Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «Ал?аш ??рлы??а шы??ан омырт?алы жануарлар»»
Қандыағаш қалалық
№4 орта мектебінің
Биология пәні мұғалімі
Тлегенова Шынар Еламанова
Сабақтың тақырыбы: «Алғаш құрлыққа шыққан омыртқалы жануарлар»
Мақсаты: 1. Қосмекенділер класына жалпы сипаттама бере отырып, бақаның сыртқы және ішкі құрылысы, оның тіршілігі, жылдық циклі, қоректенуі, көбеюі және дамуы туралы толық білім беру.
2.Оқушылардың дүниенің біртұтастығы тірі организмнің дамуы туралы ғылыми көзқарас қалыптастыру. Топтық жұмыс арқылы бірлесіп білім алуға жағдай жасау.
3.Оқушылардың тіл байлығын дамыту, адамгершілікке тәрбиелеу.Негізгі идеясы:Қосмекенділердің жалпы сипаттамасы туралы мәліметтерді түсіну
Күтілетін нәтиже: -Креативті ойлау дағдыларын топтық жұмыстар кезінде ой-пікірін еркін жеткізеді-жүйелі сөйлеу, талдау, дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдылары дамиды.-Оқушылар алға мақсаттар қойып, сол мақсаттарын жүзеге асыруға әрекет етеді
Әдістер мен тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқыту үшін және оқуды бағалау, оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерҚолданылатын ресурстар:Сызбанұсқалар,бағалау парағы, А3 парағы, стикер, маркер, таблицалар, қара жәшік
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңіАмандасу,түгелдеу, сыныпты топқа бөлу, психологиялық ахуал туғызу.Тренинг «Шаттық шеңбері»Оқушылар бір-бірінің қолдарынан ұстап, бәрі бірге «Көңіліміз шат, сабаққа әзірміз, іске сәт » деп айтады. Оқушылар орындарына отырады.Үй тапсырмасы«Сәтті балық ауы» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұрау.«Сәтті балық ойыны»арқылы ой қозғау сұрақтарына жауап береді ( балықты таңдау арқылы)
Білу жүйесіЖаңа сабақ. «Бақаның арызы» бойынша ой қозғауОқушы өз ойын жеткізеді. Сабақтың тақырыбы ашылады.
Қолдану жүйесі. Топтық жұмыс.
Жаңа тақырып бойынша тақырыпшаларды бөліп береді. Постермен жұмыс істеу ережесімен таныстырыладыБерілген бөлімдерді оқып шығады. Топпен талқылайды. Ойларымен бөліседі. 1-топ. Бақаның сыртқы құрылысы және қаңқасы.2-топ. Бақаның ас қорыту,тыныс алу, қан айналу жүйелері.3-топ. Бақаның жүйке жүйесі, зәр шығаруы.4-топ. Бақаның көбею мүшелері.
Талдау жүйесі. Зертханалық жұмыс орындату.Бақаның сыртқы құрылысы мен қаңқасы.Оқушылар зертханалық жұмыс жасау барысында кесте толтырып, қорытынды жасайды.
Жинақтау жүйесі. «Өрмекшінің торы» ойыны арқылы сабақтан алған білімдерін жинақтау. Оқушы өз тобында орындайды, жіпті бір-біріне лақтыру арқылы бақаның сыртқы, ішкі құрылысы туралы тірек сөзден ауытқымай, мәтін құрастырады.
Бағалау жүйесі. Бағалау парақшасы арқылы топ басшысы бағалайды, топ басшысын мұғалім бағалайды. Мұғалімнің нұсқауымен оқушы бағаланады
Рефлексия. Сабақтан алған әсерлерін білу үшін аяқталмаған сөйлем арқылы кері байланысСабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, тақтаға жабыстырады..
Үйге тапсырма. §53. Алғаш құрлыққа шыққан омыртқалы жануарлар( қосымша мәлімет). Күнделіктеріне белгілеп, жазып алады.