Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 С Тыныс алу | Мектеп:№247 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Бердибекова Шолпан Жакидаевна |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу «Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тынысалу жүйесі мүшелерін салыстыру». |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.4.4 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: |
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|
Кейбір оқушылар істей алады: |
|
Бағалау критерийлері | |
Пәнаралық байланыс | Жануарларда тыныс алуда газдар қозғалысы, диффузия заңдылығы физика пәнімен байланысты. Органикалық заттар оттегенің қатысында реакцияға түсе отырып, энергия бөлінуі химия пәнімен байланысты. |
Құндылықтармен байланыс | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Не істей алады? Әртүрлі жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығын айта алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
Тыныс алу – дыхание – breathe Газ алмасу – газообмен – gas exchange Оттек – кислород – oxygen Кеңірдек- трахея – trachea Демтүтік – дыхальце – spiracle Желбезек – жабры – gill Қосарлы тыныс алу – двойное дыхание – double breathing өкпе – легких – chest ауа қапшығы – воздушный мешок – air saс |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Тыныс алудың маңызын, омыртқасыздар және омыртқалылардың тыныс алу мүшелерін талқылау |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Сіз неліктен омыртқалы жануарлардың ішінде ең қуатты тыныс алу мүшесі құстарда екенін айта аласызба? |
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
Ауа өтетін жол мүшелерін ретімен жазу |
Алдыңғы білім | Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері туралы білімі бар. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз | Ресурстар |
Басы 8 мин | 3 мин
1 мин
4 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сыныпта жағымды психологиялық орта орнату. «Сыныптағы заттар» оқушылар сыныптан қандайда болмасын бір зат таңдап, оны өзіне немесе өзінің көңіл-күйіне ұқсастығын ойластырып айтуы керек. Мыс: «Мына төбедегі шам маған ұқсас екен: менің де көңілім қазір жарқырап тұр!» «Қағаз қиындылары» Жұмбақтар жазылған қағаз қиындыларын оқушыларға үлестіріп беру. Жұмбақты шешу арқылы оқушылар І топ – Жәндіктер ІІ топ – Құстар ІІІ топ – Балықтар IV топ - Сүтқоректілер деп топтарға бөлінеді. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі. «Сырлы сауалдар» әдісі Оқушылар ұяшықтардағы сандарды таңдау арқылы жасырылған сұрақтарға жауап береді. Өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі? (Д) Ауа арқылы қоректену қалай жүреді? (Е) Транспирация дегеніміз не? (М) Тыныс алу дегеніміз не? (Т) Тыныс алу типтерін ата (Ү) Алынатын эенергия мөлшері қандай өлшем бірлікпен өлшенеді? (К) 1 г көмірсу ыдырағанда қанша эенергия бөлінеді? (Ж) Анаэроты тыныс алатын ағзалардың ерекшелігін ата. (Л) Ауа тамырлар қай жерде өсетін өсімдіктерде түзіледі? (Б) Өсімдіктерде тыныс алу мен фотосинтез процесінің айырмашылығы қандай? (З) Өсіп келе жатқан өскінге оттек қаншалықты қажет? (Ө) Жануар ағзасы үшін энергияның маңызы туралы айтып бер. (П) (демтүтік, желбезек, өкпе деген сөздер шығу керек) Бағалау: мадақтама айту. |
Қағаз қиындылары
А3 форматты қағаз, интерактивті тақта |
Ортасы 27 мин | 3 мин
10 мин
2 мин
3 мин
2 мин
3 мин
3 мии | АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы жануарлардың тыныс алу жүйесін бейнебаян, слайд арқылы көрсету. Оқушылармен бейнебаянға талдау жүргізу. Тапсырма №1. Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс «Джигсо» әдіс арқылы тақырыпты меңгеру І топ – Қарапайымдардың тыныс алу мүшелері ІІ топ – Балықтардың тыныс алу мүшелері ІІІ топ – Құстардың тыныс алу мүшелері IV топ – Сүтқоректілердің тыныс алу мүшелері (топ ішінде жануарлардың тыныс алу жүйесінің құрылысын талқылайды, білімдерімен бөліседі, постер қорғайды.) Топтық жұмысты бағалау критерийлері: Топта бірлескен жұмыстың болуы. Мәтінге байланысты нақты мәліметтің болуы. Эстетикалық мәні көзге жағымды, анық болуы. Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың түсінгендерін, сіздермен бөліскеніне келісесіздер ме? Неліктен? Бағалау: «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы.
Тапсырма №2. Жеке жұмыс – «Иә.жоқ» әдісі Шарты: (Жабық сұрақтар беріледі. «Иә» немесе «жоқ» жауабының тұсына + белгісін қояды ) р/с | | Иә | Жоқ | 1 | Жәндіктердің басты тыныс алу мүшесі - кеңірдек | + | | 2 | Араларда тыныс алу минутына120-ға дейін азаяды | | - | 3 | Балықтың өкпесі желбезектен түзіледі | | - | 4 | Құстарда қосарлы тыныс алу құбылысы пайда болды | + | | 5 | Жердегі омыртқалылардың бәрі өкпе арқылы тыныс алады | + | | 6 | Балық желбезек арқылы ауадан оттегіні алады | | - | Бағалау: мұғалімнің мадақтауы Сергіту сәті: Сергіту сәті: «Би терапиясы» Музыка ырғағымен билеу Өсімдік деп айтылган кезде бір орынында тұрып билеу Жануар деп айтылған кезде бір бірімен алмасып билеу Тапсырма №3. Жұптық жұмыс - Модельдеу «Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тынысалу жүйесі мүшелерін салыстыру». Ағза топтары және олардың тыныс алу мүшелерін сәйкестендіру. Кестені толтыру. Бағалау: өзара бағалау – « үлгі жауап парағы» әдісі арқылы. Тапсырма №4 жеке жұмыс «Венн диаграммасы» Ерекшелігі қандай? Ұқсастығы қандай? Омыртқалы Омыртқасыз Оқушылар омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерінің ерекшелігі мен ұқсастығын диаграммаға түсіреді. Дескриптор: Бағалау: Оқушылар өзін-өзі бағалайды. | А3 форматты қағаз, маркерлер
Кестелер, маркелер, стикелер
Жануарлар мен тыныс алу мүшелерінің карточка түріндегі суреттері
|
Соңы 5 мин | 3+2 мин | Рефлексия: Шолиер табақшалары (білу, түсіну, қолдану) Үйге тапсырма: жануарлардың мекен ету ортасы мен тыныс алу жүйесінің байланысы | Стикерлер, қорапшалар |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға жануарларды келтіру, олардың тыныс алу мүшелерін анықтау тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерінің қызметінің арасындағы айырмашылығы мен ұқсастығын салыстыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау арқылы олардың білімдерін кеңейту. | 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. Өзін-өзі бағалау | |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді Сабақтың уақыт кезеңдері толығымен сақталды |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |