kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?осмекенділерді? таби?атта?ы ж?не адам ?міріндегі ма?ызы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыныбы: 7 «?» сынып

Саба?ты? та?ырыбы: ?осмекенділерді? таби?атта?ы ж?не адам ?міріндегі ма?ызы.

Саба?ты? ма?саты: ?осмекенділерді? таби?ат пен адам ?міріндегі ма?ызымен таныстыру.

Білімділік: ?осмекенділерді? ?ылымда?ы, таби?атта?ы, адам ?міріндегі ма?ыздылы?ын к?рсету.

Дамытушылы?:  О?ушыларды? логикалы? ойлауын дамыту, топпен  ж?мыс жасау  ?абілетін арттыру.

Т?рбиелік :  Адам ?міріндегі ма?ызын т?сіну, аялау?а, ?ам?ор болу?а т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?осмекенділерді? таби?атта?ы ж?не адам ?міріндегі ма?ызы.»

Күні: 18. 02. 2016

Сыныбы: 7 «Ә» сынып

Сабақтың тақырыбы: Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Сабақтың мақсаты: Қосмекенділердің табиғат пен адам өміріндегі маңызымен таныстыру.

Білімділік: Қосмекенділердің ғылымдағы, табиғаттағы, адам өміріндегі маңыздылығын көрсету.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын дамыту, топпен жұмыс жасау қабілетін арттыру.

Тәрбиелік : Адам өміріндегі маңызын түсіну, аялауға, қамқор болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Ашық сабақ.

Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс, сұрақ - жауап, баяндау, пікір айту.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, қосмекенділердің суреттері.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі 1 минут

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау 8 минут

ІІІ. Өткен сабақты бекіту 5 минут

ІҮ. Жаңа сабақ 15 минут

Ү. Жаңа сабақты бекіту 5 минут

ҮІ. Қорытынды 5 минут

ҮІІ. Бағалау 1 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен амандасу, оқушыларды тугендеу.

Сыныпты топқа бөлу. Сынып оқушыларын орындық арқасына жабыстырылған суреттер арқылы топқа бөліну сұралады.

Сынып 3-топқа орындық артына жабыстырылған суреттер арқылы өз топтарына жинақталады.

 1-топ құйрықты  қосмекенділер  2-топ құйрықсыз қосмекенділер   3-топ аяқсыз қосмекенділер  

Әр топ өздерінің топ жетекшілерін тағайындайды.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

«Менен- сұрақ, сізден- жылдам жауап». Слайд беттерінде жасырылған сұраққа жауап береді. Интерактивті тақтадан сұрақтарды ашылады

І топтың сұрақтары:

1. Қосмекенділерді зерттейтін ғылым: (батрахология).

2. Қазақстанның Қызыл кітабына енген қосмекенділердің түрлерін атаңдар: (даната құрбақасы, қызылаяқ бақа, жетісулық бақатіс)

3. Мойын омыртқасының саны: (1).

4. Жүрегі неше қуысты? (3).

5. Қосмекенділерде алғаш рет пайда болған қан айналым шеңбері: (өкпелік немесе кіші)

6. Қосмекенділерде алғаш пайда болған құлақ қуысы: (ортаңғы).

7. Дернәсілінің атауы: (итшабақ немесе шөмішбалық)

ІІ топ сұрақтары:

1. Миының қай бөлігі жақсы дамыған? (ортаңғы).

2. Артқы аяқтарындағы саусақ саны: (5).

3. Қажетсіз заттарды шығаруға не қатысады? (клоака)

4. Құйрықтылар отрядына жататын қосмекенділердің саны? (350)

5. Қосмекенділер деп аталу себебі неде? (құрлықтада, суда да тіршілік ете алатындықтан)

6. Қосмекенділердің Қазақстанда қанша түрі кездеседі? (12 түрі)

7. Аяқсыз қосмекендіні ата. (құртпошым)

ІІІ топ сұрақтары:

1. Қосмекенділердің көбеюі? (дара жынысты, сырттай ұрықтанады)

2. Қазіргі кезде қосмекенділердің қанша түрі бар? (4000 астам түрі)

3. Қосмекенділерде алғаш рет пайда болған қанайналым шеңбері (кіші)

4. даната құрбақасы Қазақстанның Қызыл кітабына тіркелген (1996 ж.)

5. Қаңқалары неше бөлімнен тұрады? (4 бөлімнен)

6. Құйрықты қосмекенділердің өкілі (саламандра, тритон)

7. Құйрықсыз қосмекенділердің өкілдерінің саны (3500)

Сұрақтарға жауап қайтарады.

«Кім тапқыр». Ойлан-жұптас-бөліс

Танымдық сұрақтарды талдауды ұсынады, оқушылардың жауабын тыңдайды, толықтырады

Сұрақтардың жауабын жұппен, топта талқылайды, жауап береді

І топқа

1. Қосмекенділер суда да, құрлықта да тіршілік етуіне байланысты осылай аталған болатын. Олар қайсысына жақынырақ: құрлыққа ма, суға ма?

(Аяғының, терісінің, тыныс алу мүшелерінің құрылысы қосмекенділердің суда да, құрлықта да тіршілік етуіне мүмкіндік береді. Бірақ көбею үшін міндетті түрде су қоймалар керек. Қосмекенділер кездесетін құрлықта да ылғал болу керек. Сондықтан да қосмекенділер суға жақынырақ болады.)

ІІ топқа

2. Бақаның терісі ылғалды, сілемейлі қабықшамен қапталған. Бақа терісінің ылғалды болуының маңызы неде?

(Өйткені бақа терісімен тыныс алады. Бақа денесіндегі сілемейлі қабықша судың булануын тежеп, ылғалды ұстап тұрады.)

ІІІ топқа

3. Бақалар ұзақ уақыт судың түбінде бола алады. Неліктен олар тұншықпайды?

(Терісімен тыныс алудың нәтижесінде)

ІІІ. Өткен сабақты бекіту

Венн диаграммасы

Балықтар мен қосмекенділерді салыстыруды ұсынады.

Жауаптарын топ ішінде талқылап алып, алдарындағы арнайы берілген параққа жазады. 3 топ кестенің 3 бөлігін толтырып, тақтаға жабыстырады.

Балықтардың ерекшелігі

Қосмекенділер мен балықтардың ұқсастығы

Қосмекенділердің ерекшелігі

-суда ғана тіршілік етеді;

-денесінің сырты қабыршақпен қапталған;

 

-желбезек арқылы тыныс алады;

-мишығы жақсы дамыған;

-жүрегі 2 қуысты;

-қан айналымы 1 шеңберлі;

-қарыншада көктамыр қаны болады;

-омыртқалы жануар;

-салқын қанды;

-денесінің бөлімдері

-ішкі қаңқа бар;

-миы 5 бөліктен тұрады;

-көбеюі мен дамуы суда өтеді;

-суда да құрлықта да тіршілік етеді;

-денесінің сырты ылғалды терімен қапталған;

-өкпе, тері арқылы тыныс алады;

-мишығы нашар дамыған;

-жүрегі 3 қуысты;

-қан айналымы 2 шеңберлі;

-қарыншада аралас қан болады;



ІҮ. Жаңа сабақ. Оқушыларға мәтін жазылған парақша таратылады. Оқушыларға оқып дайындалуға уақыт беріліп, мәтіннің ішінен бақаның ғылымдағы, адам өміріндегі, табиғаттағы маңыздылықтарын жекелеп топтастыра жазуға тапсырма беріледі.

Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Бақаның терісінде ерекше зат табылған. Ол терідегі ашық жараның тез жазылуына сонымен қатар теріге енген бөгде заттардың, бактерияның, микробтардың жойылуына əсер еткен.

Панамалық бақаның терісінен цетекитоксин сұйықтығы табылды ол артериалдық қан қысымының түсуіне көмектеседі. Эксперименттік тəжірибелер бақаларға көптеп жасалынған. Тағы бір тəжірибеде бақаның уының 1-2 мг мөлшерін сау адамға енгізгенде ол адамда жүрек айнып, қан қысымының жоғарылауы байқалған.

Бақаның уы зияны мен қоса уының аз мөлшері пайдалы да болып келеді. Тыныс алуды қалыпқа келтіреді, жəне жүрек жұмысынын жақсартады. Сəуле ауруына да пайдасы зор. Жануарлар ағзасындағы бактерияларды өлтіріп, олардың өмірін ұзартады.

Бақаны Плинияда, Диогенада тағам ретінде де, диеталық күйде де қолданады. Олардың етін тағам ретінде де əсіресе қолын пайдаланады. Олардың құнарлығы тауық етінен кейін екінші орында болып табылған. Ол өте жеңіл əрі өте сіңімді тағам ретінде қолданады. Бұлардың мейрамханадағы бағасы сиыр еті мен балықтан 3-4 есе қымбат. Барлық зат улы да пайдалыда бола алады, тек мөлшер ғана одан дəрі де у да жасай алады.. Уақыт өте келе енді бақаның уының пайдасын ғалымдар тексере бастады жəне оны медицинада ерекше түрде қолдана бастады. Белфастың Королевтік университетінле ғалымдар бақаның терісінен ақуызды тапты ол инсультқа, диабетке, ісік ауруына пайдалы.

Ақуыз тау бақасынан табылған. Ол ағзадағы өсіп келе жатқан ісікті қайтарады жəне қан қысымымен ауырған адамға пайдалы. Оны арнайы шөппен қосып, жыланның терісімен бақадан алынған ақуызды қабылдау арқылы 12 адамның ісігін 50 % ға қайтарған. Француздық дəрігер Амбрауз Паре 1575 жылы уланған адамға ол бақаның еті мен Тулзуда өсетін шалфей өсімдігін қайнатып беретін болған

Қытайда бақаның уынан жалалған дəрі «мапин» жапондық дəріханаларда 1951 жылы сатылымға рұқсат алған. Ол түрлі ауруларға ем ретінде Шығыс елдерінде көптеп қолданады. 1965 жылы жапондық ғалымдар водянканы емдеуге бақаның уын қолданған. Ол үшін бақаны қайнатып, сорпасын ішкізген. Ғалымдар бақаның уынан 100 жаңа антибиотиктарды тапты. Ұлыбритания жəне американдық ғалымдар бақаның аналығынан жаңа молекуланы тапты. Ол бастағы ісік ауруына пайдалы. Ол бастағы ісікті ішіне кіріп өлтіреді. Осындай молекулалар түрлі онкологиялық аурулардың алдын алуда.

Өртелген бақаның күлін қанды тоқтатуға пайдалануға болады. Сыздауық шыққанда бақаның терісін алып танып қойған сол кезле іріңді сорып алатын болған. Бақа уын сонымен қоса онкологияда қолданады. Туберкулезді емдеу үшін бақаны арнайы өлтіріп оның денесімен жыланның уын араластырып адамға ішкізеді.

Тараздағы дəріханаларда буын ауруларына қолданатын дəрі бар. Жақпа майы аты «жаби камень» деп аталады.

Зерттеушілер 100 жаңа антибиотик алды, олар клиникалық сынаққа əзір жаңа антибактериялды дəрі алдағы 5 жылда қолданысқа еңбек. Бақаның емдік қасиеті өте зор. Болашақта медицина саласына осы емдеу жолын қоссақ, еліміздегі түрлі қатерлі дерттерді емдеуге мүмкіндігіміз бар. Тек соған сене білуміз қажет.

Сонымен қатар бақалардың басым көпшілігі безгек масасын құртады. Ежелде ауыл тұрғандары су жағасына шыққан бақаның терісіне қарап, ауа райын болжайтын болған. Егер бақаның терісі өте ылғалды болса, жаз жауын – шашынды болады деп тұжырымдап отырған.

Табиғатта кеңінен таралған құйрықсыз қосмекенділер бау-бақша, егістікке зиян келтіретін, жағымсыз иісті, түнде тіршілік ететін бунақденелілермен қоректеніп, ауыл шаруашылығына пайдасын тигізеді. 1 шөп бақасы көктем-жазда 1260 бунақденелілерді дернәсілімен жояды;

Ал агу құрбақасы плантацияға әдейі зиянкестерді жою үшін жіберіледі. Сонымен қатар, қоректік тізбекке қатысады; (оны жанат, күзен, камшат, борсық және кейбір құстар мен балықтар жейді)

Оқушылар топтастырып қорғап шығады.

Қорытындылау

Не білдік?

  1. Лабораторияда қандай қосмекенділерге тәжірибе жасалады?

  2. Табиғаттағы қосмекенділердің маңыздылығы неде?

  3. Бау – бақша зиянкестерімен қоректенетін қосмекенді отрядын ата.

Рефлексия.

  1. сабақ қызықты өтті және мен үшін пайдалы болды.

  2. Қанағаттанарлық сабақ болды, бірақ мен сабақта белсенділік танытпадым.

  3. Мен үшін сабақтың пайдасы аз болды.

Әрбір оқушы өзінің қай дәрежеде сабаққа қатысқанын осы жазылған сөздердің астына жапсырма қағаздар жапсыру арқылы білдіреді.

Үйге тапсырма.

Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы қосымша ақпараттарды оқу, жинақтау.

Бағалау.


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?осмекенділерді? таби?атта?ы ж?не адам ?міріндегі ма?ызы.

Автор: Бал?ын Берік?ызы

Дата: 26.04.2016

Номер свидетельства: 322892


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства