Продовжити вивчення клітиного рівня організації життя.Вивчити особливості будови і виконувані функції ядра клітини.Продовжити формування еволюційних уявлень про розвиток органічного світу та його поділ на прокаріотичні та еукаріотичні організми.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку.Ядро,його будова та функції.»
План-конспект уроку біології
9 клас
Тема уроку.Ядро ,його будова та функції
Підготувала:вчитель біології та хімії
Новопразької ЗШ І-ІІ ступенів
Олександрійського району
Кіровоградської області
Бондаренко Світлана Миколаївна.
Тема уроку.Ядро ,його будова та функції.
Мета уроку:
*Продовжити вивчення клітинного рівня організації життя.Вивчити особливості будови і виконувані функції ядра клітини. Продовжити формування еволюційних уявлень про розвиток органічного світу та його поділі на прокариотические і эукариотические організми. Повторити матеріал з теми «всіх органел клітини»
*Розвивати абстрактне мислення,вміння порівнювати та аналізувати, здатність застосовувати свої знання на практиці.Розвивати потреби у творчій самореалізації, самоосвіти; організації робочого часу на уроці; продовжити формування умінь швидко працювати з текстом підручника, слухати товаришів, оцінювати себе та інших
*Виховувати науковий світогляд,виховання сприйняття живого, як прекрасного витвору природи.Формуватити вміння бачити прекрасне у малому.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи навчання:частково-пошуковий,інформаційний
Форми організації навчальної діяльності: в парах,фронтальна ,лекція.
Обладнання:навчальна програма PowePoіnt.
Хід уроку:
І.Організаційний етап.
1.Привітання,створення позитивного настрою.
Доброго дня!Сьогоднішній урок наповнений великим об*ємом інформації.Налаштуйтеся на роботу,будьте активними і покажіть свої знання!
2.Перевірка готовності до уроку.
ІІ.Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальна бесіда.
1.Які функції виконує ядро?
2.Що таке хромосоми і де вони розміщуються в клітині?
3.Назвіть Будову і функції нуклеїнових кислот?
4.Які завдання виконує наука систематика?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Розповідь учителя.
У 1825 році чеський дослідник Ян Пуркіне вперше спостерігав ядров яйцеклітині курки.У 1831 році англійський природознавець Роберт Браун вперше використав термін ядро.Німецький фізіолог Теодор Шван почав шукати подібні елементи в клітинах пуголовків.
Ядро
Ян Пуркіне Роберт Браун
Теодор Шван
Про найважливіший регулючий центр клітини і найбільшу органелу ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
ІV.Постановка теми та мети уроку.
V.Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя.
Як правило, клітина має одне ядро, але існують клітини двохядерні і багатоядерні. У деяких організмах можуть зустрічатися клітини, позбавлені ядер. До таких без'ядерних клітин відносяться, наприклад, еритроцити ссавців, тромбоцити, клітини ситовидних трубок рослин і деякі інші типи клітин. Без'ядерними бувають високоспеціалізовані клітини, що втратили ядра на ранніх стадіях розвитку.
А зараз подивимося на слайд, щоб зрозуміти розміри ядра в клітині.
Бузковим кольором забарвлені ядра клітини
Як відомо, ядро - обов'язковий компонент будь-якої еукаріотичної клітини. Лише деякі типи клітин еукаріотів втрачають ядро під час свого розвитку (наприклад, еритроцити ссавців, ситоподібні трубки вищих рослин). У багатьох клітинах є лише одне ядро, але є клітини, які містять кілька або багато ядер (посмугованої м'язової тканини, інфузорії, форамініфери, деякі водорості)
Інфузорія туфелька
Багатоядерні клітини посмугованої м’язової ткани.
Форма ядра. За формою ядра бувають різними.Найчастіше ядро має кулясту або еліпсоподібну, рідше неправильну форму (наприклад, у деяких типів лейкоцитів ядра мають відростки, лопаті).Розміри ядер можуть значно варіювати: від 1 мкм (деякі одноклітинні тварини, водорості) до 1 мм (яйцеклітини деяких риб і земноводних).
Деякі одноклітинні тварини (інфузорії, форамініфери) мають ядра двох типів: генеративні (від лат. ге-нераре - народжувати) та вегетативні (від лат. вегетативус - рослинний). Ядра перших забезпечують зберігання і передачу спадкової інформації, других -регулюють біосинтез білків
Яка ж будова ядра?
Ядро складається з оболонки і внутрішнього середовища (матриксу).Утворена оболонка зовнішньою та внутрішньою ядерними мембранами, між якими є простір завширшки від 20 до 60 нм. Але в деяких місцях мембрана сполучається внутрішньою мембраною навколо особливих отворів – ядерних пор.Ядерні пори прикриті тільцями.
