Биология | Мұғалім аты-жөні: Абдильдина Макпал Кемелбаевна | Күні: |
Сабақтың тақырыбы: Шала және толық түрленіп дамитын бунақденелілердің аса маңызды отрядтары |
Сілтеме: | 7-сынып оқулығы |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Бунақденелілерді көбеюі мен дамуы бойынша (шала және толық түрленіп дамитын) ажырата алулары тиіс. Дамытушылық: Оқушылар бунақденелілердің даму типтері, көбеюі және дамуы туралы ойланады, пікірлеседі. Тәрбиелік: Оқушылармен тиімді жұмыс ұйымдастырып, шығармашылық орта қалыптастыруға атсалысады, тақырыпты меңгеру үшін бір- біріне жәрдемдеседі. |
Нәтиже: | Оқушылар Бунақденелілердің көбею түрлерін біледі. Оқушылар бунақденелілердің даму типтері туралы ойланады, пікірлеседі. |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
іс-тәсілдері: | СТО, АКТ. |
Қажетті материалдар | оқулық, электронды оқулық, плакаттар, жұмыс дәптер |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сәлемдесу Ұйымдастыру Сабақ барысымен таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, жұмыс дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру. |
Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырма 1. Бунақденелілерге тән белгілерді ірікте және берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жауабыңды сызбаның ұяшықтарына жаз. Бунақденелілер 1. 4.
5. 2.
3.
бунақденелілер 6.
Денесі қандай бөліктерден тұрады? 2. Бунақденелілердің аяғы нешеу? 3. Бастарында қанша мұртша бар? 4. Көкірегінің арқы тұсында не орналасқан? 5. Бунақденелілер қандай мүшесі арқылы тыныс алады? 6. Бунақденелілерді зерттейтін ғылым? Тапсырма 2. Бунақденелілерді ауыз мүшесі сәйкестігі бойынша ірікте. Сүзіп-жалағыш | Шаншып- сорғыш | Кеміріп-жалағыш | Сорғыш | | | | | | | | | | | | | | | | | Шыбын; 2. саратан қоңыз; 3. Қабықжегі; 4. Маса; 5. Бал арасы; 6. Көбелек; 7. Қандала; 8. Бүрге; 9. Орамжапырақ ақ көбелегі. |
Қызығушылықты ояту 2 мин |
Бунақденелілер қандай отрядтарға бөлінеді? Шала және толық түрленіп дамитын бунақденелілерді атаңдар. |
Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады. |
Тапсырма. Оқулықтағы мәтінді «Мәтінді оқы және талқыла» тәсілі арқылы оқу тапсырылады. 1.Жеке жұмыс. Оқушылар мәтінді өздігінен оқиды. (5минут) |
Тапсырма.-1. Шала түрленіп дамитын бунақденелілерді тірек – сызба арқылы түсіндіру. Қабыршаққанаттылар Турақанаттылар Инеліктер Қатқылқанаттылар Толық түрленіп дамитын бунақденелілер Шала түрленіп дамитын бунақденелілер Теңқанаттылар Қосқанаттылар Қандалалар Жарғаққанаттылар |
Тапсырма 2. Мәтін бойынша жұмыс. Тірек-сызба арқылы бунақденелілердің дамуын жаз және оларға берілген тізімнен мысалдар келтір БУНАҚДЕНЕЛІЛЕРДІҢ ДАМУЫ
Инелік; 2) саратан қоңыз; 3) көк шегіртке; 4) көблек; 5) шыбын; 6) маса; 7) құмырсқа; 8) шегіртке; 9) тарақан; 10) бал арасы. |
Тапсырма 3. Термин сөздерге анықтама беру Энтомология – бунақденелілерді зерттейтін ғылым Ганглий – жұтқыншақ асты түйіні мен құрсақ жүйке тізбегі екі жұп түйін Демтүтік – бунақденелілердің тынысалу мүшесі Мальпиги түтікшелері – бунақденелілердің зәршығару мүшесі |
ББҮ.Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Бүгін не үйрендіңіздер? Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалайды. | Сұрақтарға ауызша жауап береді. Мұғалім мен оқушылар бір- біріне рахмет айтысады. Оқушылар тиісті бағаларын алады. |
Үйге тапсырма 1 мин |
§47 оқу, бір бунақденеге жалпы сипаттама беру. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. |