Күні: | Пәні: Биология | Сынып: 9 |
Сабақтың тақырыбы | Экология пәні. Ортаның экологиялық факторлары. |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды экология ғылымымен , оның бүкіл ғаламшар алдында тұрған мәселелерімен, Қазақстан мемлекетінің экологиялық жағдайларымен таныстыру. |
Оқытудың нәтижелері | Экология ғылымымен танысады. Экология мәселелерін талқылай алады. Еліміздің экологиялық жағдайларымен танысады. |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Миға шабуыл» әдісі, «Ой қозғау» әдісі, жұптық жұмыс, «Топтастыру» стратегиясы, «Суреттеу» стратегиясы, «Синквейн» әдісі, «Зымыран сұрақтар» әдісі. |
Негізгі дерек-көздер | Плакат, маркер, бағалау парақшасы, смайликтер, Түрлі-түсті стикерлер |
Модульдің кіріктірілуі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басару және көшбасшылық. |
Сабақ бөлімінің кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар, көрнекіліктер |
Кіріспе | 2 минут 2 минут 5 минут | Топқа бөлу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен сабақта өтілген тақырыптан сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын бекітемін. | Түрлі-түст стикерлермен 5 оқушыдан 4 топқа бөлінеді. Стикерге бір-бірлеріне тілек жазып, плакатқа іледі. Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты естеріне түсіреді. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Түрлі-түсті стикерлер. Стикерлер, жүрек салынған плакат. Бағалау парақшасы, смайликтер. |
Жаңа сабақтың таныстырылымы | 15 Минут | «Ой қозғау» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. Интербелсенді тақтадан экология туралы ролик көрсетіп, бағыттаушы сұрақтар қоямын. Ролик не туралы? Экология тралы не білесіңдер? Осы сұрақтар төңірегінде «Топтастыру» стратегиясы бойынша топтық жұмыс орындатамын. | Роликті көріп, срақтарға жауап беріп, экология туралы білгендерін плакатқа түсіреді. Дәлелдейді. Бағалайды. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, плакат, маркер, оқулық |
Жаңа сабақты қолдану | 5 минут 5 минут | Есте сақтау қабілеттерін арттыру мақсатында жұптық әңгіме жүргіземін. Шығармашылыққа баулу мақсатында «Синквейн» әдісі бойынша жеке жұмыс жасатамын. | Жұптасып, өлеңді оқиды, бір-бірлеріне түсіндіреді. Экологиялық факторлар туралы 5 жолды өлең құрастырады. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, оқулық. Бағалау парақшасы, смайликтер, А4 қағазы. |
Жаңа сабақты қорытындылау | 5 минут | Жинақтау. «Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылаймын. | Сұрақтарға шапшаң жауап беріп, жаңа сабақты қорытындылайды. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, интербелсенді тақта. |
3минут | Бағалау. Топтық бағалау жүргіземін. Смайликтермен формативті бағалаймын. | Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. Сабақтан алған көңіл-күйлерін смайликтерді көрсетіп, ынталанады. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, интербелсенді тақта. |
2 минут | Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. | Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына іледі. | | Рефлексия парағы, стикер |
1 минут | Үйге тапсырма беру. Эссе жаздыру. | Күнделікке жазып алады. | | Күнделік |