.Окрема нестатева клітина,оточена щільною оболонкою,яка проростає потрапивши в сприятливі умови це-_________________________________

6.Організм який народжується називають ____________________________



2.Бесіда за запитаннями:

1.Яке біологічне значення розмноження?

2.Які є способи розмноження?

3.Що таке нестатеве розмноження.Які організми розмножуються нестатево?

4.Які ви знаєте способи вегетативного розмноження рослин у природі та рослинництві?

5.Чим відрізняється статеве розмноження від нестатевого?

VІІІ.Підведення підсумків.

Вправа мікрофон.

1.Чи сподобався вам урок?

2.Що нового ви дізналися?

3.Чи знадобляться вам набуті знання у повсякденному житті?

ІХ.Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 32.Виконати завдання на ст.124.Скласти кросворд на тему: «Розмноження рослин».

























































__________________________________________________________________

Завдання 1.

1.Позначте рослину,у якої стрижнева коренева система:

А)пшениця; Б)кульбаба; В)кукурудза; Г)цибуля.

2.Позначте видозміну кореня в моркви,буряка,редьки:

А)Бульбокорені; Б)коренеплоди; В)опорні корені; Г)дихальні корені

3.Позначте видозміну кореня в тропічних орхідей:

А)опорні корені; Б)повітряні корені; В)коренеплоди; Г)бульбокорені.

4.Укажіть видозміни надземних пагонів:

А)бульба картопілі; Б)коренеплід моркви; убльба кольрабі.

5.Зазначте де в цибулині відкладаються запасні поживні речовини:

А)у додаткових коренях; Б)у головному корені; В)у соковитих лусках;

Г)у сухих лусках.

6.Видозміна пагона,яка своїм зовнішнім виглядом нагадує корінь,але відрізняється від нього наявністю вузлів,міжвузлів,пазушних бруньок,видозмінених листків-лусок:

А)цибулина; Б)бульба картоплі; В)кореневище; Г)вуса



Завдання 2._______________________________________________________________

Тестові завдання

Продовжіть речення.

1.Кожна правильна відповідь 0,5 бали.Загальна кількість балів 3.

1.Чоловічі статеві клітини у рослин називають__________або______________

2.Жіночі статеві клітини називають____________________________________



3.Після злиття статевих клітин утворюється запліднена яйцеклітина-_______________________________________________________________

4.Процес злиття спермія з яйцеклітиною називають _____________________

5.Окрема нестатева клітина,оточена щільною оболонкою,яка проростає потрапивши в сприятливі умови це-_________________________________

6.Організм який народжується називають ____________________________



1.Біологічне значення вегетативного та статевого розмноження.

Унаслідок вегетативного розмноження з батьківського організму утворюються нові,зазвичай численні дочірні особини.При цьому уожна дочірня особина подібна до батьківської за спадковими ознаками.Вегетативне розмноження сприяє швидкому зростанню чисельності виду та його розселенню.Це важливо для видів з коротким періодом життя.Крім того воно дає змогу рослинам розмножуватися,коли статеве розмноження неможливе(наприклад,якщо певні особини зростають відокремлено від інших рослин свого виду).

Вегетативне розмноження широко використовують у рослинництві для вирощування різних видів культурних і кімнатних рослин.Його застосовують у садівництві парковому та та лісовому господарствах.

Біологічне значення статевого розмноження полягає в тому, що у нащадків значно оновлюється спадковий матеріал, у них з’являється велика можливість пристосуватися до середовища проживання, ніж у організмів, що виникли при безстатевому розмноженні, коли нащадки практично не відрізняються від батьків за своїми спадковим ознаками.



2.Які способи вегетативного розмноження людина застосовує в рослинництві?

Людина розмножує культурні рослини тими самими способами,які спостерігають у природі.Так,картопю чи топінамбур розмножують стебловими бульбами,суниці-вусами,цибулю городню,часник,тюльпани-цибулинами,вишню,сливу,малину-кореневими проростками.Часто рослини розмножують живцюванням.Живці-це частина вегетативного органа(кореня чи пагона)з розташованими на ньому бруньками.Зокрема,стеблові живці-це частина пагона з вузлами,міжвузлями та бруньками.Один із способів вегетативного розмноження це щеплення.Це приживлення частини вегетативного органа однієї рослини до іншої.Рослину до якої прищеплюють частину іншої,називають підщепою,а рослину,яку прищеплюють,-прищепою.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Статеве та нестатеве розмноження рослин.

Автор: Бондаренко Світлана Миколаївна

Дата: 18.03.2018

Номер свидетельства: 462410


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства