kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Организмні? эмбрионды? ж?не постэмбрионды? дамуында?ы ?орша?ан орта факторларыны? р?лі

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Организмні? эмбрионды? ж?не постэмбрионды? дамуында?ы ?орша?ан орта факторларыны? р?лі, токсиндік заттарды? ?сері туралы т?сінік ?алыптастыру; саба?ты? мазм?нын ашып, т?сінуге жа?дай жасау:с?йлеу да?дыларын, с?здік ?орын, а?ыл ойын ж?не шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту;салауатты ?мір с?руге т?рбиелеу ма?сатында 10 "а" сынып о?ушыларымен "Организмні? эмбрионды? ж?не постэмбрионды? дамуында?ы ?орша?ан орта факторларыны? р?лі" та?ырыбыда саба? к?рсеттім.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Организмні? эмбрионды? ж?не постэмбрионды? дамуында?ы ?орша?ан орта факторларыны? р?лі»

41 Күні: 06.02.2016ж. Сыныбы: 10 «а» Мұғалімі: Жумеке Айгерім Бакытбекқызы

Сабақтың тақырыбы: Организмнің эмбриондық және постэмбриондық дамуындағы қоршаған орта факторларының рөлі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: организмнің эмбриондық және постэмбриондық дамуындағы қоршаған орта факторларының рөлі, токсиндік заттардың әсері туралы түсінік қалыптастыру;

Дамытушылық: сабақтың мазмұнын ашып, түсінуге жағдай жасау:сөйлеу дағдыларын, сөздік қорын, ақыл ойын және шығармашылық қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: жарыс

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, бейнежазбалар, суреттер, тест, биологиялық диктант, сәйкестендіру тапсырмасы, постер, маркер, үлестірмелі карточкалар.

Қолданылған модульдер: диалогтық оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, АКТ қолдану, бағалау

Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

Ұйымдастыру: сәлемдесу, суреттерді таңдату арқылы 3 топқа бөлу.

1-топ. «Алкоголь»

2-топ. «Никотин»

3- топ. Есірткі»



Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін нәтиже

Білу




Үй тапсырмасы, Онтогенез тақырыбы бойынша білімін пысықтау.

1 – топ.

1. Онтогенез қандай кезеңдерден тұрады?

2. Эмбриология дегеніміз қандай ғылым?

3. Түрленіп даму дегеніміз не?

4. Биогенетикалық заң туралы қазіргі көзқарастар?

5. Сперматогенез дегеніміз не?

2 – топ.

  1. Гаметогенез дегеніміз не?

  2. Жынысты көбею?

  3. Ұрықтану дегеніміз не?

  4. Гаструла дегеніміз не?

  5. Тура даму дегеніміз не?

3 – топ.

  1. Постэмбриондық даму дегеніміз не?

  2. Нейрула дегеніміз не?

  3. Овогенез дегеніміз не?

  4. Қосарлы ұрықтану дегеніміз не?

  5. Биогенетикалық заңды қандай ғалымдар тұжырымдады?

10 мин

Топта бірге берілген тапсырманы орындайды.

Топтар өзара тексереді.


Онтогенез тақырыбы бойынша білімін пысықталады.

Түсіну





Бейнежазба көрсету арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу.

Бейнежазба көрсету арқылы тақырыпты ашу

10 мин

Бейнежазбаны бақылап көру арқылы сабақтың тақырыбын түсінеді. Ойларын ортаға салады.

Өз ойларын еркін жеткізеді, көзқарастарын білдіреді.

Қолдану



Шығармашылық жұмыс жасау

Шығармашылық жұмыс орындау, постер қорғау

1 – топ. Алкогольдің кері әсері

2 – топ. Никотиннің кері әсері

3 – топ. Есірткінің кері әсері

10 мин

Өз беттерінше оқып, содан кейін бір – бірімен өзара пікір алмасады.

Топтық диалогке

түседі

Талдау




Оқулықпен өз беттерінше жұмыс

1-топ

1) Адам организмінің әсіресе эмбриондық, балалық пен жасөспірім шақта дамуына .......... мен ....... зиянды әсер етеді.