Ядерний матрикс має складну будову він складається ядерного соку,ядерець і ниток хроматину.Ядерний сік , у якй занурені ядерця, хроматин і різноманітні гранули, за будовою і властивостями нагадує цитоплазму.Він також має мікроскопічні білкові нитки, що сполучають між собою ядерця, нитки хроматину, ядерні пори тощо.
Ядерце – щільне тільце, що становить собою комплекс РНК з білками, внутрішньоядерцевого хроматину і гранул - попередників рибосом.Ядерця утворюються утворюються на певних ділянках хромосом. Під час поділу клітини ядерця зникають, а в період між двома поділами –формуються знову (гре хроматос - фарба) - ниткоподібні структури ядра, утворені з білків та нуклеїнових кислот. Пд час поділу клітин з хроматину формуються хромосоми.
Хромосоми.
Хромосоми це структурні елементи ядра клітини эукариот, ДНК, в якій знаходиться спадкова інформація організму.Німецький вчений В. Вальдейер в 1888 р. і назвав їх хромосомами (від грецьких слів chroma - колір і soma - тіло).Хромосомою часто називають кільцеву ДНК бактерій, хоча структура у неї, чим у хромосом эукариот. В залежності від того як ДНК укладена з різною щільністю, залежно від їх функціональної активності і стадії клітинного циклу.В результаті цього розрізняють два стани хромосом - інтерфазні і мітотичні.
Хромосома та її вид в ДНК.
Слайд №14.Функції ядра:
-регулює і контролює усі обмінні процеси,що протікають в клітині;
-містить хромосоми, є зберігачем спадкової інформації;
- бере участь в реалізації генетичної інформації, саме в ньому проходить транскрипція - перший етап синтезу поліпептиду;
- його ділення лежить в основі ділення клітин.
VІ.Первинна перевірка розуміння і корекція засвоєння учнями нового матеріалу.
1.Самостійна робота учнів з підручником _________________________
Користуючись текстом та малюнком дайте відповідь на запитання:
Чим подібний та чим відрізняється спадковий матеріал прокаріотів та еукаріотів?
Відповіді запишіть у зошит.
Подібність: зберігає генетичну інформацію молекула ДНК.
Відмінність: У прокаріотів:
1)молекула ДНК кільцеподібна
2)молекула ДНК не пов’язана з ядерними білками, отже, відсутні типові хромосоми;
3)спадковий матеріал не відокремлений від цитоплазми плазматичною мембраною
2.Бесіда за запитаннями:
1.Чим визначається провідна роль ядра в забезпеченні спадковості та мінливості?
2. Доведіть.
VІІ.Фізкультхвилинка.
VIІІ.Закріплення знань.
Робота в парах. http://journal.osnova.com.ua/
Розгадування кроссворда.
1. Структура всередин ядра, у якій відбувається синтез р-РНК. (Ядерце)
2. Внутрішнє середовище ядра. (Матрикс)
3. Елементарна, структурна й функціональна одиниця організму. (Клітина)
4. Структурна одиниця ядра, у якій містяться гени. (Хромосома)
5. Ядерний сік. (Каріоплазма)
6. Організми, що мають ядро. (Еукаріоти)
7. Ділянки молекули ДНК, яка визначає спадкові ознаки організму. (Ген)
8. Без’ядерні організми. (Прокаріоти)
9. Органела — центр керування клітиною. (Ядро)
Ключове слово — цитологія.
Учн перевіряють і зачитують відповіді.
IX.Рефлексія.
Гра «Світлофор».
На запитання вчителя учні кольоровими значками відповідають «так» або «ні»: зелений- «так»,червоний-«ні».
У 1825 році чеський дослідник Ян Пуркіне вперше спостерігав ядров яйцеклітині курки.(так)
Як правило клітина має лише одне ядро.(ні)
Ядро - обов'язковий компонент будь-якої еукаріотичної клітини.(так)
Ядерний матрикс має складну будову він складається ядерного соку,ядерець і ниток хроматину.(так)
Хромосоми це структурні елементи ядра клітини эукариот, ДНК, в якій знаходиться спадкова інформація організму.(так)
Внутрішнє середовище ядра називається матрикс.(так)
Х.Підбиття підсумків.
1.Аргументоване виставлення оцінок.
2.Загальні зауваження щодо роботи класу на уроці.
ХІ.Інформація про домашнє завдання.
1.Опрацювати відповідний параграф підручника.
2.Згадайте матеріал курсу зоології та поясніть,які функції в інфузрій виконує мале ядро(мікронуклеус),а які-велике(макронуклеус).