Оңтүстік қазақстан облысы
Бәйдібек ауданы
Ақмешіт ауылы
Қ, Сыпатаев атындағы орта мектептің химия -биология пәні мұғалімі
Байсалова Лаззат Зиндапиловна
Қысқа мерзімді жоспар «
Сынып/ мерзімі
9ә/10.02.16ж
Сабақ/тақырыбы
Табиғи сұрыпталу-эволюцияның бағыттаушы факторы.
Сабақтың мақсаты
Табиғи сұрыпталу туралы түсінік қалыптастыру. Тапсырмалар беру арқылы сыни тұрғысынан ойлауға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже
Табиғи сұрыпталу туралы түсініктері қалыптасады. Тапсырмаларды орындау арқылы сыни тұрғыдан ойлана алуға дағдыланады.
Сабақтың әдісі
Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, миға шабуыл, зерттеушілік әңгіме.
Уақыты
Сабақ кезең/рі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
3 мин
2 мин
5 мин
Кіріспе
«Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.
Оқушыларды гүлдер бойынша 4 топқа бөлемін.
«Миға шабуыл» әдісі
Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын.
1. Өзгергіштік дегеніміз не?
2. Ч.Дарвин эволюциялық процесте өзгергіштіктің неше түрін ажыратты?
3. Топтық өзгергіштік немесе айқын өзгергіштік дегеніміз не?
Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылар 2-топқа бөлінеді:
«Раушан»
«Қызғалдақ»
Оқулық
17
мин
10
мин
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ
Жаңа тақырыпқа зерттеушілік әңгіме жүргіздіртіп, топтық жұмыс жасатамын.
Табиғи сұрыпталу — белгілі бір ортаға организмдердің тіршілігін сақтап бейімделуі.
Тіршілігін сақтап қалу үшін табиғатта ұдайы (үздіксіз) тіршілік үшін күрес жүреді. Егер арыстан шиебөрінің қорегін тартып алса, қорек үшін күрес жүреді; шөлді жердің шетінде өскен өсімдік құрғақшылыққа қарсы күреседі.
Табиғи сұрыпталу-эволюцияның бағыттаушы факторы деген жаңа тақырыпқа зерттеушілік әңгіме жүргізеді.
Электронды оқулық,инт тақта, оқулық
3 мин
Қорытынды
Сұрақ-жауап арқылы қорытындылаймын.
1. Тірі организмдерге тән қасиет не?
Жауабы: Барлық организмдерге тән қасиет – тұқым қуалайтын өзгергіштік, сондықтан организмнің кез келген жұбы артына ұрпақ қалдырады.
Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты пысықтайды.
Оқулық
2 мин
Бағалау.
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін.
Ауызша мақтау мадақтау арқылы формативті бағалап шығамын.
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады.
Бағалау парақшасы
2 мин
Рефлек сия
Кері байланыс
Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.
Стикер
1 мин
Үйге тапсырма беру
Келер күнге берілген тақырыпты оқу.
Күнделікке жазады.
Күнделік