Методична розробка уроку з біології у 11 класі Надорганізмові системи. Екологічні фактори та їх дія на живі організми. Природоохоронна діяльність
Методична розробка уроку з біології у 11 класі Надорганізмові системи. Екологічні фактори та їх дія на живі організми. Природоохоронна діяльність
виховувати почуття відповідальності перед природою України, рідним краєм; систематично підвищувати виховний екологічний рівень знань громадянина; працювати під девізом: «Ми відповідаємо за Землю на якій живемо»; вдосконалювати гігієнічні навики допомагаючи жити в складному екологічному стані, які ведуть до поліпшення здоров'я українського народу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Методична розробка уроку з біології у 11 класі Надорганізмові системи. Екологічні фактори та їх дія на живі організми. Природоохоронна діяльність»
Україна
Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації
Відділ освіти виконавчого комітету Зайцівської сільської ради
Майська філія І-ІІ ступенів
КОЗО «Кислянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
Методична розробка уроку
з біології у 11 класі
Надорганізмові системи. Екологічні фактори та їх дія на живі організми. Природоохоронна діяльність
Вчитель біології:
Ніколенко С.П.
Тема:Надорганізмові системи. Екологічні фактори та їх дія на живі організми. Природоохоронна діяльність.
Навчальна мета: сформувати поняття «надорганізовані
системи» розширити знання про екологію як науку, екологічні фактори, їх вплив на природу і людину.
Розвивальна мета:розвивати екологічне мислення, екологічну культуру; розширити уяву бачення екологічного знання в біосфері; розвивати загально-навчальні предметні компетентності учня.
Виховна мета:виховувати почуття відповідальності перед природою України, рідним краєм; систематично підвищувати виховний екологічний рівень знань громадянина; працювати під девізом: «Ми відповідаємо за Землю на якій живемо»; вдосконалювати гігієнічні навики допомагаючи жити в складному екологічному стані, які ведуть до поліпшення здоров'я українського народу.
Обладнання:таблиця «Екологічні фактори», буклети екологічного змісту новітніх екологічно інноваційних технологій в с/г, малюнки, плакати екологічного змісту, дитячі екологічні проекти «Школа наш рідний дім», «Зелена кімната»
Тип уроку:вивчення нового матеріалу
Методи та прийоми:фронтальна бесіда - діалог,
проблемна бесіда, презентування досліджень, робота в парах, групах, експрес-повідомлення, елементи практичної діяльності
Форма проведення:інтерактивні методи навчання зелементами практикуму
Час проведення:45 хв
Хід уроку
І. Організаційна частина
а) привітання
б) перевірка наявності шкільного приладдя
в) повідомлення теми і мети уроку
г) психологічний настрій
Вступне слово вчителя
Природа - джерело краси, вона викликає в нас почуття радості, подиву. Було проведено одне цікаве спостереження: чим багатша красивіша природа, тим добріші люди, які мешкають там.
Послухайте, як дихає земля.
Як щирістю і ласкою розкрилась
Немов маленьке сонне немовля.
Неначе мати, що над ним схилилась.
І навіть всі замовкли солов'ї
Бо дихання землі зачарувало
Ані шелест, замріялись гаї
І зорі з неба падають перестами
Здається, сам немов у землю вріс
Як грудочка землі, а чи мала піщина
Ти до землі всім серцем прихились.
Мені шепоче рідна Україна.
II. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальна бесіда - діалог
• Коли Ви вперше почули слово екологія?
• Що означає слово «екологія»?
• Які групи екологічних факторів Вам відомі?
1). Абіотичні - температура, вологість, освітленість, газовий склад
3). Антропогенні - різні форми господарської діяльності.
• Як Ви розумієте поняття «екологічне мислення». Відповідь обґрунтуйте.
2. Робота в групах (по 6 чоловік)
• Кожна група встановлює Вам відомі екологічні проблеми. Виступи лідерів груп з невеличким поясненням. Як Ви розумієте і в чому суть даної екологічної проблеми?
3. Самостійна робота по виконанню тестових завдань
Тест — 1
1. Екологія - наука, що вивчає:
а) вплив забруднень на навколишнє середовище;
б) вплив забруднень на здоров'я людини;
в) тварин, рослин та середовища їх існування;
г) вплив діяльності людини на навколишнє середовище;
д) взаємовідносини організмів з довкіллям та між собою.
Тест — 2
2. Термін «екологія» запропонував:
а) Ж.Б. Ламарк;
б) Е. Геккель;
в) В.І. Вернадський;
г) Ч. Дарвін;
д) І.І. Мечніков.
Тест - З
3. До головних ґрунтоутворюючих факторів відносять:
а) час;
б) клімат;
в) рельєф;
г) живі організми.
Тест — 4
4. Два види білки, що мешкають в одному лісі, становлять:
а) одну популяцію одного виду;
б) дві популяції двох видів;
в) дві популяції одного виду;
г) одну популяцію двох видів.
Тест — 5
5. Складна природна система утворена видами, що разом проживають і пов'язані один з одним називаються:
а) екосистемою;
б) біосферою;
в) біоценозом;
г) біотопом.
Тест - 6
6. Основні середовища життя:
а) ґрунт;
б) вода;
в) повітря;
д) живі організми
Тест — 7
7. Тривале спостереження за станом навколишнього середовища називають:
а) модифікацією;
б) моделюванням;
в) моніторингом;
г) менеджментом.
Тест - 8
8. Для рослин ресурсами є:
а) вода;
б) мінеральні солі;
в) сонячна енергія;
г) органічні речовини;
д) вуглекислий газ.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель читає вірш
Мій рідний край, моя земля,
Тебе шануєм ти і я,
Саджаєм яблуні в саду,
Рубаєм лунки у льоду.
Шпаківні вішаєм весною,
А годівниці - всі зимою.
За чисті води, чисті ріки.
Боротись будемо навіки
Хай стане чистою Земля
Бо в ній господар - ти і я
1. Виступи учнів (випереджальне завдання) з питання екологічних знань та проблем екології
• розкриття значення знань з екології для природоохоронної діяльності;
• показати, чому кожний громадянин країни повинен бережливо ставитися до природи і її багатства;
• приклади, коли порушення екологічних законів приводило до екологічних катастроф
IV. Вивчення нової теми
1. Бесіда - діалог
Екологія, її завдання, екологічні науки.
• екологія бактерій і гідробіологія;
• екологія грибів і ґрунтова біологія;
• екологія рослин еволюційна;
• екологія тварин біологія.
2. Бесіда по проблемі
= Екологія, її методи та напрямки досліджень=
3. Екологічні фактори:
а) абіотичні;
б) біотичні;
в) антропогенні (робота з підручником п.24 ет.118 І, II абзац)
4. Надорганізмові системи:
• вид;
• популяція;
• екологічна ніша;
• ареал і т.д.
Робота з додатком (запис в зошит або словник)
5. Складання природоохоронних проектів .Вироблення рекомендацій Робота у трьох групах.
Здати проекти експерту з екології для підготовки проекту рекомендації по збереженню природи.