2) Организмге ......... ұзақ уақыт түсіп отырғанда, ең алдымен, ......... және ........ жолдары зақымдалады.

3) .......... заттарды пайдалану да организмге зор зиян келтіреді.

4) Ұрықтану соңынан бірінен соң келесілері жүретін

жедел митоздар үдерісі ...

5) Факторларды организмнің қалыпты дамуы үшін ......және ........ деп бөлуге болады.

6) Биогенетикалық заңның авторы ...

Жауабы:

1- алкоголь мен никотин, 2 – никотин, өкпе және тыныс жолдары, 3 – есірткілік,

4 – бөлшектену, 5 – қажет және зиянды, 6 – Мюллер мен Геккель.

2-топ

1. Басқаларынан кешірек түзілетін ортаңғы ұрық жапырағы ...

2. Өкпе ... ұрық жапырағынан түзіледі.

3. жүрек ... ұрық жапырағынан түзіледі.

4. Ұрықтанған жұмыртқажасуша ...

5. Хромосомалар жиынтығы өзгермейтін кездегі жасушалардың бөліну типі ...

6. 1 – аналық жасушадан 4 еншілес түзіліп, ондағы хромосомалар жиынтығы 2 есе кемігендегі жасушалардың бөліну типі ...

А. Энтодерма Ә. Мейоз

Б. Митоз В. Мезодерма Г. Зигота Ғ. Мезодерма

Жауабы:

1 – мезодерма (в), 2 – энтодерма (а), 3 – мезодерма (ғ),

4 – зигота (г), 5 – митоз (б), 6 – мейоз (ә)

3-топ. Сурет бойынша жұмыс

Жауабы:

1 – ұрықтанған жұмыртқажасуша,

2 – жасушаның екіге бөліну сатысы,

3 – жасушаның төртке бөлінуі, 4 – 8 жасуша, 5 – бластула,

6 – кесіп көрсетілген бластула,

7 – гаструланың түзіле бастауы мен гаструла

8 – алғашқы нейрула мен нейрула



жұмыс жасап, сұраққа жауап береді.

Өз бетінше ізденеді

Жинақтау





Білімдерін бекіту.

Тест сұрақтары

1. Аналық жыныс мүшелерінің ауруларын емдейтін дәрігер.

А. Гинеколог В. дерматолог

С. кардиолог Д. Уролог Е. Хирург

2. Жасушада тұқымқуалаушылықтың бұзылуы ... құрылымына байланысты

А. Лизосоманың В. мембрананың

С. хромосоманың Д. Вакуольдің

Е. Митохондрияның

3. Адамның хромосомаларының диплоидті жиынтығы:

А. 48 В. 23 С. 6 Д. 92 Е. 12

4. Эмбриология ғылымының негізін қалауға үлес қосқан ғалым?

А. Г. Кребс В. И.П.Павлов С.И.И.Сеченов Д. И.Чагиров Е. К.Бэр

5. Эмбриондық дамудан соң дәрнәсілдің пайда болуы:

А. түрленіп даму В. Тура даму С. онтогенез Д.Постэмбриондық даму Е. овогенез


5 мин

Ойларын жинақтап, сұраққа жауап іздейді

Ойлау арқылы білімдерін саралайды.

Бағалау




Бағалау парағы

р/с

Аты-жөні

«Білу»

«Түсіну»

«Қолдану»

«Талдау»

«Жинақтау»

«Бағалау»





















5 мин

Сабақтың барысында топбасшылары, сабақтың барлық кезеңдерінде баағалап отырады.

Сабақ барысында берілген балдарды жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды.

Үй жұмысы


§40-41 оқып, мазмұның түсіну



Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Рефлексия

Менің бүгін білуім керек

Білу туралы

Игеру үшін жасалатын әрекетім

Игердім

Игерген жоқпын











Ұсынылған стикерлерді толтыру







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Организмні? эмбрионды? ж?не постэмбрионды? дамуында?ы ?орша?ан орта факторларыны? р?лі

Автор: Жумеке Айгерім Бакытбек?ызы

Дата: 26.03.2016

Номер свидетельства: 310402


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства