Конспект уроку з біології "Основи вчення про біосферу"
Конспект уроку з біології "Основи вчення про біосферу"
Тема: Основи вчення про біосферу. Розподіл життя в біосфері. Кругообіг речовин і потік енергії в біосфері
Мета: визначення поняття «біосфера», «жива речовина»; встановлення меж біосфери, властивостей та біохімічних функцій живої речовини, ролі коло обігу речовин у функціонуванні біосфери; розвиток вміння самостійно працювати з різними джерелами інформації; здійснення морального і патріотичного виховання.
Тип уроку: комбінований
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку з біології "Основи вчення про біосферу"»
Тема: Основи вчення про біосферу. Розподіл життя в біосфері. Кругообіг речовин і потік енергії в біосфері
Мета: визначення поняття «біосфера», «жива речовина»; встановлення меж біосфери, властивостей та біохімічних функцій живої речовини, ролі коло обігу речовин у функціонуванні біосфери; розвиток вміння самостійно працювати з різними джерелами інформації; здійснення морального і патріотичного виховання.
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Розповідь, бесіда
«Я згадую один вечір, тихий, чудовий вечір у Криму, - писав академік Ферсман. – Вся природа нібито заснула, і ніщо не хвилювало поверхні спокійного моря. Навіть зірки на чорному південному небі не спалахували, а сяяли яскравими променями. Стихло життя навкруги, і здавалося, що весь світ зупинив свій рух і завмер у тиші південної ночі». Але яка далека ця картина від істини, як і помилкові тиша і спокій природи, що нас оточує!
Чому?
Достатньо підійти і почати повільно обертати ручку радіоприймача, щоб дізнатися, що весь світ проникнутий міріадами електромагнітних хвиль… Атоми безперервно рухаються, летять у космос і поступають з космосу на Землю… Але хімічні елементи не люблять жити окремо.
Що вони утворюють?
Життя – великий хімік. Воно створює тисячі сполук, і саме життя – багатозначне, різноманітне. Немов фантастичний чародійник, набуває життя багатьох облич, переходить з однієї форми в іншу.
Що воно утворює? (повторення вивчених біосистем: клітина, організм, популяція, біогеоценоз)
Згадайте з курсу географії, що таке біосфера.
Які географічні оболонки Землі вам відомі?
Тестове завдання
Учням пропонується виконати тест з одним правильним варіантом відповіді.
1. Демекологія — це розділ екології, що вивчає:
А популяції
Б угруповання
В особин
2. Сукупність усіх живих організмів — це:
А біокосна речовина
Б біогенна речовина
В жива речовина
3. Організми, які самостійно синтезують органічні речовини:
А консументи
Б продуценти
В редуценти
4. Процес зміни біоценозу:
А ерозія
Б корозія
В сукцесія
5. Людина — це:
А консумент
Б продуцент
В редуцент
6. Клімат — це чинник:
А абіотичний
Б біотичний
В антропогенний
7. Береза — це:
А консумент
Б продуцент
В редуцент
8. Відновлення лісу після пожежі:
А первинна сукцесія
Б вторинна сукцесія
В еволюція
9. Омела — це:
А автотроф
Б гетеротроф
В міксотроф
10. Бактерія гниття — це:
А консумент
Б продуцент
В редуцент
11. Заселення скелі лишайниками:
А первинна сукцесія
Б вторинна сукцесія
В еволюція
12. Організми, які живляться готовими органічними речовинами:
На стику земної тверді, повітря і води шумлять рослини, рухаються тварини, живуть невидимки-мікроби. Пульсуюча плівка життя!
Вага біосфери, в порівнянні з агою Землі, зовсім незначна: якийсь мільйон мільярдів тонн. Земля в шість мільйонів разів важча за свою живу оболонку. Літосфера, гідросфера, атмосфера і жива речовина співвідносяться між собою так, як наприклад, камˈяна чаша масою 51,26кг, вода масою 453,6г, копійка і поштова марка.
Але сила біосфери колосальна. Лице планети перетворене силою життя. Дерева, трави, чагарники, сибірська тайга, африканські джунглі – зелень, зелень, зелень… Незчисленні живі істоти – від мікроскопічних до велетенських – на суходолі, у воді, в повітрі, під землею. І безперервно працюють, працюють, працюють, кидаючи виклик неживій матерії, змагаючись зі сліпим прагненням неживої природи до рівноваги, до нерухомості, до вічного спокою.
Але щоб зрозуміти велич біосфери і живої речовини, треба подивитися на світ очима В.І. Вернадського. Навіть у камінці він бачив модель Всесвіту, досліджуючи, як можна розгадати найважливіші таємниці світу.
Природа всё даёт, к нам царственно щедра;
Нет у природы ни ядра, ни скорлупы;
Она – всё вместе.
В своё вглядись внимательно нутро:
Ты скорлупа или ядро?
Й. Гете
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Перегляд презентації, відео про Вернадського, біосферу
Розповідь
«Жива речовина, - писав Вернадський, - охоплює і перебудовує всі хімічні процеси біосфери. Жива речовина – це найпотужніша геологічна сила, що зростає з часом». В той же час, якщо живу речовину рівномірно розподілити по поверхні нашої планети, то вона вкриє її шаром всього 2 см. Ця тонка зелена оболонка планети ледь перевищує 0, 0001 частину її радіуса.
Які ж основні відмінності між живими і неживими тілами?
… Я не умру, мой друг. Дыханием цветов
Себя я в этом мире обнаружу.
Многовековый дуб мою живую душу
Корнями обовьёт, печален и суров.
В его листах я дам приют уму…
Я в небе пролечу, как медленная птица,
Я вспыхну над тобой, как бледная зарница,
Как летний дождь прольюсь, сверкая над травой…
М. Заболоцький
- Як ви розумієте зміст вірша?
Колообіг речовин у природі
(O, C, S, N, P, вода)
ІУ. Узагальнення та систематизація знань учнів
Бесіда
«…Земна газова оболонка, наше повітря є створінням життя», - ці слова належать Вернадському. Доведіть їх вірність.
«Жива речовина, що увійшла до складу грунту,обумовлює в ньому найрізноманітніші зміни його властивостей…» (В. Вернадський)
Як треба розуміти його слова?
Відомо, що в порівнянні з морською водою кремнію у водних рослинах міститься більше в 1000 – 100 000 разів, фосфору – в 100 000 разів, марганцю – в 1000 – 10 000 разів. Крім того, вони містять багато заліза, кобальту,нікелю, хрому, цинку.
Якої долі можуть очікувати ці речовини після смерті живих організмів?